Урок+презентація з теми "Числівник. Тренувальні вправи"

Про матеріал
Матеріал містить розробку уроку та презентацію до уроку української мови для учнів 6 класу з теми “Числівник. Тренувальні вправи”.
Перегляд файлу

Тема. Тренувальні вправи (числівник).

Мета: закріпити вивчене про числівник як частину мови, сформувати поняття в учнів про розряди числівників за значенням і за будовою; розвивати в учнів уважність, логічне мислення, удосконалювати вміння визначати розряди числівників, вміння розподіляти числівники за будовою на прості, складні і складені, розвивати самоосвітню, комунікативну та соціокультурну компетентності; за допомогою  мовленнєво - комунікативного дидактичного матеріалу прищеплювати дітям любов до рідної мови. 

Обладнання: дидактичний матеріал, картки з завданнями, ребуси, мультимедійна презентація.

Тип уроку: узагальнення і систематизації знань.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів

Робота в парах

Завдання: заповнити таблицю «Числівник».

Презентація роботи.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Слово учителя.

  • Діти, перевіряючи домашнє завдання одного учня, я натрапила на таку роботу: «Я народився двадцятьвосьмого люте тисячу девятсот девяностовосьмого року.»
  • Допоможіть мені, будь ласка, виправити помилки. Яких правил не довчив учень? (Написання  складних числівників)

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку

ІV. Опрацювання навчального матеріалу

  1. Виконання тренувальної вправи.

Завдання: утворити за поданим зразком власне кількісні, збірні, дробові, порядкові числівники.

Зразок: 2 – два – двоє – одна друга – другий.

4, 6, 8, 9, 11, 14, 30.

 

  1. Розподільний диктант.

Завдання: записати числівники у дві колонки: в першу – кількісні, у другу – порядкові.

Двадцять пять, пять восьмих, сімнадцятий, шестеро, четвертого, сто, три девтих, одинадцятеро, девятий, вісімдесят, семисотий, чотириста, тринадцятий.

  1. Досліджування – відновлення. (усно)

Завдання: відновити фразеологізми, вставляючи замість крапок числівників, визначити розряди за значеннями. Розтлумачити відновлені звороти.

  1. …. смертям не бувати.
  2. … вода на киселі.
  3. … мішків гречаної вовни.
  4. …  вал.
  5. … півні.
  6. … п’ятниць на тиждень.
  1. Два учні виконують на картках завданнях.

Завдання: від поданих числівників, що відповідають на запитання котрий?, утворити числівники, що відповідають на питання скільки?

Зразок: сьомий – сім.

Дев’ятий, сорок восьмий, перший, тридцятий, сотий, тридцять шостий, п’ятий, шістнадцятий, сто перший, двісті вісімдесят третій, тридцять третій, двохсотий.

Решта учнів виконують наступне завдання: записати словосполучення, поєднавши правильно числівники з іменниками.

Пятеро, учень; шість, година; три, друзів; двісті, метр; дванадцять, година; вісім, гривня.

  1. «Мозковий штурм» (учні хлопають у долоні, коли називають числівник).

Два, двоякий, подвоїти, двоє, двоїтися, другий, другорядний, двійка, двочлен, двійник, три, потрійний, трійка, трикутник, потроїти, троє.

 

 

 

V. Закріплення знань

  1. Робота в групах.

Завдання: пригадайте і запишіть:

Перша група – 3-4 прислівя чи приказки з числівниками;

Друга група – 3-4 назви казок з числівниками.

(Одна нога там, а друга там, зігнувся у три погибелі, кінь на чотирьох ногах, а й той спотикається, сім раз відмір, один – відріж, двоє третього не чекають, сім потів зійде, знати, як свої пять пальців, за двома зайцями поженешся, жодного не впіймаєш…

«Три ведмеді», «Вовк та семеро козенят», «Три бажання»,  «Білосніжка і семеро гномів», «Семеро братів і одна сестриця», «Дванадцять місяців», «Два з торби», «дванадцять синів і одна дочка»…)

  1. Розподільна робота.

Завдання: виписати зі словосполучень числівники, розподіливши у три стовпчики: 1) простий числівник; 2) складний; 3) складений.

Шість собак, дванадцять підприємств, двадцять три кожухи, п’ятдесят вісім бригад,  шістдесят стільців, п’ятдесят два хутори, одна гребля, сімнадцять білок, сімдесят один гриб, двадцять граків, дві казки.

  1. Розгадай ребус.

Пі 2 л; мі 100; смор 1 на; під 3 мати; 100 янка; г 1 а; ві 3 на; ак 3 са.

( підвал, місто, смородина, підтримати, стоянка, година, вітрина, актриса)

VI. Підведення підсумків

«Мікрофон»

Продовжити речення «На уроці мені сподобалося виконувати такі завдання…»

VII. Домашнє завдання

Повторити правила, скласти ребуси з числівниками.

 

 

 

 

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Заповнити таблицю. Числівник. КількісніПорядкові – За будовою

Номер слайду 2

Заповнити таблицю. Числівник – самостійна частина мови, що означає число, кількість предметів і їх порядок при лічбіКількісні означають число або кількість предметів при лічбі і відповідають на запитання скільки?Порядкові – порядок предметів при лічбі і відповідають на запитання котрий?Цілі числа. Два, двадцять. ДробовіДві п’ятих, одна восьма. Збірні Двоє, двадцятеро. За будовою. СкладеніДвісті тридцять три. СкладніСімдесят ПростіОдин, два

Номер слайду 3

«Я народився двадцятьвосьмого люте тисячу дев’ятсот дев’яностовосьмого року.»«Я народився двадцять восьмого лютого тисяча дев’ятсот дев’яносто восьмого року»

Номер слайду 4

Числівник. Тренувальні вправи. Завдання:вчитися визначати числівники;розрізняти кількісні і порядкові числівники;розрізняти числівники за будовою;працювати у парах та групах

Номер слайду 5

Завдання: утворити за поданим зразком цілі, збірні, дробові, порядкові числівники. Зразок: 2 – два – двоє – одна друга - другий4; 6; 8; 9; 11; 14; 30

Номер слайду 6

Розподільний диктант. Завдання: записати числівники у дві колонки: у першу – кількісні; у другу – порядкові. Двадцять п’ять сімнадцятийп’ять восьмих четвертогошестеро дев’ятийсто семисотийтри дев’ятих тринадцятийодинадцятеровісімдесятчотириста

Номер слайду 7

Досліджування-відновлення. Завдання: відновити фразеологізми, вставляючи замість крапок числівники, поясніть фразеологізми.1)… смертям не бувати.2)… вода на киселі.3)… мішків гречаної вовни.4)… вал.5)… півні.6)… п’ятниць на тиждень.

Номер слайду 8

Завдання: записати словосполучення, поєднавши правильно числівники з іменниками. П’ятеро, діти; шість, година; три, друзів; двісті, метр; дванадцять, година; вісім, гривня. П’ятеро дітей; шоста година; троє друзів; двісті метрів; дванадцята година; вісім гривень.

Номер слайду 9

«Мозковий штурм»

Номер слайду 10

Розподільний диктант. Завдання: виписати із словосполучень числівники у три колонки: 1 – прості; 2 – складні; 3 – складеніШість собак, дванадцять підприємств, двадцять три кожухи, п’ятдесят вісім бригад, шістдесят стільців, п’ятдесят два хутори, одна гребля, сімнадцять білок, сімдесят один гриб, двадцять граків, дві казки.

Номер слайду 11

Розгадай ребус. Пі 2 л. Мі 100 Смор 1 а. Під 3 мати. Ак 3 са. Ві 3 на. Г 1 а100 янка

Номер слайду 12

«Мікрофон»«На уроці мені мені сподобалося виконувати такі завдання…»

Номер слайду 13

Домашнє завдання. Повторити правила с. 226-229, скласти ребуси з числівниками

zip
Додано
19 березня 2019
Переглядів
16232
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку