Урок з психології на тему"Спілкування в групі. Як привернути до себе увагу"

Про матеріал

Урок -тренінгове заняття, спрямоване на розвиток вміння привертати до себе увагу за допомогою вербальних і невербальних засобів спілкування. Розвивати бажання до самовдосконалення, виховувати самокритичність, культуру мовлення.

Перегляд файлу

Тема: Спілкування в групі. Як привернути до себе увагу.

Мета: ознайомити учнів  з різними формами спілкування в групі; формувати вміння привертати до себе увагу за допомогою вербальних і невербальних засобів спілкування. Розвивати бажання до самовдосконалення, виховувати самокритичність,   культуру мовлення.

Обладнання: м’ яч, набори розрізаних картинок, набір для вправи «корона»

Тип уроку: тренінгове заняття.

 

 Хід уроку

 

  1. Знайомство.

 Учасники групи кидають один одному м´яч, при цьому запитуючи: «Якщо б ти був хіпі, то на твоїй футболці було б написано...».  Кожний розповідає, що було б написано (намальовано) на футболці.

 

Вправа «Загальна увага»

Всі учасники гри виконують одне  просте завдання, будь-якими засобами, не вдаючись до фізичних дій і не розмовляючи, потрібно привернути увагу оточуючих. Завдання ускладнюється тим, що одночасно її виконують всі учасники

Обговорення:

-     Кому вдалося привернути до себе увагу інших і за рахунок чого?

 

Інформаційне повідомлення Прийоми управління увагою

 Для успішної взаємодії необхідно налаштувати співрозмовника на правильне сприйняття інформації, пробудити інтерес до теми розмови і до тим, що відбувається подій, сформувати готовність до розуміння та аналізу повідомлення. Для цього ініціатору необхідно володіти прийомами активізації та управління увагою людини. Під активізацією уваги розуміються пробудження активності сприйняття людини, посилення його розумової діяльності і почуттів.

 Звичайно, найбільш надійний спосіб привернути увагу людини - почати говорити з ним про те, що його хвилює. Проте не можна не враховувати і те, як ви говорите. Ви можете зробити вашу мову виразною, чуттєвою та емоційною, а можете говорити безлико і байдуже; ясно, що вплив на слухача при цьому буде різним.

 Засіб, за допомогою якого ви доносите ваше повідомлення до партнера - ваш голос.

 Можна без перебільшення сказати, що голос людини - це місце, де зустрічаються його свідоме (зміст мови) і несвідомий (характеристики голосу). Для слухача часом важливо не стільки те, що ми говоримо, скільки те, як ми це робимо.

 

 1. Прийом «нейтральної фрази».  Він полягає в тому, що спілкування зі співрозмовником ініціатор починає з фрази, безпосередньо не пов'язаної з його цікавить темою, але що має відношення до співрозмовника.

 

 2. Найбільш простим засобом залучення уваги співрозмовника є підвищення голосу. Мова, звичайно, не йде про підвищення до крику. Це неприпустимо не тільки з морально-етичних, а й тактичних міркувань, так як крик будь-якого людини - явна ознака його слабкості і безсилля. Але при цьому не можна не визнати, що деяке підвищення голосу, особливо на початку фрази, не тільки привертає увагу, але й робить додатковий вплив на партнера.

 

 3. Прийом «заманювання». Суть його полягає в тому, що ініціатор спілкування спочатку вимовляє щось, що  важко сприймається, наприклад, дуже тихо. Співрозмовнику для розуміння доводиться робити зусилля, які передбачають концентрацію уваги.

 

 4. Важливим способом фокусування уваги є прийом встановлення зорового контакту між тим, хто говорить і слухає. Дуже багато хто користується цим прийомом, знаючи його ефективність: вони обводять аудиторію поглядом, дивляться пильно на кого-небудь одного, фіксують поглядом кількох людей в аудиторії. Встановлення зорового контакту широко використовується в будь-якому спілкуванні (не тільки в масовому, але і в міжособистісному, діловому і т. д.). Пильно дивлячись на людину, ви залучаєте її увагу; постійно йдучи від чийогось погляду, ви показуєте, що не бажаєте спілкуватися.

 

5. Прийом «акцентування». Він використовується в тих випадках, коли необхідно звернути особливу увагу партнера на найважливіші  моменти в повідомленні. Даний прийом можна реалізувати за допомогою прямого і непрямого акцентування. Пряме акцентування досягається за рахунок вживання таких фраз, як, наприклад, «прошу звернути увагу», «важливо відзначити, що ...»,« необхідно підкреслити, що ... »і т. д. Непряма акцентування відбувається, якщо місця, на яких потрібно привернути увагу, виділяються із загального ладу спілкування так, щоб контрастувати з навколишнім фоном і автоматично привертати увагу.

 

 6. Ще один прийом підтримки уваги - це «нав'язування ритму». Увага людини постійно коливається ,  і якщо  свідомо не докладати зусиль до того, щоб весь час її налаштовувати, то вона неминуче буде «Тікати», переключатися на щось інше. Особливо сприяє цьому монотонна, одноманітна мова. Коли співрозмовник говорить саме так, навіть зацікавлений слухач насилу утримує увагу, і чим більше він намагається зосередитися, тим сильніше його хилить на сон. Саме тут і застосовується прийом «нав'язування ритму». Постійна зміна характеристик голосу та мовлення - найбільш простий спосіб задати потрібний ритм розмови. Говорячи то голосніше, то тихіше, то швидше, то повільніше, то скоромовкою, то нейтрально, співрозмовник як би нав'язує хто слухає свою послідовність перемикання уваги, не дає йому можливості розслабитися і щось пропустити.

 

 7. Прийом «своєчасного використання пауз» готує партнера, виділяє думку і дозволяє оцінити важливість сказаного.

 Використання пауз корисно для ініціатора бесіди в наступному ряді випадків:

 Перед тим як почати говорити. Пауза дає можливість слухачеві підготуватися до сприйняття, налаштовує його увагу на слухання і дозволяє що говорить зібратися з думками.

 Для управління увагою і посилення значення сказаного. Якщо питання, фраза або думка мають особливу важливість, але їх можна не почути або зрозуміти неправильно, застосування пауз дуже корисно перед ними. У даному випадку вона порівняно з зупинкою гіда перед особливо цікавою картиною.

 Замість знаків пунктуації, коли паузи використовуються для структурування мови і збільшення ступеня її зрозумілості.

 

Вправа «Застав мене говорити »  

Учні працюють в парах .

Ваше завдання : домогтися, щоб людина, яка зберігає мовчання, заговорила. Потім міняються ролями.

  • Як ви намагалися встановити контакт?
  • Які методи використали?
  • Що ви чекали від опонента?

 

Вправа «Знайди мене »

- Іноді обставини складаються так, що доводиться зустрічатися з зовсім незнайомою людиною. Ви домовляєтеся по телефону про день, час, місце зустрічі і про прикмети, за якими ви впізнаєте один одного. Це може бути яскравий піджак, спортивна газета та ін. Адже так звичайно і зустрічаються люди.

Вам  треба спробувати відійти  від цього стереотипу, тобто описати себе так, щоб людина, яку ви зустрічаєте, відразу вас упізнала. Це може бути ваша звичка поправляти окуляри, смикати правою рукою мочку вуха або незвичайна деталь ходи й ін.

Індивідуальна робота триває 3-5 хв. Потім члени групи можуть сісти у велике коло і зачитати по черзі написане або здати свої аркуші з описом "портрета". Ведучий, перемішавши їх, зачитує текст. Учасники повинні довідатися з цього опису, чий це портрет.

 

Вправа «Ярлики.»

На кожній «короні» написаний один з поданих  виразів:

    - «Усміхайся мені» , « Будь похмурим». «Корч  мені гримаси». «Ігноруй  мене» .

 «Розмовляй зі мною так, ніби мені 5 років»  «Підбадьорюй мене». «Кажи мені, що я нічого не вмію».  «Жалій мене».

Тренер об'єднує учасників у групи по 5-7 осіб. Кожному він надіває на голову «корону» таким чином, щоб той не бачив, що на ній написано («корони» виготовляють з двох смужок білого паперу, склеєних по боках). Після цього

 кожній групі дається завдання протягом 10 хв. скласти цілу картинку з розрізаних шматочків, але звертатися під час роботи до учасника своєї групи потрібно так, як написано на його «короні».

Через 10 хв. усі учасники по черзі (не знімаючи «корон») відповідають на запитання тренера: «Чи сподобалось вам, коли з вами спілкувалися таким чином?»

Після того, як усі висловляться, тренер пропонує учасникам зняти «корони» і вийти із своїх ролей.

 Запитання для обговорення

   - Чим у реальному житті можуть бути «корони»?

 - Як впливає наявність подібних ярликів на спілкування?

 - Як часто ми стикаємось із ситуаціями навішування ярликів?

 - Як ви почувалися у реальному житті, коли хтось навішував на вас ярлик?

 - Як можна змінити чиєсь уявлення про вас?

  - Звідки ми беремо наші уявлення про інших?

  - Чи легко позбутися ярлика, коли його вже навішено? Як це зробити?

 

Вправа « Агенти »

Вправу виконують як діалог двох учасників. Одночасно може працювати велика кількість пар. Кожний виконавець отримує записку із завданням з'ясувати щось у партнера (наприклад, чи був він десь на відпочинку , чи є в когось із знайомих комп'ютер тощо). При цьому він не повинен допустити, щоб напарник отримав відповідь на своє запитання та дізнався, яке ж завдання вирішується, одночасно намагаючись дізнатися про його завдання.

 

Вправа «Якості та вміння , важливі для ефективного спілкування»

Мета: З’ясувати уявлення учнів про важливі якості та вміння особистості , необхідні для ефективного спілкування.

 На протязі 5хв. Кожному записати список якостей та вмінь людини, які , на його думку , необхідні для ефективного спілкування .

Проводиться дискусія , метою якої є узагальнений список якостей .

  Обговорення:  на скільки список , складений кожним учасником самостійно , відрізняється від загального.

 

Вправа « Мої успіхи у спілкуванні »

Складіть картограму особистих успіхів і невдач у міжособистісному спілкуванні, проаналізуйте їх.

  Мої невдачі у спілкуванні  

Чим вони спричинені (відсутністю яких знань і вмінь)  

Які чинники перешкоджають спілкуванню  

Що залежить від мене  

Що від мене не залежить

Учням роздають пам’ятки  Як розташовувати до себе людей»

 

Вправа «Закінчи речення »

Пропонується закінчити речення “ Мені було ... , тому що ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Памятка.  Як розташовувати до себе людей

1.Проявлять щирий інтерес до інших людей. «Людина, яка не виявляє інтересу до своїх побратимів, людей , переживає найбільші труднощі в житті і заподіює найбільші несправедливості іншим».

 

2.Спробувати зрозуміти достоїнства  іншої людини і щиро визнати, похвалити ці достоїнства. Дати людям відчути їх значущість.

 

3. Замість того, щоб засуджувати людей, постаратися зрозуміти, чому вони діють так, а не інакше. Це більш вигідно, ніж критикувати, бо критика, в 99 випадках з 100, марна, тому що ставить людину в позицію обороняється, а також спонукати його шукати для себе виправдання.

 

4. Бути доброзичливим, привітним, посміхатися.

Звертатися до людини по імені, по батькові, пам'ятати, що для людини звук його імені є самим важливим і приємним звуком в людської мови.

Враховувати діяння, смаки, інтереси вашого співрозмовника (подібно до того, як рибалка, коли ловити рибу, думає не про те, що любить він сам, а про те, що любить і насаджує на гачок саме хробаків, а не суницю, яку сам любить) .

 

5.Бути хорошим слухачем, заохочувати інших розповідати про себе.

 

6.Виявляти повагу до думок іншого, ніколи не говорити людині, що він не правий. Цим ви наносите удар її почуття власної гідності і спонукаєте його вступити в боротьбу з вами і наносити удар у відповідь. Не можна говорити: «Я доведу тобі, що ти не правий». Використовуйте мудрість Сократа: вступаючи в розмову, шукайте схожість у думках, не починайте його з тих питань, по яких ви розходитеся з вашим співрозмовником, а спонукайте співрозмовника з самого початку відповісти «так», тобто заду такі питання, з якими співрозмовники змушений погодитися. Виграючи одне згоду з іншим, легше домогтися повної згоди.

 

7. Дати можливість виговоритися співрозмовникові (більшість людей, намагаючись переконати співрозмовника у своїй правоті, занадто багато говорять самі). Задавайте питання, нехай він думає і говорить сам, усвідомлює свої суперечності і неправоту. Ні в якому разі не переривайте його, якщо ви з ним не згодні. Нехай відчуває, що знайдене рішення, ідея належить йому самому.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Усміхайся мені».

 

« Будь похмурим».

 

«Корч  мені гримаси».

 

«Ігноруй  мене» .

 

«Розмовляй зі мною так, ніби мені 5 років».

 

«Підбадьорюй мене».

 

 «Кажи мені, що я нічого не вмію».

 

«Жалій мене».

 

 

doc
Пов’язані теми
Психологія, Розробки уроків
Додано
31 жовтня 2018
Переглядів
3160
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку