Урок "Природні зони Африки"

Про матеріал
Мета уроку - повторити вивчений матеріал; з’ясувати рівень оволодіння учнями навчальним матеріалом з попередніх тем; формувати знання про особливості розміщення природних зон Африки; поглибити систему знань учнів про взаємозв’язки природних компонентів у складі природних зон;сформувати в учнів вміння складати характеристику природних зон в певній послідовності за типовим планом, удосконалити практичні уміння учнів працювати з картами, атласами;
Перегляд файлу

 

Тема: Природні зони Африки

Мета:.повторити вивчений матеріал; з’ясувати рівень оволодіння

учнями навчальним матеріалом з попередніх тем; формувати знання про особливості розміщення природних зон Африки; поглибити систему знань учнів про взаємозв’язки природних компонентів у складі природних зон;сформувати в учнів вміння складати характеристику природних зон в певній послідовності за типовим планом, удосконалити практичні уміння

учнів працювати з картами, атласами;

Розвивати : географічне мислення, вміння застосовувати знання на

практиці в нових нестандартних ситуаціях; формувати пізнавальний

інтерес в кожного учня та особисту зацікавленість самостійною

дослідницькою діяльністю; вміння працювати з додатковою літературою,комп’ютерною програмою; виділяти головне, узагальнювати матеріал,робити висновки.

Виховувати: інтерес до предмета, любов, бережне ставлення до природи;захоплення її красою і досконалістю; почуття необхідності зберігати й охороняти природне середовище кожного материка.

 

Обладнання: фізична карта, кліматична карта , карта природних зон

Африки, мультимедійний підручник

для 7 класу, атласи, роздатковий матеріал; квітка – модель.

 

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

 

Вид уроку: урок - подорож.

 

Метод: словесний , наочний, дослідницько –пошуковий

 

Форми організації роботи: індивідуальні, групові, колективні.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                      2

СТРУКТУРА УРОКУ:

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів.

Девіз: « Думати-колективно,діяти – оперативно,сперечатись –доказово,це для всіх обов`язково»!

 

1. Інтелектуальна розминка.

2. Географічна математика

3. Картографічне завдання : «Навколо Африки за 2 хвилини ».

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Квітка-модель

Епіграф

ІV. Вивчення нового матеріалу.

« Творча лабораторія »

1. Вологі екваторіальні ліси

( дослідницька група, фрагмент комп’ютерної презентації )

2. Перемінно-вологих лісів ( група науковців)

3. Савани і рідколісся ( с/р –підр.  )

4. Пустелі та напівпустелі ( комп’ютерна презентація )

V. Закріплення набутих знань.

Тестова робота.

Пазли

VІ. Підсумок уроку.

VІІ. Домашнє завдання.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

ХІД УРОКУ:

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

І Емоційно –настановчий етап.

Учитель .

Доброго дня! 

Всі сідайте тихо, діти.

Домовляймось не шуміти,

Руку гарно підіймайте,

На уроці не дрімайте.

Щоб не було нам мороки, 

Всі готові до уроку?

Перевірте чи все для подорожі є на партах,

Тож гаразд , часу не гаєм

І урок вже починаємо.

Діти! Сьогодні у нас незвичайний урок, до нас завітали люди щирі, привітайте в добрий час гостей щирою усмішкою.

Учень 

Ми вам раді , люди добрі,

І вітаємо щиро вас

І запрошуємо ласкаво

На урок у 7 клас
 

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ УЧНІВ.

Учитель:

На попередніх уроках ми вже трошки мандрували з вами дивовижним і загадковим материком,

улюбленицею Сонця - Африкою.

« … Але й життя прекрасне ще й тому, що можна мандрувати » - говорив

Прежевальський.

І щоб переконатися в справедливості цих слів сьогоднішній урок є продовженням

попередніх наших мандрівок.                                                                               4

З чого починається будь - яка мандрівка?

(учні дають відповіді – пропозиції )

На мою думку, нашу мандрівку розпочинаємо зі збору рюкзака. Нам потрібно зібрати

до рюкзака необхідні речі ( в нашому випадку ) - це ваші знання. Від наповнення

рюкзака ми зможемо мандрувати далі.

 

Ця дивовижна і унікальна Африка!

Яка ж вона насправді?

 

« Подумайте! Пригадайте! Відшукайте!

 

1. РОЗМИНКА.

Завдання: швидко відповідати на запитання:

 


1. Площа материка … ( 30,3 млн. км)

2. В основі материка Африка залягає давня….

( Африкано– Аравійська платформа)

3. За рельєфом материк поділяється на … 

( Високу і Низьку Африку)

4. На півночі розташовані молоді гори … ( Атлаські)

5. На розподіл температур та опадів на материку впливає …

( рельєф материка, холодні і теплі течії ).

6. Річки Африки належать до басейнів … 

( Атлантичного і Індійського океанів).

7. Найбільша річка Африки і світу …. ( Ніл)

8. Найбільше озеро материка .. ( Вікторія)

 

9. Які моря омивають Африку? (Червоне, Середземне)

 

10. Яка річка двічі перетинає екватор?( р.Конго)

 

11.​ Яка найвища точка на територіі Африки? (г.Кіліманджаро, 5895 м )

 

12.​ Який найбільший острів знаходиться біля берегів Африки?( о. Мадагаскар)

Завдання оцінюються в1 бал. 

Із завданнями розминки ви впоралися і наповнюємо рюкзачок вашими

географічними знаннями . ( виконані завдання вкладаються в рюкзачок). 5

 

На уроках математики ви розв’язуєте різні математичні задачі, а географічну

спробуємо розв’язати зараз !

2. МАТЕМАТИКА географічна

Завдання: учитель ставить питання, учні записують число і роблять відповідну дію,

перемагає той, хто зробить найшвидше й найточніше.

Якщо ви виконаєте все правильно отримаєте магічне число для вашого класу.

1. Знайдіть суму цифри площі Африки. (30,3)

2. до цієї цифри додайте кількість материків на Землі. (6)

3. від отриманої цифри відніміть кількість океанів, що омивають Африку. (2)

4. отриману цифру поділіть на кількість морів, що омивають материк Африку (2)

5. до цієї цифри додайте цифру - місце, що займає африканський материк за площею серед материків світу.

(2)

Відповідь:

Якщо ви зробили все правильно — вийде клас, у якому і ви навчаєтесь:

[(3+3) + 6-2] : 2 + 2 = 7.

 

Отже, Африка має безпосереднє відношення до вашого класу.

 

Наповнюючи далі рюкзак знань. Ми це завдання те ж покладемо в нього.

Учитель:

Африка нас постійно дивує своїми рекордами, а чи зможете Ви здивувати

рекордом: пройти навколо Африки за 2 хв. ( учитель контролює час )

 

3. Картографічне завдання: « Навколо Африки за 2 хвилини »

( географічний ланцюжок)

Завдання: за дві хвилини пройти навколо Африки не обминаючи і не пропускаючи

жодного географічного об’єкта, що має відношення до цього материка. ( по черзі).

 

 

Географічна номеклатура:

м. Рас –Енгела – Середземне море – Гібралтарська протока – Канарська течія- Канарські острови -Атлантичний океан – м. Альмаді – Гвінейська течія –- Гвінейська затока –Бенгальська течія – м. Доброї Надії - м. Агульяс - Течія мису Голкового – Індійський океан – Мозамбіцька протока – о. Магадаскар – Коморські острові - Сомалійська течія -Аденська затока – Червоне море – Суецький канал – Середземне море.

Учитель:

Отже, ви зрозуміли: добре знаючи географічну номенклатуру ви зможете

промандрували за 2 хвилини, навіть за 1 навколо Африки.

 

Ми пригадали Африку, наповнили знаннями рюкзак.Але що ще б ви хотіли дізнатися про Африку?

 

(учні називають: Я б хотів дізнатися ,які рослини ростуть в Африці? А я б хотів познайомитися із тваринами ,які живуть лише на цьому материку) 

 

 

 


6

 

 

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

Учитель:

Африка – материк з надзвичайно багатою і різноманітною природою. Тут є й ліси, які нагадують безкрайнє зелене море, й відкриті простори саван з унікальними тваринами, й жаркі нескінченні пустелі, де роками не випадає жодної краплі дощу.

Під час вивчення закономірностей формування природних комплексів Землі ми зустрічалися з природними зонами А якщо ви пригадаєте, що називають природною зоною, які основні компоненти природної зони, ми розкриємо пелюстки цієї квітки – моделі, і розкриються завдання нашого уроку.

Учитель:

1. Що називають природною зоною?

2. Які компоненти входять до складу природної зони? ( розкриваємо квітку – модель)

3. Від чого найбільше залежить формування природної зони? (температури, кількість

опади ) - листя квітки.

Учитель:

природна

зона

клімат

рельєф

води

рослини

людина

тварини

температура

опади

материнська

порода

Відкривши квітку – модель ми побачили завдання уроку:

З’ясувати закономірностей розташування природних зон Африки, їх формування;

Особливості клімату, ґрунтів, рослинного, тваринного світу.

Пояснити та простежити взаємозв’язки між цими компонентами.

 

Отже, тема нашого уроку «Природні зони Африки» (запишіть у зошити).
 

Проблемне питання:

Ви напевно звернули увагу, що одна пелюстка залишилась закритою , відкриємо її

під час нашої подорожі і ви зрозумієте чому.

 

Ви вже трохи попрацювали і для того щоб продовжити наш урок плідно-треба трошки відпочити.

Фізкультхвилинка

 




Епіграф уроку(зачитує учень).         7

 

ІY. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

Кожна природна зона материка характеризується за таким планом: ( зачитати)

 

 

План характеристики природної зони:

1.Розташування території - географічне положення.

2. Кліматичні особливості ( кількість і режим опадів, температури

січня й липня)

3. Переважання типів ґрунтів, умови його утворення

4. Особливості рослинного покриву, основні види типових рослин.

5. Особливості тваринного світу.

6. Видозміни природних комплексів людиною.

 

Цей план є в кожного з вас на парті, він нам знадобиться і при характеристиці

 природних зон інших материків.

Але на сьогоднішній урок ми його розташували у вигляді таблички, і це є вашою

«Творчою лабораторією » на час нашої мандрівки.

Потрапляючи в певну природну зону ваше завдання: заповнювати відповідну

колонку таблички.

По закінченню уроку ми отримаємо повну картину про природні зони Африки,які розглянемо на сьогоднішньому уроці.

 

«Творча лабораторія »

 


Природна

зона


Географічне

положення


Клімат


Ґрунти


Рослини


Тварини


 


 


 


 


 


 

 

Учитель: Для визначення в яких природних зонах розташована Африка , ми

проведемо « Географічний практикум».

Завдання:

Перед вами атласи. За картою географічних поясів та природних зон світу

визначте кліматичні пояси та природні зони Африки і особливості розташування. (

відповідь учнів)

Учитель:

Визначивши природні зони материка вирушаємо в подорож .

Учитель:

Будьте дуже уважними, спостережливими, допитливими і з подорожі ви

повернетесь з масою вражень і великим багажем … ( чого? ) знань.

А розпочинаємо нашу мандрівку із самого серця Африки – вологих

екваторіальних лісів.

До нас завітала група дослідників, які побували в зоні екваторіальних лісів

завдяки енциклопедіям, додатковій літературі і поділяться своїми враженнями і

знаннями.                      8

І учень :

Наша група у складі:( називають свої імена) досліджувала – « зелене море » - це вологі

екваторіальні ліси їх ще називають гілеї, з грецької мови ( « хіле» – це ліс).

А ми б їх назвали багатоповерховим будинком, дах цього будинку не завжди можна

побачити..

Ці ліси розташовані в центральній частині екватора, в екваторіальному кліматичному поясі

і тягнуться вузькою смугою від 5 – 6 пн.ш. до 5 -6 пд.ш. ( басейн р. Конго)

В цій зоні температура висока + 24 + 26 С, адже що сонячні промені падають

прямолінійно, тому така температура весь рік. Велика кількість опадів 1000- 2000 мм .

Дощі ллють щодня, зазвичай пообіді. Тут практично немає пір року.

ІІ учень:

А ґрунти в лісах червонуватого відтінку, нас дуже здивував цей колір. Ми дослідили, чому

вони такого кольору і встановили таку особливість: що на формування грунтів дуже

впливає материнська порода. В екваторіальних широтах в цих породах багато заліза і

алюмінію. Тому грунти мають червоне забарвлення. Їх ще називають фералітні ( ферум –

залізо). Ці ґрунти дуже бідні на поживні речовини, адже при великій кількості тепла й

вологи рослинні рештки швидко розкладаються і швидко вбираються рослинами, тому й

швидко ростуть рослини.

ІІІ учень:

В екваторіальних лісах Африки налічується понад 25000 видів рослин. Дерев – близько –

1000 видів. В цих лісах завжди душно, волого і темно, але вони неповторні своєю природою і

красою. Найцікавіші моменти нашої подорожі ми відзняли на камеру і запрошую до

перегляду.

( комп’ютерна презентація зони )

Учитель: ми побували в вологих екваторіальних лісах.

То ж які основні особливості для цієї природної зони ?

( учні зачитують записи в табличці).

Учні:

велика гущина рослинного покриву

багатоярусність,

багато видів дерев,

відсутність сезонів.

Учитель:

Рухаємося далі.

На нашому шляху переміно – вологі ліси. ( прикріпити цей етап )

Група науковців 7 класу побувала в цій природній зоні і поділяться з нами

своїми дослідженнями.

 

 

 

 

 

І учень:

Переміно – вологі ліси розташовані на північ і південь від екваторіального поясу

– це субекваторіальний пояс. Ця зона має багато спільного з екваторіальними

лісами.

Ритм життя в цій зоні залежить від сезонів. Влітку - панують екваторіальні повітряні

маси. І тому літо вологе до 2000 мм опадів. А взимку панують тропічні повітряні маси і тому

зима суха. Температура січня + 24 ; липня +26.

Грунти - червонного кольору їх ще називають - латеритні.

ІІ учень:

Рослинний і тваринний світ бідніший ніж в екваторіальному поясі. Ми замалювали

представників цієї зони. ( показують) Ці ліси більш освоєні людиною.

Тут живуть племена які займаються мисливством і рибальством.

Ми хочемо звернути увагу на швидку виробку цих лісів – а це «легені» нашої планети.

Вирубують ліси заради цінних порід дерев. А разом із лісом гинуть і ц

( показати) тварини. І можливо наступні покоління побачать їх тільки на ось цих

малюнках.

Ми повинні звернути увагу, на охорону і збереження екваторіальних лісів.

Адже це проблема не одного материка, а всієї планети – це наше повітря !!!

Учитель :

При вивчені екологічних проблем материка ми приділимо більше часу цій проблемі і

звернемо на це увагу. А ось тепер повернемося до нашої квітки – моделі і відкриємо

пелюстку, яку ми залишили закритою. Ми бачимо, що людина має великий вплив на

зміну природної зони. Дякуємо нашим науковцям, що вони не оминули екологічну

проблему. Підведемо підсумки дослідження цієї зони.

( зачитують записи таблички )

Отже, що ви дізналися про савани і рідколісся, які особливості цієї зони ?

Учні :

Для саван характерні дві пори року:

суха і волога.

Ґрунти саван мають великий вміст перегною, оскільки існує сухий період –

рештки рослин розкладаються повільно.

У сухій частині – червоновато – бурі, у вологій: червоно – фералітні.

Багатий органічний світ зони.

 

 

 

Учитель:

Рухаючись далі ми потрапляємо в тропічні пустелі і напівпустелі.

Я пропоную переглянути відеорепортаж.

Пустелі та напівпустелі ( комп’ютерна презентація) 2 хв.

Учитель:

Запитання: отже, ви переглянули презентацію і що ви записали до творчої

лабораторії ?

( учні зачитують)

Учитель:

На крайньому півдні і півночі розташована зона:

Вічнозелені твердолисті ліси і чагарники,ви її опрацюєте вдома самостійно.

Учитель:

Запитання:

1. Поміркуйте!  Як людина впливає на природу материка?

2. Які заходи ви запропонуєте для збереження природи Африки?

Даючи відповіді на запитання складіть екологічний ланцюжок.

Учні:

Для кожної зони свої екологічні проблеми.

Екваторіальний ліс – людина – вирубування лісів – висихання землі - змивання

родючого шару - зникнення тварин – пустеля.

Y. ЗАКРІПЛЕННЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ.

Міні – диктант

 

Умовні позначення відповідей: Г – гілеї, С-савани, П- пустелі,.

 

1.​ Вічнозелені ліси, що ростуть у 6 – 7 ярусів.--г

 

2.​ Тут росте товсте бочкоподібне дерево.-

 

3.​ Тварини й рослини тут дуже економлять воду.--п

 

4.​ Проживає «велика п’ятірка» : слон, носоріг, буйвіл, лев, жираф.-

 

5.​ Батьківщина кавунів і вельвічії.--п

 

6.​ Поширені жовто-червоні малородючі грунти.-

 

7.​ Частина рослин є ефемерами.---п

 

8.​ Острівцями життя є оазиси, а їхньою царицею фінікова пальма.--п

 

 

9.​ Ростуть високі трави, в яких може сховатися вершник.--с

 

Пазли,кросворд   (За наявністю часу)

YI. ПІДСУМОК УРОКУ

  • Отже, яку тему ми вчили сьогодні на уроці?

  • Які природні зони знаходяться в межах Африки?


Учитель і учні :На материку чітко проявляється зона географічної зональності: екваторіальні ліси змінюються саванами, які переходять у тропічні пустелі, а на північному і південному побережжях континенту вузькою смугою простяглися – субтропічні твердолисті ліси і чагарники.

YII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

: доповнити « Творчі лабораторії »;

вивчити      параграф; скласти кросворд « Рослинний і тваринний світ Африки»;

 

docx
До підручника
Географія 7 клас (Чернов Б.О., Стадник О.Г., Миколів І.М.)
Додано
28 лютого 2019
Переглядів
1097
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку