Урок. Презентація. " Способи дієслів. (дійсний, умовний, наказовий)"

Про матеріал
Розробка уроку з української мови разом з презентацією до уроку в 7-му класі за темою:"Способи дієслів".
Перегляд файлу

 

Тема уроку: 

                 Способи дієслів ( дійсний, умовний, наказовий).

                   Детективна історія.

Мета: дати учням поняття про способи дієслів, виробити вміння розрізняти способи дієслів; формувати вміння утворювати різні способи, правильно вживати їх у мовленні; розвивати навички аналізувати, узагальнювати; виховувати мовну культуру.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок засобами інтерактивного навчання; урок-детектив на матеріалах книги Євгенії Малинкіної «Привіт в обід» ( смугастий детектив).

Хід уроку.

  1. Організаційний момент.

Повторення правил, вивчених на попередніх уроках.

  • Яка частина мови називається дієсловом?
  • Що ви можете розповісти про минулий час дієслова?
  • Як змінюються, за яким граматичними категоріями?
  • Що відомо про теперішній час?
  • Про майбутній час?

 

 Перевірка домашнього завдання: діти готували міні-проекти – загадки з ілюстраціями  (на дошці висять малюнки, діти зачитують загадки, учні відгадують, називають дієслова і визначають їх час, загадку розміщують поряд з малюнком).

Сьогодні, діти, у нас незвичайний урок–детектив (вчитель звертає увагу на запис під темою уроку), ми будемо детективами,і звання «Накращих» отримає та команда, яка виявиться найкмітливішою. Нумо, до плідної праці! Успіхів!

  1. Повідомлення теми, мети і завдань  уроку.
  1. Завдання «Лінгвістичне лото»

Ви отримуєте велику картку і маленькі картки з реченнями. Вам потрібно розкласти малі картки  на великій відповідно до їхніх характеристик. Перемагає та команда, яка правильно і швидко   розкладе малі картки.

Дієслова,що означають реальну дію

Дієслова,що означають не реальну, а бажану дію

Дієслова,що виражають спонукання до дії

 

 

 

 

Отже, діти, цією вправою ми підійшли безпосередньо до того, що будемо вивчати з вами на уроці, а саме: способи дієслів.

Отже, дієслово,що означає реальну дію – це дійсний спосіб;

Дієслово,що говорить нам про не реальну, а бажану дію – умовний; а що виражає спонукання до дії – наказовий спосіб.

Але, перш за все, давайте  з`ясуємо, що взагалі означає слово спосіб.

 

 

  1. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу.

Діти, від нас утекли слова, тож як справжні дослідники, розшифруйте поданий запис, тобто розташуйте слова в їх правильній позиції і ви дізнаєтесь визначення поняття «спосіб».

( на слайді написати спочатку неправильну позицію, а пізніше вірну).

Спосіб – це виражає категорія дії граматична відношення дієслова що дійсності до.

( Спосіб це граматична категорія дієслова, що виражає відношення дії до дійсності.)

 

  1. Робота з теоретичним матеріалом задля зіставлення нових знань.

Пояснення вчителем нового матеріалу за допомогою узагальненої таблиці. Вчитель пропонує дітям самостійно

 

Способи дієслів

 

 

 

Дійсний

Умовний

Наказовий

означають

Реальну дію, тобто таку, яка відбулася, відбувається, буде відбуватися в реальній дійсності.

Не реальну, а лише бажану або можливу за певних умов дію.

Дію, яка реально ще не існує й не існувала, але з погляду мовця має відбутися через наказ, заклик, побажання, прохання, пораду.

Відповідають

На

питання

Що робив?

Що зробив?

Що робили?

Що робитимуть?

Що робив би?

Що зробила б?

Що робили б?

Що робило б?

Що роби?

Що зроби?

Приклади

Стрибала,

стрибнули,

стрибаю,стрибаємо,

буду стрибати,

стрибатимуть.

Стрибав би,

стрибнули б,

стрибнув би,

стрибнула б.

Стрибай,

стрибни,

стрибніть,

хай стрибне,

хай стрибають.

  1. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичних завдань.

Завдання « Пазли ». (Розподільна робота: спочатку усно, а -потім-учні записують в зошит.)

Перед вами три газети-пазли, складіть їх правильно:

 В 1-а газету-таблицю- ви заповнюєте дієсловами умовного способу;

В 2-у – наказового способу;

В 3-у – дійсного.

 

1-а умовний                  2-а-наказовий                    3-а – дійсний

Проаналізував би        хай стежить                       шукав

Простежив би              хай захоплюється             знайшов

Продумав би                хай розмірковує               досліджували

Знайшов би                  хай знайде                         слідкували

Аналізував би              хай аналізує                      аналізувала

Переслідував би          хай зашифрує                   шифрували  

Втаємничував би        хай продумає                     втаємничив   

Шифрував би              хай переслідує                  переслідували

 

  1. Як справжні детективи ви повинні вміти складати лист – шифровку! Отже, гра:

« Дієслівний ланцюжок»

Кожна група отримує аркуш паперу, на якому в колонку записані дієслова однакові для всіх груп. Члени груп передають цей аркуш по ланцюжку один одному, проти одного з дієслів кожний із учасників гри повинен написати ( утворити ) дієслово умовного способу:

Прослуховувати     виручати

Дзвонити                визволяти

Розслідувати         спробувати

Підказувати

Шпигувати

Перешкоджати

Рятувати

  1. Фізкультхвилинка:
  2. Як справжні детективи, ви маєте бути у хорошій фізичній формі, але спортивні рухи будемо поєднувати  з вправами розумовими. Я називаю дієслова: якщо це дієслова умовного способу- підніміть руки вверх; якщо наказового- розведіть руки в сторони; дійсного- присядьте.

Кличе, кликали б, поклич, наближався б, наблизились, давайте приблизимось, принесіть, принесли б, принесла, радів би, радій, раділи, помітили, помітив би,помічай; дозволь, дозволив би, дозвольте, вірте, повірив би, повірили, перевірили, перевірили б, перевірте.

  1. А зараз ми презентуємо ваші домашні проекти: словничок шпигунів-детективів.

Ваше завдання: виписати з них дієслова, утворити форму наказового способу. Чия команда швидше і правильніше  випише і утворить, та й перемогла.

 

  1.   Одна група дітей йде працювати за комп`ютери, де виконує завдання «лабіринт», з якого намагається вибратись, розв`язавши тестові завдання. Друга група –виконує творчу роботу: пише твір-мініатюру або придумує речення, в яких використовує тільки дієслова різних способів.
  2.   Підбиття підсумків. Висновок уроку.

Завдання «Запитання в подарунок».

Діти,  ви маєте  сформулювати запитання стосовно теми нашого уроку одна команда іншій і дати відповідь.

  1.   Домашнє завдання. Творчого характеру у дусі детективу. Напишіть 10 порад юному детективу чи створіть власний міні-детектив,використовуючи дієслова дійсного, умовного, наказового способів.
  2.   Оцінювання результатів уроку вчителем і учнями.

Діти кольоровими смайликами, якщо вам сподобався урок-поставте оцінку.

Дякую всім за активну роботу, за увагу і старанність.

Завдання про запас:

  1. Завдання «Дешифрувальники»

Завдання полягає в тому, щоб розшифрувати закодовані методом переставлення букв дієслова, записати їх. Робота в парах.

Передавав (вавдарепе),

Складала ( лада скла)

Сформулювало ( ловасфолюрму)

Шпигувало (ливашпигу)

  1. Асоціації. Учитель диктує слова, учні добирають асоціації дієслова до слів:

Лупа

Шпигун

Телефон

Слід

Розшук

Пропажа

  1. Списати текст. Підкреслити дієслова дійсного способу і визначити, у формі якого часу вони записані.

Дієслово відзначається великою силою. Здатне тримати на своїх раменах багато іменників. Та й не тільки їх. Через те його можна порівняти з Гераклом – героєм давньогрецької міфології, у якого була неймовірна фізична сила.

Граматична сила дієслова найбільше виявляється у його зв`язках з іменниками. Воно регулює кількість іменникових членів речення. Наприклад: «Андрій привезе внучку бабусі машиною з міста у село». Дієслово «привезе» керує аж шістьома іменниками!

 

 

 

 

 

 

1

 

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема уроку: Способи дієслів(дійсний, умовний, наказовий). детективна історія.

Номер слайду 2

Мета: дати учням поняття про способи дієслів; розвивати вміння розрізняти дієслова різних способів, формувати вміння утворювати різні способи дієслів, визначати їх морфологічні ознаки, синтаксичну роль; формувати навички правильного й доречного використання дієслів в усному та писемному мовленні; виховувати мовну культуру.

Номер слайду 3

Дійсний. Способи дієслова. Умовний. Наказовий дійсну, реальну діюбажану, можливу за певних умов діюспонукання до дії (наказ, прохання)що робить? що зробить? що робив би?що зробив би?що роби? що зроби?стрибала,стрибнули,стрибаюстрибав би,стрибнули б, стрибнув бистрибай, стрибни, стрибніть

Номер слайду 4

Головоломка. Спосіб це – виражає категорія дії граматична відношення дієслова що дійсності до дії.

Номер слайду 5

Спосіб - це граматична категорія дієслова, що виражає відношення дії до дійсності.

zip
Додано
23 жовтня 2021
Переглядів
899
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку