Метою даної розробки уроку є формування в дітей ключових компетентностей на уроках української мови. Тому вчителю початкової школи необхідно йти в ногу з часом, використовувати новітні інтерактивні та інформаційно-комунікативні технології, створювати на уроках ситуацію успіху, яка б надихала кожного учня вчитися, бути креативним.
Урок-презентація
Тема. Суфікс. Роль суфіксів
Мета. Сформувати в учнів поняття про частину основи - суфікс та його словотворчу роль; активізувати і збагачувати лексику учнів; розвивати мовлення; виховувати інтерес, любов до рідної мови, спостережливість, уважність на уроці.
Обладнання: шапочки з позначенням суфікса та найуживанішими суфіксами(-к-, - ик-, -ок,-, -оньк-,-ичк-, -ин-, -очк-,ищ-, -еньк-, -уват-, -есеньк- , -ус-, -ечк-, -ісіньк-,-усіньк-, - юсіньк-), оголошення, алгоритми для кожного учня, Українська мова, М.Д. Захарійчук, А.І. Мовчун, 3 кл., К: «Грамота», 2013, с. 87-88.
Хід уроку
І. Організація класу
- Сьогодні у нас незвичайний урок. Давайте ж його перетворимо на свято. Постараймося зрозуміти один одного і нову тему.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
-Я запрошую вас на презентацію. Презентації бувають, щоб показати якийсь товар, фільм, книгу: познайомитися з ними. Отже ми сьогодні повинні познайомитися із новою частиною основи.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
-Прочитайте власне оголошення про спортивне змагання.
А тепер прочитаємо це оголошення ( висить на дошці).
Оголошення
Запрошуємо всіх знавців рідної мови на презентацію суфікса, яка відбудеться 14 грудня о 10:50 у приміщенні 3 класу.
Українська мова
-Отже, наша рідна мова запрошує нас на святкове міроприємство.
-Як воно називається?
На таких міроприємствах завжди буває багато людей(гостей).
Під час презентації люди спілкуються, обмінюються думками, враженнями, складають угоди, підписують контракт. Збираються групами в залежності від інтересів. Ми також розіб’ємось на групи і виконаємо завдання.
-к- -еньк-
- оньк- -есеньк-
Риб- - ин- -а мал- -юсіньк- -ий
- очк- - уват-
-ищ-
ІY. Повідомлення теми і мети уроку
Y. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
- Визначте його тему.
Спишіть підкреслені слова. Прочитайте частину основи, що стоїть після кореня перед закінченням.(Мамусю, братика, бабусю, татуся, дідуся).
Виходить учень у шапочці з позначенням суфікса.
-Знайомтесь, будь ласка, із нашим гостем.
Учень говорить:
Я - частина основи, що стою після кореня і називаюся суфіксом. У словах із закінченнями я стою між коренем і закінченням. За моєю допомогою утворюються нові слова.
Суфікс всім нам допоможе,
І повинен знати кожен:
Після кореня стоїть
І нові слова творить.
Попрацюймо з алгоритмом визначення суфікса н в слові книжка .
Руханка «Будова слова»
Всі учні стають у коло. Один учень – у центрі. Він ходить по колу,, даючи кожному по черзі, починаючи із себе, імена частин слова: основа, корінь, префікс, суфікс, закінчення. Коли вже всі отримали свої імена, називає одну із частин слова( наприклад, «корінь». Усі «корені» міняються місцями, а учень, який стояв у центрі, намагається зайняти чиєсь місце. Дитина, яка залишилась без місця, стає в центр кола і називає знову частини слова.
YІ. Узагальнення і систематизація отриманих знань
1. Словотворча робота(с.87, впр.207)
- Утворіть і запишіть із поданих слів усі можливі нові (зменшено-пестливі) слова за допомогою суфіксів. Поясніть значення кожного з утворених слів.
1. -очк-, -ечк-, -ичк-, оньк-
Сестра - сестричка, сестронька; тітка – тіточка, тітонька; дядько – дядечко.
2. -еньк-, есеньк-, -ісіньк-, -усіньк-, -юсіньк-
Худий – худенький, худесенький, худюсінький; тихий – тихенький,
тихесенький; білий – біленький, білесенький,
білюсінький;
рідний – рідненький, ріднесенький, ріднюсінький; молодий –
молоденький, молодесенький, молодюсінький.
2. Перевірка ( Учні, які мають шапочки із даними суфіксами, читають утворені слова.)
3. Мовна цікавинка
Учені вважають, що в українській мові понад 400 суфіксів. Суфікси допомагають нам висловити свої емоції й точніше передати думку.
4.Робота за вправою 208(с. 87-88)
Прочитай текст. Про що в ньому розповідається? Випишіть підкреслені слова, позначте в них суфікси. Якого значення надають словам ці суфікси?
5.Самостійна робота
Рідна мова
По-своєму кожна пташина співає,
По-своєму кожен народ розмовляє.
У мене й народу мого українська
Є мова чудова, своя материнська.
По світу її, як святиню, нестиму
Допоки живу, в чистоті берегтиму,
З любов’ю сердечною, вірністю сина.
Ця мова для мене, як мати, єдина.(С. Жупанин)
YІІ. Домашнє завдання(с. 88, впр.209)
YІІІ. Підсумок уроку
1.Технологія «Мікрофон»
- Що вивчали на уроці?
- Що для вас було новим?
- Що таке суфікс?
- Для чого він потрібний?
- Як визначити суфікс?
2. Гра «Перекличка»
Давайте зробимо перекличку і ще раз пригадаємо найуживаніші суфікси української мови. (Учні по черзі називають суфікси, які є в них на шапочках)
- Сподобався вам урок- презентація? Що означає слово «презентація»? Це слово ввійшло в нашу мову з іншої мови. Але ж у нас є дуже гарні свої українські слова, якими ми назвали це міроприємство (представлення, ознайомлення.) На цьому наша презентація закінчується. Дякую всім.