Урок психології на тему: "Конформізм. Тиск середовища"

Про матеріал

Що таке конформна поведінка? Коли і чому необхідно протидіяти тиску і відстоювати свою думку? Як варто поводити себе в умовах тиску? на ці запитання знайдемо відповіді на уроці...

Перегляд файлу

Тема : Конформізм. Тиск середовища. Як Я реагую на критику?

Мета: ознайомити учнів з поняттям конформізм , з видами групового тиску;

ознайомлення з різними видами критики;   навчити протистояти тиску групи,  розвивати   навички   впевненого реагування на критику ,  виховувати  прагнення до самоконтролю. 

Обладнання: пам’ятка  Коли на тебе тиснуть»,  «Як поводитись впевнено»

Тип уроку: тренінгове  заняття.

 

"Треба збирати каміння, які в вас кидають.

Це підстава майбутнього п'єдесталу."

Гектор Берліоз

                         Хід заняття

Знайомство

Учні кидають один одному м'яч зі словами: "Ніхто з вас не знає, що я..."

 

Вправа "Розіжми кулак"

Вправа виконується парами. Один з учнів  стискає руку в кулак, а інший намагається розтиснути його (руки й пальці не викручувати і не ламати!). Після завершення вправи вчитель  виявляє,  які  використовувались несилові методи, на кшталт прохань, умовлянь, хитрощів.

Обговорення ситуацій , коли вас намагаються примусити зробити будь-що. Висновки щодо засобів примусити людину зробити щось. Обговорення різних думок щодо понять "маніпулювання", "груповий тиск".

 

Вправа . "Доброволець"

Серед учнів вибирається доброволець, який стає в центрі групи, а решта учасників намагаються  примусити його зробити щось, а він повинен  впевнено відмовитись. При цьому сам "доброволець" або вся група оцінює, який з видів тиску використовувався (лестощі, шантаж, умовляння, залякування і т. ін.).

 

Вправа "Перетягування канату"

Учні  беруть уявний канат, і за командою ведучого починається його перетягування, доки один із гравців виграє (той, хто програв, може впасти, демонструючи поразку). Ведучий наголошує на те, що учасники мають почергово вигравати і програвати.

 

Вправа «Переконання »

Учні  поділяються на пари. Один із них умовляє іншого зробити щось за його бажанням, інший повинен відмовитись. Потім вони мають помінятись ролями. Приклади завдань: умовити підвестись, помінятися місцями, піти замість заняття в кіно (прогуляти урок) і т. ін.

    Після закінчення вправи кожна пара повідомляє, чи вдалось учасникам відмовитись, який спосіб відмови використовувався:

просто сказали "ні", не сперечаючись і не пояснюючи причин.

на всі вмовляння і тиск продовжуючи відповідати "ні".

пояснили причину відмови. запропонували зробити щось інше.

намагались переконати партнера відмовитись від небажаної дії і т. ін.

 

Інформаційне повідомлення «Конформізм . Тиск групи»

- Як може група впливати на окрему людину?  Якщо людина згодна з думкою більшості, з думкою або переконанням групи – вона отримує підтримку і схвалення. Навпаки - якщо вона  йде проти течії, то зустрічає невдоволення, відкидання, ненависть.

 -  Що таке конформність?  Конформність може бути визначена як зміна в поведінці або думці людини під впливом реального чи уявного тиску з боку іншої людини або групи людей.

 Конформність констатується там і тоді, де і коли фіксується наявність конфлікту між думкою індивіда і думкою групи і подолання цього конфлікту на користь групи.

Зовнішній конформізм - думки і норми групи приймаються людиною лише зовні, а внутрішньо, на рівні своєї самосвідомості, він продовжує не погоджуватися з групою, вголос цього не висловлює. У принципі це і є справжній конформізм. Це тип поведінки людини, що пристосовується до групи;

   Внутрішній конформізм - людина дійсно засвоює думку більшості і повністю згодна  з цією думкою, що показує високий рівень сугестивності даної людини. Це тип  людини, яка пристосовується до групи;

  Негативізм - людина чинить опір тиску групи, активно відстоює свою думку, показує свою незалежну позицію, сперечається, доводить, прагне до того, щоб його індивідуальна думка стало думкою всієї групи, відкрито заявляє про це своє бажання. Це тип поведінки людини, не пристосованої до групи, а прагнучої пристосувати групу до самого себе;

  Нонконформізм - незалежність, самостійність норм, цінностей і суджень, несхильність  до тиску групи. Це тип поведінки самодостатньої  людини, коли точка зору не міняється на догоду більшості і не нав'язується іншим.

         Уявіть себе одним з добровольців С. Аша. Ви сидите шостим в ряду з семи чоловік. Після роз'яснення, що Ви берете участь в експерименті з дослідження оцінок сприйняття, експериментатор запитує Вас, який з відрізків відповідає еталонному відрізку. Ви з легкістю визначаєте, що це відрізок номер 2. Так що немає нічого дивного, що п'ятеро відповідають перед Вами всі як один називають відрізок номер 2.

Після цього слід ще одне порівняння. Проведіть його самостійно. Який відрізок з представлених на малюнку відповідає еталонному?

Перший учасник називає відрізок 3.

 Другий учасник називає відрізок 3.

 Третій учасник згоден з двома першими.

 Четвертий і п'ятий згодні з усіма попередніми.

 Настає Ваша черга відповідати. Який відрізок буде дорівнює еталонному? Деякі випробовувані жодного разу не проявили конформізму,  але три чверті зробили це хоча б один раз.  У підсумку,  в 37% випадків відповідаючи  покладалися на думку інших учасників експерименту, хоча в контрольному експерименті відповідаючи поодинці давали вірну відповідь практично завжди (більш 90% випадків).

Сенс експерименту полягав в тому, щоб виявити тиск групи на думку індивідів методом «підставної групи». Експериментатор заздалегідь вступав у змову з усіма учасниками експерименту, крім Висновки виявили, що більшість людей дуже піддаються впливу групи.

Вправа «Фактори конформності» .

Учні об’єднуються у три групи і кожна з них визначає можливі фактори, що викликають конформну  поведінку.

Висновок

1. Стать індивіда (жінки в цілому більш конформні, ніж чоловіки);

2. Вік (конформна поведінка частіше проявляється в молодому і старечому віці);

З. Соціальний статус (люди з більш високим статусом менш схильні до групового тиску);

 4. Психічний і фізичний стан (погане самопочуття, втома, психічна напруженість посилюють прояв конформності).

Ступінь конформізму зростає, якщо завдання дійсно складне або випробуваний відчуває свою некомпетентність;

5. Тип особистості: люди із заниженою самооцінкою більше схильні до групового тиску, ніж люди з завищеною самооцінкою;

6. Чисельність групи: найбільший ступінь конформізму люди виявляють тоді, коли стикаються з одностайною думкою трьох і більше осіб;

7. Склад групи: конформність підвищується, якщо, по-перше група складається з експертів, по-друге, члени групи є значними людьми для людини, по-третє, члени групи належать до одного соціального середовища;

8.  Згуртованість: чим більше ступінь згуртованості групи, тим більше у неї влади над своїми членами. Вплив групи позначиться тим сильніше, чим сильніше буде подібна мотивація, і чим привабливіше і «переконливіше» - сама група.

9.  Статус, авторитет: люди, що мають найбільший статус, володіють і найбільшим впливом, їм легше чинити тиск, їм частіше підпорядковуються;

10.  Наявність союзника: якщо   до людини  , яка  відстоює  свою думку або сумнівається в одностайній думці групи, приєднується хоча б один союзник, що дав правильну відповідь, то тенденція підкорятися тиску групи падає.

 

Групова дискусія на тему: "Коли і чому необхідно протидіяти тиску і відстоювати свою думку".

 

Вправа «Наслідки конформізму»

Учні об’єднуються у дві групи. Перша визначає і записує на ватмані позитивні наслідки конформної поведінки, а інша – негативні.

Ролі конформізму є різними: як позитивними так і негативними

До позитивних можна віднести такі:

- формування єдності в кризових ситуаціях;

- спрощення  спільної діяльності за рахунок відсутності роздумів .

- зменшується час адаптації людини в колективі;

- група набуває єдине обличчя.

До негативних же відносять те, що:

- конформізм знижує здатність самостійно орієнтуватися в нових  умовах;

- конформізм притупляє критичність сприйняття навколишньої реальності;

- конформізм сприяє  розвитку забобонів і упереджень.

- конформізм знижує здатність до оригінальних і творчих ідей.

 

Вправа "Етюд на виправдання"

Підлітки обирають учасника із групи, про якого вигадують і розповідають коротку кумедну історію, яка закінчується питанням: "Як ти можеш пояснити свою поведінку і те, що відбулося?".

Перша фраза виправдовування має звучати таким чином: "Так, ще дійсно відбувалось, я так вчинив тому, що я...".

 

Бесіда на тему: "Яка може бути критика? (справедлива, несправедлива). Коли слід і коли не слід реагувати на критику. Що треба знати, коли хочеш зробити зауваження, покритикувати будь-кого?".

Висновки :

спочатку похвали, потім зроби зауваження;

уникай узагальненої критики;

пам'ятай: критика має бути конкретною;

прояви свої почуття і опиши, не оцінюючи, чим саме невдоволений;

намагайся обмежитися конкретним питанням і не переходити на особистості.

 

Дуже часто буває так, що критика з боку оточуючих виводить нас з себе, змушує бути дратівливими і псує настрій. Що стосується надто чутливих і сприйнятливих людей, які  надто серйозно ставляться до чужої думки, критика не тільки змушує нервувати, але навіть може знизити їхню впевненість у собі і довести до депресії. Але чи варто взагалі реагувати на критику? Адже багато людей, критикуючи, анітрохи не хочуть образити людину, вони просто висловлюють свою думку.

 Як говорив відомий американський психолог Дейл Карнегі, критика часто є замаскованим компліментом.

 А в житті? Як правило, інших мають звичку критикувати і засуджувати люди, які в чомусь заздрять їм, бо самі не змогли цього домогтися. Просто багато представників роду людського в силу усталених традицій поведінки вважають за краще віддавати данину критикою, а не похвалами. Навіть Президента критикують і постійно засуджують, і в основному саме тому, що він займає найбільш високе положення в країні.

    Крім того, справедливу критику можна використовувати собі на благо. Адже саме критика може стати тим інструментом, який дозволить поглянути на себе з боку оточуючих, побачити свої недоліки і знайти помилки. Справедлива критика завжди направить вас на вірний шлях самовдосконалення і дозволить розвинути найкращі якості. Чому б вам самим не попросити, наприклад, друзів і знайомих, щоб вони вказували на ваші промахи? . Несправедливу критику, яка не має до вас жодного стосунку, в цьому випадку слід ігнорувати і не звертати на неї абсолютно ніякої уваги.

   Існують серед нас люди зі слабкою вірою у власні сили, але при цьому досить агресивні, для них чужа біда завжди в радість. Словом, відчуваючи себе погано, вони прагнуть довести іншій людині, що він ще більш нікчемний, ніж вони самі. Принцип тут простий. Щоб не вважати себе найбільшим дурнем на світі, слід знайти того, хто дурніший, і тим самим віддати йому пальму першості ганебного.

 

Вправа "Похвала по колу"

Учасники по черзі говорять один одному компліменти, реагують і приймають їх.

 

Домашнє завдання

Поспостерігати, які способи тиску частіше за все використовуються вами, вашими друзями, батьками; визначити, як різні люди відмовляють, кажуть "ні".

Ось ще декілька порад, як поводитись в ситуаціях, коли на них тиснуть:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пам’ятка  « Як поводитись впевнено»

- Подивившись впевнено в очі, не бійся твердо сказати «ні». Чим більш чітко ти відмовляєшся, тим скоріше від тебе відчепляться.

- Зверни увагу, що в школі найбільш популярні ті, які не бояться сказати, що їм подобається, а що - ні.

- Можеш потренуватись говорити «не хочу» вдома перед дзеркалом або на старшому браті, який просить тебе винести сміття, коли його черга.

- Уникай сумнівних ситуацій. Якщо на вечірці буде алкоголь, краще зміни плани. Якщо ти йдеш на побачення з хлопцем, уникай залишатися з ним на самоті.

- Не купуйсь на те, що всі так роблять - правда полягає в тому, що не всі так роблять.

- Зажди думай про наслідки свої поступків.

- Якщо твої друзі постійно заставляють тебе робити щось, з чим ти не згідний, то подумай, що справжні друзі мають приймати одне одного такими, як є, без контролю і нав'язування своєї волі.

- Знайди друга, який розділяє твої погляди і підтримуйте одне одного.

 

 

 

Прийоми  реагування на критику 

 1) Спробуйте розібратися, що в повідомленні критика є істинним, а що являє собою його суб'єктивну, нерідко відноситься до сфери моралі оцінку того чи іншого факту.

 2) Погодьтеся з усім, що справедливо, а також правдоподібно і в цілому резонно виглядає в випаді критикує.

 3) Відповідайте коротко, то є простим лише згодою на стверджуване критикує стороною. У нашому прикладі з перукарні відповідь вже наведено вище: «Так, я не заходила в перукарню ...». Не більше, але й не менше. Ніяких пояснень щодо того, що, мовляв, не було часу, грошей і бозна чого ще.

 4) Зберігайте присутність духу; побачивши, що ви розгублені, критикує буде задоволений і натхненний вами на подальшу критику. Напруга і страх він прочитає в ваших очах. Але ще більшу шкоду здатні принести іронія і сарказм. Тоді вже мова піде не про техніку «відкритих дверей», а у відповідь про критиці.

 5) Поставтеся до нападок на вас вибірково. Які б безглуздості не дозволяв собі критикує, зосередьте свою увагу на тому, що містить в собі раціональне зерно, тільки на це і реагуйте.

6. Якщо критика вас дійсно розбудовує, сповістите про це своєму співрозмовникові. Не соромтеся своїх почуттів.

7) Можете підсумувати слова, сказані у вашу адресу, перепитати й уточнити, що саме людини у вас не влаштовує

8) Подякуєте за раду або запропонуєте свій альтернативний вихід сположения

 

doc
Пов’язані теми
Психологія, Розробки уроків
Додано
31 жовтня 2018
Переглядів
2807
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку