Використовуючи диференційні та інтерактивні методи роботи учні формують навички визначати основу речень, поширювати речення, працювати з неповними реченнями. Учні допомагають один одному.
УРОК 2
ТЕМА. Основа речення.
МЕТА. Узагальнити і систематизувати знання учнів про основу речення, вдосконалювати уміння визначати основу р6ечення. Розвивати писемні та мовленнєві навички. Виховувати любов до рідної мови, до краси та всього прекрасного. Активізувати пізнавальну діяльність учнів.
ТИП УРОКУ. Урок узагальнення та систематизації знань.
ЛЕКСИКА: молочай. Раз по раз, ринви, склепіння.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ
а) Читання спонукальних речень, що виписали вдома. Визначення їх типу за інтонацією. Зачитування форм звертань.
б) Підбір звукових схем до виділеного в вправі слова. ( схеми записані на дошці)
«браття»
- - 0 =: 0 - - 0 =: 0 - = 0 =: 0 - = 0 =: 0
Ніби притомилось сонечко привітне.
У траві пожовклій молочай не квітне.
Облетіло літо листячком із клена.
Лиш ялинка в лісі сонячно зелена.
( Осінь.)
Словникова робота: «молочай».
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1.Бесіда.
- ЩО належить до основи речення?
- ЩО таке підмет? присудок?
- ЧИ буває речення без основи?
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ , ВИРОБЛЕННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК
Робота в групах. Речення позначити «галочкою».
Опадає листя.
Кленове листя.
Ллють дощі.
Сліпий дощ.
Тьмяне небо.
Висне небо.
Лексична робота : сліпий дощ.
Сонечко … . … пурхають.
Трава … . … дзеленчать.
Хмарини … . … дзюрчать .
Калюжі … . … схиляються .
а) Робота за підручником. Впр.64 (усно).
Визначення теми, головної думки тексту, підбір заголовку.
Лексична та орфоепічна робота: всер6едині, посередині.
Визначення основи виділених речень.
б) Робота над текстом вправи 65.
Усне визначення теми, головної думки тексту, підбір заголовку.
Вибіркове письмо: виписування основ речень (фронтально, коментовано).
Усне встановлення зв’язку слів у другому реченні.
Диференційна робота:
1гр. – самостійне виписування словосполучень з другого речення.
2,3 гр. – коментована робота під контролем вчителя.
Орфоепічна та лексична робота: раз по раз .
в) Робота над текстом вправи 66.
Лексична робота:
роси незбиті вилився спів купаються зірки
збіжить вода безмовне небо
Словникова робота6 ринви, склепіння. Робота з тлумачним словником.
Усне визначення основи речень з опорою на учнів високого та достатнього рівнів (фронтально).
1,2 гр. – (за вибором) Скласти текст-казку «Як Осінь фарби роздаровувала» або текст-опис «Осінь-чарівниця» за малюнками та планом.
ПЛАН
1.Яка пора року зображена на малюнках?
2.Як змінилося небо?
3.Які дерева, кущі восени?
4.Як змінилися поля?
5.Куди летять птахи? Навіщо?
6.Чому осінь називають чарівницею?
Дод. завдання: підкресли основу в трьох реченнях, випиши чотири словосполучення.
3 гр. – фронтальна робота під контролем вчителя ( вправа 66): запис речень, визначення основ.
ПІДСУМОК УРОКУ
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Інструктаж до вправи 67.