Урок "Проблема життя і смерті, дружби і зрадництва в оповіданні Джека Лондона"

Про матеріал
Пояснити, які деталі опису природи в оповіданні "Жага до життя" Джека Лондона вказують на суворий клімат Аляски. З'ясувати, які звірі зустрілися на шляху додому героям оповідання.
Перегляд файлу

                                                          Охріменко Лідія Миколаївна

                                                          вчитель зарубіжної літератури

                                                           ОЗ «Засульський ліцей Лубенської

                                                           міської ради Лубенського району                 

                                                           Полтавської області

 

 

 

 

 

 

      

 

 

 

 Розробка компетентнісного урока зарубіжної літератури

                                               6 клас

 

 

ПРОБЛЕМА ЖИТТЯ І СМЕРТІ, ДРУЖБИ І ЗРАДНИЦТВА У ТВОРІ ДЖЕКА ЛОНДОНА «ЖАГА ДО ЖИТТЯ»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                   2023 рік

 ТЕМА:     Проблема життя і смерті, дружби і зрадництва у творі Джека          Лондона  «Жага до життя».

МЕТА:     формувати предметні компетентності:

-         уміння виразно, вдумливо читати, переказувати художній текст;

-         уміння аналізувати прочитаний твір, висловлюватися в контексті змісту;

-         характеризувати образи персонажів;

-         розвивати образне та логічне мислення;

                  формувати ключові компетентності:

-         уміння усно і письмово висловлювати думки рідною мовою;

-         розвивати  навички роботи у групі;

-         формувати необхідність дбайливо ставитися  до власного здоровя та здоровя інших людей;

-         виховувати вольові якості та життєвий оптимізм.

Очікувані результати:   учні знають зміст твору «Жага до життя» та розуміють символічне значення його назви; характеризують героїв твору, пояснюють вчинки героїв та їх мотиви; висловлюють власне ставлення до прочитаного.

Обладнання: підручник, ілюстрації до твору, презентація

Тип уроку: урок застосування знань, умінь, навичок.

Вид уроку: комбінований.

Епіграф:               Найдорожче у людини – це життя. Воно дається їй один раз.

                                                                                                   М. Островський

                                        

                                           ХІД УРОКУ

1.Актуалізація опорних знань.

Метод «Семантична карта»

Згадаємо вивчене на попередньому уроці, уклавши семантичну карту:

1.Північна Америка,  Сполучені штати, консервна фабрика, моряк шхуни, фермер, золотошукач – Джек Лондон;

2. Аляска,  Клондайк, полярна зірка,  холодний клімат, Біла пустеля –золота лихоманка.

3.Досвід золотошукача, враження, спогади, оповідання, збірка – «Північні оповідання».

4. Єдине, безцінне, складне, небезпечне, ризиковане, неповторне -  життя.

Слово вчителя:

Ми склали семантичну карту, складові частини якої повязані між собою. Тож, як ви зрозуміли, мова буде йти про Джека Лондона, золоту лихоманку, «Північні оповідання», та те головне, що хотів нам сказати автор – про цінність людського життя.

-         Як жити?

-         Яким бути?

-         Що робити , коли здається виходу немає?

На ці важливі питання дають відповіді твори Джека Лондона. Сьогодні ми пройдемося стежкою людської долі, спробуємо розібратися, що таке справжнє щастя і які шляхи ведуть до нього, наскільки цінним є людське життя, на що варто його витратити, щоб зберегти людську гідність.

2. Оголошення теми уроку.

Бесіда.

-         Де відбуваються події? Що ви знаєте про Аляску?

-         В яких умовах опинилися герої твору?

Словникова робота.

Поясніть значення слова «екстремальний», підібравши слова синоніми.

-         Чи зустрічали ви вже таких літературних героїв, що опинялися в екстремальній ситуації? ( Дік Сенд, Том Сойєр)

-         Які риси характеру проявили ці герої, долаючи труднощі?

-         З чим прийшлося боротися нашому героєві?

3.Вправа установіть відповідність . Оцінювання ( самооцінювання): 1 бал(без помилок, 0,5 бала - допущені помилки, 0 балів все неправильно)

4.Інтерактивна вправа «Закінчіть речення».

Сувора природа постійно випробовує героя на міцність. Пригадайте, як саме.

1.Безіменний герой на початку оповідання підвернув …(ногу).

2.Два дні у нього не було …(ріски в роті).

3.Він боляче забив об каменюку… (пальця на нозі).

4.Його ноги стали …(суцільною раною).

5.Раз у раз він нахилявся, зривав та їв…(болотяні ягоди).

6.Двох пічкурів, завдовжки з мізинець, він …(зїв сирими).

7.Кілька разів він рахував…(сірники).

8. За ним йшов слідом …(хворий вовк).

9. Рожевувато-білі чистенькі кістки і є…(Біл).

Що доводять ці речення? Як вони характеризують одного із героїв оповідання? (сила людини – в ній самій, вона здатна на неймовірне).

5. Робота з текстом оповідання.

Прокоментуйте уривки твору й скажіть, як вони характеризують героїв.

(робота в групах) ( колективне оцінювання)

Завдання 1 групи: визначте, що робить герой, щоб не померти з голоду (їсть болотяні ягоди, очерет, сиру рибу, пташенят, жаб, кістки оленяти після вовків).

Висновок: щоб жити, потрібно їсти.

Завдання 2 групи: кого зустрічає на своєму шляху герой, як перемагає (чорний лис -  втік від героя, вовки – обминули його, ведмідь відступив, хворого вовка він загриз). (слайд 12)

Висновок: не можна перемогти того, хто не здається.

6. Прийом «Міркуємо разом».

Проблемне питання:

-         Чому загинув Біл?

-         Чи справедливо вчинила з ним природа?

Висновок: за свої вчинки людина повинна відповідати.

 

7. Порівняльна характеристика героїв (робота в групах) (колективне оцінювання)

Безіменний герой: сила волі, віра, жага до життя, вірність, сміливість, винахідливість.

Біл: байдужість, зрадливість, слабодухість, егоїстичність, підлість, жадібність, жорстокість.

Спільне: Аляска, золото, повернення додому, виснаженість, втома

Висновок:   кожен із героїв надає перевагу певним життєвим цінностям. Ми визначили, що вони абсолютно різні. Один з них легко здався, втративши найдорожче – життя, а інший витримав все, що підготувала йому доля, і залишився живим, хоча в це важко повірити.

Самооцінка роботи у групі ( максимально 3 бали)

 

3.РЕФЛЕКСІЯ

 

Твори Джека Лондона – це «наука про життя та виживання». Ми повинні теж винести певні уроки .

 

  1. Літературний диктант: (Взаємоперевірка : 1 відповідь – 1бал, максимально - 6 балів)

 

1. Найцінніше, що є у людини – життя.

2. Щоб не померти з голоду, потрібно їсти.

3.Щоб зігрітися, висушити одяг та взуття, порятуватися  від звірів, потрібно берегти вогонь.

4. Ніколи не показувати перед хижаками страх.

5. відмовитися від усього, що заважає людині вижити.

6. Тільки той, хто тебе не зрадив, може вважатися другом.

 Висновок: (слайд 15)

Вправа «Я рекомендую…»

2.Вправа «Хвилинка довіри»

Завершуємо речення:

-         Сьогодні мене порадувало….

-         Мене засмутило…..

-         Я зрозумів, що….

-         Мене здивувало….

-         Я запамятаю, що….

4.Самооцінювання.

5. Підсумок вчителя ( вербальне оцінювання роботи учнів).

 

6. Домашнє завдання.

 

ЗАВДАННЯ:  1 група

ЩО РОБИТЬ ГЕРОЙ ОПОВІДАННЯ, ЩОБ НЕ ПОМЕРТИ ВІД ГОЛОДУ?

 

ЗАВДАННЯ:  2 група.

КОГО ЗУСТРІВ НА СВОЄМУ ШЛЯХУ ГЕРОЙ, ЧИМ ЗАКІНЧИЛАСЯ ЦІ  ЗУСТРІЧІ?

 

ЗАВДАННЯ:  3 група

ПІРКРЕСЛІТЬ  РИСИ ТА ЯКОСТ, ЩО ХАРАКТЕРИЗУЮТЬ БЕЗІМЕННОГО ГЕРОЯ.

Сила волі, зрадливість, слабодухість, віра, егоїстичність, жага до життя, підлість, сміливість, жадібність, винахідливість, жорстокість, здатність знайти вихід із ситуації, байдужість, втрата людської гідності, збереження людської гідності.

 

ЗАВДАННЯ:  4 група

ПІДКРЕСЛІТЬ РИСИ ТА ЯКОСТІ, ПРИТАМАННІ БІЛОВІ.

Сила волі, зрадливість, слабодухість, віра, егоїстичність, жага до життя, підлість, сміливість, жадібність, винахідливість, жорстокість, здатність знайти вихід із ситуації, байдужість, втрата людської гідності, збереження людської гідності.

 

 

 

           

docx
Додано
26 березня
Переглядів
46
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку