Урок природознавства "Дихальна система"

Про матеріал
Конспект уроку з природознавства для учнів 3 класу загальноосвітньої школи на тему "ДИХАЛЬНА СИСТЕМА" (за підручником Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак)
Перегляд файлу

ДИХАЛЬНА СИСТЕМА

Мета: ознайомити учнів з органами дихання та їх значенням у житті людини; формувати уявлення про газообмін в легенях, про охорону органів дихання від захворювань; розширити знання про значення чистоти повітря для здоров’я людини, про правила гігієни під час спілкування з хворими людьми; розвивати уважність, уяву, навички правильного дихання; виховувати бажання виробляти санітарно-гігієнічні навички догляду за органами дихання.

Обладнання: підручники, мультимедійний супровід, сантиметрова стрічка.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

Сядьте, діти, всі рівненько.

Усміхніться всі гарненько,

Настрій на урок візьмемо

Й працювати розпочнемо.

ІІ. Підсумки фенологічних спостережень.

  • Погляньте у вікно. Що ви можете сказати про погоду сьогодні?
  • Який зараз місяць?
  • Які прикмети, пов’язані з цим місяцем ви знаєте?
  • Пригадайте, яка погода була вчора. Чи схожа вона на сьогоднішню?
  • Як світить сьогодні сонечко?
  • Чи високо воно знаходиться над землею?
  • Що ви скажете про вітер?
  • Що зараз роблять звірі і пташки?
  • За чим ви сьогодні спостерігали, як ішли до школи?

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

  1. Фронтальне опитування.
  • Для чого ми вживаємо їжу?
  • Що відбувається у ротовій порожнині?
  • Щ о відбувається з їжею в шлунку?
  • Яку їжу вважаємо здоровою і корисною?
  • Пригадайте правила гігієни харчування.
  1. Конкурс на краще меню

(Зачитати складені меню, доводячи їх раціональність.)

  1. Індивідуальне опитування.
  • Яке значення для нашого організму мають зуби?
  • Як правильно доглядати за зубами?
  • Бабуся на вулиці вас пригостила яблуком. Ваші дії…

 

ІV. Актуалізація опорних знань.

 

  1. Асоціативний кущ (СЛАЙД 2)
  • Діти, які асоціації у вас виникають до слів «життя людини»?

(Сонце, тепло, світло, їжа, вода, повітря і т.д.)

  • Без чого людина не може прожити?
  1. Бесіда з елементами розповіді про значення повітря.
  • Без їжі людина може протриматися довше. А от повітря є основним джерелом нашого життя.
  • Яким чином повітря потрапляє у наш організм?
  • Простежимо за своєю грудною кліткою. Чому вона весь час піднімається і опускається?
  • Людина дихає невпинно навіть уві сні. Повітря необхідне людині. (СЛАЙД 3)

 

V.   Повідомлення теми і мети уроку.

 

Сьогодні ви дізнаєтеся про те, як відбувається процес дихання, які органи беруть у цьому участь, як охороняти їх від захворювань, чому слід турбуватися про чистоту повітря.

 

VІ. Вивчення нового матеріалу.

 

  1. Розповідь учителя. (СЛАЙД 4)
  • Ми вдихаємо повітря носом. Воно проходить через носову порожнину, де воно зігрівається, очищається від пилу і мікробів, що є у повітрі.
  • Із носової порожнини повітря через гортань і трахею потрапляє у бронхи, а потім у легені. Тут з нього у кров переходить необхідний для організму кисень. Коли грудна клітка стискається, з легень виділяється назовні повітря, в якому багато вуглекислого газу, є водяна пара.

Отже, дихання  − це складний процес, в результаті якого живий організм отримує з повітря кисень і виділяє з легенів вуглекислий газ. Але звідки в організмі з’являється вуглекислий газ?

При згоранні поживних  речовин звільняється енергія необхідна для людини й утворюється непотрібний і шкідливий для організму продукт згорання – вуглекислий газ. Його обов’язково слід вивести з кожної клітини, інакше надлишок такого газу може викликати головний біль, стомлюваність, млявість, хворобу серця.

Для людини дуже важливо розвивати легені, щоб вони вміщували більше повітря. Цьому сприяє ранкова гімнастика, фізична праця, заняття фізкультурою і спортом. ігри на свіжому повітрі. (СЛАЙД 5)

  1. Бесіда про гігієну органів дихання.
  • Погляньте на екран і скажіть, чим забруднюється повітря? (СЛАЙД 6)

(Заводи, фабрики, автомобілі і т.д.)

  • А яка роль парків, скверів?
  • Як у містах підтримують чистоту повітря? (СЛАЙД 7)
  • Чому треба провітрювати і прибирати приміщення? (СЛАЙД 8)
  • Як ви підтримуєте чистоту у своїй кімнаті? У класі?
  1. Робота за підручником. (с. 153-155)

а) Читання статті.

б) Розгляд ілюстрації.

в) Словникова робота.

г) Відповіді на запитання

д) Для допитливих. (с.155)

е) Висновки. (СЛАЙД 9)

− Дихальна система забезпечує організм киснем.

Дихальну систему треба берегти.

  1. Бесіда про правила гігієни при спілкуванні із хворою людиною.

 

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

 

VІІ.   Закріплення вивченого матеріалу.

 

  1. Складання правил гігієни дихання. (СЛАЙД 10)
  • Дихати носом. (Ніс зігріває і очищує повітря)
  • Тренувати й розвивати легені. (Праця, фізкультура, відпочинок)
  • Слідкувати за чистотою повітря. (Провітрювання кімнати, вологе прибирання)
  • Виконувати правила гігієни при спілкуванні з хворими людьми.
  • Охороняти рослини. (Вони дають кисень)
  1. Практичне завдання. (СЛАЙД 11)
  • Зробіть вдих і видих. Виміряйте сантиметровою стрічкою об’єм своєї грудної клітки. Порівняйте результати.
  • Полічіть число вдихів та видихів за 1 хв, сидячи спокійно за партою. Потім зробіть 15 присідань і знову полічіть число вдихів та видихів за 1 хв. Порівняйте отримані результати.
  1. Бесіда про уміння дихати. (СЛАЙД 12)
  • Уміння дихання – це правильне і повне використання можливостей грудної клітки, дихальних м’язів і діафрагми. Від правильного  дихання залежить здоров’я і вік людини.
  • Найкраще вміють дихати співаки, музиканти, спортсмени. Як ви вважаєте, чому саме вони?
  1. Створення міні-плакатів про шкоду куріння. (СЛАЙД 13)

VІІІ. Узагальнення та систематизація знань учнів.

 

  1. Гра «Доповни речення» (СЛАЙД 14)
  • Людині , крім їжі, потрібне для життя …(повітря)
  • Грудна  клітка під час вдиху … (піднімається)
  • Під час видиху вона … (опускається)
  • Під час дихання в організм поступає … (кисень)
  • З організму виділяється …(вуглекислий газ)
  1. Робота в парах.
  • Складіть схему шляху, яким повітря потрапляє до легенів.

(Ніс – гортань – трахея – бронхи – легені)

ІХ. Підсумок року.

  • Що нового ви дізналися на уроці?
  • Що запам’яталося найбільше?
  • Чи варто провітрювати приміщення взимку?

 

  • Поясніть прислів’я «Ліс – легені планети».

 

 

Х. Домашнє завдання.

Опрацювати статтю у підручнику с.153-155.

Намалювати малюнок про те, як ви турбуєтеся про чисте повітря вдома.

 

docx
Додано
5 лютого 2020
Переглядів
7298
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку