Урок "Прикметники, близькі і протилежні за значенням. Вживання прикметників у прямому і переносному значенні"

Про матеріал
Матеріали для уроку підібрано з метою виховання у дітей любові до природи та бажання зберегти її красу
Перегляд файлу

Конспект  уроку з української мови

3 клас

Підготувала вчитель початкових класів

Чернігівської ЗОШ I-III ст. № 35

Демяненко Віра Володимирівна

 

Тема:      Прикметники, близькі і протилежні за значенням. Вживання прикметників у прямому і переносному значенні.

Мета:  ознайомити учнів  із близьким і протилежним  значеннями прикметників; вчити вживати прикметники в прямому та переносному значеннях, розкривати багатозначність; розвивати вміння добирати та використовувати прикметники  у мовленні; поповнювати  словниковий запас учнів; тренуватися давати повну й вичерпну відповідь на запитання; виховувати любов до праці, бережливе ставлення до природи.

Обладнання:    малюнки весняних квітів, анкети успішності учнів, картки для роботи в парах.

Тип уроку:     закріплення й узагальнення набутих знань.

                                                                          Хід уроку.

І. Організація класу до уроку.(2 хв)

Ось дзвіночок пролунав,

Дзвінко пісню проспівав. Чули, дітки?

Сьогодні урок відкритий для всіх.

Багато гостей.

Привітаємо їх.

 -Працювати  на цьому уроці ми будемо під девізом. Щоб прочитати девіз, треба скласти його з розсипаних слів.

(Слова прикріплені на магнітній дошці) 

Знати, рідну, працювати, дружно, мову, гарно, добре.(Гарно, дружно працювати, мову рідну добре знати.)

-Яке це речення за метою висловлювання?

-Перебудуйте речення, щоб воно стало спонукальним.

 

РОБОТА З АНКЕТАМИ УСПІШНОСТІ

-На ваших партах лежать картки, за якими ви проаналізуєте рівень ваших знань  з української мови та вашу роботу на уроці. ( Вчитель зачитує. А учні відмічають.)

ЗНАЮ: -Що таке прикметник?

             -Наведу приклади.

             -З чим пов’язаний прикметник.

             - Для чого прикметник служить у мовленні.

             -Яким членом речення виступає.

           

ВМІЮ: -Знаходити  прикметники у реченні, тексті.

           

             - Добирати до прикметників інші прикметники з подібним або протилежним значенням

            - Знаходити прикметники у переносному значенні.

 

ЦІНУЮ: -Нові  знання.

              -Корисні поради.

              -Думки товаришів.

           

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання.(4 хв)

       1.Робота з картками (2 учнів).

  1. Мозковий штурм.
  • Яку  частину мови ми вивчаємо?  (Прикметник.)
  • Що означає?  (Ознаку предмета).
  • На які питання відповідає?  (Який? Яка? Яке? Які?).
  •  Яким членом речення виступає? (Другорядним).                    
  • Яку роль у мовленні виконують прикметники? (Уточнюють, прикрашають мовлення).
  • Наведіть приклади прикметників, які відповідають на питання яка? Які?
  • З якою частиною мови пов’язані прикметники? ( З іменником).

 

  1. Перевірка опису синички, складеного учнями вдома.
  • Прочитайте опис синички, який ви склали вдома
  • За допомогою яких  прикметників зображено пташку? Назвіть їх.

 

  -Дійсно, прикметники роблять нашу мову багатшою, досконалішою, допомагають точніше висловити свою думку. Вони ніби є життєдайною силою нашої мови. Зараз ми всі виконаємо завдання. Я читатиму вірш,  1-й варіант рахуватиме прикметники ( 26), а 2-й – іменники ( 1).

Ніжна, мила, світанкова,

Ясна, чиста, колискова,

Мелодійна, дзвінкотюча,

Дивна, радісна, співуча,

Лагідна, жива, казкова,

Красна, чарівна, шовкова.

Найдорожча, добра, власна.

Мудра, сонячна, прекрасна,

Солов'їна, барвінкова

Українська мова.

Висновок:

Як бачимо, предмет і його ознака тісно пов'язані між собою. Словосполучення іменника з прикметником дозволяє конкретніше назвати предмет чи явище.

 

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

-    Сьогодні на уроці ми працюватимемо над прикметниками, які мають близькі і протилежні значення, а також з прикметниками, вжитими у прямому і переносному значеннях, помандруємо на гостину до матінки-природи. Ми зустрінемось із цікавими рослинами і тваринами, дізнаємось про їхні проблеми, поміркуємо, як їх виправити. Кожна жива істота має свій почерк. А ми свою історію почнемо з хвилини каліграфії у зошитах і довідаємось, хто ж підготував нам цікаві завдання до сьогоднішнього уроку.

  ХВИЛИНКА КАЛІГРАФІЇ

Чч Рр Вв Нн Ее Оо Аа Кк Нн Гг и Аа

Червона книга

- Що це за книга?

 -Це книга незвичайна. Вона ніби звертається до людей зі словами: «Зупиніться! Подумайте, що ви робите і до чого це призведе!». Вона ніби попереджає кожного, хто візьме її до рук, що необхідно звернути увагу на ті види  тварин і рослин, які занесені до неї. Вони є рідкісними, а деякі перебувають на межі вимирання, зникнення з різних причин, які пов'язані переважно з діяльністю людини.

 -Тож будемо працювати над темою уроку і виконувати завдання Червоної книги.

ІV. Актуалізація опорних знань.(4 хв)

  1. Робота із словниковими словами.

Іній, вулиця, заєць, портфель, метро.

-Яке слово ми зустрічаємо вперше? Підкресліть його.

-Що воно означає?

      - До якої частини мови належать записані слова?

-Доберіть до слів прикметники.

 

V. Первинне сприймання та усвідомлення нового матеріалу.(4 хв)

 1.Спостереження за прикметниками, які мають близьке значення.

-Згрупуйте подані на дошці прикметники, які схожі  за значенням. (Колективно)

Дорогий, розумний, цінний, тямущий, духмяний, кмітливий, охайний,  чепурний,  акуратний.

  • Яке слово зайве? (Духмяний)
  • Доберіть до нього слова з подібним заченням.  (Пахучий, запашний)
  • Про що ми так кажемо? ( Про квіти)

 

 2.Записування під диктовку речення. (3 хв.)

Ось на пагорбах з’являються ніжні, тендітні квіточки , неначе яскраві зірочки.

 

(Вчитель прикріплює на дошку малюнки весняних квітів).

 

3.Гра «Мікрофон».(6 хв)

  • Квіти дарують нам насолоду, а також почуття чого? (Радості, спокою, краси, загадковості, гарного настрою, любові, життя, ніжності, цікавості……).

Але квіти просять у нас допомоги і хочуть сказати нам про свої почуття.

(Учні виступають у ролі квітів)

Підсніжник

    Я з’являюсь найпершим, коли ще лежить сніг. Мене вважають сміливим і мужнім. Але тільки – но  я зацвітаю, мене зривають. Мені сумно. Через те я потрапив до Червоної книги України. Але від цього мене не стало більше. Ось чому я не радію!

    Надія лише на тебе, друже!

 

Конвалія

Мої квіточки ніжні,

Такі білосніжні.

Тоненькі, тендітні,

Ласкаві, привітні.

Послухай, як срібно

Дзвенить голосок:

«Не треба, не треба

Зривати квіток!»

 

- А як, на вашу думку, потрібно оберігати квіти?( Міркування учнів)

 

 ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

 

4.Спостереження за прикметниками, які мають протилежні значення.(4 хв)

Робота в парах.

  • Попрацюйте з деформованим текстом.

 

риПрода   дщера  од  нса.

  сеУ  нніце, ощ им моєма, - дів нїе.

 жТо  плавідти  їй  їмсво римдоб  воджепонням  і ноювір  бов’юлю.

 

Природа щедра до нас.

Усе цінне, що ми маємо, -  від неї.

Тож відплати їй своїм добрим поводженням і вірною любов’ю.

 

-Випишіть прикметники і доберіть до них протилежні за значеням. ( Колективно).

-Чи гарним буде наш текст, якщо ми поставимо в нього слова, які підібрали? Чому? 

 

     5.Робота з підручником. Впр. 339 ( ст. 127) 

     Колективно із записом на дошці

 

     6.Спостереження за прямим і переносним значенням.

 

- Складіть словосполучення прикметника й іменника, вжитих у прямому і переносному значенні. 

( З’єднати стрілками слова обох стовпчиків, записані на дошці).                            

легкий                                мішок                                 

легке                                  руки

гострий                             біль

гострі                              завдання

гаряча                               вдача

гаряча                              зуби

золотий                           вода

золоті                              годинник

-    Складіть і запишіть речення з двома словосполученнями з прикметником, ужитим

 прямому і переносному значенні.

 

  1. Творче завдання .
  • Назвіть словосполучення, у яких прикметник гострий вжитий в прямому значенні.
  • Поясніть вживання цього прикметника в інших словосполученнях.

 

V.Закріплення та систематизація знань.( 3хв)

 

   1.Гра «Скажи без затримки».

Важкий – легкий, великий – маленький, високий – низький, верхнє – нижнє, голосний – приголосний, цікавий – нудний, повна – порожня, босе – взуте, лівий – правий, широка – вузька.

      2.Поясніть словосполучення шляхом добору синонімів:

Гарячий привіт - …….

Залізна воля - ………….

Кам’яне серце -  ………..

  • -  У якому значенні вжиті прикметники?

 

VІ. Підсумок уроку. Рефлексія (2 хв)

-Зробимо останній крок – підсумуємо урок.

1.Вправа «Мікрофон»

-Сьогодні на уроці я дізнався…

-Було цікаво…

-Я зрозумів, що….

2.Аналіз карток, заповнених на початку уроку.

3.Динамічна пауза.

  • А зараз відпочинемо і пофантазуємо. Розв’яжіть приклад:

Іменник + прикметник = смішно

(Сонце зелене, заєць оранжевий, жираф мініатюрний, цукор чорний, тощо.)

  •  

VІІ. Інструктаж, щодо виконання домашнього завдання. І група учнів виконує вправу 338, а ІІ група учнів пише твір на тему: « Бережи природу

                                        Червона книга

Невже. в майбутньому на світі

Не будуть квітнуть дивні квіти?

Конвалії й фіалки ніжні,

І вісник березня – підсніжник?

Невже ми більше не побачим,

Як сон – трава росою плаче?

Троянда степу, квітка мрії,

Жар – цвітом землю не зігріє?

Ми всі господарі природи,

Тож збережемо її вроду!

                   М. Познанська.

 

 

 

 

 

                            

 

docx
Додано
13 грудня 2021
Переглядів
1337
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку