28 травня о 19:00Вебінар: Безпека дітей в інтернеті: як навчитися виявляти загрози та протидіяти їм

Урок природознавства. Презентація "Ракоподібні"

Про матеріал
Слово "природознавство" (рос. - "естествознание", "природоведение", від "естество" - природа) означає знання про природу, або природознавство. Слово "природоведение" походить від спільнослов'янського "веди" — наука, знання. У латинській мові поняття "природа" позначається словом "natura" ("натура"). Тому в багатьох європейських країнах наука про природу дістала назву "Naturwissenchaft". Від цієї назви походить і міжнародний термін "натурфілософія" (філософія природи). Спочатку всі знання про природу належали до сфери інтересів фізики (або до фізіології). Невипадково Арістотель (4 ст. до н.е.) називав своїх попередників "фізиками", або "фізіологами" (давньогрецьке слово "фюзис" (фізис) дуже близьке за значенням до слов'янського слова "природа"). Саме фізика є основою всіх наук про природу.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Ракоподібні Краби і раки

Номер слайду 2

Загальна характеристика Ракоподібні - клас тварин, які мають зчленований, схожий на шкаралупу скелет, що слугує їм каркасом для м'язів та внутрішніх органів і захистом від ушкоджень та ворогів. Клас включає близько 25 тисяч видів тварин, які живуть переважно у морських і прісних водоймах. Він поділяється на два підкласи: нижчі і вищі раки. Нижчі раки живуть у товщі води і входять до складу планктону. Вони мають важливе значення у біосфері - є частиною харчового раціону багатьох риб і китоподібних. Вищі раки - мешканці морських і прісних водойм. На суші з цього класу живуть тільки стоноги та деякі раки, наприклад, краб пальмовий злодій.

Номер слайду 3

Річкові раки Безхребетні тварини ряду десятиногих ракоподібних, довжина тіла 6-15 см, іноді — до 80 см. В Україні зустрічається три види: - рак широкопалий, поширений у деяких невеличких річках і озерах правобережної заплави Дністра, Пруту й Тетерева; рак товстопалий, поширений у Дніпровсько-Бузькому лимані; рак вузькопалий, поширений у всіх прісноводних та солонувато- водних водоймах.

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Номер слайду 7

Ареал Річкові раки зустрічаються в річках і озерах з мулистим дном і урвистими берегами. Тіло його вкрите панцирем – карапаксом, який має захисне бруднувато- буре забарвлення. У пошуках їжі рак повільно повзає по дну, рухаючи своїми довгими вусами. Пересувається він за допомогою 4-х пар ходильних ніг, а свої довгі кінцівки, озброєні клешнями, тримає напоготові у піднятому положенні і хапає ними здобич, яка підвертається по дорозі. В разі небезпеки рак повзе назад, відштовхуючись клешнями, різкими рухами підганяє під себе членисте черевце і завдяки цьому пливе також у зворотному напрямку.

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Номер слайду 11

Їжа раків Живляться раки різноманітною їжею. Вони полюють за дрібними тваринами, яких можуть захопити клешнями, поїдають мертвих тварин, запах яких чують здалеку. Живляться також і рослинною їжею - водоростями, пагонами очерету. Зимують вони у норах, у найглибших місцях. Протягом дня раки ховаються у своїх нірках, а коли сутеніє, вони залишають свою схованку і вирушають на пошуки їжі.

Номер слайду 12

Розвиток У перші роки життя рак часто линяє і швидко росте. З п'ятирічного віку він линяє один раз на рік. Перші 2-3 дні після линьки покрив тіла у рака м'який, і тому беззахисний рак перебуває весь час у нірці. Дуже скоро він твердіє за рахунок запасів солей кальцію. Живуть раки 15-20 років і можуть досягати 20-25 см завдовжки.

Номер слайду 13

Процес парування Цікаво відбувається парування раків. Самець відкладає на черевце самки сперматофори, захищені водонепрониклою оболонкою. Під час відкладення самкою яєць відбувається запліднення, і яйця прикріплюються до коротких черевних ніжок самки. Ворушачи ніжками, самки підганяють до яєць свіжу воду, необхідну для дихання зародків. На початку літа з яєць вилуплюються маленькі рачки, подібні до своїх батьків. Вони прикріплюються клешнями до тих же черевних ніжок матері.

Номер слайду 14

Номер слайду 15

Краби Краби - інфраряд десятиногих ракоподібних, у переважної більшості яких задня частина тіла - «хвіст» дуже вкорочена, через що вони отримали наукову назву (від грецького: brachy - короткий, ura - хвіст). Ротові органи крабів прикриті пласкими максиліпедами. Це тварини, в яких черевце повністю сховане під головогрудьми. Зазвичай, краби мають дуже товстий зовнішній скелет та пару клешень. Розповсюджені в усіх океанах, також існує багато прісноводних та сухопутних крабів, особливо в тропіках. Розміри крабів змінюються у великих межах: так краб-горох сягає лише кількох міліметрів завширшки, тоді як розмах кінцівок японського краба-павука може становити чотири метри.

Номер слайду 16

Номер слайду 17

Номер слайду 18

Номер слайду 19

Номер слайду 20

Живлення Краби є всеїдними. Живляться переважно водоростями, але при нагоді можуть поїдати також молюсків, червів, інших ракоподібних, гриби, бактерій і детріт. В багатьох видів крабів наявність в раціоні як рослинної, так і тваринної їжі веде до прискоренного розвитку та більшої стійкості до несприятливих умов середовища.

Номер слайду 21

Статевий диморфізм В більшості ракоподібних явно виражений статевий диморфізм, тому самців і самок легко розрізняти. В самців черевце вузеньке, а в самок - набагато ширше, для виношування запліднених яєць. У більшості десятиногих раків гонопори (статеві отвори) знаходяться на ногах. Але у крабів їх розташування змінилося, оскільки для передачі сімені вони використовують перші дві пари плеоподів (додатки черевця). Оскільки черевце самців вузьке, гонопори змістилися від ніг до центру черевця. Подібна зміна відбулася незалежно і у самок.

Номер слайду 22

Видобуток крабів Ракоподібні широко використовуються людиною в їжу. Річкові і морські раки все більше зустрічаються в раціоні. Найбільше промислове значення в Україні має вузькопалий рак. Краби становлять до 20 % усіх морських ракоподібних, що видобуваються або штучно розводяться по всьому світу. Щорічно споживається понад 1,5 млн тонн крабів, причому споживання виду Portunus trituberculatus складає п'яту частину цього числа. Крім того раки є санітарами води, бо звільняють її від трупів водних тварин.

Номер слайду 23

ppt
До підручника
Природознавство 4 клас (Андрусенко І.В.)
Додано
22 квітня 2020
Переглядів
465
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку