Урок "Прості і складені задачі на визначення швидкості, відстані та часу.

Про матеріал
Нестандартний урок-турнір з математики дає змогу в ігровій формі узагальнити зв’язки між відстанню, часом і швидкістю; закріплювати вміння учнів розв’язувати задачі на обчислення згаданих величин; виконувати дії над іменованими числами.
Перегляд файлу

Урок математики 4 клас

  Тема. Прості і складені задачі   на   визначення  швидкості,

             часу, відстані. Дії над   іменованими числами

  Мета. Узагальнити зв’язки між відстанню,

                часом і швидкістю;  закріплювати вміння

                учнів розв’язувати задачі на обчислення 

                згаданих величин; виконувати дії над

                іменованими числами. Ознайомити з

                назвами геометричних тіл. Розвивати

                мислення, пам’ять, увагу, обчислювальні 

                навички.  Виховувати почуття дружби,    колективізму.

Тип уроку.   Урок – турнір.

Обладнання.  Таблиці до задач; інструкційні карти до 5 туру; геометричні тіла та геометричні фігури.  

 

Хід уроку

     1.  Організаційний момент

  1. Повідомлення теми і мети. Оголошення умов турніру
  • Сьогодні у нас незвичайний урок. Дві команди будуть змагатися між собою у розв’язуванні задач, прикладів. На цьому уроці ми повторимо і закріпимо знання про швидкість, час, відстань. А працювати ми будемо під таким девізом:

                                       Міркуємо – швидко,

                                            Відповідаємо – точно,

                                            Лічимо – правильно,

                                            Пишемо – гарно.

Представлення команд та їх капітанів.

Оголошення умов змагання. За кожну правильну відповідь, безпомилкове виконання завдань члени команд дістають фішки. Переможе команда, у якої буде найбільша кількість фішок.

 

1 тур. Математична естафета

Кожен учень виходить до дошки і виконує одне завдання, а потім передає естафету наступному учаснику. Кількість правильних завдань позначається фішками.

Завдання. Рівні величини з’єднай стрілками.

 

     1 КОМАНДА                                                         2 КОМАНДА

7м 04см                       60 хв                     1 м 05см                         60 с

2 дм 9 см                     120 с                    3 дм 6 см                        105 см

1 год                            29 см                    1 хв                                 36 см

300 мм                         120 хв                          400 мм                             90 хв

610 см                            3 дм                          1 год 30 хв                     4 дм

1 год 20 хв                   2 год                             620 см                              180 с

120 хв                           704 см                          360 хв                       6 м 2 дм

5 хв                              6 м 1 дм                       3 хв                                       3 год

  Підведення підсумків 1 туру.

 

                                 2 тур. Мозковий штурм

Команди по черзі відповідають на запропоноване запитання. Якщо команда не знає відповіді, то відповісти може  команда-суперник. За кожну правильну відповідь команда отримує фішку.

1.Як треба змінити доданки, щоб сума збільшилася на число k ?

(Відповідь. Перший або другий доданок збільшити на число k; або перший збільшити на 1, другий збільшити на k – 1.)

2.Як треба змінити зменшуване, щоб різниця збільшилася на число k?

(Відповідь. Зменшуване збільшити на k.)

3.Якщо швидкість помножити на час, то......(отримаємо відстань).

4.Якщо відстань поділити на час, то......(отримаємо швидкість).

5.Як слід змінити співмножники, щоб добуток збільшився в k разів?

(Відповідь. Один з множників збільшити в k раз.)

6.Як треба змінити ділене, щоб частка збільшилася в k разів?

(Відповідь. Ділене збільшити в k разів.)

                       Підведення підсумків 2 туру.

 

 

3тур. Бліц- тур

 

Складіть і розв’яжіть задачі за таблицею. Працює одразу вся команда. За кожну правильно виконану задачу – 1 фішка.

 

1 команда

320 км 

   ?

8 год

 810 м

9мхв

  ?

    ?

60мс

50 с

 

2 команда

 S

 V

 t

  ?

5мс

9 с

48 км 

 ?

6 год

21 м 

7мхв

  ?


Підсумки 3 туру.

 

 

                          4 тур. Конкурс капітанів 

 

     Капітанам пропонується задача № 413, яку вони повинні розв’язати за дошкою. У цей час команди працюють у зошитах. За правильно розв’язану задачу капітан отримує 5 фішок, якщо йому важко виконати завдання, то він може попросити допомогу товариша по команді.  Кожна підказка коштує команді 1 фішку.

                         Підсумок 4 туру.

                                     5 тур. Без обчислень    

Розглянути задачі за таблицею і відповісти на запитання після обговорення відповіді всією командою. Кожна правильна відповідь – 1 фішка.

 

Швидкість

Час

Відстань

1

60 кмгод

3 год

    ?

2

120 кмгод

3 год

    ?

3

     ?

3 год

   180 км

4

     ?

3 год

    90 км

5

30 кмгод

   ?

  240 км

6

60 кмгод

   ?

  240 км

7

    ?

2 год

  240 км

8

    ?

8 год

  240 км

1 КОМАНДА

Інструкційна карта

1.- Чим схожі задачі 1 і 2 ? (Час однаковий.)

- Чим вони різняться? (Швидкість збільшилась удвічі у задачі 2.)

- Порівняйте відповіді, як змінилася відстань? (Відстань збільшилась удвічі.)

- Чому так сталося? (Тому що за кожну годину машина проїжджає більшу відстань.)

2. .- Чим схожі і чим різняться задачі 5 та 6? (Відстані однакові, а швидкість збільшилася удвічі.)

- Як змінився час? (Зменшився удвічі.)

- Як це можна пояснити? (У задачі 5 кожну годину машина проїжджала 30 км від усієї відстані – 240 к, а у задачі 6 машина удвічі більше проїжджає за годину-

60 км, вона подолає відстань 240 км за час удвічі менший.)                                   

                                              2 КОМАНДА 

 

                                        Інструкційна карта

 

 1. Порівняйте задачі 3 і 4. Чим вони схожі? (Однаковий час.)

- Чим різняться задачі? (Відстань зменшилась удвічі у задачі 4.)

- Порівняйте відповіді задач. Що сталося зі швидкістю, коли відстань зменшилася удвічі, а час не змінився? (Швидкість теж зменшилася удвічі.)

2. – Чим схожі і чим різняться задачі 7 і 8 ? (Відстані однакові, а час у задачі 8 зріс у 4 рази.)

- Як змінилася швидкість? (Швидкість зменшилася у 4 рази у задачі 8.)

- Чому швидкість у 4 рази зменшилася у задачі 8?  (Ту саму відстань 240 км машина подолала за час у 4 рази довший, тобто рухалася у 4 рази повільніше, ніж у задачі 7.)

                            Підсумок 5 туру.

                            

                              6 тур. Математичні вузлики

 

Математичні вузлики розв’яжемо тоді, коли розв’яжемо приклади № 412 самостійно.

1 команда – 1 стовпчик.

2 команда – 2 стовпчик.

 Якщо учень розв’язав обидва приклади правильно, то до загальних фішок зараховується 1 фішка учня.

                                   Підсумок 6 туру.

 

                                       7 тур. Пізнавальний

На столі кожної команди лежать геометричні фігури і геометричні тіла.

Завдання1. Розділіть предмети на 2 групи. Чому зробили саме так?

Завдання 2. Прочитайте пояснення про геометричні тіла й плоскі фігури (№ 408)

та запам’ятай назви геометричних тіл.

Завдання 3. Тест. Робота в парах. Вчитель показує тіла, а діти добирають назву цього тіла.

Після розв’язування тестів, їх передають команді-супернику. Учні звіряють відповіді з карткою вчителя. Всі бали додаються.

Тест

 

1.    (куля)                                 а) конус;

                                                  б) куля

 

2.  (куб)                                    а) куб;

                                                  б) паралелепіпед

 

3.  (конус)                                 а) піраміда;

                                                   б) конус

 

4.  (паралелепіпед)                   а) паралелепіпед;

                                                   б) циліндр

 

5. (піраміда)                              а) куб;

                                            б) піраміда

 

6.  (циліндр)                              а) циліндр;

                                                   б) конус

 

      Підведення підсумків гри. Привітання переможців.

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Математика, 4 клас, Розробки уроків
НУШ
Додано
17 березня 2019
Переглядів
1209
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку