Мета уроку поглиблювати знання дітей про синоніми і антоніми; розвивати вміння підбирати синоніми і антоніми до прикметників; вчити розрізняти пряме і переносне значення прикметників; тренувати пам'ять, мислення, мовні навички;виховувати інтерес до багатства українського слова, бажання працювати в групах, інтерес до навчання.
Тема: Прикметники – синоніми, антоніми. Пряме і переносне значення прикметників.
Мета: поглиблювати знання дітей про синоніми і антоніми;
розвивати вміння підбирати синоніми і антоніми до прикметників;
вчити розрізняти пряме і переносне значення прикметників;
тренувати пам'ять, мислення, мовні навички;
виховувати інтерес до багатства українського слова, бажання працювати в групах, інтерес до навчання.
Обладнання:портрет Т.Г.Шевченка,дитячі малюнки, мультимедійна презентація.
Хід уроку
1. Організація класу до уроку
- Привітання.
Епіграфом уроку буде речення.
Прочитайте його:
Щоб треба попрацювати.
мати, успіх добре
(Щоб успіх мати, треба добре працювати.)
11. Оголошення теми і мети уроку
- Сьогодні ми будемо працювати над темою: Прикметники – синоніми і антоніми. Пряме і переносне значення прикметників.
Прочитайте вірш, як ми будемо працювати на уроці:
Самостійно буду працювати.
Помилок не буде – факт!
І уважно мудрувати,
щоб вийшов добрий результат.
1. Каліграфічна хвилинка
- Розшифруйте вірші і назвіть автора цих поетичних шедеврів.
Ти –те – хе – че – сень- во- ко- да- ві- з – під- тер-я- ві- во- є- ра-
Сте- я – пи- ром- ла- на- ни- до- мрі- ли- ють- ну-
Між- пи- я- ша- ра- єть- ми- ся- над- -над- ста- во- ва- до- ми- ю
Вер-чер- би- во- зе- на- ле- ка- ні- ли- ють- на
Тихесенько вітер віє, Тече вода з – під явора,
Степи, лани мріють Яром на долину,
Між ярами над ставами Пишається над водою,
Верби зеленіють. Червона калина.
(щоб прочитати перший уривок читаємо через склад, починаючи з першого складу, щоб прочитати другий уривок, слід читати через склад, починаючи з другого складу).
- Хто написав ці уривки?
- Хто такий Т.Г.Шевченко?
- Які вірші Шевченка ви знаєте ще?
- Отже, сьогодні на каліграфічній хвилинці повторимо написання літери «Шш» і запишемо речення: Шевченко – видатний український поет і художник.
1.1 Актуалізація опорних знань
1. Бесіда
- Яку частину мови вивчаємо?
- Що називається прикметником?
- Що звеличував Шевченко в своїх творах? (оспівував Україну).
2. Слухання вірша.
Україна – край чудовий!
Є в нім луки, сині гори
Є ліси – густі, дрімучі.
Є високі дужі кручі,
Швидкоплинні ріки теж
І поля навкруг без меж.
- Завдання: відшукати в вірші слова – прикметники з іменником і визначити рід .
(Край чудовий –ч.р., одн.
Ліси густі – мн.
Сині гори - мн.
Швидкоплинні ріки – мн.)
3. Робота над утворенням слів прикметників - синонімів.
- Що називається словами – синонімами?
(синоніми – близькі за значеннями слова).
- Підібрати прикметники – синоніми до слова чудовий.
(Чудовий – прекрасний, красивий).
4. Гра «Підбери синоніми».( диференційне завдання за складністю) можна вибрати варіант за складністю червоний найскладніший, зелений – середній рівень, синій – найлегший).
1 група: підібрати до записаних слів слова прикметники – синоніми.
Замурзаний, хоробрий, сирий, смачний дивовижний.
2 група:підібрати слова прикметники – синоніми, використовуючи слова для довідки.
Замурзаний, хоробрий, сирий, смачний, дивовижний.
Слова для довідки: брудний, вологий, сміливий, диковинний, заяложений, мокрий, лакомий, відважний, дивоглядний, засмальцьований, чудернацький).
3 група: переписати слова прикметники – синоніми.
Замурзаний ( брудний, заяложений, засмальцьований).
Хоробрий ( сміливий, безстрашний, відважний)
Дивовижний ( диковинний, чудернацький, дивоглядний).
Сирий ( вогкий, вологий, мокрий)
Жовтогарячий ( оранжевий, помаранчевий)
Хитрий (підступний, лукавий)
Смачний ( смаковитий, добрий, лакомий)
Старанний ( ретельний, пильний, дбайливий)
4. Фізкульпауза
5. Кросворд записати слова - синоніми
1 |
с |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
и |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
н |
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
о |
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
н |
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
і |
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
м |
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
и |
1.усміхається – ( сміється)
2. визначний – (видатний)
3. ледар (лінивець)
4. поганий – (недобрий)
5. обдурити – (обманути)
6. синь неба – (голубінь)
7. цінними (подарунками) – дорогими
8. плигати –(стрибати)
Перевірка кросворда:
с |
м |
і |
є |
т |
ь |
с |
я |
в |
и |
д |
а |
т |
н |
и |
й |
л |
і |
н |
и |
в |
е |
ц |
ь |
н |
е |
д |
о |
б |
р |
и |
й |
о |
б |
м |
а |
н |
у |
т |
и |
г |
о |
л |
у |
б |
і |
н |
ь |
д |
о |
р |
о |
г |
и |
м |
и |
с |
т |
р |
и |
б |
а |
т |
и |
1У.. Робота над поняттям «Прикметники –антоніми».
1. Гра «Прикметники – антоніми. Робота в парах.
(Дуб високий, а кущ ….)
Завдання: записати прикметники - антоніми до поданих прикметників.
На дошці записані прикметники.
Холодний – ( гарячий)
Широкий –(вузький)
Білий – (чорний)
М’який – (твердий)
Великий – (малий
Товстий – (худий)
Черствий – (свіжий)
Новий – (старий)
Глибокий – (мілкий)
2. Робота з підручником.
Виконання вправи 194 по підручнику.
Прочитай прислів’я і спиши, вставляючи
3. Пояснювальний диктант з грам. завданням.
- Запишіть прислів’я. Прикметники підкресліть.
Маленька праця, краще за велике безділля.
Ранні пташки росу п’ють, а пізні сльози ллють.
Ранній пізньому не кланяється.
- Поясніть, як ви розумієте значення записаних прислів’їв?
Завдання: Знайдіть слова, з якими прикметники пов’язуються в реченні.
- Визначте рід і число прикметників. Що допомогло вам у цьому?
- Що можна сказати про значення вжитих у прислів’ях прикметників?
- Знайдіть в реченнях прислів’їв слова антоніми – прикметники і запишіть їх.
У. Робота над визначенням значення слів вжитих в прямому і переносному значенні.
- Прочитайте записаний текст.
Настала чарівна зима. Випав пухнастий сніг. Діти вийшли на вулицю. Вони накачали великі лапасті снігові кулі і зліпили веселого сніговика.
У дітлахів були золоті серця і грайливий вітер тріпотав дитячими чупринами.
- Завдання переписати записаний текст і в тексті підкреслити слова , вжиті в переносному значенні. Усно пояснити значення записних слів.
1. Технологія «Мікрофон»
- Творче завдання придумати речення з прикметниками, вжитими і в прямому, і в переносному значенні.
Золотий,
Добрий
2. Робота з підручником
Виконання вправи 232
- Знайдіть у вірші і випишіть слова , вжиті у переносному значенні.
- До виділено прикметника юні дібрати прикметник – синонім.
3. Гра «Передай естафету»
Завдання:1 група:усно знайти в реченні тексту прикметники вжиті в переносному значенні. Працюємо в парах, рухаючись по ряду ланцюжком.
Сонце залило галявину щедрим промінням. Мохнаті джмелі гули над квітами. Грайливий вітерець ледь торкався квітів, щоб почути їх срібний дзвін. Серед м’якої зеленої трави метушились мурашки. На самотньому дубі кувала зозуля.
2 група: До слів вжитих у переносному значенні дібрати слова прикметники –синоніми. (Щедрий – врожайний, мохнаті – пухнасті,Грайливий –невеликий, метушились – бігали, рухались, самотній – одинокий).
3 група: До слів, вжитих у переносному значенні дібрати прикметники –антоніми.
У1. Підсумок уроку.
- Пригадайте, яким був девіз нашого уроку.
( Щоб успіх мати треба добре працювати).
- Які мовні явища ми опрацьовували на уроці?
- Яку частину мови вивчаємо?
- Що називаємо синонімами?
- Що називаємо антонімами?
- Які завдання виконували?