Урок " Робота з дитячою книжкою"

Про матеріал
Розробка уроку "Робота з дитячою книжкою "Хоч не пишно, аби затишно" українська народна казка "Рукавичка"
Перегляд файлу

 

 РОБОТА З ДИТЯЧОЮ КНИЖКОЮ

 

" Хоч не пишно, аби затишно"

 

Українська

народна казка " Рукавичка "

 

рукав.jpeg 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мета: поглиблювати знання учнів про казку як вид усної народної творчості, вчити виділяти в тексті дійових осіб, спостерігати за структурою і сюжетом казки; розвивати навички діалогічного мовлення, правильно інтонувати речення,  вдосконалювати техніку читання учнів, використовуючи різні види робіт над текстом, збагачувати активний словниковий запас, вчити правильно висловлювати свої думки; виховувати бажання бути щирим, добрим.

Обладнання: мультимедійна дошка, проектор, презентація, маски тварин, картки

 

Хід уроку

І. Організація класу

Нумо, дітки, підведіться.

Один одному всміхніться.

Чули, вже дзвенів дзвінок –

Починаємо урок.

Чи цікаво вам дізнатись

Що сьогодні може статись?

Ну то всядьтеся зручніше

Попрацюємо скоріше.

- Прочитайте девіз нашого уроку

Не просто слухати, а чути,

Не просто дивитися, а бачити,

Не просто відповідати, а міркувати,

Дружно і плідно працювати.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  1.     Мовна розминка

а) Робота над скоромовкою

Вчитель: З чого ж нам урок почати?

Діти:         Скоромовку розказати.

Вчитель: Повправляєм язички, щоб не плутались значки.

                 Перший ряд вже починає – скоромовку промовляє.

 

Діти:         Мама вчить мене читати, вчить мене читати тато.

                  Вчить дідусь і вчить бабуся, скоро-скоро я навчуся.

 

Вчитель: Другий ряд теж не дрімає і швиденько промовляє.

 

Діти:        Начитався букварика та й малюю косарика.

                 Коси сіно, косарику, на своєму гектарику.

 

Вчитель: А тепер і третій ряд, починає працювать.

 

Діти:        Мишка мишку запитала: " Що сьогодні поробляла? "

       Відказала мишка мишці: " Букву А шукала в книжці.

       Буду азбуку вивчати, щоб самій казки читати ".

 

 

 

б) Чистомовка

 

За - за - за - замекала    ( коза ).

Зу - зу - зу - прив’язали  ми    ( козу ).

Зо - зо - зо - йди  сюди,    ( козо )!

Зе - зе - зе - дід  їй  сіно    ( везе ).

Зі - зі - зі - є  що  їсти  цій    ( козі ).

Зи - зи - зи - буде  молоко  нам  від    ( кози ).

 

в) Розчитування

 

Прочитати слова, спочатку від першого слова до останнього, потім від останнього до першого.

 

        каже                    кабан                    зайчик                    скраєчку

        коли                    жабка                    вовчик                   собачка

        кущі                    мишка                   лисичка                  сказав

        куди                    братик                  сестричка               іклан

 

- Яка  буква  спільна  для всіх слів?

 

Буква "ка"казки складає,

А тому у вас питає:

- Розкажіть, в яких казках

Є герої букви "ка"?

 Діти пригадують казки або казкових героїв, у назвах яких є буква "ка".

 

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

 

Казочки знають всі діти на світі

Добре з казками на світі нам жити.

Нас розважають вони і навчають,

Завжди корисними казки бувають.

Кожна казка незвичайна,

Є у ній краплинки щастя

І дітей веселий сміх.

Казка стукає у двері,

Привітаємо її.

 

- Сьогодні  на  уроці  ми  прочитаємо  казку,  в  назві якої  є  буква  "ка". Дізнатися  назву  казки,  зможете,  розгадавши  загадковий кросворд, а слова-відгадки є героями цієї казки.

 

 ІV. Мотивація навчальної діяльності

 

 

 

1. Кросворд

 

 

 

 

 

 

 

Р

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

У

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

К

А

Б

А

Н

 

 

 

 

2.

М

И

Ш

К

А

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

В

Е

Д

М

І

Д

Ь

 

 

4.

З

А

Й

Ч

И

К

 

 

 

 

 

 

 

5.

Л

И

С

И

Ч

К

А

 

 

 

 

 

6.

В

О

В

Ч

И

К

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

Ж

А

Б

К

А

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.               Ця свиня живе у лісі,

 Спить, зарившись в тепле листя,

 Має ікла і щетину,

 Жолуді збира всю днину.

Як же зветься цей іклан?

 Знають всі, що це — … (кабан).

 

  1.               Невеличка та сіренька

В нірці мешкаю тихенько.

 Уночі по хаті – нир,

 Я шукаю сало й сир. (Мишка.)

 

  1.               Клишоногий, волохатий,

Влітку спритний та завзятий,

Ну а взимку, лежебока,

 У барлозі гріє боки. (Ведмідь.)

 

  1.               Хвіст куценький, довгі вуха,

Має в шафі два кожухи.

 Влітку одягає сірий,

Ну а взимку — теплий білий. (Зайчик.)

 

  1.               Ходить свашка із мітлою,

Заміта до лісу слід,

Де недавньою порою

Тут відбувсь її обід. (Лисичка.)

 

  1.               Вдалині посеред ночі

Засвітились хижі очі.

Від його пісень у звірів

Морозець біжить по шкірі. (Вовчик.)

 

 

7. У воді водиться,

 З хвостом родиться,

А як виростає —

Хвіст відпадає. (Жабка.)

 

  •    То  яку  казку  будемо  читати? ("Рукавичка")

 

V. Робота над темою уроку

 

  1.               Вступна розповідь

 

- Казок чимало є на світі - і веселих, і сумних. Із перших днів дитинства нас супроводжують казкові герої. Казки нам читають бабусі та мами, із задоволенням ви дивитеся їх по телевізору. А звідки вони взялися? У деяких казках не має автора. Адже йшли вони до нас із давніх-давен, переказувалися від одного покоління до іншого. І тому вони мають назву - народні.

І сьогодні на уроці ми прочитаємо українську народну казку "Рукавичка".

 

  1.               Слухання казки у записі

 

- Яких  героїв  казки  ви  запам’ятали?

- Де  взялася  у  лісі  рукавичка?

 

  1.               Словникова  робота

 

шкряботушка     біжить

скрекотушка                                     де  не  взявся

побігайчик                                    вилазить

сестричка                                        суне

 братик                                            влізла

іклан                                                 плигає

набрідь                                          прибіг

 

- Прочитайте  слова,  правильно  наголошуючи.

- Що  об’єднує  слова  першого  стовпчика? А  другого?

 

  1.               Повторне  мовчазне  читання  казки

 

- Чи  в  повному  обсязі  казка  у  підручнику?

- Якої  частини  немає?

 

  1.               Аналіз  казки  з  елементами  вибіркового  читання

 

- Прочитайте  за  порядком  назви  тваринок,  що  оселилися в рукавичці?

- Кого  звірі  вже  не  хотіли  впускати?

- Прочитайте,  чому?

- Скільки  тварин  поселилось  у  рукавичці?

 

  1.               Робота в парах (на картках)

 

- З'єднайте назви тварин з їх прізвиськами у казці.

 

 Мишка                               iклан

 Жабка                                сестричка

 Зайчик                                братик

 Лисичка                              стрекотушка

 Вовчик                               шкряботушка

 Кабан                               побiгайчик

 Ведмідь                           набрідь

 

- Чому всім цим тваринкам дали такі прізвиська?

 

  1.               Фізкультхвилинка

Ми  по вулиці  ідем

Гарно  всі  себе  ведем.

Ось  і   " зебра ",  зупинись.

Вліво,  вправо  подивись.

Вільно  скрізь,  машин  нема.

Йдем  по  зебрі  прямо  ми

До  театру  всі  прийшли,

Тихо  в  зал  усі  зайшли,

Зайняли  свої  місця.

Почалась  вистава  ця.

 

  1.               Читання казки в особах

 

- Читаючи казку, намагайтеся голосом передавати того героя, слова якого ви читаєте.

 

  1.               Розвиток зв’язного мовлення

 

- Пригадайте, як закінчилася казка? Розкажіть її кінець.

- Давайте  ж  продовжимо  казку.

- Куди  ж  тварини  пішли  зимувати?

 

VІ. Підсумок уроку

 

Технологія "Мікрофон"

- З якою казкою ми сьогодні познайомилися?

-  "Хоч не пишно, аби затишно" – як ви розумієте цей вислів?

- Чи можна про цей вислів сказати, що це головна думка казки "Рукавичка"?

- Чого навчила вас казка "Рукавичка"?

-  Послухайте  віршик,  який  також  називається  "Рукавичка ",  і скажіть,  чому  ж  хлопчику  не  вдалося  поселити  когось  у рукавичку?

 

Вчора  Галочка – сестричка

Казку  прочитала,

Як  у  лісі  рукавичка

Звірам  домом  стала.

Я  покинув  рукавичку

За  городом,  там,  де  ліс,

Й  вовк  у  неї  не  заліз.

Мабуть,  дуже  замала

В  мене  рукавичка!

Взяв  у  мами  зі  стола,

З  ліжка – у  сестрички.

Рукавичок,  мабуть,  з  п’ять

В  ліс  відніс –

Хай  звірі  сплять.

Я  не знаю,  як  було,

Як  у  лісі  сталось,

А  мені  не  повезло –

Від  усіх  досталось.

- Чому  ж  хлопчику  дісталось?

- Що  він  не  зрозумів?

 

VІІ.  Домашнє завдання

 

Читання в особах, підготуватися до інсценізації казки "Рукавичка"

 

Ось і уроку кінець,

Хто працював, той молодець.

Що сподобалось вам, поділіться вдома,

Що сумним було, пожалійтеся вдома

Всі дружні й активні були увесь час.

Хороші оцінки сьогодні у вас.

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК ЛІТЕРАТУРНОГО ЧИТАННЯ

 

" На язиці медок,

а на думці льодок"

 

Українська народна казка

 " Лисиця та Їжак "

481.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мета: поглиблювати знання дітей про казку як вид усної народної творчості,навчитися правильно висловлювати свої думки, характеризувати героїв казки, удосконалювати навички читання та діалогічного мовлення; розвивати увагу, пам’ять, швидкість мовлення, збагачувати мовний словник учнів; виховувати доброту, порядність та дружні відносини між людьми.

Обладнання: мультимедійна дошка, проектор, презентація, маски тварин, друкований матеріал.

 

Хід уроку

І. Організація класу

Знову день почався, діти!

Всі зібрались на урок.

Тож пора нам поспішати

Кличе в подорож дзвінок.

Працюватимем старанно,

Щоб почули у кінці ,

Що у нашім дружнім класі

Діти просто молодці!

  • Обговоримо правила роботи на уроці.

 

Будемо                                                    Не будемо

 

говорити виразно                    перебивати іншого

 

слухати уважно                               викрикувати

 

виправляти помилки                    відволікати від роботи

 

цінувати час                                  створювати шум

 

поважати товариша                    ображатися

 

радіти                                            грубіянити друзям

 

переживати                                бути байдужим

 

ІІ. Мовленнєва розминка

 

  1. Скоромовка

Прочитати скоромовки на одному мовному диханні:

 

Бабин біб розцвів у дощ –

 Буде бабі біб у борщ.

 

Босий хлопець сіно косить,

Роса росить ноги босі.

 

Ой був собі коточок,

 Украв собі клубочок

Та й сховався в куточок.

 

 

  1. Чистомовка

 

Ди - ди - ди - дай напитися … (води).

Жа - жа - жа - ми знайшли … (вужа).

Жи - жи - жи - ти мені … (допоможи).

За - за - за - гарна в діда … (коза).

Лю - лю - лю - я тварин .. (люблю).

 

  1. Читання словникових пірамід

 

Ну, а зараз тренуємо наш ротик і очі. Дивлячись на крапку, читаємо ціле слово.

 

 

пів

ник

 

го   

лод

сес 1

   тра

 

здо

1ров

клю11

     вав

 

ста 1

111ра

річ1111

         ка

 

шу11

1111бовсть

м'я11111

            та

 

віль11

11111ха

 

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

 

1.  Гра " Хто це любить їсти? "

 

 - Відгадайте, хто із звіряток загадав бажання смачненько поїсти. Як цю тварину називають у казках?

 М'ясо, кістки (вовк, " Вовчик - братик " )

 Моркву, капусту, кору, молоді пагінці (заєць, " Зайчик - побігайчик ")

 Мед, малину (ведмідь, " Ведмідь - набрідь ")

 Мухи, комарі, мальки риб (жаба, " Жабка-скрекотушка ")

 Корені рослин, жолуді, горіхи, черв'яки, картоплю (кабан, " Кабан - іклан ")

 

- З якої казки ці герої?

 

2.  Інсценізація казки "Рукавичка"

 

IV. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

 

А що ж ми будемо робити?

А що  ж ми будемо читати?

Ви зможете усі сказати,

Як спробуєте загадки відгадати.

 

Живе у лісі,

Хижа, дика,

Любить курку та індика.  (Лисиця)

 

 Дивний звірок,

 Круглий, мов клубок,

 Голки стирчать,

 Спробуй узять. (Їжак)

 

- Сьогодні  на уроці ми продовжимо  працювати над казками про тварин, а саме про лисицю і їжака. А казка так і називається "Лисиця та Їжак".

- Що ви знаєте про цих тварин?Де вони живуть і чим живляться?

 

V. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу

 

1. Первинне сприйняття казки

 

Учитель читає казку не до кінця, а до слів "...виводок тетеревенят пасеться"

 

2.Перевірка первинного сприйняття

 

 - Хто головні дійові особи?

 - Звідки прийшла лисичка? Кого зустріла?

 - Як може закінчитись казка?

 

3. Словникова робота

 

Невдале

Позирає

Потупав

Тугіше

Солодкими оченятами

 

- Поясніть значення цих слів.

 

4. Фізкультхвилинка

 

Їжачок ішов лісочком,

Вмить згорнувся він клубочком.

А лисичка походила

Й їжачка того не з'їла.

 

  1. Гімнастика для очей

 

 

 

6. Повторне читання казки вголос окремими учнями

 

- Прослухавши казку до кінця, ми побачимо, хто правильно передбачив кінцівку.

 

7. Аналіз казки з елементами вибіркового читання

 

- Де зустрілися їжак і лисиця?

- Що зробив їжак після привітання? Чому згорнувся клубочком?

- Щ о лисиця запропонувала їжачку?

- Чи повірив їжачок їй? Чому?

- Як би ви вчинили на місці їжачка?

- Чи справді лисиця не їсть м'яса?

- Прочитайте, про що повідомив їжачок лисичці? А для чого він це сказав?

- Як змінився настрій лисиці? З чого видно, що вона дуже зраділа?

- Поясніть вислів "як і не було". Куди ж побігла лиска?

- Чи правду казала лисичка їжачкові? Для чого був її обман?

- А їжачок був правдивим? А чому ж обманув їжачок?

 

 Отож, вони обоє обманули один одного. Чий обман був хижий, корисний? А чий більше схожий на хитрість?

- Хто з них виявився хитрішим?

 

8. Розвиток  навичок читання

 

   Гра в парі " Стоп - старт "

   " Старт " - читати якнайшвидше , " стоп " - зупинитися і відпочити.

 

9. Підготовка до діалогічного мовлення

 

- Як треба читати слова лисички? (З хитринкою, улесливо).

-  Як треба читати слова їжачка? (Спочатку з недовірою, а потім впевнено).

- Знайдіть і прочитайте тільки слова лисички.

- Знайдіть і прочитайте слова їжачка.

 

10. Читання в особах

 

Технологія "Вмикаємо телевізор"

- А зараз ви будете розігрувати казку "Лисиця і їжак" у передачі "В гостях у казки". (Діти одягають маски і читають в особах).

 

11. Мовно-логічне завдання

 

 

 

 

Технологія "Асоціативний кущ"

 

На дошці написані слова-характеристики і малюнки лисиці та їжачка. Учні поєднують  слова із малюнками.

Слова: підступна, зла, винахідливий, розумний, безсоромна, улеслива, хитрий, кмітливий, хижа, ніжна, злий.

- Які слова не підійшли ні до кого?

- Кому у цій казці ви більше симпатизуєте? Чому?

 

12. Робота над прислів’ями

 

- Прочитайте прислів’я, роз’єднуючи окремі слова.

 

 

Більшевірсвоїмочам, ніжчужимречам.

Наязицімедок, анадумцільодок.

 

- Як ви розумієте ці прислів’я?

- Чи розкривають вони тему казки?

- Чого вчить нас ця казка?

 

VІ. Підсумок уроку

 

Рефлексія результатів уроку

Я дізнався …

Я навчився …

 

 

VІІ. Домашнє завдання

 

Читати казку, відповідати на запитання у підручнику. Уміти характеризувати героїв.

 

Збіг наш урок , як коротка мить.

Дуже швидко час біжить.

Ще попереду у нас багато казок.

Цікавих, розумних, смішних сторінок.

 

 

 

 

 

 

 

УРОК ЛІТЕРАТУРНОГО ЧИТАННЯ

 

" Де сила не зможе ,

там розум допоможе "

 

Українська народна казка

" Цап та Баран "

f36c3ee8995bb2f4366fb85ad8fdc471.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мета: закріпити з дітьми зміст вивчених казок, вчити відтворювати його словами самої казки, правильно називати героїв, відповідати на запитання повними реченнями, збагачувати словник дітей народними виразами, підтримувати інтерес до драматичної діяльності, працювати над інтонаційною виразністю мовлення, силою голосу, темпом мовлення;  розвивати вміння виділити в тексті дійових осіб, давати їм характеристику, вміння працювати в парах ;виховувати почуття дружби , взаємодопомоги.

Обладнання: мультимедійна дошка, проектор, презентація, маски, конверт з листом.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Давайте привітаємось,

Давайте посміхнемося,

Давайте в очі глянемо,

І нам тепліше стане.

 

- Діти, давайте сьогоднішню зустріч розпочнемо з побажань.

- Доброго ранку, Іринко, я бажаю тобі веселого дня!

- Доброго ранку, Ромчику, я дуже рада тебе бачити!

- Вітаю тебе, Тетянко, я хочу щоб день у тебе був щасливим!

 

Діти вітаються один з одним, сідають на свої місця.

" Психоформула "

- Щоб урок наш не пройшов марно, давайте налаштуємось на роботу.

Люблю я свій розум,

Увагу та пам'ять.

Працює мій мозок.

І вчусь я старанно.

Сприймаю все нове

І мислю логічно.

Учителя слово

Здійсню я практично.

 

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

- Дітки, сьогодні хтось залишив нам ось такого листа: 

Відкладайте усі справи,

Балачки свої, забави,

Слухайте мене, будь ласка,

Вас до себе зву я – казка.

- Хочете відвідати чарівну Казкову країну? Непросто це зробити, треба любити казки, багато знати їх. А ви любите казки, знаєте їх? Сідайте гарненько, будь ласка, помандруємо у казку.

ІІІ. Мовленнєва розминка

- Щоб ротик був слухняним ми завжди починаємо уроки читання з мовленнєвої розминки.

 

  1.    Розчитування

АЧН   ОЧН   УЧН   ИЧН   ІЧН   ЯЧН   ЮЧН

ЧНА   ЧНО   ЧНУ   ЧНИ   ЧНІ   ЧНЯ   ЧНЮ

НЧА   НЧО   НЧУ   НЧИ   НЧІ   НЧЯ   НЧЮ

- Читаємо: весело; здивовано; повільно;із запитанням; сердито; спокійно.

 

  1. Скоромовка (робота в парах)

Прочитайте один-одному скоромовку у різних темпах (повільно - швидше - швидко)

У сороки білобоки -

п ’ ять малят сороченят.

Усі чисто їсти хочуть,

Всім їм треба дати лад.

 

ІV. Перевірка домашнього завдання

  1. Читання казки

- Прочитайте казку, намагайтеся голосом передавати слова автора, слова лисички і слова їжачка.

 

  1. Характеристика героїв (робота в парах)

- Попрацюйте в парах: один з вас охарактеризує образ лисички, а другий – образ їжачка.

Перевірка 2 – 3 пар.

V. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу

1. Вступна бесіда

- Продовжуємо читати казки про тварин. Про одну з них Грицько Бойко написав такого віршика.

Баранець

Ви послухайте , малята!

Казка ця про одного молодого баранця.

Був в кошарі у отарі баранець,

На узліссі він одбився від овець.

Загулявся і подався напрямки!

Тупу – тупу , ноженята , до ріки!

Він із річки пив водичку

й з усіх ніг сам , - раденький,

що дурненький, в ліс побіг.

В темнім лісі заблудився баранець.

- Як добратись до кошари баранцеві?

А назустріч баранцеві мчать вовки,

очі світяться і клацають клики…

Повернув він і подався навтьоки!

А назустріч баранцеві ще вовки.

Що робити ? Зупинився баранець…

Тільки казочці , малята , не кінець.

Я тоді писав у лісі книжку цю

і відкрив одну сторінку баранцю.

В цьому вірші він сховався залюбки …

Ви спитаєте у мене :

- Де ж вовки ? –

Перегризлися від злості й на траві

розпластались всі чотири неживі.

 

- Чи сподобався вам вірш?

- Яким був баранець?

- Чому він потрапив у халепу?

Тож перший герой нашої сьогоднішньої казки буде баран. Назву наступного героя ви дізнаєтесь, відгадавши загадку.

З рогами, а не бик,

Кору здирає,

А кошиків не плете. (Цап)

- Сьогодні ми знайомимося з українською народною казкою " Цап та Баран ".

2.  Первинне сприйняття казки

Слухання запису казки з демонстрацією ілюстрацій.

- Хто автор казки?

- Чим сподобалася вам казка?

3. Словникова робота

   Читання слів " луною " за вчителем:

проженімо

компанією

ворожбит

відсіля

"Довідкове бюро"  (підготовлений учень)

Відсіля – звідси.

П’ятами накивати – швидко втекти.

Курінь – легка будівля , сторожка.

Прибрались – тут : пішли геть.

Ворожити – тут: передбачати , вгадувати.

Ворожбит – тут: той, хто ворожить.

4. Читання казки учнями "ланцюжком"

- Чому чоловік та жінка вигнали Цапа та Барана?

5. Фізкультхвилинка

Вийшов в поле боровик

Та й узявся в боки,

Бо він бачити не звик

Обрії широкі.

Покрутився на нозі,

Реготом залився,

Танцюристці-бабці

В пояс уклонився.

Десь за зайчиком ганявся,

Виспавсь на пісочку,

Коли вечір вже настав –

Викупавсь в струмочку.

6. Аналіз казки з елементами вибіркового читання

- Що зробили Цап та Баран, коли хазяї вигнали їх з двору?

- Що вони побачили серед поля?

- Що робили вовки? Прочитайте.

- Як Цап та Баран перехитрили хижаків?

- Як вовки хотіли врятуватися?

- Прочитайте зачин казки; кінцівку.

 

 

7.  Характеристика героїв казки (робота в парах)

- На початку казки йдеться про те , що Баран був дужим та несміливим, а Цап – сміливим та недужим. Які ще риси характеру виявили герої? Розкажіть один-одному.

8. Читання казки за особами

- Скільки дійових осіб у казці?

- Намагайтеся правильно інтонувати речення.

9. Розвиток зв’язного мовлення

а) Гра "Ти - мені, я - тобі"

- Придумайте запитання за змістом казки , поставте його однокласникам.

б) Гра "Утвори прислів'я"

- З'єднайте частини прислів'їв. Поясніть їх значення.

Вчення в щасті украшає,

Голова без розуму,

Де сила не зможе ,

Кожна голова

там розум допоможе.

має свій розум.

а в нещасті утішає.

як ліхтарня без свічки.

- Яке з прислів’їв може бути головною думкою казки "Цап та Баран"?

VІ. Підсумок уроку

Рефлексія результатів уроку

Я дізнався …

Я навчився …

VІІ. Домашнє завдання

  Читати казку. Підготуватися до інсценізації казки.

Чи було цікаво,

Чи було вам лінь?

Хочеш буть розумним,

Заглядай частіше

 

В чарівну глибінь.

 

Завтра вже ми іншу

 

Тему будемо вивчати,

 

Та знання здобуті

 

Треба пам’ятати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК – ПОДОРОЖ

З ЛІТЕРАТУРНОГО ЧИТАННЯ

 

" По роботі й нагорода "

 

Українська народна казка

" Півник і двоє мишенят "

img3_230620111050163871.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мета: познайомити дітей з українською народною казкою "Півник і двоє мишенят", вчити виразно інтонувати казку, правильно читати в особах, аналізувати казкові сюжети, розкривати мотиви вчинків дійових осіб, риси їх характерів; розвивати зв’язне мовлення учнів, збагачувати словниковий запас; виховувати почуття дружби, доброзичливого ставлення до людей, працелюбність.

Обладнання: мультимедійна дошка, проектор, презентація, запис казки, маски, мовний матеріал.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Доброго ранку! Доброго дня!

Хай плещуть долоньки!

Хай тупають ніжки!

Працюють голівки!

Доброго ранку! Доброго дня!

Бажаю вам я здоров'я й добра!

Психологічний настрій на урок

- Який у вас настрій перед початком уроку?

ar119291695048637.jpg- За виразом обличчя я бачу, що у вас все гарно і загальний наш настрій можна показати так

 

- Я бажаю вам, щоб такий настрій був у всіх нас до кінця уроку.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

- Любі діти! Я рада вас бачити на уроці читання . Ми знову з вами в королівстві казок і будемо пізнавати нове, цікаве, казкове. Сьогодні у нас незвичайний урок,тому що ми помандруємо у подорож казковим лісом, познайомимося з лісовими мешканцями, які для вас підготували цікаві завдання. Тож вирушаємо у путь.

ІІІ. Мовна розминка

- В лісі нам зустрілася лісова мешканка мудра Сова. Вона підготувала нам завдання для мовної розминки.

1. Гра " Хто як говорить "

- Пригадаймо, друзі, вмить, як пшениченька шумить? ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш

Як в гайку струмок дзвенить: джр-джр-джр-джр-джр

Як бджола в саду бринить: дз-дз-дз-дз-дз-дз

Як шумлять у птаха крила: ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш

В морі синьому вітрила: ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш

Вітер з гаєм розмовляє ш-ш-ш-ш-ш

Поміж листячком гуляє: ш-ш-ш-ш-ш-ш

Й ми всі трохи пошуміли, від роботи відпочили.

2.  Чистомовка

 - Щоб наше мовлення було правильним , працюємо з чистомовкою.

Че-че -че- влітку сонечко пече,

чу-чу-чу- всім спечу по калачу,

чі-чі-чі- не лежи на печі.

 

3. Стежина скоромовок

- Пройдемося стежиною скоромовок.

Хитру сороку спіймати морока,

А на сорок сорок - сорок морок.

Жатка жваво жито жне, жатку жнець не дожене.

IV. Перевірка домашнього завдання

- Трошки втомилися та присіли відпочити на пеньок, аж тут вітерець крилом махнув, нам завдання ще сипнув.

- Зберіть усі знання і сили , згадайте все ,що дома вчили.

Інсценізація казки " Цап та Баран "

 

V. Повідомлення теми та мети уроку

- Із казкою, над якою ми сьогодні будемо працювати, ви знайомі давно. Ми повинні навчитись виразно читати казку, вміти передавати інтонацію настроїв героїв,  складати характеристику героям, робити висновки і давати оцінку діям персонажів.

1. Шифрограма

- Щоб дізнатися, яку казку будемо читати, хитра Лисичка - сестричка загадала нам шифрограму.

- На дошці в один ряд виставлені картки з літерами, нижче під кожною літерою – номер. Треба розставити літери по порядку, тоді дізнаєтесь назву казки, яку будемо сьогодні читати.

В   В  Д   Е    Є    И  И   І   І   К   М   Н   Н   О   П    Т    Ш   Я 

3    9   8  15   11   5   13  2  7   6   12   4   16  10  1    18   14   17

- Яку казку ми  сьогодні будемо читати? ( " Півник і двоє мишенят ")

VІ. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу

 

 

1. Словникова робота

- Мудра тітонька Сова хоче пояснити вам деякі слова, які, можливо,  вам будуть незрозумілі.

Ціп – це знаряддя для молотьби зерна, яке складається із двох палок, з’єднаних між собою ременем.

Млин – це споруда для розмелювання зерна на борошно.

Опрацювання  колонок  слів

 

місив                                         намолотив                                              борошно

замісив                                     намолотити                                            частувати

замісити                                   обмолотив                                              стривайте

міситиме                                  молотитиме                                           пропищали

 

2. Читання казки вчителем, показ ілюстрацій відповідно до змісту казки

Від слів: -  Хто міситиме? – перегляд  казки в записі

 

  • Хто були Круть і Верть?
  • Як звали півника?
  • Що знайшов півник?
  • Що любили робити мишенята?

 

3. Повторне читання казки учнями "ланцюжком"

- По дорозі нам зустрівся метелик, на крильцях якого наступне завдання: прочитати казку "ланцюжком" і  проаналізувати її.

- Читаючи , подумайте , чому герої казки мають такі імена?

4. Аналіз казки з елементами вибіркового читання

- Де відбуваються події казки ? В яку пору року?

- Чому мишок звати Круть і Верть ?

- Прочитайте ,що найбільше вони любили робити ?

- Прочитайте , чим займався півник .

- Прочитайте ,які поради давали мишенята.

- Хто все це робив ?

- Прочитайте улюблені слова мишок .

- Що вийшло із пшеничного колоска ?

- Що робили весь цей час мишенята ?

- Хто більше наробився ?А хто більше зрадів пирогам ?

- Прочитайте ще раз мовчки останню розмову півника з мишками.  Прослідкуйте , як змінювався настрій мишенят під час розмови .

- Що зробив півник? Чи справедливо він вчинив ?

- Чому мишенята вилізли з-за столу ?

5.  Фізкультхвилинка

- Ми вийшли на чудову галявину, де лісові мешканці відпочивають, давайте приєднаємося до них.

Два пiвники, два пiвники

Горох молотили,

Двi курочки-чубарочки

До млина носили.

Цап меле, цап меле,

Коза насипає,

А маленьке козенятко

На скрипочку грає.

Танцюй, танцюй, козуленько,

Нiжками туп-туп,

Татусенько з матусею

Принесуть нам круп, круп.

А вовчок-сiрячок

З лiсу виглядає

Та на бiле козенятко

Скоса поглядає.

6. Читання казки в особах

 В театр ми пограємо ,

в особах почитаємо .

- Давайте віддячимо нашим лісовим друзям за їхню гостинність і покажемо їм невеличку виставу.

- Читаючи, звертайте увагу на розділові знаки і слова що "підказують " інтонацію речень. Читаємо до слів "...спеклися пироги, півник їх вийняв"

7. Інсценування казки від слів "...спеклися пироги ,півник їх вийняв"

Продовжуємо грати ,

будемо казку інсценувати .

 

 

8.  Характеристика героїв

- Нам вже час повертатися до нашого класу, але мудра Сова не хоче нас відпускати, поки ми не виконаємо декілька її цікавих завдань.

Технологія "Асоціативний кущ"

  • На дошці ілюстрація півника і мишенят, і слова, що характеризують героїв.
  • Виберіть правильні характеристики.

слухняні                  роботящий

веселі                      розумний

ледачі                      лінивий

 нероби                   трудолюбивий

працьовиті              невдячний

хитрі                        стриманий

9. Розвиток зв’язного мовлення

а) Творча робота

 - Подумайте , що буде з героями після закінчення твору?

- Де треба було змінити сюжет казки , щоб мишеня таки змогли їсти пироги?

- Діти, які б поради ви дали своїм друзям, щоб вони не потрапили у такі неприємні ситуації, як  герої казки "Півник і двоє мишенят"?

-Я дуже захоплююсь вашими порадами. Сподіваюся, що всі їх взяли до уваги.

б) Робота з прислів’ями

- З'єднайте частини прислів’їв.

- Виберіть прислів'я , яке виражає головну думку казки.

Робота спільна -

й нагорода.

Праця чоловіка годує,

як пісня весела.

По роботі

той ніколи не має часу.

На чужу роботу дивитись -

ситому не бути.

Хто нічого не робить,

а лінь марнує.

 

VІІ. Підсумок уроку

- Завдання лісових мешканців ми виконали, час повертатися до нашого затишного класу.

- Хто з героїв сподобався? Чому ?

-  Як ви вважаєте, чи добре вчинив півник щодо мишенят?

- А як би вчинили ви на місці півника!

- Чи завжди ви допомагаєте дорослим, коли вони просять?

- Чи не поводитесь інколи , як мишенята?

- Чого вчить ця казка?

VIII. Домашнє завдання

1-ша група - читати казку в особах

2-га група - переказувати казку

3-тя група-намалювати малюнки ,які б стали кадрами діафільму "Сторінками улюблених казок"

За відповіді ваші спасибі вам, діти.

Прийшов час урок наш завершити.

 

- Я думаю, що ми всі були уважні, старанні, тому заслужили за свою працю нагороду - пиріжки.

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК

ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ

 

" В гостях у казки "

wizard.gif 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мета: узагальнити та систематизувати  знання учнів, отримані при вивченні теми " Українські народні казки ", формувати уміння і навички аналізувати, робити висновки з прочитаного, створити в уяві дітей художні образи казкових героїв, збагачувати активний та пасивний словник учнів; розвивати пізнавальні й творчі здібності, уяву, фантазію; виховувати шанобливе ставлення  до книги, інтерес до народної творчості .

Обладнання: проект, мультимедійна дошка, презентація, мовний матеріал, маски.

 

 

Хід уроку

І. Організація класу

Доброго ранку! Доброго дня!

Доброго – вчора, сьогодні, щодня…

Хай не псується годинник на вежі.

Хай буде все на землі, як належить:

Сонце – як сонце, літо – як літо,

Дощик – як дощик, діти – як діти.

Кожному дому щастя бажаю.

Доброго ранку! Доброго дня!

Знову я рада усіх вас зустріти

І запросити у дружнє коло,

Щоб посмішки й щастя цвіли довкола,

Щоб співались чарівні пісні,

А зло не підкралось навіть у сні.

Щоб мали ми право у мирі всі жити,

Щоб вміли любити і вміли дружити.

Гра " Коло побажань "

(Діти бажають один-одному всього найкращого на цей урок)

 

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів

  • В ефірі - дитяча телепередача "В гостях у казки". З вами постійна ведуча - Ірина Валеріївна. Я рада вітати всіх присутніх у нашій студії.

- Дозвольте представити вам команду, з якою я працюю: Лисичка Сестричка, Півник Голосисте Горлечко і мудра тітонька Сова. У листах, які надходять до нас, глядачі часто задають запитання "Чому ми ведемо передачу саме про казки"? А ось чому:

Лисичка Сестричка

Існує книг багато на землі,

Вони цікаві, мудрі та повчальні,

Та кожен з нас, дорослий чи малий,

Казки читає - дуже вони гарні.

Півник Голосисте Горлечко

Казка - це світ, чарівний та незвичний,

Казка - це диво, сповнене краси.

Поринуть у казку - це ж бо так цікаво,

Це справді свято, радість для душі.

 

Мудра тітонька Сова

У казці звірі свою мову мають,

Дерева розмовляють, мов живі,

Добро і правда завжди зло долають,

Тому і люблять казку діти всі.

 Мудра казко, казко - чарівнице,

Ти даруєш ласку,

Вчиш  ростить пшеницю.

Поведи нас за собою в світ

Прекрасний і чудовий.

 

- А тепер зустрічайте нашу сьогоднішню гостю – Казку

(До класу заходить підготовлена учениця в ролі Казки)

Казка: Вітаю вас, дорослі і малі,

Від всіх казок низенький вам уклін.

Я – казка мудра, хочу вам сказати,

Що кожен з вас мене повинен знати.

Бо, кажуть, казка вчить на світі жити,

Та правду й волю завжди боронити.

Я, друзі, казка добра й чарівна.

Мене ви знаєте і любите, з маля.

 

- Сьогодні у нашій передачі беруть участь діти, які хочуть в майбутньому стати постійними ведучими цієї програми. Отож, сьогодні у передачі: розвиток навичок правильного і виразного читання із студії "Юних дикторів", інформація про прочитані казки із  "Інформаційної" студії, робота в студії "Акторської майстерності".

ІІІ. Робота над темою уроку

1. Мовна розминка

- Якщо ви хочете бути справжніми акторами, працювати будемо за всіма акторськими правилами. Актори, ведучі повинні багато читати, швидко орієнтуватися у запропонованих текстах, чітко і виразно промовляти слова. Тож ми завітали до студії " Юних дикторів ".

 

 

а) Чистомовка

Шу-шу-шу- чистомовки я пишу.

Ят-ят-ят- їх пишу для всіх малят.

Ки-ки-ки- і говорять залюбки.

Ло-ло-ло- щоб чисте мовлення було.


б) Гра " Роз'єднай слова та вгадай казку "

Татаквжетісно, щорукавичкаось-осьрозірветься. Колицедідоглядівся,— немарукавички. Вінтодіназад — шукатиїї, асобачкапопередупобігла. Бігла-бігла, бачить — лежитьрукавичкаіворушиться. Собачка тоді: "Гав-гав-гав!". Вониякзлякаються, яквирвутьсязрукавички,— такусійпорозбігалисялісом. Прийшовдідтайзабраврукавичку.

- Як називається казка, уривок якої ви щойно прочитали?

2. Технологія " Мозковий штурм "

- Переходимо до " Інформаційної " студії.

- Як називається розділ, над яким ми працювали останні уроки? (Українські народні казки)

- Чому він так називається?

- Які казки ми читали?

- Яка казка вам найбільше сподобалась? Чому?

- " На язиці медок, а на думці льодок " – до якої казки підходить це прислів’я?         (" Лисиця та Їжак")

- Чого навчає нас ця казка?

- " По роботі й нагорода "- до якої казки підходить це прислів’я? ( " Півник і двоє мишенят ")

- Чого навчає нас ця казка?

3. Робота над загадками

- Хитра Лисичка Сестричка хоче запропонувати вам розгадати загадки про героїв казок.

  • Хоч у нього й шуба є,

Та як холод настає,

Він не їсть, тоді й не п’є,

І не ходить, й не гуляє,

А у лігво спать лягає. ( Ведмідь)

 

  • Пара довгих вушок.

Сіренький кожушок.

Скорий побігайчик,

А зоветься ... ( Зайчик)

 

  • В лісі є кравець чудовий,

шиє звірам він обнови.

Для ведмедів кожушки, для лисички – сорочки.

Для куничок – рукавички,

А для білочок – спіднички.

Зайцю – валянки на лапки,

І собі пошив піджак.

Хто кравець такий .... ( Їжак).

 

  • Знайшов півник колосок,

Змолов борошна мішок.

Спік негайно у печі

Пиріжки та калачі.

Кого ж він не пригощав,

бо  жоден з них не працював ? (Мишенят)

 

  • Ходить свашка із мітлою,

Заміта до лісу слід,

Де недавньою порою

Тут відбувсь її обід. (Лисичка)

 

  • У воді водиться,

З хвостом родиться,

А як виростає —

Хвіст відпадає. (Жаба)

 

 

 

4. Робота над прислів'ями

- Спробуйте прочитати ці прислів’я і поясніть, як ви їх розумієте?

 

                     а розуму                     Казки                                маленькі

                                         багато                    в них

( Казки маленькі , а розуму в них багато.)

 

                   вигадка                   Казка                       зрозумій            повчальне

                                    в ній                         та                            щось

( Казка -   вигадка , та в ній щось повчальне  зрозумій.)

- Прочитайте прислів’я з наростаючим темпом.

- Прочитайте на одному диханні.

5. Фізкультхвилинка

Буратіно потягнувся

Раз зігнувся, два зігнувся,

Три присів, чотири встав,

П’ять – вперед закрокував.

Буратіно покрутився,

Раз схилився, два схилився.

Потім далі він пішов,

Але ключик не знайшов,

Щоби ключика дістати,

Треба нам навшпиньки стати.

6. Гра " Відгадай казку "

- Півник Голосисте Горлечко буде показувати вам ілюстрації, а ви відгадувати з якої це казки.

7. Інсценізація казок

- Ми вирушаємо до останньої студії "Акторської майстерності ".

- Мудра тітонька Сова дуже полюбляє ходити на вистави. Давайте покажемо їй, як ми вміємо інсценізувати казки. Кожна група учнів отримала завдання інсценізувати казку.

1 група – казка " Рукавичка "

2 група – казка " Півник та двоє мишенят "

3 група – казка " Лисиця та їжак "

 

IV. Підсумок уроку

- Дорогі діти! Я вам дуже вдячна за любов до рідної мови, до казки, за уважне читання казок, за те, що ви любите і шануєте рідне слово. Давайте спробуємо скласти сенкан до слово КАЗКА

1. Технологія " Сенкан "

Казка.

Чарівна, захоплююча.

Розповідає ,застерігає, повчає.

Навіює солодкі сни.

Вигадка.

2. Рефлексія "Чемоданчик вражень"

Учні називають (складають в чемоданчик) свої враження від уроку.

Швидко спливають хвилинки,

От і прощатись пора.

Я на прощання вам зичу

Щастя, здоров’я, добра.

 

 

 

 

1

 

docx
До підручника
Літературне читання 2 клас (М. Зоряна)
Додано
12 лютого 2022
Переглядів
1435
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку