2 клас Робота з дитячою книгою «Чари весняного лісу»
Мета:
формування предметних компетентностей:виховувати в учнів любов до рідної природи, до всього живого, до первоцвітів; вчити виразно читати, декламувати, дбати про світ, який нас оточує; скласти правила поведінки в лісі; розширювати світогляд учнів, розвивати зв’язне мовлення.
формування ключових компетентностей: уміти висловлювати рефлексивні та оцінні судження, переключатися з одного виду роботи на інший; уміти висловлювати власну думку; співпрацювати в групі.
Обладнання:мікрофон , цеглини Lego, лист від Весни, карта подорожі.
Хід уроку.
І.Вступна частина 1.Привітання
Доброго ранку травам росистим!
Доброго ранку квітам барвистим!
Доброго ранку сонечку ясному!
Людям усім і всьому прекрасному!
2.Психологічне настроювання. Налаштуємося на роботу.
Очі дивляться-(діти) та все бачать.
Вуха слухають – (діти) та все чують.
Голова – (діти) думає.
Яким буде урок (діти) – цікавим!
Які у мене діти? – (діти) найкращі!
Нехай мої та ваші надії здійсняться.
3. Актуалізація і корекція опорних знань
У нас сьогодні незвичайний урок. Помандруємо ми з вами до весняного лісу. І що ж ми чекаємо від уроку?
Слайд 1. Мікрофон
Слайд 2
Якою ви уявляєте весну?
4. Повідомлення теми та мети уроку. Вступна бесіда
- Сьогодні ви дізнаєтеся багато цікавого про пору року , що наступила. Яка зараз у нас пора року?
- Весна.
- Правильно. Ми дізнаємося багато нового та цікавого про весняні місяці, про те, які птахи першими повертаються з вирію, про квіти, що розцвітають найраніше. Особливим гостем і моїм помічником буде ви дізнаєтеся, відгадавши загадку.
II Основна частина
1. Відгадування загадки та розмова про весну.
- Діти розгадайте загадку:
Прийшла до нас вона прекрасна
Багатоцвітна, тепла, ясна,
Ніби дівчина в вінку.
Ожили луги, діброви,
Повно гомону, розмови
І пісень в чагарнику (В е с н а)
- Чому ви думаєте, що це весна? (Відповіді учнів)
- З ким порівнюється весна? Як ви гадаєте, чому весну завжди порівнюють з молодою дівчиною?
- З приходом весни все розквітає, здається, що ніби якась чарівна енергія виливається у кожного, після довгого глибокого сну все прокинулося. Кожна істота хоче причепуритися , прибрати своє житло, щоб якнайкраще красуню-весну.
(З’являється Весна в зеленому вбранні, на голові – віночок, в руках кошичок з весняними квітами)
Весна. Добрий день, діти!
Учень. Добрий день, весно!
Весна. Я-Весна-чарівниця,
Неначе цариця,
Наказ свій послала,
Щоб краса вставала.
І проліски, і травка,
Й зелена муравка,
І кульбаба рясна,
Й фіалочка ясна —
Всі квіти весняні,
Веселі, кохані,
З-під листя виходять
Од сну зимового
До сонця ясного!
2. Робота із листом від Весни
Учень. Що ти нам весно принесла?
Весна. Принесла я вам листа від лісових мешканців.
Лист
Шановні учні 2-Б класу!
В лісі трапилася страшна біда, його зачарувала зла відьма. Весняний ліс увесь потемнів. Не співають пташки, не квітнуть квіти, не цвітуть квіти, не має зелених листочків і молодої травички. Допоможіть, будь ласка, подолати злі чари. Для подолання чар необхідно виконати завдання.
З повагою, лісові мешканці
Учитель. Допоможемо лісовим мешканцям?
Учні. Так
3. Вивчення нового матеріалу . Вірші про весну
Учитель. Вирушаємо у подорож . І перша наша зупинка «Я і Весна».
Завдання читаємо хором.
Розповісти вірші про весну
Учень1 Ось іде весна ланами,
Перелогами, лісами.
Де не ступить - з-під землі
Лізуть паростки малі.
Учень 2 Як опустить вниз правицю -
Зеленіє скрізь травиця.
Як лівицю підведе -
Всюди листя молоде.
Учень 3 На берізку гляне зблизька -
У сережках вся берізка,
До верби підійде - ба! -
В білих котиках верба.
Учень 4 А як здійме руку вгору
До блакитного простору -
З кожним помахом руки
Линуть з вирію пташки.
Учень 5 Розквітають в луках квіти,
Зеленіють в лісі віти.
Все зелене, молоде...
За весною літо йде!
Весна. Дякую вам за допомогу
Учитель. Які ознаки весни ви запам’ятали?
Розповівши вірші про весну ми змогли подолати 1-шу перешкоду і чари злої відьми трохи послабли. Починають текти струмки.
4. Про весняні місяці
Учень. Весняночко-подоляночко, ти з ким до нас прийшла?
Весна. Я прийшла до вас зі своїми синами, весняними місяцями. Кожен місяць цікавий по-своєму. Нехай вони про себе самі розкажуть. Але спочатку відгадайте, як їх звуть.
(Весна загадує загадки)
Ще вітер зимовий
З дощем загуде.
Ще сніг острівками
Блищить де-не-де,
Береза сережки
Свої розпускає.
Чи ви догадались.
Коли це буває? (В березні)
Вже пташки вернулися
В наш край.
Про весну співає
Поле і гай.
Ніжаться на сонці трави і квіти,
Вже настав ласкавий
Місяць… (квітень)
А в цім місяці підряд
Маємо багато свят.
Зеленіють буйно трави,
То іде веселий… (травень)
Весна. Приходь, приходь, Березню,
Діти тобі раді!
Ще зимові вихори літають.
Та весни розгін не зупинити.
І дзвінкі краплини починають
У промінні сонячнім бриніти.
(Виходить Березень. Весна передає йому посох, прикрашений зеленню та квітами)
Весна. Ми чуємо ніжні, ніжні голосочки!
(звучить фонограма – звуки падаючих крапель)
Березень.
Все раніш ясне сонце
На свій шлях виходить,
Все тепліше по віконцях
Проміннячком водить.
Щораз довше огріває
Замерзлу земельку –
Всміхається, обіцяє
Пору веселеньку.
Всміхається приязненько,
Що вже минув лютий,
Що приходить березонько
Річечку розкути.
Розкувати річку з льоду, сніги розтопити,
Сонячнії бережечки
Квітами встелити.
(М.Підгорянка)
Учитель. Першим місяцем весни є березень. Він – символ початку весни. У березні заготовляли кленовий та березовий сік. А як ви вважаєте, чому цей місяць назвали саме так? Хто уважно мене слухав, то обов’язково здогадається.
- Назва місяця походить від слова «береза». Бо з берези точили сік.
- Молодець! А хто з вас знає як ще називали цей місяць в народі?( Відповіді учнів)
- Учитель. А я вам пропоную ось таке прислів’я – «Березень березовим віником зиму вимітає, а весну в гості запрошує». Як ви його розумієте?
( Відповіді учнів) .
- Так, правильно. Температура повітря у березні різко підвищується. А знаєте ви, що є народні прикмети про прихід весни. Наприклад, «Побачив шпака – знай: весна біля порога» або «Ворони купаються ранньою весною – до тепла»
Учитель. У березневий день її зрубали,
Вона немов лебідонька стояла,
Стан обвивали шовковисті коси,
Була нам мила в спеку і морози.
У березневий день її зрубали. Від болю затремтіла, застогнала,
Мов скошена, упала при дорозі,
Весняним соком пролилися сльози.
Той сік цілющий, а вона вже мертва.
Рука не заніміла, не затерпла!
Яке ж жорстоке серце треба мати,
Щоб ту красу навіки зруйнувати?
Стікали долу ще живі сльозинки…
А небо чисте – жодної хмаринки!
Весна ішла – життя всім дарувала,
А на землі берізка помирала…
5. Відгадування загадок про первоцвіти
Учитель. Друга наша зупинка « Березень». Завдання відгадати загадки про первоцвіти.
Загадки
Учень 1 Я перший розквітаю серед гаю,
І білий, наче сніг, я колір маю.
Хто я? Відгадайте! Ви мене не ображайте,
Не зривайте, не топчіть,
Хочу довго - довго жить. Хто я?
(Підсніжник)
Учень 2 Я – перша квіточка весни, небесний,
Ніжний цвіт.
Я пережив зимові сни і знов
Родивсь на світ.
У мене очі голубі, росту між кленів і дубів.
(Пролісок)
Учень 3 А я – квітка синя і вродлива,
Завжди у колі друзів, не сама.
Хоч скромна дуже і сором’язлива,
Та кажуть, запахущої нема!
(Фіалка)
Учень 4 Квітне – веснує земля
Мною синіють поля,
Ідіть, люди, мене топтать,
Щоб на той рік діждать.
(Ряст)
Учитель. Які ще первоцвіти ви знаєте?
Чому вони так називаються?
Як необхідно себе з ними вести?
Друга перешкода подолана. На деревах з’являються зелені листочки.
Учитель. Третя зупинка « Квітень».
Весна
Поле квітами покрите,
Ясно, радісно навкруг.
Це до нас з’явився Квітень,
Мій веселий милий друг.
(Березень передає посох Квітню)
Квітень. Я другий місяць весни. Мене називають квітнем або цвітнем, бо в цей час вся природа у першому цвітінні: розцвітають синьоокі проліски, золоті кульбабки, ніжні фіалки, прозорі крокуси.
Учитель. Які ознаки квітня ви знаєте ?
Як ви думаєте, чому квітень носить таку назву?
6. Інсценізація «Квітень»
Учитель. Завдання показати сценку про місяць квітень.
Сценка.
Автор. Місяць квітень йшов з базару,
Ніс дарунок для весни:
Кошик гарних,
Різнобарвних
Квітів ніжно-запашних.
Ось підходить він до лісу, -
Путь нелегка навесні. –
Кошик з квітами повісив,
Сам спочити сів на пні.
А в цей час вітрець повіяв,
Геть всі квіти розтрусив.
Місяць скрикнув:
Квітень - Лиходію,
Що ж оце ти наробив!
Ой, гультяю і ледащо!
Шкоду робиш ти завжди,
Порозносив квіти кращі
У гаї, луки, сади… -
Вітерець травицю топче:
Вітер - Квіти ці не пропадуть,
Не журися, любий хлопче,
Всюди хай вони цвітуть. –
Автор І з тих пір, коли все квітне,
Журавлі в наш край пливуть,
Того хлопця люди квітнем,
Квітнем місяцем зовуть!
Учитель. Які весняні квіти ви знаєте?
Третя зупинка пройдена і чари подолані на деревах з’явилися квіти.
Учитель. Ми втомилися трішки. Настав час відпочити.
7.Фізкультхвилинка
Веснянка https://www.youtube.com/watch?v=EoV7v2Usz-8
Учитель. За гарну веснянку ми отримали нагороду. Четверта зупинка пройдена. Чари слабнуть. З’являється зелена травичка.
Учитель. П’ята зупинка «Травень»
Весна. А тепер настала черга настала черга Травня. (Квітень передає посох Травню)
Травень.
Ось і я – місяць Травень.
Славний Травень з давніх-давен.
Славен я садами в цвіті,
Запашних квіток росою,
Теплим дощиком весняним,
Сонцем ясним по всім світі.
Весна. Ой, сину, а чи гарно так вихвалятись?
Травень. А ви подивіться навколо. Яка краса! Недарма мене називають травнем, бо це пора буйного росту трав, цвітіння садів.
8. Опрацювання вірша О.Сенатович «Травень»
Завдання опрацювати вірш О. Сенатовича «ТРАВЕНЬ»
Травень
Я травень — сонця помічник,
Я в сонця — сонячний двірник:
Щоденно вранці на зорі
Його стрічаю у дворі,
Кажу до нього: — В добрий час,
Ласкаво просимо до нас.
Я травень — місяць-килимар,
Я ще вигадник і штукар:
Луги вкриваю килимами,
Дружу з бездомними птахами
І в килимах отих густих
Ліплю будиночки для них.
Я травень — місяць-золотар,
Позолочу старий амбар,
Нехай на сонці золотіє
Старий амбар, і двір, і дім.
Нехай старий світ молодіє
Під диво-пензликом моїм.
О. Сенатович
Робота над віршем
АМБАР
1. Назва великої комори, частіше вживається у російській мові. Одноповерхова холодна споруда розташовувалась окремо від оселі і звичайно зводилась з дерев'яних колод без вікон, інколи на цегляному цоколі і призначалася для зберігання зерна, борошна та інших товарів. Підлога виконувалася з подвійним настилом на стовпчиках для провітрювання знизу.
2. Будівля для деяких виробничих потреб (наприклад, ковальський амбар, млиновий амбар тощо).
Учитель. П’ята зупинка пройдена і ось на траві з’явилися чудові, різнокольорові квіти.
III. Заключна частина
1.Підсумок уроку
Учитель. Ми подолали майже усі перешкоди. Давайте, поглянемо, які зміни відбулися у весняному лісі.
Учні. Потекли струмки, з’явилися листочки, зацвіли дерева, з’явилася травичка, квіти на ній.
Учитель. Чого ще не вистачає ?
Учні. Співу пташок
Учитель . Остання зупинка « Я і природа». Завдання пригадати правила поведінки в лісі.
2. Складання правил поведінки у лісі.
Вчитель: Діти, давайте складемо правила поведінки в лісі. Кожна пара подумає і запише своє правило на аркуші, а потім ми із них складемо загальні.
У лісі не можна кричати, тому що це дім, в якому живуть лісові мешканці.
Не ламай гілки дерев, кущів, не обривай з них листя, цвіт.
Не рви квіти на лузі, в полі, в лісі.
Не обривай павутиння на деревах, не вбивай павуків.
Не лови метеликів, бабок, інших комах.
Не чіпай мурашники.
Не бий жаб, не вбивай змій.
Не намагайся ловити диких тварин та їх дитинчат.
У лісі не можна розводити багаття.
У лісі не можна кидати сміття.
Учитель. Молодці. І всі чари злої відьми зникли, у лісі співають птахи, давайте поглянемо туди.
Учитель . До нас хоче звернутися Весна зі своїми синами.
Весна. Час прощатися. Але я вас прошу запам’ятати та виконувати наші побажання.
Березень1. Наче радість
Потрібні нам завжди
Шум гаїв
І грайливих струмків передзвін.
Берегти нашу рідну природу
Давайте гуртом,
Мов один!
Квітень 2. Вмійте природу любити,
Вам у походи ходити.
І мандрувати, любі діти,
Вмійте ж природу любити, кожній стеблині радіти.
Травень3. В полі, у лісі, над яром –
Квіти, дерева і трави.
Цвіту не вирви задаром,
Гілки не втни для забави.
Весна. Оберігайте ж повсюди
Шлях і стежиночку в гаї.
Все те окрасою буде
Нашого рідного краю.
3.Підсумкова бесіда.
- На жаль, наший урок підходить до логічного завершення і ми з Весною, Березнем, Квітнем, Травнем хочемо подякувати вам за сміливу та активну участь. Ви сьогодні гарно працювали.
А скажіть, будь ласка, чи сподобалось вам сьогоднішній урок?
- А що сподобалось найбільше? (Відповіді учнів)
4. Робота з Lego.
Зелена цеглина – ви задоволені своєю роботою на уроці, жовта – могли попрацювати краще, червона – вам нічого не вдалося.
- Ну що ж, до наступної зустрічі. Дякую вам за співпрацю, організованість, уважність.
5.Домашнє завдання
Виразно читати вірш «Травень». Намалювати ілюстрацію до нього.