Тема. И та і в кінці прислівників.
Мета. Ознайомити учнів з основними правилами правопису голосних и та і в кінці прислівників; сприяти зміцненню навичок правопису прислівників з відповідною орфограмою, пояснювати її за допомогою правил; розвивати творчі вміння зіставляти, порівнювати, моделювати й конструювати мовні явища; виховувати уважне ставленя до слова.
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу
Обладнання: роздатковий матеріал, мультимедійна презентація, зелені та червоні картки
Перебіг уроку
І. Мотиваційний етап
- Сьогодні в нас, діти, урок незвичайний
І вчитель у вас, і багато гостей.
Та прошу вас, друзі, в процесі навчання
Уважними бути урок увесь цей.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Ознаку дії називає,
А також місце, час, причину
Цієї дії визнає
І кожен цю частину знає.
Сміється сонце як? Ласкаво,
Мандрує небом величаво,
А небо голубіє дивно,
Пливуть хмарини тихо, мрійно,
Дзвенить кохана мова чисто,
А кожне слово – урочисто.
Земля стрічає нас святково,
Сміються зорі загадково.
Сади цвітуть коли? – Весною.
Коли трави є шовкові? – Улітку.
А врожай коли збирають? – Восени.
Снігу всі коли чекають? – Узимку.
-Отже, про яку частину мови ми продовжимо розмову?
- Так, це – прислівник всім відомий,
Незмінна ця частина мови,
На запитання як? Коли?
Готові всім відповісти.
Прислівників багато в мові
Всі яскраві, всі чудові.
Щоб закріпити знань основи,
Повторимо цю частину мови.
ІІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
Запишемо у зошит сьогоднішню дату,
Та «класна робота» старанно пишіть.
І тему цікаву ми будем вивчати
«И та і в кінці прислівників» запишіть.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Пояснення учителя про И та І в кінці прислівників.
Тоді, вгорі, донині, навкруги, навіки, верхи, по-вовчи, по-французьки, восени, безвісти, згори.
Отже, давайте перевіримо, чи правильно ви зробили висновки.
Після г, к, х
(Навкруги, навіки, верхи)
Після букв, що позначають тверді приголосні
(восени, безвісти, згори)
V. Виконання системи практичних завдань
1. Словникова робота
- Вставити літери И та І в прислівники. Робота біля дошки. Вставити літери в слова і записати у два стовпчики. ( 2 учні біля дошки).
Навколішк…, вноч…, тільк…, всюд…, втрич…, вдалин…, наодинц…, по-людськ…, восен…, вкуп…, завширшк…, по-лисяч…
Навколішки Вночі
Тільки втричі
Всюди вдалині
По-людськи наодинці
Восени вкупі
Завширшки
По-лисячи
2. Творче конструювання
За поданими схемами-моделями усно утворити прислівники. Пояснити правопис. (Прислівники мають властиві тільки їм словотоворчі суфікси -о, -е (тепло, добре, важче), -и, -ому, -єму (по-братськи, по-моєму).
В-1
¬ ᴖ ^
Ані… и ( анітрохи )
За.. и ( завжди )
Чим… і ( чимдалі )
В-2
¬ ᴖ ^
Де.. і (деінде )
За.. і ( залюбки )
До…и ( допоки )
3. «Лови помилку»
Знайти та виправити помилки у реченнях. Записати їх правильно. Зробити синтаксичний розбір другого речення.
1. Пішла в ноч.. (вночі) до ворожки, щоб поворожити: чи довго їй одинокій на сім світі жити?
2. Плавай, плавай, лебедонько, по синьому морю, рости, рости, тополенько, все в гору(вгору) та в гору (вгору).
4. Коло думок
Питання вчителя на повторення і закріплення вивченого у попередніх класах.
- На скільки частин можна поділити останнє речення? (На дві )
- Які за будовою ці речення? (Прості, але ускладненні звертаннями та однорідними присудками та обставинами)
- Поясніть, будь ласка, розділові знаки.
- Ось ми з вами і повторили розділові знаки у складному та простому ускладненому реченні).
4. Дослідження-відновлення (робота в парах)
- Відновити прислів’я, дібравши їх продовження з другої колонки. Пояснити правопис и та і в прислівниках. Записати прислів’я, пов’язані з користю навчання.( Грамоті вчиться - завжди пригодиться)
Що маєш робити, … Без діла жить — … Хто спішить, … Лінивому … Грамоті вчиться — … Письменний бачить поноч(и,і) більше, … Хто нічого не робить, … |
все нікол(и,і). той нікол(и,і) не має часу. завжд(и,і) пригодиться. то зроби сьогодн(и,і). як неписьменний удень. тільк(и,і) небо коптить. той двіч(и,і) робить. |
VІ. Узагальнення та систематизація вивченого.
2. Робота з підручником
Виконайте вправу 419. І варіант – 1-3 речення, ІІ варіант – 4-6 речення.
2. Гра «Подай сигнал».
Якщо в кінці прислівника пишемо –і, то подаємо голубий сигнал, а якщо пишемо и, то рожевий.
Трохи, взагалі, навкруги, тричі, межиочі, мовчки, поночі, почасти, взнаки, навшпиньки, опівночі, безвісти, залюбки, наввипередки, по-заячи.
VІІ. Рефлексія. Метод «Мікрофон»
VIII. Підсумки уроку.
Домашнє завдання
Вивчити параграф ______, виконати вправу _____.
Побажання
Вам вдячна, діти, за увагу,
За вашу щирість, доброту.
Я зичу вам умінь, наснаги.
Знання хапайте на льоту.