Урок з презентацією "Сполучник як службова частина мови. Використання сполучників у простому і складному реченнях сполучники сурядності й підрядності"

Про матеріал
Розробка уроку з презентацією "Сполучник як службова частина мови. Використання сполучників у простому і складному реченнях сполучники сурядності й підрядності"
Зміст архіву
Перегляд файлу

Дата  15.04.     Клас 7-А

 

Урок № 87

Тема уроку. Сполучник як службова частина мови. Використання сполучників у простому і складному реченнях: сполучники сурядності й підрядності.

Мета уроку: поглибити знання учнів про сполучник як службову частину мови; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити сполучник у реченні, визначати їх функцію в реченні, характеризувати; відрізняти від інших частин мови; розрізняти сполучники сурядності й підрядності; повторити синтаксичний розбір речення, розбір дієслова як частини мови; удосконалювати орфографічні та пунктуаційні вміння й навички; розвивати логічне мислення, самостійність; уміння робити висновки, наводити приклади та аргументи на підтвердження думки; на основі мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов до природи, зацікавлення до пізнання нового, до вивчення рідної мови.

Тип уроку:  комбінований

Обладнання: опорні таблиці-діаграми, мультимедійні засоби навчання та їх програмне забезпечення, презентація до теми даного уроку, роздатковий матеріал (картки для роботи на уроці), картки самооцінювання

Методи та прийоми: вправа «Хвилинка настрою»,  інтерактивна вправа «Очікування», самоперевірка, самооцінювання, морфологічний диктант «Так чи ні»,  синтаксичний розбір речення, розбір дієслова як частини мови, слово вчителя, індивідуальна робота з картками, вибірково-розподільна робота в парах, мовознавче дослідження, лінгвістичний експеримент, виконання тестових завдань, робота з підручником, лінгвістична задача, вправа «Мікрофон»;

словесні, наочні та практичні (С. Петровський, Е. Талант).

Внутрішньопредметні зв`язки:

  •                           культура мовлення і стилістика: правильне вживання слів, використання в мовленні сполучників-синонімів;
  •                           лексикологія: засвоєння нових слів;
  •                           синтаксис: сполучник як засіб зв`язку однорідних членів речення й частин складного речення;
  •                           текст: використання сполучників для зв`зку речень у тексті.

Міжпредметні зв`язки: орнітологія, українська література, математика.

Лінгвістична лінія. Сполучники сурядності й підрядності, їх види. Використання сполучників для зв`язку однорідних членів  у простому реченні та частин складного речення.

Комунікативна лінія. Сполучник як засіб зв`язку однорідних членів, частин речень та компонентів тексту

Соціокультурна лінія. Людина і природа, їх нерозривна єдність.

Епіграф уроку:                                                            

                                                                                  Радіє пташка, що тепло настало,
                                                                                  Й співає сонцю славу кожен день.                     
                                                                                  Симфонія у лісі зазвучала —
                                                                                  Усі своїх виспівують пісень.

 Н. Красоткіна

 

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

  • Вступне слово вчителя:

– Вже дзвінок нам дав сигнал,

Працювати час настав.

Тож і ти часу не гай,

Працювати починай.

  • Вправа «Хвилинка настрою»  

А зараз ви оцініть своє самопочуття «тут і тепер» (настрій, фізичний стан тощо) за допомогою «кольоротесту». Для цього слід помітити квадрат  певного кольору, який відображає Ваш стан на початку уроку. У цьому вам допоможуть кольорові картки, що у вас лежать на партах.                                          Слайд №1    

Кольор-тест (початок уроку)

 

 

 

 

Червоний — активне прагнення до діяльності.

Жовтий — позитивний емоційний стан.

Зелений — спокійний стан.

Синій — прагнення до визнання.

Коричневий — напруга.

Чорний — стан хвилювання.

Білий — важко щось відповісти.

  • Інтерактивна вправа «Очікування»

Учні на аркушах у формі яблук пишуть свої очікування, які зачитають у кінці уроку й прикріплять на дерево.

ІІ. Перевірка д/з.

Вправа 453 (І) або впр. 453 (І, ІІ). *Вправа 455.

Фронтальна перевірка вправи 453 (І).

Синтаксичний розбір останнього речення – на дошці.

+ Розбір дієслова як частини мови (прилине) – на дошці.

IІІ. Оголошення теми , визначення учнями мети уроку.   Слайд №2

Сьогодні ми розпочинаємо вивчення ще однієї службової частини мови. На вивчення сполучника за програмою відведено 5 уроків. Це перший урок у темі. А більш детально про сполучники сурядності та підрядності ми говоритимемо на наступному уроці.

У вас на партах картки самооцінювання, тому протягом уроку ви виставлятимете собі бали за кожен вид роботи.

  • Діти, то яка ж мета нашого уроку?

 

  • Але перш ніж перейдемо до вивчення нового матеріалу, згадаймо, що ви знаєте про службові частини мови.

ІV. Актуалізація опорних знань учнів.

  • Морфологічний диктант «Так чи ні»

(по 0,5 б. за кожну правильну відповідь)

1.Прийменник – це службова частина мови. (Так)

2.Прийменник не змінюється й не є членом речення. (Так)

3.Кожний прийменник може вживатися з формою лише одного непрямого відмінка. (Ні)

4.Службові частини мови відрізняються від самостійних тим, що не мають самостійного лексичного значення, не відповідають на питання, не є членом речення, не мають морфологічних ознак. (Так)

  • Самоперевірка (Слайд №3)
  • Гра «Розшифруй слово». Слайд №4, 5

Виберіть з поданих слів лише самостійні частини мови й за першими буквами відновіть зашифроване слово.

Мимоволі, біля, утричі, на, і, добрий, радіти, та, б, з-під, ім’я, але, бо, ж, себе, троє, ой.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ь

------------------------------------

 

 Яке слово було зашифроване? Слайд №6

Як вам вдалося вичленити самостійні частини мови серед службових? Я бажаю, щоб саме  мудрість завжди супроводжувала вас. Ми  можемо перейти до наступного завдання.

 

 

Робота з тлумачним словником (індивідуальна)

Знайти значення слова «мудрість» у тлумачному словнику.

V. Оголошення епіграфа уроку

Прочитайте епіграф нашого уроку (слайд №7):

                                                                                  Радіє пташка, що тепло настало,
                                                                                  Й співає сонцю славу кожен день.                     
                                                                                  Симфонія у лісі зазвучала —
                                                                                  Усі своїх виспівують пісень.

 Н. Красоткіна

Як ви вважаєте, чому саме такі слова я підібрала до нашого уроку.

(Відповіді учнів)

VІ. Мотивація навчання

  • Лінгвістична задача    (Слайд №8)

Посперечались якось одного разу Петрик з Мишком. А все через те,що вчителька задала додому цікаве завдання.

Записавши на дошці два речення, вона наголосила, що в одному з цих речень має стояти кома перед сполучником і, а в іншому – ні. Мишко стверджував, що вчителька помилилася, тому що кома перед і не ставиться. Петрик запевняв, що ніякої помилки немає. Ось вони ці речення. Можливо, ви їм допоможете?.Хто ж з них мав рацію?

Вдалині пролітали лелеки і радісним курликанням вітали рідну землю.

Вдалині пролітали лелеки і  їх радісне курликання вітало рідну землю.

 

Ось над цими важливими питаннями ми й будемо сьогодні працювати.

VІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

  • Вступне слово вчителя ( звучить запис весняного щебету птахів)

Слайд №9, 10

Пернаті барометри

- Любі діти, а чи знаєте ви, що вивчає орнітологія? Це надзвичайно цікава й таємнича наука, бо досліджує вона птахів. Цих невгамовних госпо­дарів лісів і парків, озер і річок. Вони стали героями казок, легенд, переказів, пісень, про них складено безліч загадок, їх люблять і шанують. До пташиних «порад» прислу­хаються навіть люди. «Як? Чому?» — здивуєтеся ви. А справа в тому, що птахи, завдяки своєму «барометру», часто-густо підказують нам погоду. От, наприклад. Прийшов місяць квітень, і люди помічають: повертаються з півдня перелітні кажани — отже, уже справжня вес­на, і значних холодів не буде. Або ще говорять: пригадай, коли вперше в році почув жайворонка. Якщо вранці й у хмарну погоду — літо буде дощове і врожайне.

            Ось такі вони, наші мудрі порадники.

  • Мовознавче дослідження ( робота з текстом на картках)

 

- У вас на партах   уривок тексту з одного відомого вам твору, у якому розповідається про дивовижних птахів - лебедів. Прочитайте його уважно й скажіть, яку функцію виконують виділені слова в тексті, засобом зв'язку чого вони виступають?

Визначте тип, стиль мовлення тексту. З якого твору уривок? Хто є автором?

 Слайд №11

 

Картка №1

 

ЛЕБЕДІ

Прямо над нашою хатою пролітають лебеді. Вони ле­тять нижче розпатланих, обвислих хмар і струшують на землю бентежні звуки далеких дзвонів. Дід говорить, що так співають лебедині крила. Мені теж хочеться полетіти за лебедями, і тому я підіймаю руки, наче крила. І радість, і смуток, і срібний передзвін огортають мене своїм сну­ванням. Я стаю ніби меншим, і навколо більшає, росте й міниться ввесь світ. І вкрите білими хмарами небо, і оди­нокі скрипучі журавлі, що нікуди не полетять, і полатані зеленим мохом стріхи, і блакитнава діброва під селом, і чорнотіла, туманцем підволожена земля, що пробилася з-під снігу.

І цей увесь світ тріпоче, міниться в моїх очах і віддаляє лебедів. А я не хочу, щоб вони оддалялись від нас. От коли б якимось дивом послухали мене, зробили круг над селом і знов полетіли над нашою хатою. Якби я був чаро­дієм, то хіба не повернув би їх? Сказав би таке таємниче слово. Я замислююсь над ним. А в цей час наді мною робиться диво: хтось невидимим смичком провів по си­ньому піднебессі, по білих хмарах, і вони забриніли. Я тягнусь догори й сам собі не вірю: від зарічки знову над нашою хатою пролітають лебеді.

 

-  Яку функцію виконують виділені слова? Що вони поєднують? Як називаються ці слова? (Сполучають однорідні члени та частини складного речення).

 

  • Повторення відомостей, одержаних у попередніх класах про сполучник

 

- Таким чином, ми з’ясували, що в мові є ще одна частина мови – сполучник.

          А що вам відомо про сполучник?  У вас на картках є декілька ознак, які стосуються певних частин мови.  Допоможіть розібратися, які ознаки належать саме сполучнику.

 

 

Картка № 2

Сполучник як частина мови

 

1. В реченні виступає додатком   

2. Змінюється за родами, числами, відмінками       

3. Не виступає в ролі членів речення   

4.  Зв'язує однорідні члени речення, частини

     складного речення, окремі речення в тексті  

5. Лексичного значення не має    

6. Самостійна частина мови 

7. Службова частина мови

8. Незмінне слово

 

Запишіть код вашої відповіді       

 

- А тепер, зробіть висновок про роль сполучника у мові, доповнивши  вислів Д.Білоуса :

 

Сполучник каже: скромну роль я маю,

Але слова  у мові  ……………

  • Робота з підручником (опрацювання теоретичного матеріалу, С.166).

- Прочитайте й скажіть, яка інформація для вас була відома, яка  нова, а що зди­вувало й треба запам’ятати.

Слайд №12, 13

 

D:\Mama\Сполучник\Урок1\Слайд6.JPG

  • Лінгвістичний експеримент.                          Слайд №14

Віднайдіть 5-те речення в картці №1. Дайте відповіді на поставлені запитання.

№З/п

Проблемні запитання

1.

2.

3.

4.

5.

Чи можна до будь-яких з виділених сполучників поставити запитання?

Чи змінюються ці слова? (за відмінками, особами, родом, числом)

Чи виступають вони якимось членом речення?

Чи мають сполучники якесь лексичне значення?

Чи поєднують вони однорідні члени речення?

 

  • Випереджувальне завдання «Розряди сполучників за значенням»

(Підручник, С.170 - 171)

А зараз ми запросимо учнів, які уявлять себе в ролі вчителя й пояснять нам, які бувають розряди сполучників.

Слайд №15, 16

  • Практична роботаизначення типів сполучників)

Картка № 3 ( Вибірково-розподільна робота в парах )

 

- Відгадайте загадки. Розподіліть сполучники, вжиті в них, у таблицю за розрядами - сполучники підрядності та сполучники сурядності. Користуйтеся матеріалом підручника (С.170 - 171)

Або вправа 470 (С.167)

 

  1. Сам вечірньої години заховався в кущ калини, та на дудку одну грає й пісню чарівну співає. ( С….)  Слайд№17
  2. Він великий має хист і співає, як артист. Спів той радісний усюди дуже люблять слухать люди. (С….)   Слайд№17
  3. Ти відгадай мою загадку: вгорі тремтить сіренька цятка, пісні співає голосні, та, жаль, що тільки навесні. (Ж…)       Слайд№18
  4. Вірно людям я служу, їм дерева сторожу, дзьоб міцний і гострий маю, шкідників ним здобуваю. (Д…)     Слайд№19
  5. Перший я приніс весну, пробудив усе від сну, заспіваю під вікном,бо зовуть мене... (Ш….)      Слайд№20
  6. Уночі гуляє, а вдень спочиває, має круглі очі, бачить серед ночі.(С…)  Слайд№21

Сполучники

сурядності

Сполучники підрядності

 

 

 

 

 

 

 

 

- А хто вже виконав завдання, може перевірити себе.

 Виписавши порядкові номери речень зі сполучниками сурядності й додавши числа, у відповіді маєте отримати число 16, а сума речень зі сполучниками підрядності становить 10. Перевірте себе!!!

- Що з'єднують дані сполучники?

 

Картка №4 (робота за варіантами (1 варіант – парні речення, 2 - непарні))

-  Спишіть речення, вставивши замість крапок потрібні сполуч­ники.

  1. Ліпше пташці на зеленій вітці, … у пана в золотій клітці.
  2. Ранні пташки росу п'ють, … пізні слізки ллють.
  3. Ліпше горобець у жмені, журавель у небі.
  4. Ніхто не буде знати, тільки сич сова, людей півсела.
  5. Соловей співає, голос має.
  6. Він такий, його кури заклюють.
  7. Кому ведеться, тому півень несеться.
  8. Бджола летить, мед пахтить.

(Народна творчість)

 

Слова для довідок:     ніж, а, як, та, поки, що, й, і, де

Визначити розряд сполучників та групу за значенням.

VIІІ. Закріплення знань, умінь і навичок

Виконання тестових завдань

Слайд №22, 23

Самоперевірка   (Слайд №24)

ІХ.Підсумок уроку. Оцінювання

  • Епіграф уроку  (Слайд №26)

Укажіть сполучники, їх розряди.

 

  • Метод «Мікрофон»

Поділіться своїми враженнями від уроку, використавши у висловленні парні сполучники.

 

  • Рефлексія

- Чи справдились ваші очікування?

Учні з яблук оформлюють «дерево», зачитують свої очікування.

 

  • Вправа «Хвилинка настрою»  

Слайд №27

Сьогодні на уроці ми вивчали не тільки сполучник, а й досліджували свій настрій. Оцініть своє самопочуття (настрій, фізичний стан тощо) після уроку.

Червоний — активне прагнення до діяльності.

Жовтий — позитивний емоційний стан.

Зелений — спокійний стан.

Синій — прагнення до визнання.

Коричневий — напруга.

Чорний — стан хвилювання.

Білий — важко щось відповісти.

  • Оцініть свою роботу на уроці (Картки самооцінювання)

Х. Домашнє завдання     (слайд №25)

  Опрацювати §45, 46, виконати вправу 487 або записати прислів’я, приказки та загадки про птахів. Підкреслити в них сполучники, указати їх групу за значенням та роль в реченні ( що з’єднують).

*Скласти казку на тему: «Чому в снігурика червоні грудки?» ( з використанням сполучників)

 

 

 

 

 

Картка самооцінювання

Прізвище та імя

№З/п

Вид роботи

Бали

Набрані бали

1.

Домашнє завдання

1 б.

 

2.

Морфологічний диктант

2 б.

 

3.

Гра «Розшифруй слово».

1 б.

 

4.

Картка № 2

1 б.

 

5.

Індивідуальне завдання

1 б.

 

6.

Практична робота (картка №3)

1 б.

 

7.

Картка №4 (робота за варіантами)

1 б.

 

8.

Тестові завдання

3 б.

 

9.

Активна робота на уроці

1 б.

 

 


 

.

 

 

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Вправа «Хвилинка настрою» Кольор-тест (початок уроку)    Червоний — активне прагнення до діяльності. Жовтий — позитивний емоційний стан. Зелений — спокійний стан. Синій — прагнення до визнання. Коричневий — напруга. Чорний — стан хвилювання. Білий — важко щось відповісти.{8 A107856-5554-42 FB-B03 E-39 F5 DBC370 BA}

Номер слайду 2

Сполучник як службова частина мови. Використання сполучників у простому і складному реченнях: сполучники сурядності й підрядності

Номер слайду 3

Морфологічний диктант “Так чи ні”1. Так2. Так3. Ні4. Так

Номер слайду 4

Гра “Розшифруй слово”Мимоволі, біля, утричі, на, і, добрий, радіти, та, б, з-під, ім’я, але, бо, ж, себе, троє, ой.

Номер слайду 5

Гра “Розшифруй слово” {5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}ь _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Номер слайду 6

Гра “Розшифруй слово” {5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}М имоволіу тричід обрийр адітиі м’я с ебет роєь _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Номер слайду 7

Радіє пташка, що тепло настало, Й співає сонцю славу кожен день. Симфонія у лісі зазвучала — Усі своїх виспівують пісень. Н. Красоткіна

Номер слайду 8

Вдалині пролітали лелеки і радісним курликанням вітали рідну землю. Лінгвістична задача. Вдалині пролітали лелеки і їх радісне курликання вітало рідну землю.

Номер слайду 9

Орнітологія -

Номер слайду 10

Орнітологія -це наука,яка досліджує птахів

Номер слайду 11

Номер слайду 12

Номер слайду 13

Групи сполучників за способом вживання в реченніОдиничніА, але, зате, проте, однак, бо, коли. ПарніХоч..але, не тільки..а й, як..так і, якби..то й. По. ППовторюваніІ..і, ні…ні, або…або, то..то, не то..не то

Номер слайду 14

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}№З/п. Проблемні запитання1. Чи можна до будь-яких з цих виділених сполучників поставити запитання?2. Чи змінюються ці слова? (за відмінками, особами, родом, числом)3. Чи виступають вони якимось членом речення?4. Чи мають сполучники якесь лексичне значення?5. Чи поєднують вони однорідні члени речення?

Номер слайду 15

Сполучники, що поєднують однорідні члени або рівноправні частини складного речення, називаються сурядними. Речення, що складається з двох або більше рівноправних частин, поєднаних сурядними сполучниками, називається складносурядним Горобці крупу з’їли, а синиця в клітку попала (Нар. мудрість ). [ ], а [ ]

Номер слайду 16

Підрядні сполучники поєднують головну й підрядну частини складного речення. Речення, яке складається з двох синтаксично нерівноправних частин, поєднаних підрядним сполучником або сполучним словом, називається складнопідрядним[ ], ( що ). Дід говорить, що так співають лебедині крила.

Номер слайду 17

Соловей

Номер слайду 18

Жайворонок

Номер слайду 19

Дятел

Номер слайду 20

Шпак

Номер слайду 21

Сова

Номер слайду 22

Поміркуй !1. Сполучник як службова частина мови вживається...а) для зв'язку однорідних членів речення та частин складного речення і виражає смислові відношення між ними;б) для вираження залежності іменника, числівника,займенника від інших слів у словосполученні і реченні;в) для зв'язку підмета і присудка в простому реченні.2. Сполучник як частина мови...а) є незмінним, не має лексичного значення, виступає у реченні в ролі одного з другорядних членів;б) є змінним, не має лексичного значення, членом речення не буває;в) є незмінним, не має лексичного значення, членом речення не буває.3. Сполучники сурядності вживаються для зв'язку...а)однорідних членів і незалежних частин у складному реченні;б)однорідних членів і залежних частин у складному реченні;в)лише однорідних членів у простому і складному реченні.

Номер слайду 23

Поміркуй !4. Сполучники підрядності вживаються для зв'язку лише...а)однорідних членів речення;б)незалежних частин у складному реченні;в)залежних частин у складному реченні.5. Сполучники сурядності поділяються на три групи...а)єднальні, протиставні, розділові;б)єднальні, похідні, розділові;в)непохідні, розділові, протиставні.6. Сполучники а, але, та (в значенні але), проте,однак належать до...а) протиставних;б) розділових;в) єднальних.

Номер слайду 24

Взаємоперевірка тестових завдань1. А2. В3. А4. В5. А6. А

Номер слайду 25

Домашнє завдання. Опрацювати §45, 46. Виконати вправу 487 або записати прислів’я, приказки та загадки про птахів. Підкреслити в них сполучники, указати їх групу за значенням та роль в реченні (що з’єднують).*Скласти казку на тему: «Чому в снігурика червоні грудки?» (з використанням сполучників). Повторити §15 (безособові дієслова).

Номер слайду 26

Радіє пташка, що тепло настало, Й співає сонцю славу кожен день. Симфонія у лісі зазвучала — Усі своїх виспівують пісень. Н. Красоткіна

Номер слайду 27

Вправа «Хвилинка настрою» Кольор-тест (кінець уроку)    Червоний — активне прагнення до діяльності. Жовтий — позитивний емоційний стан. Зелений — спокійний стан. Синій — прагнення до визнання. Коричневий — напруга. Чорний — стан хвилювання. Білий — важко щось відповісти.{8 A107856-5554-42 FB-B03 E-39 F5 DBC370 BA}

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Чигілейчик Жанна Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Стаценко Світлана Анатоліївна
    Дякую, колего! Чудовий урок!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
zip
Додано
20 березня 2019
Переглядів
10276
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку