Тема: Протилежні за значенням слова.
Мета:
навчальна: удосконалювати поняття про слова з прямим та переносним значенням, познайомити з протилежними за значеннями, вчити використовувати їх в усному і писемному мовленні; добирати слова для порівняння явищ, вміння аналізувати, характеризувати та класифікувати мовний матеріал, активізувати словниковий запас учнів та сприяти його збагаченню;
розвивальна: розвивати мовні та комунікативні вміння, мислення та пам'ять, увагу та уяву, спостережливість, розвивати орфографічну та естетичну пильність.
виховна: виховувати посидючість, самостійність, акуратність, виховувати гармонію людини з природою, бережливе ставлення до природи, виховувати турботливе ставлення до тварин, працьовитість, активність та наполегливість,
Формувати предметні компетентності:
Хід уроку
І. Організаційний момент
Знову день почався, діти,
Усі зібрались на урок.
Тож пора нам поспішати —
Кличе в подорож дзвінок.
Сьогодні у нас урок звичайний,
Та вчить багато нас чому.
Хай буде він для нас повчальний!
За це подякуємо йому.
РЕФЛЕКСІЯ – Посміхнемося один одному і побажаємо гарного настрою. Виберіть собі смайлик, який підтверджує ваш настрій на початку уроку.
У кожному з нас маленьке, яскраве сонце. Сонечко – це доброта.
ІІ. З’ясування емоційної готовності учнів
ІІІ. Актуалізація знань учнів
Сьoгодні у нас нeзвичайний урoк, а урoк – пoдорож. Мандруватимемо з вами кораблем, перш ніж вирушити у подорож до міста Протилежні слова, ми маємо ще раз зупинитися та скинути якір у бухті Слова з переносним значенням та виконати запропоноване завдання.
Робота з картками
Завдання 1. Підкресліть слова, ужиті в переносному значенні.
1 |
Золоте листя заквітчало всі вулиці й парки. |
2 |
Ішла осінь чорноброва. |
3 |
Осінь пензлика взяла, малювати почала. |
4 |
Водить осінь хороводи під мелодію дощів. |
Постановка проблемного запитання
Скажіть мені, будь ласка, навіщо нам в українській мові слова з протилежним значенням? ( Відповіді учнів, для того, щоб зробити мову більш зрозумілою та образною, вони допомагають донести до читачів та слухачів думки та почуття).
«Мoзковий штyрм»
Гра «Аукціон квитків».
З кoжної пoдорожі мaндрівники пoвертаються з приємними врaженнями та вeзуть дoдому пoдарунки. Ви тeж маєте змoгу привeзти гoстинець – чудові враження та нові знання.
Мeтою нашoї пoдорожі є: oтримання нoвих знaнь про протилежні за значенням слів та удосконалення уміння користуватися прямим та переносним значенням.
Щoб взяти yчасть у пoдорожі, слiд отримати квитки, вaртість яких виражається у виконаному домашньому завданні.
- Оголошую аукціон розпродажу квитків.
- Правильне виконання д/з і є підтвердження наявності квитка.
Записати в зошит: П Пп пп Пп п пп
Протилежні
Протилежні слова за значенням.
Завдання:
1. Пояснити зміст даного речення. Як пишеться слово протилежні? Чому, подумайте? Що означає протилежні слова?
Слова, протилежні за значенням – це слова, які відповідають на одне питання: радість – сум, мир – війна, добро – зло, день – ніч. |
|
2. Дібрати спільнокореневі слова до слова протилежні.
3. Зробити звуко – буквений аналіз слова протилежні.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Робота з підручником ст. 44
Завдання 1-2. Прочитати текст. Знайти серед виділених у тексті слів протилежних за значенням. Та записати парами.
Голосно – тихо, малий – великий, зблизька – здалеку.
Робота в парах.
Завдання 3. Розглянути двох різних
чоловічків. Описати їх протилежними
за значенням словами. Записати пари
цих слів.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Індивідуально – практична робота.
За поданим посиланням https://www.youtube.com/watch?v=ok5kcj0ofws перегляньте відео про о. Зміїний, уважно прослухайте та дайте відповіді на запитання
— Що вам відомо про острів Зміїний?
|
|
— Хто живе на острові?
|
|
— Скласти два речення зі словом «острів».
|
|
Завдання 4. Усно
Завдання 5. Письмово. Перейшовши за QR-кодом перегляньте відео про цікаві факти мавпочок, це допоможе у виконанні 5 завдання.
Дібрати слова для опису мавпочки та записати в зошиті.
Завдання 6. Індивідуально - творча робота.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Робота з планшетом чи комп’ютером. Перейдіть за посиланням https://learningapps.org/10833147
Завдання. Дібрати протилежні слова .
Завдання 7. Допоможи Родзинці дібрати до виділених слів протилежні за значенням. Запиши утворені речення.
VІ. Підсумок та рефлексія.
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Що найбільше запам’яталося?
Дякую всім за роботу.
Вправа «Цеглинка LEGO»
Кожен з вас має три цеглинки: зеленого, червоного та жовтого кольору. Виберіть той, з яким настроєм ви були на уроці.
Цеглинку лего підіймаю
Урок наш оцінюю!