Тема уроку:
( урок природознавства в 2 класі
з використанням ІКТ)
Тема: Повітря. Рух повітря. Як дбати про чистоту повітря.
Мета: Формувати в учнів уявлення про повітря, рух повітря; розкрити значення повітря для всього живого; розвивати мислення, вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки; викликати в учнів бажання дбати про чистоту повітря в природі; охороняти природу.
Обладнання: комп’ютерно-орієнтоване середовище, аркуші картону, сигнальні картки, посудина з водою, порожня прозора пляшечка, ґрунт, шматок цегли, гумова іграшка.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
Фенологічні спостереження.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
Розгляньте уважно зображення на моніторі і назвіть ті предмети, які належать до природи.
А які предмети створені руками людей?
То з чого складається довкілля? (З природи і рукотворного світу).
2) Комп’ютер пропонує вам пограти в гру «Знайди зайвий предмет»
(На моніторах демонструються предметні малюнки).
Розгляньте уважно малюнки і подумайте, який предмет тут зайвий. Чому?
(Зайвий предмет зникає )
Як назвати одним словом ті предмети, що залишились?(Природа)
Природа буває ( жива і нежива).
На моніторах схема.
жива нежива
Зараз ви зустрінетесь з героями улюбленого мультфільму. Але ви повинні не просто переглянути уривок, а бути уважними, спостережливими і запам’ятати, що з того, що ви побачите належить до живої природи, а що до неживої.
(Перегляд уривку мультфільму «Троє з Простоквашино»).
Хто був уважним? Назвіть предмети, що належать до живої природи.
А що належить до неживої природи? Наведіть власні приклади предметів, що належать до неживої природи.
А тепер перевіримо, як ви навчились розрізняти живу і неживу природу, чи добре засвоїли, що не належить до природи.
Гра:
На моніторі будуть з’являтись малюнки предметів.
Якщо цей предмет належить до живої природи діти піднімають зелений кружечок.
Якщо цей предмет належить до неживої природи діти піднімають синій кружечок.
Якщо цей предмет зроблений людиною, діти піднімають жовтий кружечок.
Запам’ятали? (Повторимо ще раз.)
О-жива природа;
О-нежива природа;
О-зроблений людиною.
Перевірити себе ви зможете за комп’ютером.
(Зображення на моніторі).
Прочитайте, як комп’ютер оцінив вашу роботу. (Молодці).
Повторення вивченого про Сонце.
Чи могли б жити на Землі люди, рослини, тварини, якби Сонця не було? (Відповіді дітей підкріплюються зображенням на моніторі. З поверхні Землі зникають рослини, тварини, люди).
(Учні спостерігають за монітором, вчитель коментує).
Навесні Сонце знаходиться не надто високо над Землею, але досить добре прогріває землю й повітря.
Коли Сонце піднімається високо над Землею, настає літо.
Потім воно з кожним днем опускається все нижче – настає осінь.
А коли Сонце знаходиться зовсім низько над Землею починається зима.
То які зміни відбуваються в природі зі зміною висоти Сонця над Землею?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні ми продовжимо гортати сторінки Книги природи. На вас чекають нові знання, цікаві завдання. А що ми будемо вивчати ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.
ІV. Оголошення теми та завдань уроку.
Сьогодні на занятті ви дізнаєтесь багато нового і цікавого про повітря.
(Тема відображена на моніторах)
На уроці ви поділитесь з однолітками і зі мною раніше набутими знаннями, а ще дістанете відповіді на такі питання:
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Де є повітря?
Повітря є навколо нас . Проте ми його не бачимо, тому що воно невидиме, прозоре. Повітря заповнює все довкола: приміщення, подвір’я, тріщинки й пустоти у предметах.
Перевіримо це.
Дослід 1.
Зануримо порожню прозору пляшку у посудину з водою.
Що ви спостерігаєте ?
(З пляшки виходять бульбашки).
Що це за Невидимко пускає їх?
Бульбашки – це повітря (яке було в пляшці.)
Отже , у пляшці було повітря.
Дослід 2.
Зануримо у воду гумову іграшку з маленьким отвором внизу.
Що ви бачите?
(З іграшки теж ідуть бульбашки ).
То що було всередині іграшки ?
Дослід 3.
Вкинемо до склянки з водою шматок цеглини.
Що відбувається ?
(Знову йдуть бульбашки).
Що це означає ?
У цеглині теж було повітря.
Висновок : Повітря заповняє всі порожнини.
Повітря є у ґрунті.
Дослід 4.
Вкинемо у склянку з водою грудку землі.
Що помітили ?
Висновок : Повітря є у ґрунті.
А де ще є повітря ви здогадаєтесь, уважно подивившись на монітор.
(Діти переглядають фрагмент відеофільму, після чого роблять висновок, що повітря є у воді).
Хто плаває у воді ?Чим вони дихають ? (Відповіді дітей)
Отже, повітря є у воді.
Повторимо, де є повітря ? (За опорою на моніторі ).
Куди б ви не пішли, куди б не поїхали морем чи сушею, як високо не піднялися б на літаку , як глибоко не спустилися б у печеру, всюди є повітря. Наша планета з усіх боків оточена шаром повітря.
2. Для чого потрібне повітря?
Як ви думаєте, як довго людина може не дихати?
Перевіримо. Закрийте носик і ротик.
Ви змогли затримати дихання лише на півхвилини – хвилину.
А чим ми дихаємо? Чи зможе людина жити, якщо не буде повітря?
Повітря потрібне людині, щоб дихати, а значить жити.
Хто ще дихає повітрям?(Тварини )
Повітря потрібне і рослинам. Вони вбирають його через листячко, а також всмоктують повітря, яке є у ґрунті.
Повторіть, будь ласка, для чого повітря потрібне людям, рослинам, тваринам?
Фізкультхвилинка.
Всі ви гарно потрудились
Й, мабуть, трішки вже стомились.
Час настав для відпочинку,
Проведем фізкультхвилинку.
(Музичний супровід. На моніторі зображення ведмедика).
3. Чи може повітря рухатись?
Візьміть аркуш картону і помахайте ним біля обличчя.
Шкіра личка відчула легенький вітерець.
Чому він утворився?
Аркушем ви рухали повітря.
Отже повітря рухається.
А як називається рух повітря?
Рух повітря називається вітром.
Послухайте, як ще люди називають повітря, яке рухається: вітер, вітерець, вітрище.
Комп’ютер пропонує вам розгадати кросворд.
Ви відгадаєте слова, якщо доповните речення:
У вітру є й інші назви: вітрець, легіт, вітровій, вітролом, смерч.
Чи знаєте ви, що таке смерч?
(Відеосюжет про явище природи смерч з аудіосупроводом)
Підсумок.
Чи може повітря рухатись?
Як називають рух повітря?
Повітрям людина не лише дихає. Люди здавна навчились використовувати повітря, його рух (вітер).
4. Як людина використовує повітря?
На моніторі з’являються малюнки вітрильника, повітряного млина, велосипеда, гумового круга. Учні роблять висновок про те, як люди використовують повітря та його рух.
Багато хто з вас любить погратись, використовуючи повітря. Це катання на велосипеді, повітряні кульки, мильні бульбашки, свистіння.
Зараз ми всі разом пограємось.
Фізкультхвилинка. (Вітер віє нам в лице…)
Ви дізнались про те, яку користь приносить повітря людям. Яке повітря
корисніше чисте чи брудне?
5. Як дбати про чистоту повітря? (Слайд 48)
Люди повинні дихати свіжим, чистим повітрям, тому потрібно більше часу перебувати на вулиці, слідкувати за чистотою повітря у приміщенні. Як саме? (Відповіді дітей)
Чисте повітря приносить користь, але якщо люди будуть недбало ставитись до
цього безцінного дару природи, то воно може й шкодити здоров’ю, адже люди починають хворіти, коли дихають брудним повітрям.
Як же люди забруднюють повітря?
Це викиди у повітря шкідливих речовин, диму на заводах, а також з автомобілів, автобусів.
Інколи й природні явища можуть забруднювати повітря.Це лісові пожежі (на моніторах скановані фотознімки).
Під час великих лісових пожеж у повітря виділяється велика кількість диму.
Проте часто вони виникають з вини людини. Тому не треба розпалювати
вогнища у лісі, а якщо й розпалили, то обов’язково потрібно загасити його
(залити водою або прикидати землею).
Ще одне природне явище, яке може забруднювати повітря, ви побачите на моніторах. (Діти переглядають відеофрагмент, під час якого спостерігають явище природи виверження вулкану ).
Це виверження вулкану, під час якого у повітря викидається велика кількість розжарених газів і попелу.
Але матінка-природа дуже мудра. Вона сама дбає про очищення повітря. Цю
роботу виконують рослини.
(Анімаційне зображення на моніторах, коментар вчителя).
Вони забирають з повітря шкідливі гази, а наповнюють дуже корисним газом, яким ми дихаємо. Це кисень.
Люди теж допомагають природі. Вони прийняли закони про охорону повітря,
вчені працюють над удосконаленням роботи заводів, автомобілів, щоб зменшити кількість шкідливих речовин, що викидається в повітря, насаджують рослини (дерева, кущі, квіти).
А як ви можете допомогти природі і дорослим?
Потрібно не лише садити рослини, а й доглядати їх. Як саме?
(Відповіді дітей підкріплюються зображенням на моніторах).
Подивіться, як поводить себе цей хлопчик.(Діти розглядають малюнок)
Чи правильно він вчинив? Як потрібно ставитись до рослин?(Відповіді дітей)
Діти, якщо ви будете любити природу, садити рослини, доглядати за ними,
вони виростуть великими і красивими, квітучими. Тоді наш дім, наша
планета Земля, стане барвистим, яскравим, квітучим садом.
( Анімаційне зображення на моніторах з музичним супроводом).
Чи хотіли б ви, щоб наша Земля була такою красивою?
Що для цього треба робити?
Яку користь приносять рослини?
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Гра « Так чи ні ?»
«Допитливі» задають питання «Кмітливим»
VІІ. Підсумок уроку.
Метод «Мікрофон»
Що нового дізнались на уроці?
Що найбільше сподобалось?
Що найбільше запам’яталось?