Технологічна карта уроку
музичного мистецтва 5 клас
Автор вчитель музичного мистецтва
Новоолександрівської гімназії
О.В.Чайковська
“____” 11.2021 р.
5 клас |
І семестр |
12 урок |
стр. підручника 64 -67 (автор Кондратова Л.Г.)
|
||||
Тема семестру |
Народна музика. |
||||||
Тема уроку |
Народні інструменти. |
||||||
Тип уроку |
Рольова гра “Музикознавці” |
||||||
Мета |
Формування музичної культури учнів як невід'ємної частини їхньої духовної культури на основі емоційного та усвідомленого сприйняття інтонаційно-образної мови української народної та авторської музики через звучання українських народних інструментів. |
||||||
Завдання
|
____________________
|
||||||
Заплановані результати: |
|||||||
Особистісні |
Предметні |
Метапредметні |
|||||
|
|
|
|||||
Основні поняття для засвоєння: |
Музика народна та професійна, народний стиль, народні інструменти, заспів, приспів, куплетна форма . Українські народні інструменти та їхні різновиди, особливості звучання інструментів та прийоми гри на них, варіації. |
||||||
Емоційний словник |
ніжна, спокійна, стрімка, енергійна, танцювальна, співуча, бадьора |
||||||
Твори, що вивчаються на уроці:
|
|
||||||
Зоровий ряд |
Демонстраційна презентація, портрети композиторів |
||||||
Роздатковий матеріал |
1) Аркуш (додаток 2) 2) Шумові інструменти зроблені власноруч дітьми разом із батьками (робота учнів в малій групі) |
||||||
Зміст уроку |
Ключові питання та проблеми |
Мотивація до навчальної діяльності |
Послухати та визначити музичні фрагменти, порівняльний аналіз, виявлення характерних рис народної пісні |
Формування теми урока |
Музичні твори у народному стилі на прикладі композиторів |
Актуалізація теми урока |
Знаходження рис музики народної
|
Этап |
Діяльність вчителя |
Діяльність учнів |
Слайд презентації |
Універсальні навчальні дії |
1.Організаційний момент (2 хвилини ) |
Музичне привітання Вч.:”Добрий день вам, діти!” (звукоряд вгору - до, ре, мі, фа, соль першої октави )
|
Виконання (в діалозі з учителем). Організація класу. Учні : “Добрий день!” ( мажорне тризвуччя) |
|
Пізнавальні УНД вміння емоційно виконувати музичні твори; Особистісні: виявляти пізнавальний інтерес до музичної діяльності. |
2. Актуалізація знань та фіксація труднощів у діяльності.
|
1.Дерев'яне, а не полінце, шість дірочок має, весело співає. (Сопілка) 2. Україну прославляє Тугу людям розганяє Многострунний спів. У похід її з собою Брав козак Мамай, Мов ясну леліяв зброю. Хто вона? Вгадай. (Бандура) 3.Сірі воли ревуть. (Трембіта) 4. Барабан йому за брата, В танці любить він кружляти: Відбиває ритм, дзвенить І красиво бубонить. (Бубон) Тож, як ви і здогадались Тема уроку “Народні українські музичні інструменти” |
- Навчитися знаходити подібності та відмінності між музикою народною та композиторською.
Зіткнулися із проблемою(?), висувають гіпотези. - Навчитися знаходити подібності та відмінності між музикою народною та композиторською.
Зіткнулися із скрутою, висувають гіпотези.
|
Слайди з різновидами народних українських пісень.
|
Комунікативні: планування навчального співробітництва з учителем та однолітками Пізнавальні: логічні – аналіз суб'єктів із виділення загальної ознаки. Регулятивні: розвиток мотивів навчальної діяльності. |
3. Постановка навчальної задачі. |
|
|
|
Комунікативні: вміння слухати та вступати в діалог з учителем та однолітками. Регулятивні: розвиток мотивів навчальної діяльності. планування власних дій та прогнозування результату творчої діяльності. |
4. Вокальна робота
Розспівування |
Підготовка «обладнання» музикознавця. Виконання вокального приойму “Глісандо” - «З’їзд» зі звуку або «під’їзд» до нього. Цей прийом найчастіше використовується в кінці фрази або куплету.
|
Повторюють правила співу. Виконання поспівки, імпровізація. Діти виконують право групами, колективно. |
Відеофрагмент виконання вокального прийому “Глісандо” |
Регулятивні: актуалізація правил Комунікативні: ініціативна співпраця у пошуку кращого виконання |
5.Відкриття нового знання |
На початку уроку ми слухали та виконували розспівування в народній манері виконання українських пісень. Зверніться до своїх аркушів, там ви знайдете його текст під цифрою 1. Запишіть назву цього прийому.
Ви визначили тему уроку, а чи знаєте як вони з'явилися? (розповідь про виникнення музичних інструментів) Запишіть назви музичних інструментів на своєму папері.
А чи були звуки деяких музичних інструментів схожі на вокальний прийом Глісандо? Які так звучать? |
Записують 1. ГЛІСАНДО
Записують назви музичних інструментів, які були у відео. |
Відео Музично - дидактична гра “Українські народні музичні інструменти” - |
Пізнавальні: логічні – характеристика твору та його обґрунтування; Особистісні: ініціатива, самовизначення |
6. Виконання пісні. Музикування на музичних шумових інструментах. |
Всі разом виконаємо українську народну пісню “Їхав козак за Дунай” Давайте складемо свій акомпанемент до народної пісні. Який інструмент у вас завжди із собою? |
Учні обирають інструменти, які відповідають характеру тварини та пояснюють свій вибір. Групи учнів виконують ритмічний супровід п'єси. |
Відео зі словами пісні.
|
Комунікативні: освоєння способів взаємодії в колективній та груповій роботі. Пізнавальні: вміння створювати копію за зразком, рефлексія способів та умов дії Регулятивні: контроль над точністю передачі ритму, корекція, виділення та усвідомлення рівня засвоєння матеріалу |
7.Слухання музичних творів |
Продовжуємо наші дослідження. Пропоную прослухати музичні твори українських композиторів.
|
Діти відповідають після прослуховування на питання-
|
|
|
8. Рефлексія діяльності |
- Мені хочеться дізнатися, як ви оцінюєте свою роботу. - Що нового ви дізналися? - Що особливо яскраво запам'яталося? Чи все вам вдавалося легко чи щось було важке?
Виберете тварину з пісеньки, хто задоволений собою – обведіть лисичку, а хто не дуже – козочку.
Ми сьогодні добре попрацювали. Наше дослідження добігає кінця. |
Діти оцінюють свою роботу.
Учні діляться своїми успіхами та невдачами. Роблять висновки про те, що вийшло, а над чим треба попрацювати, у чому потренуватися. |
|
Комунікативні: вміння з достатньою повнотою та точністю висловлювати свої думки Пізнавальні: рефлексія способів та умов дії Регулятивні: самооцінка Особистісні: смислоутворення |
9. Домашнє завдання |
|
|
|
|
Використано джерела з інтернету
Використано фрагменти презентації з сайту Оксани Грицини - http://artteacher.ucoz.ru
Загадки про музичні інструменти - https://dovidka.biz.ua/zagadki-pro-muzichni-instrumenti
Відоефрагменти :
ДОДАТКИ до уроку:
1.Портрети композиторів
2. Аркуши для учнів
Напиши своє прізвище, ім*я _________________________________
1.________________ 2.________________ 3.________________ 4.________________ 5.________________ 6.________________ 7.________________ 8.________________ 9.________________ 10.________________ 11.________________ 12.________________
|
Напиши своє прізвище, ім*я _________________________________
1.________________ 2.________________ 3.________________ 4.________________ 5.________________ 6.________________ 7.________________ 8.________________ 9.________________ 10.________________ 11.________________ 12.________________
|
Напиши своє прізвище, ім*я _________________________________
1.________________ 2.________________ 3.________________ 4.________________ 5.________________ 6.________________ 7.________________ 8.________________ 9.________________ 10.________________ 11.________________ 12.________________
|