Урок роботи з дитячою книжкою в 1 класі "Автори та ілюстратори дитячих книжок. Художнє оформлення книги. В. Марсюк «Тигр утік із зоопарку»"

Про матеріал

В умовах сучасного стрімкого технічного прогресу, інтерес до дитячої книжки значно знизився. Нова українська школа, одним з основних завдань ставить перед собою – навчити дітей читати, любити книгу. Пропонує нам перехід до читацькоцентричної школи.

У своїй роботі я приділяю велику увагу урокам роботи з дитячою книжкою. Намагаюся зробити їх сучасними, корисними та цікавими для дітей. Використовую передові педагогічні технології, діяльнісний підхід, групові форми роботи. Першокласників залучаю до практичної діяльності, даю дітям можливість не тільки почути, побачити, проговорити, а й створити самим матеріал, який їм необхідно запам'ятати (структуру обкладинки). Враховучи особливості моїх дітей, які не читають, я намагаюся дати дітям в руки книгу, можливість погортати її, зацікавитися нею, почути її зміст і відтворити його за допомогою малюнків.

Інтернет посилання, де можна переглянути відеозапис уроку: https://www.youtube.com/watch?time_continue=458&v=UB3OAjLfPzE

Перегляд файлу

В умовах сучасного стрімкого технічного прогресу, інтерес до дитячої книжки значно знизився. Нова українська школа, одним з основних завдань ставить перед собою – навчити дітей читати, любити книгу. Пропонує нам перехід до читацькоцентричної школи.

У своїй роботі я приділяю велику увагу урокам роботи з дитячою книжкою. Намагаюся зробити їх сучасними, корисними та цікавими для дітей. Використовую передові педагогічні технології, діяльнісний підхід, групові форми роботи. Першокласників залучаю до практичної діяльності, даю дітям можливість не тільки почути, побачити, проговорити, а й створити самим матеріал, який їм необхідно запамятати (структуру обкладинки). Враховучи особливості моїх дітей, які не читають, я намагаюся дати дітям в руки книгу, можливість погортати її, зацікавитися нею, почути її зміст і відтворити його за допомогою малюнків.

Урок роботи з дитячою книжкою

Дата: 13.10.2017 

Клас: 1 

Навчальний заклад: Новозапорізька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області

Учитель: Заставська Ганна Володимирівна, спеціаліст вищої категорії, педагогічне звання «старший вчитель», стаж роботи 17 років

Сайт вчителя: anet.at.ua

Предмет: Навчання грамоти 

Інтернет посилання, де можна переглянути відеозапис уроку: https://www.youtube.com/watch?time_continue=458&v=UB3OAjLfPzE

Тема. Автори та ілюстратори дитячих книжок.  Художнє оформлення книги. В. Марсюк «Тигр утік із зоопарку».

Мета. Пояснити учням значення малюнків для розкриття змісту книжки; допомогти дітям відчути силу графічного мистецтва; розвивати художній смак; ознайомити з найбільш відомими ілюстраторами книг; виховувати бережливе ставлення до книжки.

Обладнання: малюнки-ілюстрації художників, виставки книг, макет книги.

Література:

Навчальне видання «Читаю сам» 1 клас, упорядник В.О.Мартиненко, ТОВ «АВДІ», 2017.

Робота з дитячою книгою та інформацією в 1 класі / автори-упорядники Петрик О.В., Акопян А.В./ – Запоріжжя:  Нікапринт, 2015. – 68 с. 

Джежелей О.В., Ємець А.А. Позакласне читання. 1-4 класи: методичні поради, розробки уроків. – Х.: вид. група «Основа», 2007. -176 с.

Державний стандарт початкової загальної освіти //Початкова освіта. –  2011. – № 18. – С. 27

Хід уроку

І. Організація класу.

Вже дзвінок нам дав сигнал,

працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо,

працювати починаймо.

ІІ.  Повторення вивченого матеріалу.

-  Хто пише книжки?

Так, основним творцем книги є автор або письменник. Це головна людина, без якої взагалі не було б книжок.

  • Де на обкладинці пишуть прізвище автора?

(На прикладі книжки з виставки учні показують,  де пишеться ім’я, прізвище автора книги).

-  Де розміщується назва книжки?

- Що вам найбільше подобається в дитячій книжці?

- І я надзвичайно люблю розглядати малюнки.

- Де розміщують малюнок

ІV. Визначення теми і мети уроку.

(Проблемна ситуація: вчитель пропонує дві книжки: одна яскраво ілюстрована, інша – ні.)

- Ось дві книжки. Яку  книжку виберете для читання? Чому?

- Як ви вважаєте, про що буде йти мова на уроці?

- Як ви думаєте, навіщо потрібні малюнки в книжках?

- Сьогодні ми з вами продовжимо знайомитися з книгами. Це буде не просте знайомство. Ви дізнаєтесь про тих людей, які допомагають письменнику у створенні книжки. Після сьогоднішнього уроку ви станете більш досвідченими читачами  і зовсім по-новому сприйматимете книги.

V. Пояснення нових термінів: ілюстрація, художник.

1. Бесіда

- Коли ви берете до рук книжечку, то обов’язково переглядаєте малюнки. Вони вам допомагають зрозуміти зміст книжки.

- Що робить книжку привабливою? (Малюнки).

- Малюнки в книжці ще називають ілюстраціями. А що ж означає слово «ілюстрація» ми дізнаємось з довідкового бюро:

Ілюстрація – малюнок, який розкриває і поглиблює зміст тексту. Слово це походить від грецького слова, що значить – наочне зображення або «освітлення».

- Призначення ілюстрацій – допомогти усвідомити те, про що йдеться в тексті, розкрити його зміст. Ілюстрації в книжках не однакові: є на початку книги, на сторінці (сторінкові), текстові (в тексті), в кінці книги.

2. Розповідь  про художників-ілюстраторів.

Професія людини, яка створює ілюстрації до книжок, називається художник. Не так просто зробити ілюстрацію до книжки. Художник довго читає книжку, осмислює прочитане, має добре знати час, описаний у книзі, зрозуміти  характер героїв.

3. Ознайомлення з видатними художниками (наочність).

«У кожної книги для дітей, особливо для маленьких, - два автори. Один із них письменник, другий - художник» С. Маршак.

- Багато художників працюють, щоб до дітей дійшла гарно та цікаво ілюстрована книжка. Визнаними майстрами є  відомі українські художники-ілюстратори: Катерина Штанко, Владислав Єрко, Кость Лавро, Ігор Баранько, Євгенія Гапчинська.

Ось перед вами книги з ілюстраціями відомої української художниці, ілюстратора Катерини Штанко. Вона  щедро використовує різні барви. У її роботах дуже багато сонця та світла, мабуть, саме тому вони вже давно полюбились дітлахам України.

Владислав Єрко український художник-ілюстратор, переможець багатьох художніх та книжкових виставок, володар численних нагород. Казкові ілюстрації Єрко це дивовижний всесвіт, який вабить та чарує. Його роботи можна роздивлятися годинами, адже вони сповнені яскравих деталей, які одразу можна не помітити.

Кость Лавро – відомий книжковий графік, лауреат Шевченківської премії. Його роботи неодноразово входили до виставок дитячої книги у Болоньї, Братиславі, тощо. Класичні котики та зайчики Костя Лавра стали улюбленими мальованими персонажами багатьох українських дітей.

 Тепер впевнена, що книжечки, які ви будете брати у бібліотеці, не просто читатимете, а будете звертати увагу і на художника, який доклав багато зусиль, щоб порадувати вас чудовими, веселими ілюстраціями.

Фізкультхвилинка.

Працюй, працюй, голівонько,

Та трішки відпочинь. (Кругові рухи головою).

А спинка, мов лінієчка,

Усі турботи скинь. (Почергово піднімають ліве і праве плече).

VІ. Ознайомлення учнів з новою книжкою.

- Сьогодні ми познайомимося з твором Василя Марсюка «Тигр утік із зоопарку».

1. Створення обкладинки до книги. (Робота в групах)

 Зараз я пропоную вам попрацювати в групах, щоб перевірити, чи ви добре запам’ятали як треба оформлювати обкладинку книжки та познайомитися з книжкою, яка завітає сьогодні до нас на урок.

 Кожній групі пропонуються надруковані «Василь Марсюк», «Тигр утік із зоопарку» та три ілюстрації.

Завдання:

 Створити обкладинку книжки

D:\ФАЙЛЫ\IMG_20171019_143308.jpg

        

 Знайти потрібну книжку серед інших в наборі «Читаю сам» 1 клас

- Діти, порівняйте обкладинку книжки з тою, яку ви створили. Чим вони відрізняються?

- На обкладинці книжки не вказано автора.

-Чому? (Бо в ній вміщено декілька творів різних авторів. Це збірка!)

- А чи був хтось із вас у зоопарку?

- А як ви думаєте, чим би зайнявся тигр, якщо йому б вдалося втекти із зоопарку?

2. Читання твору вчителем.

А зараз я прочитаю вам твір Василя Марсюка «Тигр утік із зоопарку», а ви уважно послухайте і скажіть, як же він це зміг зробити?

3. Малюнкове аудіювання

4. Бесіда на основі прослуханого. 

- Чому зранку у зоопарку було чути шум і сварку?

- Як же тигр зміг вийти з клітки?

- Кого він привітав спочатку?

- Кому подав скакалку?

- Що купив у білого ведмедя?

- А як ви думаєте, чому саме білий ведмідь продав йому морозиво?

- Чому тигр узяв лише два?

- Де заснув тигр?

- Скільки років було дубові?

- Коли прокинувся тигр?

- Заради кого він повернувся до клітки?

5. Розгляд запропонованої книжки ст.8-11

- Розкажіть, кого зобразив художник на своїх ілюстраціях?

- Які події твору відповідають малюнкам?

- Яким автор зобразив тигра?

Фізкультхвилинка

6. Співвідношення змісту твору з ілюстраціями. (Робота в групах «Художники–ілюстратори»)

- Давайте попрацюймо художниками-ілюстраторами і прикрасимо ваші книжечки ілюстраціями до твору.

Завдання: Розташувати ілюстрації в правильному порядку

Колективний аналіз виконання.

VІІ. Підсумок уроку.

- На уроці я взнав …

- Мені було цікавим на уроці …

Домашнє завдання

 Розповісти про книгу, прочитану в класі, рідним.

 

 

 

 

 

 


«Малюнкове» аудіювання

З метою пропедевтики таких видів контролю, як аудіювання та робота з літературним твором, пропоную дітям завдання на співвіднесення малюнків зі змістом прослуханого твору. Я називаю такі завдання «малюнковим аудіюванням»

До твору Василя Марсюка «Тигр утік із зоопарку»


До української народної казки «Пан Коцький»

docx
Додано
30 червня 2018
Переглядів
2518
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку