УРОК № 72-73 |
ДАТА : |
Тема: |
Розрізнення прислівників і співзвучних сполук (збоку – з боку, зрештою – з рештою, всередині – в середині тощо). Правила написання їх. |
Мета: |
(формування компетентності): предметні: поглиблення знання про правопис прислівників; орфографічні навички; ключові: уміння вчитися: увага, аналітико-синтетичні навички, асоціативна уява, пам'ять; комунікативні: словниковий запас учнів, уміння виправляти помилки у власних висловлюваннях; загальнокультурні: емоційно-ціннісне ставлення до мови. |
Тип уроку: |
систематизації й узагальнення знань, умінь і навичок. |
Обладнання: |
презентація, підручник. |
Хід уроку |
І. Організаційний момент
Емоційна зарядка
Найслабше чорнило краще, ніж найміцніша пам'ять (Китайське прислів’я).
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Акцентуаційна хвилинка
ФенОмен, спортсмЕн, супермЕн, двійнЯ, руслО, жалО, суднО, гальмО, рондО (шрифт; віршований розмір), рОндо (жанр музичного твору), довІдник, піцЕрія, покАзник, прИступка, прИчіп, прИязнь, прИятель, котрИй, флюорогрАфія, рефлЕксія, громадЯнка — громадЯнин, ветеринАр — ветериАрія, інженЕр — інженЕрія, металУрг — металУргія, індУстрія, фОрзац, фОльга — фОльговИй, жалюзІ — жалюзІйний, факсИміле — факсИмільний, лАте, рАз — рАзом — одноразОвий, анІж, абИхто, аніхтО.
2. Перевірка домашнього завдання
3. Бесіда
· Як поділяються за будовою прислівники?
· Назвіть прислівникові суфікси.
· Які класифікації прислівників ви пам’ятаєте?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
- Ознайомтеся з теоретичним матеріалом підручника.
Правопис прислівників
Правила |
Приклади |
Подвоєння приголосних |
|
Прислівники, утворені від прикметників за допомогою суфіксів -о, -е, зберігають правопис цих прикметників: |
Туманний — туманно |
Правопис складних прислівників. Разом пишуться, якщо утворені сполученням: |
|
1) прийменника з прислівником: |
|
2) прийменника з іменником, який уже не вживається: |
|
3) прийменника з коротким прикметником; |
|
4) прийменника з числівником; |
|
5)прийменника із займенником; |
|
6) кількох прийменників зі словом будь-якої частини мови: |
|
7) з кількох основ; |
|
8) часток аби-, ані-, де-, чи-, що-, як- із будь-якою частиною мови. |
|
Окремо пишуться прислівникові сполуки, утворені: |
|
9)прийменником з іменником: |
|
10) з двох іменників (зрідка — числівників) та одного або двох прийменників: |
|
11) поєднанням слова в називному відмінку зі словом в орудному відмінку: |
кінець кінцем, один одним, сама самотою |
12) з угоджуваних з іменниками числівників, займенників: |
|
13) прийменника з повним прикметником чоловічого (середнього) роду: |
|
14) прийменника по зі збірним числівником; |
|
З дефісом пишемо складні прислівник, утворені: |
|
15) від прикметників і займенників за допомогою прийменника по та суфікса -ому або (-к) и: |
|
16) за допомогою прийменника по від порядкових числівників: |
|
17) неозначені складні прислівники з частками -то, будь-, -небудь, казна-, хтозна- |
|
18) з двох прислівників; |
|
19)повторенням слова або основи без службових слів або зі службовими словами між ними |
|
- Запишіть слова, вставивши, де потрібно, букви. З-поміж поданих слів визначте прикметники й утворіть від них прислівники.
Стриман..ий, невблаган..ий, нездІйснен..ий, нездійснЕн..ий, освячен..ий, священ..ий, самовід..ан..ий, без..ахисн..ий, неждан..ий, негадан..ий.
- Порівняйте прислівники. Поясніть правила їхнього написання.
57 тт |
поодинці |
раз у раз |
всього-на-всього |
угорі |
на-гора |
- З’ясуйте приналежність слів частини мови. Чому в одних випадках буквосполучення є словом, а в інших — префіксом?
попід вікнами |
попідвіконню |
по вовчому сліду |
глянув по-вовчому |
ліг на (лівий) бік |
відкликав його набік |
Цікаво, проте складно. |
Цікаво про те розповів. |
Довідка. Прийменник у реченні відноситься до іменника або особового займенника. Якщо він поєднується з іншою частиною мови, то стає префіксом.
Сполучники можна заміняти іншими синонімічними сполучниками: таж — адже, теж — також, тож — тому, якби — коли б, якщо — коли, щоб — аби, проте — однак, зате — але, притому — до того ж. Однозвучні ж поєднання інших частин мови сполучниками замінити не можна.
- Порівняйте речення. Поясніть відмінності в написанні омонімів.
Чи є що краще, лучче в світі, Як укупі жити, З братом добрим добро певне Познать, не ділити? (Т. Шевченко) |
Сніжинки.. крутилися, збивалися в/купу, і та купа росла, більшала і, наче стовп, піднімалася вгору (Панас Мирний) |
Вперше довелось мені серед народу бути в таку годину (Ганна Барвінок). |
Зайдемо в перше село |
Ви все якось уникаєте розмовляти про те, що мене найбільш хвилює! (Захар Мороз) |
Як ось і гості на поріг |
Але я знаю, що зрештою ми переможемо! Глибоко всередині вірю в це! |
Врізався він з рештою своїх незамайківців у середину поляків (Олександр Довженко) |
Довідка
□ Укупі — прислівник; у купу — прийменник з іменником;
□ вперше — прислівник; в перше — прийменник з порядковим числівником;
□ якось- прислівник; як ось — частки.
4. Диктант з коментуванням
- Запишіть прислівники відповідно до правопису, коментуючи правила.
По-новому, по-товариськи, потричі, по троє, по-перше, на виплат, заодно, запанібрата, відтепер, на потім, до завтра, без упину, навосьмеро, пополудні, не до вподоби, спідлоба, по правді, на ніщо, нінащо, на жаль, нашвидкуруч, мимохідь, чимдуж, все одно, час від часу, один в один, всього-на-всього, повік-віків, з давніх-давен.
V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО
Лінгвістичне спостереження
- Поясніть, як правильно писати слова з навскісною рискою.
1. На/дворі було так гарно: сонячно, тепло... (А. Тесленко). 2. Ціла громада жінок на/дворі, та ще й на вулиці чимало (Леся Українка). 3. Дім аргоського царя Агамемнонав Мікенах пишно заквітчаний з/на/двору.. (Клітемнестра). 4. Верба товста, та в/середині пуста (Народне прислів’я). 5. За обідом Йосипа посадили в/середині, між старою й старим (Панас Мирний). 6. На/зустріч котились широкі, як море, степи (О. Гончар). 7. Нас запросили на/зустріч до прем’єр-міністра республіки (П. Козланюк). 8. Марта на/пам’ять витвердила «Плавай, плавай, лебедоньку» (Панас Мирний). 9. Прийми ж від робітників усього світу в подарунок на/ пам’ять ось цей золотий меч з написом (О. Довженко).
Довідка. Надвóрі — поза приміщенням, прóсто нéба, на повíтрі, на вóлі (поет.); всерéдині (усерéдині) — у межах, у внутрішній частині, протилежне зовні; назустріч — у напрямку, протилежному до того, в якому хто-, що-небудь рухається, наближається; напáм’ять (зі сл. знати, вивчати і т. ін.) — дослівно, слово в слово.
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
Оцінювання роботи учнів на уроці
Рефлексія
□ Я зрозумів правила на ... балів (за 12-бальною шкалою).
□ Мені було цікаво ...
□ Мені ... (є / немає) над чим замислитися.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
§37, вправа 312.
1