Урок психології на тему "темперамент"

Про матеріал

Уроки психології все частіше з'являються у школах. І це є , на мою думку, вимогою часу. Адже учням необхідно володіти знаннями про себе, володіти певним багажем знань з психології, бо ця наука все більше входить в наше життя.

Перегляд файлу

Тема: Характер і темперамент людини.

Мета: познайомити учнів з психо динамічними  особливостями особистості, поняттям «темперамент», дати уявлення про типи нервової системи та історію розвитку вчення про темпераменти; вивчити характерні особливості чотирьох типів темпераменту, ознайомити учнів з поняттям «характер», допомогти в усвідомленні своїх особливостей і рис характеру, поглибити само розуміння , розвинути навички самоаналізу з допомогою визначення свого типу нервової системи і типу темпераменту; виховувати прагнення до самовдосконалення.
Обладнання: Теппінг – тест, малюнки Біструпа «Поведінка людей різних темпераментів в певній ситуації», тест для визначення типу   темпераменту Г. Айзенка, роздатковий матеріал для вправи  «+» і «-» типів темпераменту.

Тип уроку: комбінований урок

 

«Темперамент йде попереду думки. Це погано.

  Треба поставити думку попереду темпераменту »

К.С. Станіславський

 

«Темперамент є найзагальніша характеристика

  кожної окремої людини, найзагальніша

  характеристика її нервової системи, а ця

  остання кладе ту чи іншу  печатку

  на всю діяльність даного індивіда ».

І.П. Павлов

 

У кожної людини три характери: той, який йому приписують; той, який він сам собі приписує; і, нарешті, той, який є насправді.

  В. Гюґо
 


                                       Хід уроку
І. Організаційна частина - 3хв

  Привітання, налаштування на роботу.

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання

1.  Індивідуальне опитування

1. Що таке індивід?

2. Чим характеризується індивідуальність людини.

3. Розвиток особистості.

2. Обговорення домашнього завдання

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

- Що таке темперамент?

- У чому він проявляється?

- Які традиційні ознаки темпераменту?

- Що таке характер?

- Чи можна змінити характер?

 

ІV . Мотивація навчальної діяльності учнів

Уявіть, що ви загубили ключі у  квартирі. Залежно від ваших індивідуальних особливостей ви шукатимете загублену  річ по –різному: одні бігатимуть по квартирі, перевертаючи все на своєму шляху, відкриваючи шафи, витрушуючи вмістиме сумок та кишень, а інші міркуватимуть, куди вони могли подіти ці ключі, згадуючи обставини і час, коли це відбулося. І тільки потім перевіряти, чи там знаходиться загублене.

На сьогоднішньому занятті ми поговоримо про те, у чому секрет наших відмінностей.?        

- Чому дні люди поступають в певній ситуації так, а другі – інакше.?

- Чому часто ми просто не розуміємо людей?

А що ви можете сказати з цього приводу?

(відповіді учнів – різні характери)

Як ви вважаєте, чи народжується людина з готовим характером? Ні . Але в наших характерах є основа з якою ми народжуємось. Це – темперамент. В перекладі з латинської це слово означає «суміш». Суміш різних індивідуальних особливостей, даних людині від народження .

Повідомлення теми, мети уроку.

 

V. Вивчення нового матеріалу -  25хв

 План

1. Історія розвитку уявлень про темперамент.
2. Вчення про типи нервової системи.

3. Типи темпераментів.
4. Поняття про характер. Риси характеру.

 

1. Історія розвитку уявлень про темперамент.
Давньогрецька медицина в особі найбільшого її представника Гіппократа вважала, що стан організму залежить, головним чином, від кількісного співвідношення «соків», або рідин, що є в організмі (кров, лімфа, жовч). Римські лікарі, які працювали кількома століттями пізніше, позначили пропорцію у змішуванні цих соків латинським словом,  що означає «належне співвідношення частин», від якого і  з’явився  термін «темперамент».

Змішання рідин в організмі, що характеризується переважанням крові, було названо сангвінічним темпераментом (від лат. Слова «сангвіс» - кров); змішання, при якому переважає лімфа - флегматичним темпераментом (від грецьк . Слова «флегма» - слиз); змішання з переважанням жовтої жовчі - холеричним темпераментом (від грецьк. слова «холе» - жовч) і, нарешті, змішання з переважанням чорної жовчі - меланхолійним темпераментом (від грецьк. слова «мелайної холе» - чорна жовч).

2. Вчення про типи нервової системи.

Вже в наш час ряд вітчизняних вчених задалися питанням про те, в чому ж полягає фізіологічна основа темпераменту. Ними було висунуто вчення про типи нервової системи, або властивості  нервової системи. І. П. Павлов і його співробітники на основі численних експериментів на собаках виявили кілька основних типів нервової системи.
Вони утворюють різні комбінації, серед яких виділяють чотири основні, що відповідають чотирьом типам темпераменту:

  •   сильний урівноважений активний —сангвінік;
  •   сильний урівноважений інертний —флегматик;
  •   сильний неврівноважений — холе­рик;
  •   слабкий гальмівний — меланхолік.


Сильний тип нервової системи здатний витримувати дуже сильні подразники, працездатний;  слабкий тип - чутливий, сприйнятливий, але погано переносить великі навантаження і при надсильних подразниках (для людини це можуть бути стреси) схильний впадати в «позамежне гальмування» (нервова система не витримує навантаження і оберігає сама себе - як би тимчасово відключається, перестає реагувати).

 Крім того, тип нервової системи може бути врівноважений або неврівноважений (наприклад, коли людину важко «вивести з себе» - це врівноважений тип), а також рухливий або інертний (швидко або важко переключається з одного виду діяльності на інший).

Інертність, труднощі перемикання ще називають ригідністю, в поведінці це може позначитися як консерватизм, прихильність до одного й того ж порядку, педантизм.
У школі І. П. Павлова сформувалася ідея про те, що тип нервової системи тісно пов'язаний з особливостями поведінки, складає основу темпераменту людини.
Практична робота

Тест. « Теппінг - тест» Є.П. Ільїна для орієнтовного виявлення типу своєї нервової системи.

3 . Типи темпераментів.

Індивідуально-своєрідна, природно-обумовлена ​​сукупність динамічних проявів психіки називається темпераментом людини.

 Існує психологічне трактування темпераменту: кожен з чотирьох названих вище типів темпераменту визначається на підставі деяких характерних психологічних особливостей.

Людину  з помітною психічною активністю, яка  швидко озивається на навколишні події, що прагне до частої зміни вражень, порівняно легко переживає невдачі і неприємності,  з живою , рухомою,  виразною мімікою і рухами називають сангвініком.
Людину незворушну, зі стійкими прагненнями і настроєм, з постійністю і глибиною почуттів, з рівномірністю дій і мови, зі слабким зовнішнім виразом душевних станів називають флегматиком.
Людину дуже енергійну, здатну віддаватися справі з особливою пристрастю, швидку та поривчасту, схильну до бурхливих емоційних спалахів і різких змін настрою, зі стрімкими рухами називають холериком.
Людини вразливу, схильну до глибоких переживань, легко раниму, яка  зовні слабо реагує на навколишнє, зі стриманими рухами і приглушеною промовою називають меланхоліком.
Допоможе  нам розібратися в особливостях темпераментів  і австрійський художник Бідструп .( Вчитель  демонструє малюнки, учні коментують поведінку різних людей)

Такі особливості поведінки необхідно враховувати в спілкуванні з іншими людьми

 

4. Поняття про характер . Риси характеру

Мозковий штурм”

На дошці записується слово “характер”.

-  Які асоціації викликає у вас слово “характер”? (Учні відповідають)

Відома східна приказка стверджує: “Посій вчинок - пожнеш звичку, посієш характер - пожнеш долю.” Акцент у ній правильно поставлений на людських вчинках, які, повторюючись, стають звичними і закріплюються в рисах характеру, впливаючи на статус людини, її місце в суспільстві та на ставлення інших людей до неї.

Слово «характер »ми вживаємо тоді, коли хочемо оцінити звичну поведінку людини,  у якій виражається її особистість. У перекладі з грецької воно означає “риса”, “прикмета”, “ознака”, “особливість”.

Так,  характер - це ставлення, закріплене у звичних формах поведінки. Наприклад, якщо ми говоримо, що чуйність - особливість характеру даної людини, то тим самим вказуємо на її ставлення до людей і одночасно на її поведінку в певній ситуації, а отже, яких вчинків можна чекати від неї у відповідних умовах.

          З точки зору психології характер  - це  стійкі індивідуальні властивості особистості, що складаються і виявляються в діяльності і спілкуванні, обумовлюючи типові для індивіда способи поведінки.

    Ці індивідуальні особливості, що утворюють характер людини, відносяться, в першу чергу, до вольової  сфери (наприклад, рішучість або непевність, боязкість) і до почуттів (наприклад, життєрадісність або пригніченість). Певною мірою вони виявляються і в розумовій діяльності (наприклад, легковажність або вдумливість). Втім, прояви характеру є комплексним утворенням і в ряді випадків практично не піддаються рознесенню за розрядами вольових, емоційних або інтелектуальних процесів (наприклад, підозрілість, щедрість).

   А)  Важливе значення для визначення характеру мають почуття людини, які виявляються у ставленні:

- До інших людей. У спілкуванні з людьми характер людини виявляється в манері поводження, у способах реагування на дії і вчинки людей. Манера спілкування може бути більш-менш делікатною, тактовною чи безцеремонною, ввічливою чи грубою. Риси характеру -  щирість, товариськість або замкнутість, відвертість або потайність

- До самої себе -  власна гідність, скромність, самовпевненість, егоїзм; Відношення до самого себе виявляється в самооцінці своїх дій. Адекватна самооцінка - це одне з умов удосконалення особистості, що допомагають виробляти такі риси характеру, як скромність, принциповість, самодисципліна. Негативними рисами характеру є підвищена самооцінка , зарозумілість і хвастощі. Людина, що володіє цими рисами, звичайно погано вживається у колективі, мимоволі створює в ньому передконфліктні і конфліктні ситуації. Небажана й інша крайність у характері людини: недооцінка своїх достоїнств, боязкість у висловленні своїх позицій, у відстоюванні своїх поглядів. Принциповість – одна з важливих особистісних якостей, що додають характеру діяльну спрямованість.

- До роботи, справи. Відношення до суспільних обов'язків  насамперед виявляється у відношенні особистості до суспільної праці. У цьому зв'язку виявляються такі риси характеру, як працьовитість, сумлінність, наполегливість, ініціативність , ощадливість, і протилежні їм - лінощі, недбалість, пасивність, марнотратство

Б)  Важливою складовою частиною характеру є воля. Людина без волі нагадує автомобіль без двигуна: усе начебто і виглядає солідно, а користі ніякої.

Що ж таке воля?

Воля - здатність людини чинити дії, які вимагають подолання внутрішніх зовнішніх перешкод.

Вольовим людям притаманні такі риси характеру, як цілеспрямованість, витримка, дисциплінованість, рішучість, надійність, завзятість.

Цілеспрямованість. Полягає в умінні людини керуватися у своїх діях і вчинках загальними і стійкими цілями, зумовленими її стійкими переконаннями. Цілеспрямовані люди завжди мають чітко прогнозовану поведінку, спрямовану на досягнення поставленої мети.

Принциповість. Виявляється в умінні людини керуватися у своїх діях і вчинках стійкими принципами і твердими переконаннями, в істинності яких вона впевнилася і які прийняла як керівництво до дій..

Самостійність  - це вміння людини обходитися у своїх діях без сторонньої допомоги і критично ставитися до чужих впливів, оцінюючи їх відповідно до своїх поглядів і переконань

Витримка -уміння своєчасно стримувати небажані спонукання, дії і вчинки.

Рішучість -  здатність людини своєчасно і без зайвих вагань приймати обґрунтовані та відповідальні рішення, твердо і непохитно впроваджувати їх у життя. Протилежна риса — нерішучість є проявом слабкої волі.

Наполегливість.Сутність її полягає в умінні активно викликати дії, потрібні для подолання труднощів, і енергійно діяти під час досягання мети. Наполеглива людина не розгублюється перед невдачами, а, мобілізуючи свої сили, знову намагається досягти задуманого.

Воля людини характеризується й іншими властивостями — сміливістю, мужністю, стійкістю, дисциплінованістю. Вони є індивідуальним поєднанням складного комплексу якостей.

Характер може бути:

Визначеним (одна або кілька головних рис);

Невизначеним (немає);

Цілісним (єдність думок, почуттів);

Нецілісним (немає).

Характер формується, розвивається і змінюється в практичній діяльності людини, відображає умови та спосіб життя.


Вправа. Гра «Аукціон».
Учні, що сидять в одному ряду, утворюють одну команду. Кожен ряд по черзі називає будь-яку рису характеру, не повторюючи попередні. Виграє той ряд, за яким залишиться останнє слово, коли інші не зможуть більше нічого згадати.
- Як ви думаєте, що визначає таке різноманіття рис характеру, перелічених нами тільки що?
- Чому у кожної людини свій, суто індивідуальний, набір рис характеру?
- Що впливає на його формування?
Обговорення.

Давайте разом подумаємо, які чинники впливають на формування характеру. (Обговорюється роль фізіологічних особливостей, виховання, соціального середовища, самовиховання у формуванні характеру людини).

5.  Зв'язок характеру і темпераменту.

Характер, як і темперамент, зумовлений фізіологічними особливостями людини, і перш за все типом нервової системи. Особливості темпераменту можуть протидіяти або сприяти розвитку певних сторін характеру.

Флегматику важче, ніж холерику чи сангвініку, сформувати у себе ініціативність і енергійність. Для меланхоліка серйозною проблемою є подолання сором'язливості і тривожності. Одночасно вони створюють сприятливі умови для розвитку в холериків стриманості й самокритичності, у сангвініків - витриманості, у флегматиків – активності. Наполегливість у холерика виражається кипучою діяльністю, у флегматика - у зосередженому обмірковуванні. Холерик трудиться енергійно, жагуче , флегматик - методично, не поспішаючи. З іншого боку, і сам темперамент перебудовується під впливом характеру: людина із сильним характером може придушити деякі негативні сторони свого темпераменту, контролювати його прояви.

    Вважається,  що у формуванні характеру велику роль відіграє виховання і самовиховання. Л.С. Виготський вказував, що «темперамент є готівкова передумова, а характер - кінцевий результат виховного процесу». Всі ви пам'ятаєте відомий вислів А.П. Чехова про те, що він сам сформував свій характер, «по крапельці видавлюючи з себе раба».
    Однак особливості темпераменту можуть протидіяти розвитку певних сторін характеру. Флегматику, наприклад, важче, ніж холерикові або сангвініку, сформувати у себе ініціативність і рішучість. Для меланхоліка серйозна проблема - подолання страху і тривожності. Холерикам не вистачає стриманості і самокритичності, сангвінікам - посидючості. Але серйозно і послідовно займаючись самовихованням, можна активно впливати на формування свого характеру.


VІ. Закріплення пройденого матеріалу
1. Фронтальне опитування

- Що таке темперамент?

- У чому він проявляється?

-  Проаналізуйте вплив волі на діяльність людини.

-  Чому людина ризикує в житті? Є люди, які без необхідності здійснюють небезпечні ризиковані дії. Так, деякі альпіністи обирають найскладніший маршрут до важкодоступної вершини. Чи можна вважати такі дії вольовими? Як пояснити їх природу?

-  Чому в однакових умовах виховання в сім'ї у дітей нерідко розвиваються різні вольові якості?

   2. Практична робота.

Робота в групах.   «+» і «-» типів темпераменту.

Учні об’єднуються в чотири групи .

Їм роздають картки з описом поведінки людей певного типу темпераменту.

Учні повинні знайти сильні і слабкі сторони кожного типу темпераменту.

 

VІ. Домашнє завдання

Визначити свій тип темпераменту.

  Тест-опитувальник Г. Айзенка
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сангвінік

Сангвініка відрізняє виразна міміка, енергійна жестикуляція, швидка мова. Він верткий і рухливий, сльози з'являються миттєво, але  швидко заспокоюється, не злопам'ятний. Може швидко перемикатися з одного заняття на інше, але якщо йому  цікаво – може займатися однією справою, не відволікаючись і не стомлюючись. Добрий , не жадібний. Може бути неохайним , незібраним , розсіяним, але в спілкуванні приємний , любить фантазувати. Переважаючий настрій – веселий, життєрадісний. Сангвінік самостійний і наполегливий, проте ці якості виявляються тільки при зацікавленості . Може стримувати прояв своїх відчуттів, тому спалахи гніву і агресії бувають у нього  вкрай рідко. Він  швидше проігнорує  вимогу і продовжить займатися своєю справою. Схильний обдумувати свої дії і вчинки; легко звикає до нових обставин, пристосується до того, до чого ніхто не зможе пристосуватися; знаходить спільну мову з дітьми і дорослими; швидко засвоює правила поведінки, слухняний. Сангвінік компромісний, це допомагає йому пережити життєві труднощі. Зазвичай швидко засинає, спить добре, прокидається з посмішкою. Засмучується рідко, легко підняти йому настрій. Йому зазвичай призначено бути лідером серед інших (прагнення до лідерства виявляється вже в ранньому дитинстві), виконувати роль буфера між холериком і флегматиком.

 

Холерик

Холерик не боїться труднощів, наполегливий в їх подоланні. Завжди знає, чого хоче, наполегливий, рішучий. Якщо поставив перед собою мету, обов'язково її досягне , при цьому проявить дивовижну винахідливість. Важко йде на компроміс, не прислухається до думки інших. Надмірно самостійний, часто буває запальний і агресивний. У його поведінці багато що залежить від волі, яка дуже розвинена. Холерик енергійний, непосидючий, імпульсний; багато, голосно і швидко говорить; виразна міміка. Основний настій — життєрадісний, веселий, але швидко міняється; може бути нестриманий. Легко шаленіє, але швидко заспокоюється, не злопам'ятний. У вчинках немає елементу обдумування, тому може бути небезпечним для самого себе і оточуючих людей. Нестриманий,  непосидючий, багато шумить, б'ється з дітьми, не дотримує правила поведінки, може нагрубіянити. З однолітками часто свариться, навіть б'ється, доводячи свою правоту силою, а не розумними доказами. Спить мало, прокидається рано;  у їжі нерозбірливий, їсть «на льоту».

 

Меланхолік

Меланхолік малоактивний, рухи його слабкі, мова тиха і некваплива. У меланхоліка багатий внутрішній світ, часто  буває задумливим, сумним. Настрій коливається між пригніченим і спокійно - веселим. При цьому він дуже вразливий і хворобливо чутливий до дрібниць.  Йому неважко знайти привід для засмучення, плаче часто, довго і гірко, недовіряє  чужим, але з тими, кого любить – добрий, м'який, довірливий.        Любить тепло, не любить спорт, ігри змагань. Соромливість, нерішучість, боязкість частіше зустрічається саме у меланхоліків. Меланхоліки зазвичай старанні, але не люблять привертати до себе уваги. Вони не публічні люди, відмовляються виступати в перед публікою,  відповідати біля дошки. Будь-яке зауваження, погана оцінка приводять  у відчай

 

Флегматик

Флегматик не схильний до бурхливого виразу своїх почуттів. Повільний мовчун, спокійний. Його міміка і жести стримані, маловиразні, мова повільна, спокійна. Завжди незворушний, добре володіє собою, як правило, слухняний. Його важко засмутити або розсмішити. Малорухливий , може цілий день просидіти наодинці. Їсть багато, не вередливий. Неохоче сходиться з новими людьми, він також негативно реагує на порушення прийнятих  правил поведінки, на ситуації, що вимагають негайного рішення. Флегматик все робить поволі, у тому числі і вчиться. Він не меткий, насилу освоює нове і перемикається з одного заняття на інше. В той же час він дуже наполегливий, енергійний, навіть упертий, може довгий час працювати не стомлюючись. Головне – не обмежувати його  у часі, не квапити. Флегматик  любить порядок і  добротність у всьому. Якщо щось не так, може добиватися свого з енергійністю холерика. Самостійні рішення приймає важко, спокійно віддає право вибору іншому.

 

Тест «Визначення типу темпераменту за  І. Айзенком»

 

Флегматик

  1.          Спокійний і незворушний.
  2.          Послідовний і прискіпливий у справах.
  3.          Обережний і розважливий
  4.          Вміє чекати.
  5.          Мовчазний і не любить базікати.
  6.          Мовлення спокійне , розмірене, з паузами, без різко виражених емоцій, міміки.
  7.          Стриманий і терплячий.
  8.          Доводить розпочату справу до кінця.
  9.          Не марнує часу й сил.
  10.      Суворо дотримується встановленого розпорядку життя, систематичний у роботі.
  11.      Легко стримується.
  12.      Байдужий до схвалення чи осуду.
  13.      Незлостивий, поблажливо сприймає зауваження на свою адресу.
  14.      Постійний у своїх інтересах і стосунках.
  15.      Повільно зосереджується на розпочатій справі та переключається з однієї справи на іншу.
  16.      Врівноважений у стосунках з оточуючими.
  17.      Любить акуратність і порядок у всьому.
  18.      Важко пристосовується до нової обстановки.
  19.      Малорухливий, млявий.
  20.      Стриманий.

 

Сангвінік

  1.    Веселий і життєрадісний.
  2.    Енергійний і діловитий
  3.    Часто не доводить розпочату справу до кінця.
  4.    Вміє швидко схоплювати нове.
  5.    Нестабільний у своїх інтересах і захопленнях.
  6.    Легко переживає невдачі та прикрощі.
  7.    Вміє пристосуватись до різних обставин.
  8.    Схильний переоцінювати себе.
  9.    З ентузіазмом береться до нової справи.
  10. Швидко заспокоюється, якщо справа перестає його цікавити.
  11. Швидко зосереджується на розпочатій справі та переключається з однієї справи на іншу.
  12. Не любить одноманітної, буденної, копіткої роботи.
  13. Товариський і чуйний , не відчуває скутості з новими людьми.
  14. Витривалий і працездатний.
  15. Розмовляє швидко й голосно, має виразні жести і міміку.
  16. Зберігає самовладання в несподіваній, складній обстановці.
  17. Має завжди бадьорий настрій.
  18. Швидко засинає і прокидається.
  19. Часто незібраний, виявляє поспіх у рішеннях.
  20. Схильний сприймати все поверхово, відволікатися.

 

Холерик

  1. Енергійний і метушливий.
  2. Нестриманий, запальний.
  3. Різкий і прямолінійний у стосунках з людьми.
  4. Нетерплячий.
  5. Рішучий та ініціативний.
  6. Впертий.
  7. Наполегливий у суперечці.
  8. Працює ривками.
  9. Схильний до ризику.
  1. Незлостивий і невразливий.
  1. Мовлення швидке., пристрасне, але нелогічне.
  2. Неврівноважений, нервовий.
  3. Агресивний забіяка.
  4.  Нетерплячий до недоліків.
  5. Має виразну міміку.
  6. Здатний швидко діяти і вирішувати.
  7. Постійно прагне до нового.
  8. Має різкі, поривчасті рухи.
  9. наполегливий в досягненні поставленої мети.
  10. Схильний до різких змін настрою.

 

 

Меланхолік

  1. Сором’язливий і боязкий.
  2. Ніяковіє в новій обстановці.
  3. Важко вступає в контакт з незнайомими людьми.
  4. Не вірить у власні сили.
  5. Легко переносить самотність.
  6. У разі невдач пригнічений і розгублений.
  7. Потайний.
  8. Швидко стомлюється.
  9. Розмовляє швидко, спокійно.
  10. Підсвідомо пристосовується до характеру співрозмовника.
  11. Може розплакатись під впливом вражень.
  12. Чутливий до схвалення та осуду.
  13. Висуває високі вимоги до себе та оточуючих.
  14. Недовірливій.
  15. Надзвичайно вразливий.
  16. Завжди ображається.
  17. Потайний і нетовариський.
  18. Малоактивний і боязкий.
  19. Покірний.
  20. Прагне викликати співчуття і потребує допомоги оточуючих.

 

 

Учні відзначають наявність чи відсутність у себе певної риси знаком «+» чи «-». Потім необхідно порахувати кількість плюсів у кожному стовпчику.

Обчислювати за формулами:

Х= Ах : А* 100

 

С = Ас: А *100

 

Ф = Аф : А *100

 

М = Ам : А * 100

 

А – загальна кількість плюсів усіх видів 20

Ас– кількість плюсів у паспорті  сангвініка.

Аф – кількість плюсів у паспорті флегматика

Ах – кількість плюсів у паспорті холерика

Ам– кількість плюсів у паспорті меланхоліка.

 

 

 

 

 

 

 

 

Теппінг  -тест

 

Обладнання. Стандартні бланки, що представляють собою аркуші паперу розділені на шість розташованих по три в ряд рівних прямокутника, секундомір, олівець.

Інструкція: «За сигналом експериментатора Ви повинні почати проставляти крапки в кожному квадраті бланку. Протягом 5 секунд необхідно поставити якомога більше точок. Перехід з одного квадрата на інший здійснюється за командою експериментатора, не перериваючи роботу і тільки по напрямку годинникової стрілки. Весь час працюйте в максимальному для себе темпі. Візьміть в праву (або ліву руку) олівець і поставте його перед першим квадратом стандартного бланка ».

   Експериментатор подає сигнал: «Почали», а потім через кожні 5 секунд дає команду: «Перейти на інший квадрат». Після закінчення 5 секунд роботи в 6-м квадраті експериментатор подає команду: «Стоп».

 

Обробка результатів включає наступні процедури:

1) підрахувати кількість точок у кожному квадраті;

2) побудувати графік працездатності, для чого відкласти на осі абсцис 5-секундні проміжки часу, а на осі ординат - кількість точок у кожному квадраті.

 

Аналіз результатів. Сила нервових процесів є показником працездатності нервових клітин і нервової системи в цілому. Сильна нервова система витримує велику за величиною і тривалості навантаження, ніж слабка. Методика заснована на визначенні динаміки максимального темпу руху рук. Досвід проводиться послідовно спочатку правою, а потім лівою рукою. Отримані в результаті варіанти динаміки максимального темпу можуть бути умовно розділені на п'ять типів:

- Опуклий тип: темп наростає до максимального в перші 10-15 секунд роботи; в подальшому, до 25-30 сек, він може знизитися нижче початкового рівня (тобто спостерігався в перші 5 секунд роботи). Цей тип кривої свідчить про наявність у випробуваного сильної нервової системи;

- Рівний тип: максимальний темп утримується приблизно на одному рівні протягом усього часу роботи. Цей тип кривої характеризує нервову систему випробуваного як нервову систему середньої сили;

- Спадний тип: максимальний темп знижується вже з другого

 5-секундного відрізка і залишається на зниженому рівні протягом всієї

 роботи. Цей тип кривої свідчить про слабкість нервової системи досліджуваного;

- Проміжний тип: темп роботи знижується після перших 10-15 секунд. Цей тип розцінюється як проміжний між середньою і слабкою силою нервової системи - середньо-слабка нервова система;

- Увігнутий тип: початкове зниження максимального темпу змінюється потім короткочасним зростанням темпу до вихідного рівня. Внаслідок здатності до короткочасної мобілізації такі випробувані теж належать до групи осіб з середньо-слабкою нервовою системою.

 

 Горизонтальна лінія-лінія, що відзначає рівень початкового темпу роботи в перші 5 секунд.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Гер'ятович Інна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Пов’язані теми
Психологія, Розробки уроків
Додано
31 жовтня 2018
Переглядів
14753
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку