Пропоную Вашій увазі цікавий урок природознавства з теми "Комахи". Урок розроблено з дотриманням нових вимог щодо початкової школи. Велика увага приділяється саме груповій, пошуковій роботі дітей на уроці.
1
Природознавство
Урок № 40
Дата: 9 лютого 2018 р.
ТЕМА: Комахи
Мета уроку: Триєдина мета уроку: формувати уявлення про комахи як царство живих організмів, про ознаки комах, їх будову, значення комах для природи, для людей;
Пізнавальний аспект:
- дати уявлення про різноманітність комах та їх значення;
Розвивальний аспект:
- розвивати вміння виявляти ознаки комах;
- вміння знаходити інформацію за підручником та додатковою інформацією;
- вміння висловлювати судження, доводити твердження, обґрунтовувати їх, працювати в парі та самостійно.
Виховний аспект:
- виховувати інтерес до природи, обережність поводження в природі;
- потребу точно висловлювати свої думки;
- оцінне ставлення до вчинків інших людей у природі.
ТИП УРОКУ: відкриття нових знань
ОБЛАДНЯННЯ УРОКУ: відеоролики до уроку, звуки природи , опорні таблиці «Світ тварин», «Комахи», підручник Природознавство /Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак, - К.: Генеза, 2013. Зошит з природознавства /Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак, макети комах, малюнки комах, таблиці для учнів, кросворд, енциклопедії
ХІД УРОКУ:
І Організація класу
1. Психологічна розминка
Пролунав уже дзвінок,
Всі зібрались на урок.
До сусіда повернись,
Дружньо ти йому всміхнись!
А тепер на меня глянь
На уроці не зівай!
Щоб міцні знання здобути
Треба працьовитим бути!
Тож я бажаю вам сьогодні на уроці наснаги і наполегливості у досягненні нових знань. Наш урок буде гарним лише тоді, якщо ми будемо діяти з вами усі разом. Сьогодні ви не просто учні уроку – ви його співавтори , і від того, як ви його побудуєте, як ви будете працювати, як ви готові буде залежати і результат нашого уроку.
2. Робота синоптиків.
Як завжди розпочнемо наш урок із повідомлення синоптиків. Сьогодні чергові нашого класу Погоріла Софія та Морозов Євген. Допоможіть нам заповнити наш календар погоди.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Фронтальне опитування
- Яку тему ми почали вивчати? (На дошці запис «Тварини»).
- До якої природи відносяться тварини? (До живої).
- Доведіть. (Тварини дихають, ростуть, розмножуються, живляться, відмирають).
- А рослини теж дихають, ростуть, розмножуються, живляться, відмирають. Чим же тварини відрізняються від рослин? (Тварини переміщаються, харчуються готовою їжею, ростуть тільки в молодому віці).
2. Словникова робота
- Поясніть значення слів «флора» (наука про рослини), «фауна» (наука про тварин).
3. Інтерактивна вправа «Гронування»
- Які групи тварин ви знаєте?
(Черви, молюски, ракоподібні, павукоподібні, комахи, риби, земноводні, плазуни, птахи, звірі)
4. Вправа: « Знайди, про кого йдеться».
Ми годуємо своїх дитинчат молоком. У більшості з нас росте шерсть. В основному ми пересуваємося на чотирьох лапах. |
звірі |
Ми живемо тільки у воді. У нас немає лап, але є плавці. Наша шкіра або гола, або вкрита лускою. Наші малята вилуплюються з ікринок. Більшість із нас дихають зябрами. |
риби |
Наші тіла вкриті пір’ям. Ми маємо крила та хвіст. Наші малята вилуплюються з яєць із твердою шкаралупою. Ми пристосовуємося до життя: мостимо гнізда, запасаємо їжу… |
птахи |
У кожного з нас по шість ніг. Наше тіло поділяється на голову, груди й черевце. У декого з нас є одна чи дві пари крил. Багато з нас відкладає яйця, з них вилуплюються лічинки. Лічинки перетворюються на лялечок, лялечки на дорослих … |
комахи |
Одні з нас мають видовжені тіла, інші носять панцир. Не важливо, що ми різні, головне – наша шкіра вкрита або лусочками, щитками. Наші малята вилуплюються з яєць. |
плазуни |
У більшості з нас шкіра м’яка, гола, вкрита слизом. Наші дитинчата вилуплюються з ікринок. Зовні вони неподібні до нас, їхніх батьків. Частину свого життя ми проводимо на суші, а частину у воді. |
земноводні |
От і чудово тож ми продовжуємо вивчати тварин і сьогодні познайомимось із новими його представниками.
ІІІ Актуалізація опорних знань
Я прошу вас уважно поглянути на наш телевізор і потім повідомити мені тему нашого уроку .
(Діти переглядають відео «Світ комах».)
- Саме так, я запрошую вас до світу комах. А чи відомо вам, що за підрахунками вчених на планеті земля нараховується більше 250 мільйонів різних комах. На одній невисокій березі, що стоїть самотньо, живе близько 700 тисяч комах і павукоподібних. Вони є на корі, корінні, гілках, у деревині. Комахи живуть скрізь. Вони з’явилися на Землі на сотні мільйонів років раніше, ніж людина й добре пристосувалися до життя
- Давайте згадаємо, що нам вже відомо про комах?
(Мають 6 лапок, живуть під корою, в землі, на воді, під землею)
- Яких комах вам доводилось бачити особисто?
- Яку користь вони приносять для людей?
- А чи приносять вони шкоду? Якщо так, то яку?
Хочу перевірити наскільки добре ви знаєте комах. Зараз я буду називати вам тварин, якщо це комаха, то плескайте у долоні, якщо ні – мовчите!
Сонечко, соловей, метелик, тарган, жаба, джміль, зайчик, колорадський жук, бабка, муха, риба, блоха, змія, павук, ведмідь, мурашка, їжак
- Ну, якщо ми так багато знаємо з вами про комах, то навіщо нам потрібно про них говорити сьогодні? Чи можливо є щось таке, чого ми не знаємо, але хотілись би дізнатись?
(Міркування учнів)
ІV Опрацювання нового матеріалу
- Тож пропоную вам сьогодні глибше зануритись у світ тварин і дізнатись про них багато нового та цікавого. Почнемо із дослідницької роботи. У кожного на парті лежить комашка і таблиця. Зараз разом із сусідом по парті вибудете досліджувати комашку і заносити дані в таблицю. А потім ми зробимо загальний висновок
1. Назва комахи |
|
2. Кількість лапок |
|
3. Чи є у неї крильця? Якщо так, то які? |
|
4. Із скількох частинок складається її тулуб? |
|
5. Який спосіб пересування? |
|
6. Де живе? |
|
7. Чим харчується?
|
|
8. Чи корисна для людини? Якщо так, то чим? |
|
ВИСНОВОК: Комахи мають 6 лапок, у більшості дві пари крильців, тулуб складається із трьох частинок, вони літають, стрибають, бігають, повзають, живуть скрізь, харчуються нектаром, листям, корою, корінням, навіть, іншими комахами, бувають як корисними, так і некорисними для людини.
- Чудово! Тож давайте поближче познайомимось із деякими представниками цього класу. Я буду загадувати загадки, а ви відповідайте хто це? А перд цим пропоную трішки відпочити
Танцювальна фізкультхвилинка
- А хто з вас підготував цікав повідомлення про метеликів на сьогодні?
(Доповіді учнів)
2. У лісі біля пня
Біготня, метушня :
Народ робочий
Весь день клопоче. ( Мурахи )
- А чи знаєте ви, хто самий сильний представник світу комах? Так, це мурахи. А що вам відомо про мурах?
(Доповіді учнів)
3. Ця червона намистинка
Має крильця у краплинках,
Невеличка, гарна дуже,
Упізнай її, мій друже —
На твою долонечку
Прилетіло…(сонечко).
- Софія сьогодні готувала нам повідомлення про сонечко, прошу.
- А хто хоче її доповнити?
4. Крила маю, а не птах,
Я літаю по квітках
І співаю "Жу-жу-жу".
Називають мене... (жук).
- Які цікавинки про жуків вам відомі? Хто готовий з нами поділитися?
5. Хто дзижчить уже від ранку,
Лізе в мисочку сметанки,
Спати діткам заважає,
Попід стелею літає?
Геть, нахабна набридухо!
Це велика чорна …(муха).
- Ой і згодна з вами, що муха дуже набридлива. Скажіть, а чи знаєте ви, чому муха сидить на стелі догори дригом і ніколи не падає? А хочете дізнатись? Тоді слово надається Крістіні. Вона приготувала про це своє повідомлення.
6. Весело вона літає,
Квітам вічка розтуляє.
Каже: - Годі, квіти, спати,
Я прийшла медок збирати. (Бджола)
- Всім відомо про цю трудівницю. Вона кожен день працює з ранку до вечора. Що ви можете про неї розповісти?
- А про кого із комах ви ще б хотіли нам розповісти?
(Розповідь про коника та осу)
- Отже, сьогодні ми здійснили чудову подорож у світ комах. Дізналлись багато нового і цікавого
V Підсумок уроку
- Я теж сьогодні підготувалась і хочу показати вам відео про самі цікав факти із життя комах. Увага на екран
(Перегляд відео «Цікаві факти про комах»)
1. Прийом «Інтерв’ю»
— Що, почуте на уроці, вразило тебе найбільше?
- Назвіть, яких комах Ви запам’ятали?
- Яка істотна ознака усіх комах?
- Зі скількох частин складається тіло комахи?
- Назвіть ці частини.
— Про що ти хотів би розповісти своїм друзям?
VІ Домашнє завдання.
1. Прочитайте текст підручника (с. 103—105).
2. Дайте відповіді на запитання підручника (с. 105).
3. Для бажаючих фантазерів - скласти казочку про комаху, яка вам найбільше сподобалася.
4. Індивідуальне завдання: принести матеріал на тему «Цікаве про риб».
Колорадський жук.
Скільки він робить шкоди! А зовсім недавно люди про нього не знали і не чули. Та от 80 років тому на корабель, який йшов з Америки у Францію, потрапило кілька таких жуків. Відтоді й почалося! Чого тільки не робили люди, щоб позбутися цього лиха, та все марно. Але це не означає, що від колорадського жука немає порятунку. Найперше – тільки – но жуки з’явилися, слід позбирати їх у банку із солоною водою. Вони її не терплять, одразу гинуть.
_______________________________________________________
З – під каменя, що на високій горі, вилітають оси. Перевернеш камінь - а під ним осине гніздо. І збудоване воно із паперу. Тільки для людей папір робить машина, а оса – самотужки, своїми щелепами. Нагризе дрібних трісочок, змочить їх клейкою слиною і ліпить комірки – гнізда. В них живуть личинки ос. Дорослі оси за ними доглядають: годують їх, чистять, а в спеку провітрюють комірки крильцями. І звичайно охороняють.
_____________________________________________________________
Цікаво спостерігати за кониками. Найхарактерніша їх ознака – тонкі вусика, довші за тіло та спрямовані назад. На них розміщені органи нюху та дотику, які допомагають комасі шукати їжу і орієнтуватися. Коник – дуже спритна комаха. Злякається і швиденько побіжить по траві. Стрибає коник тільки в крайніх випадках. А де ж коника вуха? Ні не на голові, а на ногах. Отже, виходить , слухає він своїми передніми короткими ногами. Коники , як справжні скрипалі виграють від зорі до зорі. Але, якщо не чути їхньої пісні – чекай дощу.
________________________________________________________________
Найулюбленіше місце мух – стеля. Чи думали ви, чому мухи сидять до гори дригом і не падають? Бо вони чіпляються за нерівну поверхню кігтиками, які є на кінцях лапок, а між кігтиками – подушки – присоски, що забезпечують рух по гладкій поверхні. Крім того на передніх лапках є маленькі волосинки – органи смаку,завдяки чому мухи розрізняють солодке, гірке, кисле, солоне. Роблять вони це набагато краще , ніж ми
______________________________________________________________
Найсильніші комахи – мурахи. Силою з ними навряд чи хто може позмагатися. Слон масою 5 т насилу піднімає вантаж 1 т 500 кг. 50 – міліграмова мурашка тягне мертвого жука масою 500 міліграмів. У десять разів важчого від самого себе. А ще руді лісові мурашки знищують більшість шкідливих комах. Їх багатотисячні загони – гарний і надійний захист для лісу та саду. За доьу вони можуть знищити 20 тисяч шкідливих комах із площі 25 000 м2