Урок-проект в 1 класі "Числа в прислів'ях, приказках, загадках"

Про матеріал

Урок-проект в 1 класі

«Числа в загадках, прислів'ях, приказках».

Мета: узагальнення знань учнів з теми «Нумерація чисел першого десятка»; повторити прямий та зворотній рахунок, поняття попереднього та наступного числа, правила додавання та віднімання, вирішувати прості задачі та вирази у межах 10; розвивати кмітливість, пам'ять, увагу, уяву; виховувати вміння співпрацювати з іншими

Перегляд файлу

Урок-проект в 1 класі

«Числа в загадках, прислів'ях, приказках».

Мета: узагальнення знань учнів з теми «Нумерація чисел першого десятка»; повторити прямий та зворотній рахунок, поняття попереднього та наступного числа, правила додавання та віднімання, вирішувати прості задачі та вирази у межах 10; розвивати кмітливість, пам’ять, увагу, уяву; виховувати вміння співпрацювати з іншими

Зміст уроку.

 1. Організаційний момент.

В школі пролунав дзвінок,

Розпочався наш урок.

    Сідайте. У нас урок математики. Ми вивчили усі цифри, тому влаштуємо невелике математичне свято цифр и чисел першого десятка. На уроці вам потрібна кмітливість, винахідливість, увага. Що потрібно знати, друзі, щоб відповісти на запитання скільки тобі років, скільки у тебе друзів, скільки лапок у кота, скільки годин? ( Слід знати цифри і вміти рахувати! )

Чи умієте ви це робити, зараз провіримо!

2. Розповідь вчителя.

- Але спершу трішки послухайте. Древні люди не знали ні рахунку, ні письма. Вони показували числа на пальцях.  Коли не було паперу, люди робили засічки на палицях, кістках, скелях, складали камінчики і ракушки, зав’язували вузлики на мотузках.  Потім навчилися малювати позначки-ієрогліфи. Потім з’явилися перші римські цифри – це поєднання паличок, галочок і хрестиків. Подивіться, як записані числа першого десятка римськими цифрами (показ слайду або картинки). Для довгих записів це було дуже незручно.  Подивіться як записана сьогоднішня дата (на дошці) римськими цифрами, а ось ця ж дата арабськими цифрами.

     В школі ми вивчаємо арабські цифри. Вони прийшли до нас із Древньої Індії.  Зараз весь світ користується цими цифрами. Про них ми будемо говорити далі.

3. Закріплення вивченого.

а) повторення рахунку і нумерації чисел першого десятка;

Я загадаю вам загадки.  Відгадайте про яку цифру йдеться?

- Я - в озері лебідка, довгошия  молодка? ( 2)

- Кожен пальчик на одній руці подержи, цифру пальчику скажи. ( 5 )

- Ця цифра - дверний замок, зверху крюк, внизу кружок? ( 6 )

- Літом траву я кошу на луках, зимою я - на гвіздку  в сінях? ( 7 )

- 6 через голову перекотилась, и у вас я вийшла. ( 9 )

- Я же нібито ванька-встанька, як  мене не нахиляй-ка? ( 8 )

- Ця цифра - стілець, який я перевернув. ( 4 )

- Не похожий він на п’ятак, не похожий на бублик.

   Круглий віне, да не дурак, с диркою, да не бублик. ( 0 )

- Похожа цифра на крючок, а може на поломаний сучок. ( 1 )

- Я горбата бабуся, чи стружка-завитушка. ( 3 )

Діти відгадують загадки, а ті у кого є необхідна виходять до дошки. 

Вчитедь:

- Цифри, стройтесь рівно в ряд. ( Діти шикуються по порядку від  0 до 9).

- Завершує парад цифр и чисел - число 10. Це число складається  з 2 цифр. Яких? (1 и 0).  Далі повторення прямого и зворотного рахунку (хором).

  - Інсценізація вірша. Діти представляють кожен свою цифру - число.

Будьмо знайомі 
Ось ОДИН, чи ОДИНИЦЯ,- 
І тонка, й пряма, як спиця. 
А оце ось цифра ДВА. 
В неї кругла голова, 
Довгий хвіст, зігнута шійка,- 
Отака, як бачиш, двійка!

Перші цифри - дві сестри, 
ось і третя - цифра ТРИ. 
Трійку, третій із значків, 
Складено із двох гачків.

Ось ЧОТИРИ жартівливо 
Віпинають лікоть вліво.

Потім вийшла погулять 
На папері цифра П'ЯТЬ, 
Руки вправо простягнула 
Ніжку бубличком загнула.

Цифра ШІСТЬ - немов замок: 
Знизу - круг, вгорі - гачок.

Цифра СІМ - як кочерга: 
в неї, бач, одна нога.

В цифрі ВІСІМ - два кільця 
Без початку, без кінця.

Цифра ДЕВ'ЯТЬ, чи ДЕВ'ЯТКА, - 
Наче в цирку акробатка: 
Сторчака як перевернеться, 
Зразу шісткою обернеться!

Кругла, наче буква О, 
Цифра нуль, або ніщо. 
Як стоїть він сам-самісінький, 
То й не значить нічогісінько!

Так як одиницю поруч 
Ми поставимо ліворуч, 
То із двох значків у нас 
Цифра ДЕСЯТЬ стане враз!

По порядку цифри ці 
Запишіть на папірці. 
Я про кожну вам усім 
Щось цікаве розповім.

Учитель: - А тепер завдання. Числу, про яке буде йти мова в завданні , слід вийти наперед. 

- Це число, наступне за числом  6  ( 7 )

- Це  число,  попереднє перед  числом  7  ( 6 )

- У цього числа сусіди 7 и 9  ( 8 )

- Яке  число на 1 більше за 2? ( 3 )

- Яке  число на 1 менше 5?  ( 4 )

- Які сусіди у числа 8?  ( 7  и 9 )

    - Молодці! Завдання виконано вірно. Дякую за допомогу, сідайте.

- Особливо хочеться сказати про число и цифру  0.  С.Я. Маршак склав про нього казку у віршах. ( Інсценізація вірша)

Ось круглий нуль, або нічого. 
Послухай казочку про нього. 
Веселий нуль прошепотів 
Сусідці-одиниці:

- З тобою поруч я б хотів 
Постояти, сестрице! - 
Та одиниця каже: - Ні, 
Ти нуль, число нікчемне.

Не стій зі мною, бо мені 
Це завсім неприємно! -

А нуль на це: - Я знаю сам, 
Що в світі значу мало... 
Та якби поруч стати нам, 
Десятка б з тебе стала!

Поглянь на себе: ти ж у нас 
Мала та худорлява, 
Та станеш більша в десять раз, 
Коли я стану справа!

Нехай не кажуть, що нулі 
Такі нікчемні та малі:

Із двійки - двадцять робим ми, 
Із трійки зробим тридцять, 
З четвірки - сорок, а з семи - 
Аж сімдесят, дивіться!

Отож, хоч нуль - ніщо й ніхто, 
Та два нулі на місті 
Із одиниці зроблять сто, 
А з двійки - цілих двісті!

- Число 1 не менш помітно. Згадаємо правила  одиниці:

Якщо до числа добавить 1,  отримаємо наступне за ним число.

Якщо від числа відняти 1,  отримаємо попереднє перед ним число.

Гра.  Перевіримо наші знання. До дошки виликаються два учні. Їм дають однакову    кількість  карок           + 1  и           - 1. Діти по черзі читають вирази та розв’язують. Решта дітей хлопають , якщо відповідь правильна і підіймають руку, якщо не правильно.

б) розв’язування задач и виразів в межах 10;

Учитель: - як виглядають цифри ви вже знаєте. А без чого ще не можна рахувати?  Що у виразах є крім цифр? (Знаки дій).

Я - ПЛЮС, 
І цим я пишаюся! 
Я для складання годжуся. 
Я добрий знак соединенья, 
І в тому моє мету. 
Щоб правильно скласти, 
Треба правильно дружити. 
Якщо сварка іль битва - 
Не вийде сложенья. 
Складемо вірш, додамо сміх - 
Вийде пісенька для всіх! 
За тобою і за мною 
Заспіває весь земну кулю.

 

Я - МІНУС, 
Теж добрий знак. 
Адже не зі зла я віднімаю, 
А свою роль лише виконую. 
Проходила наша Таня 
З малюками вычитанье. 
Вычитанье як зрозуміти? 
Треба що-небудь відняти. 
У Аришки - горішки, 
У Марішка - матрьошку, 
У Андрюшки - новий м'яч. 
У дворі і плач, і плач. 
Вийшов відповідь: 
Іграшки є - подружок немає.

Учитель: - А зараз я перевірю чи умієте ви вирішувати задачі і записувати розв’язання цифрами і знаками. (Діти записують розв’язання в зошитах і на дошці)

  1.                   У живому кутку жило 3 черепахи і 1 їжак. Скільки всього звірів жило у живому кутку?
  2.                   У дворі гуляло 7 голубів. До них прилетіло ще 3 голуби. Скільки всього стало птахів?
  3.                   На дереві сиділо 5 сонечок. До них прилетіло ще 4 комахи. Скільки всього сонечок на галявині
  4.                   На березі літало 5 метеликів. До них приєдналося ще 5. Скільки всього метеликів відпочивало на березі?
  5.                   У річці плавало 7 каченят. До них припливло ще 3 качаток. Скільки всього пташенят?

Гра «Точно по курсу».  На морі був шторм, кораблі збились з курсу. Вам потрібно допомогти провести кожен корабель точно по курсу. Три капітана працюють біля дошки (вирішують вирази), знаходять кораблик з відповідною відповіддю, що записана на парусі і ставлять його до виразу. Решта дітей-матросів записують вирази до своїх бортових журналів(зошитів). Увага!  В завданні є пастка. Один кораблик – «зайвий».  Для нього потрібно скласти маршрут (вираз).

На дошці:

1 ряд           2 ряд                 3 ряд

3+4=           5-3=                   5-1=

5-2=            3+1=                  3+2=

4+1=           9-0=                   6+0=

8+0=           10-2=                 8-7=

6-6=             7-7=                  9-9=

 

Гра «Математичні буси».  На дошці вирази з пропущеними знаками дій. Діти записують вирази в зошити і на дошці.

 

Із різних чисел я зробив буси,

А в тих кружках, де чисел нема,

Розставте мінуси і плюси,

Щоб дану відповідь отримати.

 

 

 

 

 

в) Захист проектів.

- Ви всі до цього уроку готували творчі роботи – проекти «Числа в прислів’ях, приказках і загадках». Ось що з цього вийшло(Виставка робіт на дошці). Розкажіть про них. 2-3 людини розповідають про свої роботи – захищають проекти. 

- Пропоную вам розгадати ребуси з числами и цифрами. Багато з них я взяла з ваших робіт-проектів.

- Наш урок підходить до кінця. Підніміть руки кому був цікавий урок математики? Що запам’яталося, сподобалось? Кому сподобалось створювати і малювати проекти? Попереду у нас ще багато цікавого у світі математики.

 

docx
Додано
2 липня 2018
Переглядів
3155
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку