Урок " Пунктограми в складнопідрядному реченні. Стилістичні особливості"

Про матеріал
Відкритий урок у 9 класі. Мета:повторити пунктограми в СПР;поглибити знання зі стилістики (стилістичні особливості СПР); розвивати уміння аналізувати, конструювати, працювати з текстом;виховувати милосердя й доброту.Урок підпорядкований культурологічній темі.
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пунктограми в складнопідрядному реченні. Стилістичні особливості СПР

(відкритий урок)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Пунктограми в складнопідрядному реченні. Стилістичні особливості СПР

Борецька Тетяна Григорівна, учитель вищої категорії

 

Тема: Пунктограми в складнопідрядному реченні. Стилістичні особливості складнопідрядних речень.

Мета: повторити пунктограми в СПР;

            поглибити знання зі стилістики (стилістичні особливості СПР);

            розвивати уміння аналізувати, конструювати, працювати з текстом;

            виховувати милосердя й доброту.

 

Хід уроку

  1. Оголошення теми та мети уроку

(На минулому уроці ми повторили пунктограми в СПР. Сьогодні ми закріпимо ці знання і поглибимо їх матеріалом про стилістичні особливості СПР)

     Отож, які уміння ми будемо розвивати?

(будувати усну логічну розповідь;

конструювати;

читати схеми;

працювати з текстом;

створювати власне судження)

     

     Діти заповнюють таблицю, з якою ми почали працювати на попередньому уроці і визначають власну мету. (Що знаємо? Що хочемо знати? Що дізнались?)

Протягом всього уроку ви будете працювати з оціночною карткою. (з оцінюванням діти знайомі)

Завдання побудовані за рівнями “Систематики Блума”.

     Зараз я вам прочитаю поезію І. Драча, а ви спробуйте визначити культурологічну тему.

Хіба чекати плати за добро?

Нехай в руці зламається перо,

Нехай твоя зламається рука,

Що за добро добра собі чека,

Добро твориться просто – ні за так,

Так, як цвіте і опадає мак,

Як хмарка в’ється і сміється пташка,

Як трудиться мурашка – горопашка

(діти розмірковують)

   Отже, культурологічною темою нашого уроку буде: “Немає вищої святині, ніж чисте сяйво доброти”.

 - Які асоціації викликає у вас слово “добро”?

(на слайді показую малюнки)

добро – мати;

добро – добрі вчинки;

добро – допомога ближньому;

добро – совість.

 

    Мотивація: незабаром у вас екзамен: незалежне зовнішнє оцінювання. Мені б хотілося, щоб ви

                      сьогодні добре попрацювали, і цей матеріал став би вам у нагоді.

   Але для чого, діти, нам ще потрібні знання теми нашого сьогоднішнього уроку?

(Щоб бути сьогодні успішною людиною, ми повинні бути грамотними, уміти спілкуватися, логічно викладати думки, правильно застосовувати речення).

    Пізнавальний матеріал

- Як використовуються СПР у французькій мові, нам підготував учень, який працює над курсовою роботою, де зіставляє граматику української мови та французької.

(виступ учня)

   Фаза актуалізації

   Вашим домашнім завданням було: підготувати усну логічну розповідь на лінгвістичну тему за поданим планом: правила вживання крапки з комою, двокрапки, коми й тире та при збігові сполучників.  

 

 

Завдання

Графічне читання (1 бал за прочитану схему)

 

 

  1. [1 той], (2 який…)   СПР з підрядним займенниково-означальним

 

 

  1. [1  ], тому що (2  )  СПР з підрядним причини

 

 

  1. [1  ], так що (2  )  СПР з підрядним наслідковим

 

 

  1. [1        ], щоб (2  ), щоб (2  )  СПР з однорідною підрядністю

                                                   1 – 2

                                                                обставинне мети

                                                   2 – 3   

 

 

  1. [1           ], (який), (3 що…)  СПР з неоднорідною підрядністю

                                                     1 – 2

                                                                  підрядне означальне

                                                     2 – 3

 

 

 

  1. (Коли…), (коли…), (коли…), - [               ]  однорідна підрядність

                                                                                   тире на межі періодів

 

          яку?               що?

 

  1. [       ]: що(        ), як(       )  послідовна підрядність

 

 

 

  1. (Хоч…), та [      ]  СПР допустове

 

Робота з тестом ( по 0,25 б) /6 хвилин/ - 3 бали

Лазарчук ‘Тести з української мови”

 

  1. 5342 а                                        7)  5373 д
  2. 5343 а                                        8)  5377 а
  3. 5350 с                                        9)  5378 с
  4. 5354 д                                       10) 5379 с
  5. 5355 а                                       11) 5405 а
  6. 5368 а                                       12) 5419 а

 

/Підводимо підсумок.

Діти заносять бали в оціночну картку/.

 

Етап отримання нових знань

 

Випереджаюче завдання: підготувати повідомлення про стилістичні особливості СПР.

 

Робота з текстом ( по групам ).

  • Які ви знаєте функції заголовка?

/1 бал/

  • емоційний
  • ім’я та прізвище головного героя
  • загадковий
  • головна думка
  • місце і час, де відбувається подія

 

  • Використавши метод “Прогнозування”, давайте спробуємо спрогнозувати, про що цей текст, прочитавши заголовок Найвищий закон справедливості”                                                          /1бал/

  - прочитавши 1 абзац

                                                  Яка частина мови? Визначити ступінь порівняння

 

Робота в групах

1 група: визначити функцію заголовка і підібрати можливі варіанти заголовка. (обґрунтувати свою думку)

2 група: визначити ключові слова, словосполучення, речення.

3 група: визначити тип мовлення.

4 група: визначити стиль мовлення, проаналізувавши лексику.

5 група: проаналізувати синтаксичні конструкції, а саме – СПР.

 

Індивідуальне завдання (на основі тексту):

  • синтаксичний розбір словосполучення “найвищий закон”
  • синтаксичний розбір речення з тексту

 дієприсл.    ім..           ім..  займ.   дієсл.

Чинячи добро чи зло, ми потрапляємо під певні закони, що діють бумерангом.

  • укласти словниковий диктант для наступного уроку.

 

Творче завдання випереджаюче:

  1. Комп’ютерна презентація “Чи завжди добро перемагає зло?” або усний твір.

/рецензія учнів/

  1. Хвилинка - цікавинка про звичаї
  2. Написати твір – мініатюру (роздум) /5-7 речень, використовуючи СПР/ або скласти речення.

Тема: “Умій прощати, бо зло нічого не дає крім зла.”

 

Етап рефлексії

Зараз ми підведемо підсумки нашого уроку. Попрацюйте з оціночною карткою. Запишіть, які завдання викликали труднощі, які уміння невідпрацьовані. Чи досягли ви поставленої мети?

Закінчити урок я хочу такими словами:”Хай світлими й чистими будуть ваші помисли, а всі справи – добрими. Хай оживає істина стара: людина починається з добра.”

Домашнє завдання:

  • Вивчити ОК “Стилістичні особливості СПР.”
  • Повторити пунктограми в БСР.
  • Випереджаюче завдання: підготувати інформацію про вживання БСР у “Фразеології”.
  • Виписати з художньої літератури 5 безсполучникових речень з різними розділовими знаками або скласти речення. (На наступний урок ми продовжимо говорити про духовні цінності, а саме – що таке справедливість. Тому речення підпорядковуйте відповідно до культурологічної теми).

 

 

 

 

 

 

 

          

doc
Додано
12 січня 2022
Переглядів
350
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку