Конспект уроку
з всесвітньої історії
для 6-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Природа та господарство Єгипту. Давньоєгипетське суспільство. Повсякденне життя у давньому Єгипті
Мета: визначити особливості географічного розташування Давнього Єгипту; ознайомити учнів із основними заняттями давніх єгиптян; із суспільним ладом та структурою суспільства; проаналізувати повсякденним життя давніх єгиптян; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження, удосконалювати навички роботи з історичними картами та текстом підручника; формувати інтерес до вивчення минулого людства.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати, пов’язані з темою уроку;
-
застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття;
-
характеризувати особливості географічного розташування Давнього Єгипту; основні заняття давніх єгиптян; суспільний лад та структуру суспільства;
-
описувати повсякденне життя давніх єгиптян;
-
показувати на карті територіальні межі давньоєгипетського суспільства.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, історична карта, роздатковий матеріал, ілюстративний ряд до теми, мультимедійна презентація, відеоролик, історичні карти.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Бліц-опитування.
-
Як називали писемність Месопотамії? (клинопис)
-
На чому писали жителі Месопотамії? (на глиняних дощечках)
-
Коли було винайдено писемність? (У IV тис. до н.е.)
-
Хто винайшов письмо? (шумери)
-
З чим були пов’язані перші клинописні символи? (з обліком)
-
З чим були пов’язані знання у Месопотамії? (з міфологією та релігією)
-
Хто у Месопотамії зберігав та примножував знання? (жерці)
-
Які календарі розробили жерці Месопотамії? (сонячний та місячний)
-
Для чого було необхідно створення точного календаря? (для передбачення розливу Тигру та Євфрату)
-
Чи правда, що у Месопотамії було створено карту зоряного неба? (Так)
-
Де зберігалися відомості про відкриття? (У бібліотеках)
-
Чи вдалося месопотамським мудрецям знайти легкий спосіб множення? (Ні)
-
Як називалася віра в багатьох богів? (політеїзм)
-
На скільки частин поділявся світ в уявленні людей? (На три)
-
На якій частині, на їх думку, проживали люди? (На середній)
-
Який міф з’явився на основі розливів Тигру та Євфрату? (Про всесвітній потоп)
-
З чого, на думку жителів Месопотамії, боги створили людину? (з глини)
-
Кого вважали богинею кохання, родючості та війни? (Іштар)
-
Покровителем чого був Мардук? (Вавилону)
-
Кого вважали батьком усіх богів? (Ану)
-
Який твір вважається найвидатнішим у Месопотамії? («Епос про Гільгамеша»)
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Вправа «Вірю – не вірю».
-
Позначте твердження ,які вважаєте вірними зеленим кольором, а ті, що є, на вашу думку, хибними – червоним.
-
Давньоєгипетські чоловіки, носили одяг, схожий на спідницю. +
-
Давні єгиптяни уславилися виготовленням ювелірних прикрас. +
-
Основним напоєм у єгиптян були був сік. –
-
Усі єгиптяни голили голову. –
-
У Давньому Єгипті усі люди були вільними. –
-
Єгипетські діти отримували одяг лише у сім років. +
-
Саме про це та інші аспекти життя давніх єгиптян ми сьогодні і довідаємося.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота з історичною картою.
-
Розгляньте історичну карту.
-
Визначте географічне розташування Єгипту.
-
На які два регіони поділяється Єгипет?
-
Яку частину Єгипту називають Нижньою? Де вона розташована?
-
Визначте місцеположення Єгипту.
-
У долині якої річки виникла Єгипетська цивілізація?
-
Робота в парах.
-
Опрацюйте матеріал підручника та запишіть короткі тези, які відповідають на питання «Що робили?».
Орієнтовний вигляд тез
-
Прокладали канали і дамби.
-
Ставили заслонки.
-
Використовували шадуфи.
-
Об’єднувалися в номи.
-
Обирали номарха.
-
Від чого залежало господарство єгиптян. (від розливі Нілу)
-
Чим номархи відрізнялися від фараонів
-
Хто та коли став першим фараоном Єгипту? (Міна (Менес) у ІІІ тис. до н.е.)
-
Кероване читання (с. 61 – 62 підручника).
-
Опрацюйте матеріал підручника.
-
Які верстви населення існували у Єгипті?
-
Які завдання виконувала кожна з них?
-
Чим у Давньому Єгипті селяни та ремісники сплачували податки?
-
Кого називали «живі мертві»? Чому?
-
Робота в парах.
-
Знайдіть місце у схемі «Суспільна піраміда» населенню Давнього Єгипту та впишіть у віконечка відповідні літери.
А. Фараон.
Б. Вільні рільники та ремісники.
В. Верховне жрецтво, знатні вельможі, вищі чиновники, воєначальники.
Г. Дрібні чиновники: писарі, рахівники, контролери, а також архітектори та художники.
-
Вибіркове читання (с. 64 – 65 підручника).
-
Зачитайте речення, які містять проілюстровані слова.
-
Робота з таблицею.
-
Користуючись отриманою інформацією, заповніть таблицю.
-
Позначте знаком «+» їжу, яку вживали різні групи населення.
-
Зробіть висновок про харчування давніх єгиптян.
Продукти харчування
|
Селяни, ремісники
|
Знать
|
Хліб і пиво
|
+
|
|
Фрукти
|
+
|
|
Овочі
|
|
+
|
Сушена риба
|
+
|
|
Свіже м'ясо
|
|
+
|
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Вправа «Снігопад».
-
Розгляньте сніжинки з винаходами.
-
Оберіть на наклейте на фон лише ті, що стосуються винаходів давніх єгиптян.
-
Робота в парах.
-
Прочитайте твердження, які стосуються певних груп населення. Розфарбуйте відповідними кольорами кружечки.
Фараон
Вельможі
Простолюдин.
Жив у глинобитних, але високих, зазвичай триповерхових будинках з товстими стінами, садом, ставком або басейном.
За житла правили хижі з плетеного папірусу, обмазані мулом.
Мав одяг, що уособлював його божественне походження, обов’язковими елементами якого були перука та накладна борода, заплетена в кіску.
Мав чітко регламентоване життя: упродовж дня відвідував прийоми, брав участь у судових засіданнях, прогулянках та розвагах.
На щодень носив настегнову пов’язку із широким поясом, у свята – пояс із вишивкою та недорогі прикраси.
Одягався в царські шати, приносив жертви, слухав молитви.
Помешкання зі смаком обставляв ліжками, столами, кріслами, скринями, шафами.
Умеблювання: циновки, крісла з папірусу, рідше – скрині.
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Вірю – не вірю». (перевірка)
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати § 18 – 20 підручника.