Конспект уроку
з всесвітньої історії
для 9-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Російська імперія в першій половині ХІХ ст.
Мета: визначити дату збройного виступу декабристів в Росії, аналізувати внутрішню та зовнішню політику Миколи І, охарактеризувати становище Російської імперії у першій половині ХІХ ст.; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з текстом підручника, вміння працювати в парах та малих групах; формувати інтерес до вивчення теми.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати збройного виступу декабристів в Росії;
-
аналізувати внутрішню та зовнішню політику Миколи І;
-
характеризувати становище Російської імперії у першій половині ХІХ ст.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Тестування у форматі «Так – Ні».
-
Прихильники об’єднання Італії ділилися на лібералів та радикалів. +
-
Прем’єр-міністр Камілло Кавур відстоював погляди радикалів. –
-
Головною перешкодою в об’єднанні Італії Камілло Кавур вважав Англію. –
-
Джузеппе Гарібальді зібрав армію, що отримала назву «Тисячна». +
-
Створення Італійського королівства було проголошено у 1861 р. +
-
Прихильником об’єднання Німеччини «залізом і кров’ю» виступав Гельмунт Мольтке. –
-
У 1864 р. Пруссія та Австрія оголосили війну Данії. +
-
Отто фон Бісмарк увійшов в історію як «залізний канцлер».+
-
23 серпня 1866 р. був підписаний Празький мир. +
-
Французький імператор Наполеон ІІІ був активним прихильником об’єднання Німеччини. –
-
У 1870 р. Пруссія оголосила війну Франції. –
-
Імператором Німецької імперії став прусський король Вільгельм І. +
-
Взаємоперевірка.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Вправа «Вірю – не вірю».
-
Прочитайте твердження. Позначте ті, що вважаєте вірними, зеленим кольором, хибні – червоним.
-
«Велика армія» Наполеона І завдала нищівної поразки російській армії. –
-
На початку ХІХ ст. в Росії активно прогресував промисловий переворот. –
-
Декабристи здійснили державний переворот. –
-
Російська імперія зазнала поразки у Кримській війні. +
-
Сьогодні ми проаналізуємо становище Російської імперії у першій половині ХІХ ст.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Кероване читання (с. 64 -65 підручника).
-
Опрацюйте текст підручника.
-
Дайте відповіді на запитання.
-
Яке значення для розвитку Російської імперії мало кріпосне право? (гальмувало розвиток сільського господарства й заважало розвитку промисловості)
-
В чому полягала причина низьких врожаїв в Росії?
-
Як Олександр І реагував на проблеми в імперії?
-
Що передбачав «Указ про вільних хліборобів»? (Звільнення селян із землею за викуп)
-
Чому після перемоги над Наполеоном Олександр І призупинив реформи?
-
Хто та з якою метою створив військові поселення? Охарактеризуйте, як в них проходило життя? (Олексій Аракчеєв)
-
Між ким був укладений Тільзитський мир? Що він передбачав? (Між Олександром І та Наполеоном; Росія приєднувалася до континентальної блокади Англії)
-
Підберіть слова-іменники та прикметники, що характеризують становище Росії на початку ХІХ ст.
-
Робота в парах.
-
Опрацюйте матеріал підручника на с. 66 – 67.
-
Складіть розповідь про похід Наполеона на Росію за планом.
Хронологічні межі: 1812 р.
Мета: розгром російської армії та підписання з Олександром І більш вигідного договору.
Історичні постаті: Михайло Барклай-де-Толлі (1761 – 1818); Петро Багратіон (1765 - 1812); Михайло Кутузов (1745 – 1813)
Основні події:
24 червня 1812 р. – «Велика армія» перетнула кордон з Росією;
7 вересня 1812 р. – Бородінська битва.
Результати: розгром «Великої армії», падіння імперії Наполеона.
-
На що розраховувала російська армія?
-
Які основні проблеми переслідували російську армію?
-
Чому боротьбу з «Великою армією» назвали Вітчизняною війною?
-
Робота з таблицею.
-
Користуючись текстом підручника на с. 67, заповніть таблицю.
Орієнтовний вигляд схеми.
-
Яке гасло характеризує плани повстанців? («Для народу, але без народу»)
-
Яка подія змінила плани декабристів? (смерть Олександра І)
-
Хто став наступником Олександра І? (Микола Павлович)
-
Коли відбулося повстання? (14 грудня 1825 р.)
-
Яка подія відбулася 29 грудня 1825 р.? (повстання Чернігівського полку)
-
Хто його очолив? (С. Муравйов-Апостол, М. Бестужев-Рюмін)
-
У чому вбачають причини невдачі повстання? (відсутність підтримки народу)
-
Робота в малих групах.
-
Опрацюйте текст підручника.
-
Складіть план та 3-4 запитання до тексту.
1-ша група – «Миколаївська епоха»
2-га група – «Зовнішня політика Миколи І»
-
Чому польське повстання 1815 р. не поширилося на українські та білоруські землі?
-
Що гальмувало розвиток Російської імперії?
-
Які основні заходи у внутрішній політиці здійснив Микола І?
-
За що Миколу І прозвали «жандармом Європи»?
-
Що призвело до Кримської війни 1853 р.?
-
Чим закінчилася Кримська війна?
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Прийом «Переплутані ланцюжки».
-
Відновіть послідовність подій.
3 А. Початок Кримської війни. (1853 р.)
2 Б. Повстання Чернігівського полку. (1825 р.)
4 В. Взяття Малахового кургану. (1855 р.)
1 Г. Вітчизняна війна в Росії. (1812 р.)
-
Виправте помилки.
-
На початку ХІХ ст. у Росії активно використовувалися парові машини та механізми. (Майже не застосовувалися)
-
Після поразки над Наполеоном Олександр І розпочав активні реформи. (Перемоги; припинив)
-
Тільзитський мир абсолютно задовольняв Наполеона та Олександра І. (Не задовольняв)
-
Наполеон досяг своєї мети на полі Бородінської битви. (Не досяг)
-
Наслідком повстання декабристів стало скасування кріпосного права. (Повстання декабристів було придушено)
-
У внутрішній політиці Микола І здійснював активні реформи та прагнув скасування кріпосного права. (Не проводив реформ, намагався зберегти кріпосницькі відносини)
-
Унаслідок перемоги у Кримській війні Росія почала активно розвиватись. (Росія зазнала поразки у Кримській війні)
-
Підсумки уроку.
-
Перевірка вправи «Вірю – не вірю».
-
«Велика армія» Наполеона І завдала нищівної поразки російській армії. –
-
На початку ХІХ ст. в Росії активно прогресував промисловий переворот. –
-
Декабристи здійснили державний переворот. –
-
Російська імперія зазнала поразки у Кримській війні. +
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати § 13 підручника.