ТЕМА: Прикметник як частина мови
Мета: повторити відоме учням про прикметник як частину мови, удосконалювати вміння відрізняти прикметники від інших частин мови, визначати морфологічні ознаки та синтаксичну роль; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до народної творчості
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
ХІД УРОКУ:
І. Мотивація навчальної діяльності
1. Казка «Зайчикове речення»
2. Бесіда.
- Яке речення Вам сподобалось найбільше?
- Чому?
- Яку частину мови викреслив зайчик?
- Чого надають прикметники мовленню?
ІІ. Оголошення теми й мети уроку
Вивчення нового матеріалу:
Розповідь учителя;
Робота з підручником.
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу
Гра «Хто швидше» (утворити прикметники, скласти 3 реченні).
Хитрість –
Добро –
Червоніє –
Холод –
Дзвенить –
Далеко –
Спокійно –
Лимон –
Зелень –
Мир –
Гра з сигнальними картками.
Тихий, тиша, тихо, ніжність, ніжний, смуток, смутний, засумувати, журба, журливий, радісний, радість, радіти.
Творче завдання (дібрати прикметники).
Листя, хата, квіти, мова. Калина, небо, вітер. день, край, повітря.
Робота в парах (вставити прикметники, визначити рід, число, відмінок).
Фізкультхвилинка.
Вправа з підручника.
Утворити словосполучення прикметник+ іменник, визначити головне і залежне слова.
Полиця для книжок
Дорога в лісі
Будівля з цегли
Іграшка з дерева
Вибірковий диктант (виписати прикметники – синоніми до невеселий).
Смутний. великий, засмучений, велетенський, сонний, журливий, чималий, безрадісний, сумний, величезний, мізерний.
Пояснювальний диктант (синтаксична роль)
Українська народна пісня…Вона виросла на чорному хлібі історії. У чорних азовах гинули її геніальні творці.
IV. Підсумок уроку
Я пам’ятаю…
V. Домашнє завдання
ЗАЙЧИКОВЕ РЕЧЕННЯ
Учителька загадала скласти вдома речення. Зайчик склав гарне речення, аж йому самому сподобалося: «Тепле сонечко поволі викочувалося із – за темного лісу».
Якраз надлетів горобець. Зайчик не втримався й прочитав йому своє речення. Той подумав і цвірінькнув:
А навіщо казати, що сонце тепле? Це й так усім ясно.
Зайчик викреслив слово «тепле».
Неподалік на дубі сиділа сова. Вона все чула й теж зробила зауваження:
Сонце не може сходити ні швидше, ні повільніше. Воно піднімається з такою швидкістю, з якою обертається земля.
Зайчик викреслив слово «поволі».
Навпроти на вершечку високої сосни сиділа ворона. І вона каркнула:
А де тут на обрії темний ліс? Я не бачу.
Зайчик викреслив і слова «із – за темного лісу». Залишилось тільки «Сонечко викочувалось». Зайчик прочитав це. І йому стало сумно.
РОБОТА В ПАРАХ
Як весною ………………. ласка
Гнала геть ……………… сни,
Івасеві чулась казка
В ……………шелесті весни.
Вітерець легенько віяв,
Чулись крики………….. зграй,
А Івась сидів і мріяв
Про …….. ……….. край.
Де цвітуть ………. Рожі,
Де нема ні зим, ні хмар,
А одна на іншу ………..
Ходять весни,…………. чар.
ДОВІДКА: теплий, зимовий, тихий, птичий, південний, теплий, чудовий, схожий, повний.