Підтема: Професії.Професія моєї мрії.Jobs. My dream job. 10th form
Мета:
Практична: закріпити назви професій;удосконалювати вживання сталих виразів з теми »Професії»; практикуватися у вмінні запитувати та відповідати про тему «Професії»,зазначати переваги та недоліки.
Розвиваюча: розвивати мовленнєві, інтелектуальні та пізнавальні здібності, зорову й довгострокову пам'ять, увагу, уяву; сприяти розвитку вміння визначати професійні якості особистості.
Освітня: активізувати вживання в мові учнів лексику з теми " Професії" через різні види мовленнєвої діяльності: читання, говоріння, письмо; вдосконалювати навички усного і писемного мовлення.
Виховна: сприяти вихованню розуміння в учнів важливості і необхідності реалізації своїх умінь і здібностей через обрану професію; розширювати кругозір, виховувати повагу до різних видів професій.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: мультимедійна дошка,фліпчарт, різнокольорові стікери, картки із завданням, відео вікторина, підручник Get 200 (part 1)
Хід уроку
Greeting students and setting up objectives.
T: Today we will discuss the importance of choosing your road in life and speak about different professions. We will do a lot of various activities which will develop your reading, speaking, writing and listening skills.
II. Підготовка мовного середовища/ Warming-up. Group Work
а) T: Work in groups commenting on proverbs and trying to find their Ukrainian equivalent. (The proverbs are typed or written on the blackboard).
To make groups, the teacher cut printed proverbs into parts.Then mix them and each student has to choose one.Students form groups according to the proverbs they chose.
Jack of all trades is master of none. / За все береться, та не все вдається./
No pains, no gains. /Без труда – нема плода./
Actions speak louder than words. /Не по словах судять, а по ділах./
Practice what you preach. /Не на словах, а на ділах./
b ) What is their job? Watch to the video and find the right answer.
Watching video Bamboozle
https://www.baamboozle.com/game/59081
III.Основна частина/Main part
1.Мозкова атака/Brainstorming
Students are given sheets of paper and markers.They have to write down their answers and present them.
Teacher: What jobs are shown in the pictures?
Which of these jobs are dangerous?
Which of these jobs do you need to be well-qualified to do?
Do you think there are jobs that should be done ony by men?Why?Why not?
A student from each group comes out and presents their answers
2.Робота з підручником /Book activity
Читання/Reading
p.60,ex.3
p.59,ex.18(put down in the notebook)
3.Письмо/Writing
On the board you can see jobs and qualities they need.In your notebooks make pairs and explain your choice
T: Look at these words for jobs.
Teacher, nurse, vet, journalist, designer, hairdresser, secretary, bank worker, receptionist, police officer, soldier, sailor, farmer, gardener, park keeper, waitress, photographer, archaeologist, architect, athlete, chef, computer programmer, dentist, doctor, electrician, fire fighter, lawyer, lifeguard, mechanic, pilot, plumber, shop assistant, surgeon, teacher T: What do you need to be to do these jobs? Choose from the words below.
|
|
4.Говоріння/Speaking T:What are the noblest professions to your mind? Choose three .Every job has its pros and cons.What are they? Then each group gets one of these professions and writes down good and bad sides on flipchart papers.After that students give their presentations. 5.Слухання/ Listening You are going to listen about dream jobs.Listen attentively and do quiz. Jobs and occupation ESL game IV.Заключна частина/Conclusion 1.Домашнє завдання/Hometask And now your home assignment.You have to write down about your dream job(18 sentences) and explain your choice. 2.Рефлексія/Feedback Here you are colourful stickers.Stick them to your notebooks and express your reflection. Green- everything was clear and I have learnt a lot . Orange-I had some difficulties but generally I understood the process Red- I hardly understood the process and had a lot of difficulties. I like you work very much.Our lesson is over.You’ll get your marks and comments after the lesson.See you tomorrow.
|