Урок "Просте речення. Головні і другорядні члени речення"

Про матеріал
Метою уроку є систематизувати й узагальнити знання про головні й другорядні члени речення, формувати вміння визначати члени речення; розвивати творчі вміння побудови речень і зв'язних висловлювань, пам'ять, мислення, увагу.
Перегляд файлу

 

Тема: Просте речення. Головні і другорядні члени речення.

Мета: систематизувати й узагальнити знання про головні й другорядні члени речення, формувати вміння визначати члени речення; розвивати творчі вміння побудови речень і зв'язних висловлювань, пам'ять, мислення, увагу. Виховувати почуття любові до українського слова, бажання вчити рідну мову, культуру мовлення.

Тип уроку: комбінований урок (систематизація й узагальнення знань;  перевірка здобутих знань, умінь і навичок).

Хід уроку:

І. Загальнокорекційний етап.

1. Організаційна підготовка учнів до праці.

2. Нервово – психологічна підготовка учнів до уроку.

Пригадаємо  девіз  нашого уроку :

Рідну мову я вивчаю,

Її люблю, не забуваю,

Рідну мову буду знати,

Берегти і поважати.

 

ІІ. Основний етап.

  1. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
  2. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів.

Готуючись до сьогоднішнього уроку, я згадала слова Дмитра Білоуса:

Коли ти плекаєш слово,  мов струна, воно бринить.

Калиново,  барвінково  рідна мова  пломенить.

Коли мовиш, як належить –  слово чисте, як роса…

І від тебе теж залежить  мови рідної краса.

 

Нехай сьогоднішній урок наповнить ваші серця добром, красою, прагненням чути і відчувати слово.

 

  1. Формуюча частина.

  Вчитель.  Для цього здійснимо   прогулянку в чарівну  країну нашої української  мови, і повторимо вивчене про речення.

 

Гра  «Незакінчені речення» (усно)

Я починатиму речення, а ви продовжуйте

1. Речення – це слово чи група слів, … (що виражає закінчену думку ,  передає повідомлення, запитання або пораду, прохання, наказ)

2. За кількістю граматичних основ розрізняють......(прості і складні речення)

3. Простим  називається речення, у якому є.....( одна граматична основа підмет і присудок).

4. Складним називається речення, у якому є ( дві і більше граматичних основи)

5. Граматичну основу речення становлять .....(підмет і присудок).

6. Всі інші слова в реченні називаються ....(другорядними членами речення)

7. За метою висловлювання речення розподіляють на ......(розповідні, питальні і спонукальні).

Вчитель. Молодці! З цим завданням ви впоралися.

 

Пропоную записати колективно речення, визначити підмет і присудок.

  • Наступають веселі Різдвяні свята.
  • Всі діти чекають їх з нетерпінням.
  • Вони вчаться колядувати.
  • Батьки готують дітям святкові подарунки.
  •  

Творча робота. З поданих слів складіть і запишіть речення. Підкресліть головні члени речення.

  • Тоненька, заморозила,  річку й  озера, вранці,  крига.
  • Лісові, з радістю, шуби, снігові, пухнасті, ялинки, одягли.
  • Мороз, візерунки, пензлем, на вікнах, намалював.
  • Сніжинки, зимову, легенькі, пісеньку, співають.

 

  1. Фізкультхвилинка.

 

Завдання-змагання. Доповнити словосполучення другорядними членами речення.

  • Спортивні змагання.
  • Теплі дні.
  • Моя сестричка.
  • Стиглі яблука
  • Весняне сонце.

 

Гра «Доберіть підмет».

  • Повіяв холодний….
  • У наше віконце заглянуло….
  • Високо в небі летіли….
  • Незабаром настане холодна….
  • ….  вічний символ України.
  • Над річкою стелиться сивий…

 

Завдання в парах. З допомогою вчителя закінчити  прислів’я про працю, визначити головні члени речення.

Білі руки    (роботи бояться).

Більше діла —    (менше слів).

Більше робити,     (а менше — говорити).

Без охоти   (нема роботи).

Без охоти не скоро йдуть    (до роботи).

Був би початок,     (а кінець якийсь та буде).

Без початку     (нема кінця).

Будинки зводять не язиком,     (а сокирою).

 

   Підсумок урок.  Сьогодні ми з вами переконалися, якою багатою, милозвучною і барвистою є наша рідна українська мова. Всі ми живемо в Україні, пишаємося нею і сподіваємося на щасливе майбутнє. Де б ми не подорожували, але завжди повертаємося  додому, у рідну Україну.

 

ІІІ. Заключний етап.

  1. Мотиваційне оцінювання відповідей учнів.
  2. Домашнє завдання.
  3. Приведення в порядок робочих місць.
  4. Організаційний вихід на перерву.
docx
Додано
28 листопада 2019
Переглядів
1985
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку