Урок на тему "Порівняльний зворот" з інтерактивними формами навчання та використання ІКТ. Має на меті розвивати вміння використовувати порівняльні звороти в мовленні, працювати в групах, виховувати моральні цінності, культуру усного й писемного мовлення, естетичний смак
Тема. Порівняльний зворот, розділові знаки .
Мета. Опрацювати відомості про порівняльний зворот; навчити знаходити його в тексті та правильно визначати, виділяти його комами; з’ясувати стилістичну роль означень і порівняльних зворотів у художньому мовленні; розвивати вміння використовувати порівняльні звороти в мовленні, працювати в групах; виховувати моральні цінності, культуру усного й писемного мовлення, естетичний смак.
Обладнання: підручник, індивідуальні картки, проектор, екран, презентація «Порівняльний зворот, виділення порівняльних зворотів комами».
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Соціокультурна змістова лінія: я як особистість.
Епіграф уроку: «Не кажи не вмію, а кажи – навчусь» .
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. З’ясування емоційного стану учнів.
Учитель: Доброго дня, діти! Дозвольте запитати у вас, з яким настроєм ви прийшли сьогодні на урок? Давайте означимо наш настрій за допомогою дієслова (діти називають дієслова). …
Пофантазуйте, як для вас пройде цей день? Дайте відповідь одним словом.
( Швидко, в праці, безтурботно, пролетить стрілою, весело).
Мені дуже приємно, що у вас гарний настрій і ви налаштовані на робочий лад, тому сподіваюся, що сьогодні ви зумієте заповнити чисту сторінку нашого уроку глибоким змістом.
2. Обговорення епіграфу( слайд №1 ).
- Чи згодні ви з даним висловом?
- Поясніть чому? Наведіть аргументи.
-Які приклади з власного досвіду можете навести на підтвердження своїх доказів?
-Хто з героїв вивчених творів своїми вчинками та діями може слугувати прикладом даного вислову? Зробіть висновок.
Отже, своєю наполегливістю, завзятістю й бажанням знати, можна навчитися всьому. Головне – не лінуватися!
3. «Лист з майбутнього».
- А ще ми сьогодні отримали незвичайного листа . Він надійшов з майбутнього. Там люди відкрили формулу успіху, якою хочуть поділитися з нами. Відкриймо конверт і прочитаємо, що необхідно нам із вами, щоб досягти успіху.
Бути працьовитими , як бджілки
Бути сміливими, наче леви
Бути мудрими, мов сови
Бути розсудливими, як сам цар Соломон
- Отже, дотримуймося цих порад, щоб неодмінно досягти успіху не лише сьогодні на уроці, а й протягом життя.
ІІ. Перевірка домашнього завдання:
1. Читають речення /було виписати речення з порівняннями з «Давньої казки»/
2.«Ланцюжок питань»
Учні ставлять питання один до одного, учитель підбиває підсумок
3.Незакінчені речення.
1). Обставина – це другорядний член речення…
2). Обставини, які мають при собі залежні слова, називаються…(поширеними).
3). Є такі види обставин за значенням…
4. Запитання до учнів:
- Діти, всі ви, мабуть, чули вислів: «Усе пізнається через порівняння». Як ви його розумієте?
- Для чого ми порівнюємо предмети, явища?
- Згадайте з уроків української літератури, що таке «порівняння».
- Чи будь-які предмети і явища можна порівнювати?
- А в мові порівняння називають порівняльними зворотами.
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку. /Слайд 2/
1. Отже, запишемо тему уроку. Сьогодні на уроці ми засвоїмо відомості про порівняльний зворот, навчимося виділяти його комами на письмі або не виділяти, використовувати у мовленні, а також поговоримо про позитивні риси людського характеру .
2. Ознайомлення із цілями
Учні отримують надрукований перелік цілей. Наприкінці уроку вони перевіряють, чи досягнута поставлена на початку уроку мета.
1/. Знати, що називається порівняльним зворотом?
2/. Навчитися знаходити порівняльний зворот в тексті.
3/. Виділяти його комами на письмі або не виділяти.
4/. Використовувати у мовленні порівняльний зворот.
5/. З’ясувати стилістичну роль порівняльних зворотів у художньому мовленні.
3. Пропоную вам поміркувати над проблемним питанням: «Для чого у мовленні ми використовуємо порівняльні звороти?» \на дошці написано\. Відповідь на нього ви дасте в кінці уроку.
IV. Актуалізація опорних знань учнів. \ слайд 3\
Метод «Мозковий штурм»
- Пригадайте, які ви знаєте порівняльні сполучники?
- Які звороти вивчали?
- Який зворот називається дієприкметниковим, а який дієприслівниковим?
- Які розділові знаки при зворотах?
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Опрацювання теоретичного матеріалу.
Учитель. Найчастіше порівняння виражене порівняльним зворотом. Що ж таке порівняльний зворот?
(Учитель демонструє слайди за допомогою мультимедійного пристрою, пояснює, учні записують у зошити приклади до кожного правила).
Слайд 4. Порівняльний зворот образно характеризує дію чи якусь ознаку предмета,вказуючи на їхню подібність до чогось більш знайомого чи загальновідомого.
Наприклад: Люблю я осінь, наче казку.
Слайд 5. Порівняльний зворот починається сполучниками як, мов, наче, неначе, мовби, мовбито, немовбито.
Наприклад: Осіннє листя, мов золото, мерехтить на сонці.
Слайд 6. Порівняльний зворот виділяється на письмі комами.
Наприклад: По осінньому небу пливуть хмаринки, немов перлинки.
Слайд 7. Кома не ставиться:
1. Якщо порівняльний зворот входить до складу присудка :
Земля неначе готується до зимового сну.
2. Перед сталими порівняльними зворотами (якщо порівняльний зворот виражений фразеологізмом):
Холодний осінній дощ лив наче з відра.
2. Робота з підручником.
Критичне читання.
- Прочитайте матеріал підручника, пригадайте завдання, які ми собі ставили перед уроком, позначте крапкою (.) матеріал, який, для вас є відомим, знаком оклику (!) матеріал, який є новим, знаком питання (?) матеріал, який потребує роз’яснення.
- Прокоментуйте прочитаний матеріал.
Зверніть увагу!
Слід розрізняти порівняльний зворот і прикладку, яка вводиться теж за допомогою слова ЯК: Марина як дочка колгоспника вирішила після закінчення школи працювати в сільському господарстві.
Слайд 8.Порівняльний зворот є членом простого речення — найчастіше обставиною способу дії, рідше — присудком. Вони тримаються невимушено (як?), як у сім’ї (обставина способу дії). Була ти наче лісова царівна (була наче царівна — іменний складений присудок).
3.Опрацювання алгоритму /слайд 9/
Алгоритм
1. Порівняльний сполучник входить до складу простого чи складеного іменного присудка?
Ні Так
Кома не ставиться
2. Порівняльний сполучник входить до складу фразеологічного звороту?
Ні Так
Кома не ставиться
3. Порівняльний зворот, уведений за допомогою сполучника як, має значення „у ролі кого, чого ”?
Ні Так
Кома ставиться Кома не ставиться
VI. Закріплення нового матеріалу.
1. Учитель. А тепер спробуємо закріпити новий матеріал і почнемо цю роботу з усної розминки. Пропоную вам, користуючись довідкою, дібрати порівняльні звороти до прикметників, що виражають певні риси людського характеру\слайд 10/.
Прикметники: мудрий, гордий, вірний, хитрий, злий, боязкий, упертий, здоровий, повільний, працьовитий.
Довідка: як лебідь, як лисиця, як сова, як орел, як віслюк, як собака, як бик, як заєць, як бджілка, як черепаха.
- Назвіть, які з поданих рис людського характеру є позитивними?
- Подумайте, чи властиві вони вам?
2. Творче конструювання.
- Пригадаймо фразеологізми зі словом ЯК.
- Складіть та запишіть по 2 речення з фразеологізмами, відповідно до теми «Я як особистість». Підкресліть усі члени речення. Поясніть наявність або відсутність розділових знаків у таких реченнях.
3. Замість виділених слів у словосполученнях вставити фразеологізми з довідки.
/слайд 11/
Глянув неприязно; рости надзвичайно швидко; підлога дуже чиста; повзти повільно; надувся дуже; працювати самовіддано; знати досконало.
Довідка: як вилизана; як п’ятака дав; як своїх п’ять пальців; як проклятий; як слимак; як з води; як сич.
4. Робота з підручником.
Виконаємо вправу 177, запишемо речення, прочитаємо їх, правильно інтонуючи, та визначимо в них порівняльні звороти.
5. Робота в групах.
Ви вже розподілилися на групи, в кожній обрали лідера, який буде організовувати, слідкувати за роботою групи й оцінить роботу кожного учня (для цього у вас є контрольні картки).
Метод «Робота в групах»
1 група Опишіть усно дівчину або хлопця, використавши порівняльні звороти. Скористайтеся поданою довідкою.
Довідка:
Для опису дівчат: струнка як тополя; горда, мов князівна; розкішна, мов жоржина; колюча, як троянда; граціозна, як лань; усміхнена, як сонечко; вертлява, як білочка.
2 група Для опису хлопців: ставний, як явір; міцний, як дуб; нестримний, як вітер; сміливий, як тигр; привітний, як сонечко; хвацький, як козак.
3 група Складіть і запишіть речення з порівняльними зворотами.
Мов калина, наче дзвіночки, мов лід, майже як вчора, як пір'їна, мов золоті сльози.
4 група Лінгвістичний експеримент.
- Замість виділених слів у словосполученнях вставити фразеологізми з довідки. Скласти і записати речення. Довести, чи потрібна кома перед сполучником як.
Глянув неприязно; рости надзвичайно швидко; підлога дуже чиста; повзти повільно; надувся дуже; працювати самовіддано; знати досконало.
Довідка: як вилизана; як п’ятака дав; як свої п'ять пальців; як проклятий; як слимак; як з води; як сич
5 група Творча робота. Складіть і запишіть речення з порівняльними зворотами: мов калина, як сад, наче казка, як сталь, мов квіти.
6 група Пунктуаційний практикум.
Розставити потрібні розділові знаки; вказати на слова, яких стосуються порівняльні звороти; визначити їх синтаксичну роль.
Замріяна верба дивилася у воду, наче в дзеркало.
Дівчина була гарна, мов калина навесні.
Наше життя, як струмок, тече в майбутнє.
Ліс осінньої пори був наче кований.
Дрібні, як мак, краплинки дощу вкрили землю.
6. Ігрові методи. «Відбий м’ячик»
Завдання: Впіймай м’ячик, назвавши порівняльний зворот із поетичних творів Т. Г. Шевченка, відбий іншому.
7. «Чомучка»
В гостях журналісти з мікрофоном: Що? Де? Коли? Як? Чому? Навіщо? (запитання щодо вивченої теми про порівняльний зворот, на них відповідають інші учні)
8. Вправа «Пошук-моделювання»
Замініть обставину способу дії порівняльними зворотами. Зразок. Миттю промайнуло життя.— Життя промайнуло, наче одна мить.
1. І проліском серце розквітне, схвильоване серце моє.
2. Вовчицею ніч за вікном чигала.
3. І пада сонце пташкою до рук.
4. Попереду стояв стіною темний ліс.
5. І місяць по небу котиться підковою.
VII. Підсумковий етап. Метод «Мікрофон» («Незакінчене речення»)
• Сьогодні на уроці ми вивчали …
• Ми ставили перед собою мету…
• Ми досягли (не досягли) мети…
• Найбільше сподобалися такі форми роботи…
- А тепер дамо відповідь на наше проблемне питання: «Для чого у мовленні ми використовуємо порівняльні звороти?»
- Які дії ви виконували, працюючи над завданнями?
- Словесно передайте свої враження від уроку?
2. «Асоціативний кущ». Склади асоціативний кущ до поняття «порівняльний зворот».
3. Результати уроку.
- Пригадайте завдання, які ми поставили собі на початку уроку. Чи досягли ми їх? Свою відповідь обґрунтуйте.
VIII. Коментування домашнього завдання(на вибір):
1. Скласти привітання другу із зимовими святами, використовуючи порівняльні звороти.
2. Виписати із підручника географії чи біології 4 речення із порівняльними зворотами.