Урок "Речення. Види речень за метою висловлювання та інтонацією "

Про матеріал

Це перший урок з циклу уроків з теми "Речення" у 4 класі. Він має на меті продовжити формувати поняття про речення за метою висловлювання (розповідні, питальні, спонукальні) та інтонацією (неокличні, окличні); виробляти вміння знаходити їх у тексті і складати самостійно; розвивати усне і писемне мовлення, мислення, творчі здібності учнів; збагачувати словниковий запас учнів;

виховувати любов до рідного слова, до читання ; толерантність, взаємоповагу.

Перегляд файлу

Урок  1.

Тема.  Речення.  Види  речень  за  метою  висловлювання  та  інтонацією  (Слайд 1)

Мета:  продовжити  формувати  поняття  про  речення  за  метою  висловлювання  (розповідні,  питальні, спонукальні) та  інтонацією (неокличні, окличні); виробляти  вміння  знаходити  їх  у тексті  і складати  самостійно; розвивати  усне  і  писемне  мовлення,  мислення,  творчі  здібності  учнів; збагачувати  словниковий  запас  учнів; 

виховувати  любов  до  рідного  слова,  до  читання ;  толерантність,  взаємоповагу.

Тип  уроку:  урок  засвоєння  нових  знань.

Комплексне  використання  методів  (за  класифікацією Бабанського):

  • словесні:  розповідь,  бесіда;
  • наочні: ілюстрації,  демонстрації;
  • практичні:  вправи;
  • аналітичні,  синтетичні;
  • репродуктивні,  пошукові,  дослідницькі;
  • навчальна  робота  під  керівництвом  учителя:  самостійна  робота,  робота  з  книгою,  письмова  робота;
  • пізнавальні  ігри,  створення  ситуацій  емоційно – етичних  переживань,  створення  ситуацій  зацікавленості,  створення  ситуацій  апперцепції (опори  на  життєвий  досвід);
  • переконання  в  значущості  навчання,  висунення  вимог,  заохочення  успіху  в  навчанні;
  • індивідуальне  опитування,  фронтальне  опитування.

Список  літературних  джерел

  1.               Навчальна програма (Оновлені навчальні програми для початкової школи (1-4 класи) затверджені Колегією Міністерства освіти і науки 4 серпня 2016 року.) 

Наказ  МОН  України  від  05.08.2016 № 948  "Про  затвердження  змін       до  навчальних  програм  загальноосвітніх  навчальних  закладів"

  1.               Українська  мова:  підруч.  для  4  кл.  загальноосвіт.  навч.  закл. /           М. С. Вашуленко, С. Г. Дубовик, О. І. Мельничайко / за ред. М. С. Вашуленка. -  К. : Видавничий дім "Освіта", 2015. – 192 с. : іл.
  2.               Українська  мова. 4 клас. І семестр (за підручником М. С. Вашуленка, С. Г. Дубовик, О. І. Мельничайко). – Х. : Вид. група "Основа", 2015. – 158, (2) с. – (Серія "Початкова школа. Мій конспект").

4. Бабанський Ю. М.  Методи  навчання  в  сучасній  загальноосвітній  школі. М., 1985. 

5. Артемова Л.В. Вчися граючись. – К.: - 1990.

6. Нечаєва Л. І. Дидактичні  матеріали для  розвитку  комунікативних  умінь молодших  школярів. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2006.

Обладнання:  підручник,  картки  з  завданнями,  картки зі словами,  сигнальні  картки, таблиця  « Види речень»,  презентація  до  уроку,  проектор.

Структура  уроку

І. Організація  класу (1 хв).

ІІ. Мотивація  навчальної  діяльності (1 хв).

ІІІ. Актуалізація опорних  знань (5 хв.).

ІV. Повідомлення  теми,  мети  та  завдань  уроку (2 хв).

V. Усвідомлення  теоретичного  матеріалу  у  процесі  практичної

роботи (10 хв).

VІ. Фізкультхвилинка (2 хв).

VІІ. Закріплення  вивченого (12 хв).

VІІІ. Підсумок  уроку (3 хв).

ІХ. Домашнє  завдання  (2 хв).

Х. Оцінювання (2 хв).

Перебіг уроку

І. Організація класу   (Слайд 2)

Учитель посміхається –

Урок наш починається!

Будемо мову ми  рідну вивчати

Залюбки і повсякчас.

Тож  рівненько всі сідаймо,

Працювати  починаймо!

ІІ. Мотивація  навчальної  діяльності

Справа  честі  кожної  людини  досконало  знати  рідну  мову. З  цими  знаннями  ми  не  народжуємося. Тільки  постійна  напружена  праця,  постійна робота  над  вдосконаленням  знань  призведе  до  гарного  результату. Отож,  на  нашому  уроці  ми  покладемо  ще  одну  цеглинку  у  міцний  мур  наших знань.

ІІІ. Актуалізація  опорних  знань

  1. Каліграфічна хвилинка 
  •               Відгадати  загадку.  (Слайд 3)

Жовте  листячко  летить,

Під  ногами  шелестить.

Сонце вже не припікає.

Коли  це  буває ?  (Восени)

  •               Записати  каліграфічно.

Вв  во  ос  се  ен  восени   (Слайд 4)

— Усно  скласти  прикмети.  Виписати  антоніми.  (Слайд 5)

Восени  багач,                                              то  взимку  морозно.

Як  восени  погідно,                                    то  восени  хліб  у  коморі.

Як  у  травні  дощ  надворі,                        а  навесні  прохач.

(Перевірка  виконаного  завдання) 

— Вставити  пропущені  букви.  Записати.   (Слайд 6)

Вос…ни   в…ликі  с…ниці  зявляют…ся  поблизу  ж…тла.

  • Які  букви  вставили? Чому?
  • Чому  восени  синиці  прилітають  ближче  до  людей?
  • А  що  це  ви  записали?
  • А  чому  це  речення?

Вправа «Асоціативний кущ». Речення

  •     Дати визначення, що таке речення.

ІV. Повідомлення  теми  та  мети  уроку

  • Хто з вас здогадався, яку тему ми вивчати­мемо на цьому уроці? (Речення)
  • А що саме про речення ми вивчатимемо, ви дізнаєтесь, якщо розташуєте в правильному по­рядку картки зі словами.  (Додаток 1)

Тема уроку. Речення.  Види  речень  за  метою  висловлю­вання  та інтонацією

Ми сьогодні маємо пригадати:

  •   якими бувають речення за метою висловлю­вання;
  •    якими бувають речення за інтонацією.

Ми сьогодні маємо вдосконалити  вміння:

  • знаходити в тексті речення різних видів;

     -  самостійно складати такі речення.

V. Усвідомлення  теоретичного  матеріалу

1.  Колективне виконання вправи 50 (с. 29) 

-  Прочитайте  виразно  текст. Зверніть  увагу  на  розділові  знаки  в  кінці речень.

-  Пригадайте,  якими  бувають  речення  за  метою  висловлювання  та  за інтонацією.

-  Зверніть  увагу  на  останнє  речення.  Хто  може  пояснити  розділові  знаки  в  цьому  реченні?

- Давайте  згадаємо,  що  ми  знаємо  про  звертання.  (Слайд 7)

2.  Складання  таблиці   «Види речень»  за  висновками  учнів  до  вправи 50.

 (Слайд 8)

3. Самостійна  робота  за  таблицею. (Вправа 51)

— Які бувають речення за метою висловлювання  (за  інтонацією)? 

— Які  речення  називають  розповідними ? 

— Які  розділові  знаки можуть  стояти  в  кінці розповідного  речення? 

— Наведіть приклади. 

— Які речення називають питальними? 

— Які  розділові  знаки можуть  стояти  в  кінці питального  речення? 

— Наведіть приклади. 

— Які речення називають спонукальними? Що вони виражають? 

— Які  розділові  знаки можуть  стояти  в кінці спонукального речення? 

— Наведіть приклади. 

  1. Спостереження  за  інтонацією  речень,  різних  за  метою  висловлювання.

VІ. Фізкультхвилинка   (Слайд 9)

Осінній  дощик  крапотить,

Листок  від  холоду  тремтить.

Краплина  вдарила  важка

І  відірвала  геть  листка.

І  закружлявся  він  в  падінні.

Оглянув  барви  всі  осінні,

Над  ставом  трішки  покружляв –

Де  впасти,  місце  вибирав.

Та  часу  мало  мав  листок,

То  й  ліг  в  травичку  під  дубок.

Лежать  там  буде  до  весни

І  бачити  солодкі  сни. 

VІІ. Закріплення вивченого

1. Робота  в  парі. (Вправа 52)  (Слайд 10)

- Прочитайте текст. Доберіть до нього заголовок.

- Визначте,  які речення  за метою  висловлювання  і за  інтонацією вміщено в тексті.

-  Поясніть  написання  слів  із  великої  букви.

-  Спишіть  третій  абзац  тексту.

2. Гра  «Сигнальник».  (Слайд 11)

(Учитель  читає  речення ,  а  учні  визначають  вид  речення  за  метою  висловлювання  та  за  інтонацією  і  сигналізують  картками). (Додаток  2)

Хлібороб  в  колгоспнім  полі

Нам  вирощує  врожай.

Пшениці  шумлять  на  волі.

Де  початок  їм,  де  край?

А  їсте  ви  паляницю,

Калачі  смачні  їсте.

Не  забудьте  уклониться

Хліборобові  за  те!

3.Робота  в  різнорівневих  групах.  (Слайд 12.  Додаток 3)

- Золота  осінь  завітала  до  нашого  класу  і  залишила  нам  в  подарунок  різнобарвне  листячко ,  яке  ви  бачите  на  своїх  партах.  За  кольором  цих  листочків  ми  об’єднаємось  у  три  групи.  (Додаток 4)

4.  Гра «Будівельники» 

— Перебудуйте  розповідні  речення  на  спонукальні. 

Ми  любимо  свою  землю. 

Перед уживанням  їжі треба  мити  руки. 

За  партою  слід  сидіти  рівно. 

Кожна  людина  повинна  берегти  рідну  природу. 

VІІІ. Підсумок уроку

Вправа «Незакінчене речення».  (Слайд 13)

- На  сьогоднішньому  уроці  я  вдосконалив(ла)  свої  знання  про... 

- На  сьогоднішньому  уроці  я  навчився(лася)... 

- Мені було  цікаво,  коли... 

ІХ. Домашнє завдання  (Слайд 14)

  • 1-а  група. Виписати з художньої  літератури  по два розповідних, питальних,  спонукальних  речення.

2-а  група. Вправа 53 (1 і 2завдання), с. 30. 

3-я  група . Вправа 53 ( 1 і 3 завдання), с 30

Х. Оцінювання  (Слайд 15)

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Крушніцький Валерій
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Казнавецька Ірина Олександрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
4 липня 2018
Переглядів
11877
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку