Дата 20.05. Клас 7-А
Урок №
Тема уроку. Узагальнення й систематизація вивченого про частини мови, їх правопис і використання в мовленні.
Мета уроку: узагальнити й систематизувати знання учнів із морфології та орфографії; удосконалювати вміння та навички визначати вивчені частини мови в тексті, пояснювати орфограми в них; удосконалювати орфографічні та пунктуаційні вміння й навички, культуру мовлення; розвивати логічне мислення, увагу, самостійність, уміння робити висновки, висловлювати власну думку; на основі мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов до Батьківщини, почуття гордості за свою країну, поваги до її культури й історичних пам’яток.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань
Обладнання: підручник (Українська мова/ О.В.Заболотний, В.В.Заболотний. – Київ: Генеза, 2015. – 256 с.), мультимедійні засоби навчання та їх програмне забезпечення, презентація до теми даного уроку, таблиця, картки самооцінювання.
Методи та прийоми: вправа «Хвилинка настрою», самоперевірка, взаємоперевірка, самооцінювання, розбір слів за будовою, бесіда, синтаксичний розбір речення, слово вчителя, робота з текстом, вибіркова робота, робота в парах, виконання тестових завдань, робота з підручником, самостійна, індивідуальна робота, прийом «Скринька мудрості»; словесні, наочні та практичні (С. Петровський, Е. Талант).
Міжпредметні зв`язки: історія.
Соціокультурна лінія; «Знати, щоб оберігати» (Я і Батьківщина (її історія)).
Епіграф уроку:
Україно! Доки жити буду,
Доки відкриватиму тебе…
В.Симоненко
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Вправа «Хвилинка настрою»
А зараз ви оцініть своє самопочуття «тут і тепер» (настрій, фізичний стан тощо) за допомогою «кольоротесту». Для цього слід помітити квадрат певного кольору, який відображає Ваш стан на початку уроку. У цьому вам допоможуть кольорові картки, що у вас лежать на партах. Слайд №1
Кольор-тест (початок уроку)
Червоний — активне прагнення до діяльності.
Жовтий — позитивний емоційний стан.
Зелений — спокійний стан.
Синій — прагнення до визнання.
Коричневий — напруга.
Чорний — стан хвилювання.
Білий — важко щось відповісти.
ІІ. Оголошення теми , визначення учнями мети уроку. Слайд №2
Сьогодні ми розпочинаємо узагальнювати вивчене про частини мови, їх правопис і використання в мовленні. У нас залишилося до кінця навчального року лише 3 уроки.
У вас на партах картки самооцінювання, тому протягом уроку ви виставлятимете собі бали за кожен вид роботи.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Слайди №3 - 7
Це не просто споруди, а пам’ятки історії та архітектури України.
Робота з тлумачним словником (індивідуальна)
До речі, ці знання вам знадобляться в старших класах при підготовці до ЗНО з історії України.
А ще з однією пам’яткою історії та архітектури ми познайомимося сьогодні. Це чернігівський Троїцько-Іллінський монастир. Слайд №8
Тож запишемо епіграф нашого уроку (Слайд №9):
Україно! Доки жити буду,
Доки відкриватиму тебе…
В.Симоненко
- Як ви розумієте ці слова?
ІV. Перевірка домашнього завдання
Вправа 232 або впр. 235 (І, ІІ)- фронтальна перевірка.
Вправа 235 (ІІ завдання) – на дошці.
- Поставте собі відповідні бали в картку самооцінювання.
V. Актуалізація опорних знань учнів
1. Бесіда
2. Словниковий диктант
Записати слова, визначити дієвідміну дієслів.
Сходиш (ІІ), зійдемо (І), пишеш (І), летимо (ІІ), граєшся (І), підспівуємо (І), ладимо (ІІ), печемо (І), колотимо (ІІ), радите (ІІ), хвилюєшся (І), піднісся (ІІ), знущаються (І), розрісся (І), караєш (І), неволити ворога (ІІ), непритомніти через брак повітря (І), змалку недобачати (І), не прочитати оповідання (І), не здужати ворога (І).
VІ. Узагальнення та систематизація здобутих знань у процесі практичної роботи
1.Робота з піручником
1.1. Робота з текстом (Вправа 561 (І))
1.2. Вибіркова робота (Вправа 561 (ІІ – 1-ше завдання, виписати приклади частин мови лише з 1-го абзацу,
ІІ – 2-ге завдання, виписати власні назви (усього має бути 11 слів))
Оцініть свою роботу.
1.3. Виконати завдання №4 (записати цифри словами)
Або
*Завдання №5 (Творче конструювання).
Оцініть себе, поставте відповідні бали.
1.4. Синтаксичний розбір речення (біля дошки)
Можливо, коли-небудь учені зможуть підтвердити й це.
А якою ще частиною мови може бути це?(модальна частка, за групою - вказівна)
1.5. Робота в парах
Вправа 565 (Редагування)
1.6. Виконання тестових завдань
№1, 2, 7 - підручник (С.206 - 207)
Взаємоперевірка
VІІ. Домашнє завдання (Слайд №11)
Повторити §32 – 40. Виконати вправу 568 (І) або 568 (І, ІІ).
*Виконати вправу 562 (письмово).
VІІІ. Підсумок уроку. Оцінювання
Епіграф уроку (Слайд №12 )
Рефлексія
«Скринька мудрості»
Слайд №13
Покладіть позитивне й те потрібне, про що ви сьогодні дізналися на уроці, у скриньку мудрості.
Слайд №14
Вправа «Хвилинка настрою»
Слайд №15
Сьогодні на уроці ми не тільки узагальнили та систематизували раніше здобуті знання, а й досліджували свій настрій. Оцініть своє самопочуття (настрій, фізичний стан тощо) після уроку.
Червоний — активне прагнення до діяльності.
Жовтий — позитивний емоційний стан.
Зелений — спокійний стан.
Синій — прагнення до визнання.
Коричневий — напруга.
Чорний — стан хвилювання.
Білий — важко щось відповісти.
Оцініть свою роботу на уроці (Картки самооцінювання)