Урок "Розрізняю іменники — назви істот і неістот, власні і загальні назви"

Про матеріал
Розробку уроку "Розрізняю іменники — назви істот і неістот, власні і загальні назви" використовуємо як повторення вивченого за 3 клас. Презентацію до уроку можна знайти за тою ж назвою.
Перегляд файлу

ТЕМА. Розрізняю іменники — назви істот і неістот, власні і загальні назви Мета:

 формування предметних компетентностей: формувати в учнів уміння знаходити і розпізнавати  іменники серед даних слів, ставити питання до іменників, розрізняти іменники — назви істот і неістот, власні і загальні назви , опрацьовувати теоретичний матеріал підручника, робити висновки, узагальнення; збагачувати лексичний запас школярів; розвивати творчу уяву, критичне мислення, мовлення; виховувати любов до рідної мови;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: удосконалювати вміння дотримувати правильної постави під час письма, самоорганізовуватися до навчальної діяльності, виконувати завдання за зразком, співпрацювати в парі, виконувати розумові операції й практичні дії;

комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, дотримувати пауз);

соціальної: розвивати здатність продуктивно співпрацювати з однокласниками в групі;

інформаційної: удосконалювати вміння добувати й опрацьовувати інформацію з підручника.

Тип уроку: урок формування знань, умінь і навичок

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Психоформула

Продзвенів уже дзвінок,

Сповістив нам про урок.

Тож і ми часу не гаймо,

Наш урок розпочинаймо

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Мозковий штурм

- З чого складається наша мова (мовлення)?

- З чого складається речення?

2. Хвилинка каліграфії (слайд 2)

а) - Відгадайте загадку і дізнайтеся, каліграфічний правопис якої букви ми зараз повторимо:

 Де б не був, воно зі мною,

 я ношу його з собою.

 Знаю, що мене гукають,

 коли його називають.

    (Ім’я)

б) Написання букви Іі, складів ів із лі мі ві іг зі іл ім,

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми і мети уроку

  1. - Придумайте ще кілька слів на букву і (індик, ізюм, ікра, іній, Індія, іржа, ірис, Іра, історія, іменник)

Запишіть каліграфічно у зошит.

  1. Повідомлення теми і мети уроку.
  • На які питання відповідають записані слова?
  • Що визнаєте про слова, які відповідають на питання Хто? Що?
  • Чому деякі слова записали з великої букви?
  • Сьогодні ми з вами відправляємось у подорож країнами. І перша країна, в яку ми помандруємо, - це Іменник. Сідайте зручніше, відправляємось у подорож.

  1. Прийом «Очікування»
  • Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

  1. Повторення правила про іменник. Зупинка 1.

  1. Фізкультхвилинка. Зупинка 2.

Давайте вийдемо із нашого уявного автобуса і трішки перепочинемо.

Молодці. Але не сідайте. До вас на зустріч вийшли жителі країни Іменник і трішки загубились.

  1. Зупинка 3. В країні Іменник є лише два міста. Місто під назвою «хто» та місто під назвою «що». Давайте допоможемо жителям цих країн і розсадимо їх до потрібних автобусів, аби вони добрались до свого місця проживання.

Хто?                                           Що?

школярка екран

верблюд йод

артисти                                              цифра

риба                                                   яблуко

індик

  • З якої букви ми записали ці слова? (з малої) Чому? (Бо це загальні назви)
  • Назвіть приклади власних назв. З якої букви пишуться власні назви? Які іменники відносяться до власних назв?

  1. Зупинка 4. Вправа «Переконливий доказ».

Наступна наша зупинка має назву «Переконливий доказ». Будьте переконливими;)

Поясніть, чому подані парами слова (сполучення) написано по-різному. Чи однакове значення вони мають? Які з поданих іменників є власними, а які – загальними?

- великий віз – Великий Віз ;

- земля – Земля;

- червона шапочка – Червона Шапочка;

- сніжинка – Сніжинка;

- ампер – Ампер.

Матеріал для вчителя

 З малої літери пишемо загальні назви: великий віз (транспортний засіб), земля (ґрунт),  червона шапочка (одяг), сніжинка (атмосферні опади), ампер (фізична одиниця вимірювання).

З великих літер пишемо власні назви: Великий Віз (сузір’я) , Земля (планета), Червона Шапочка (казковий персонаж), Сніжинка ( кличка тварин), Ампер (прізвище).

  1. Зупинка 5.
  • Наша мандрівка продовжується. Але мені здається, що ми трішки заблукали. Для того, щоб зрозуміти наше місце знаходження, попрацюємо з картою. Визначимо, що таке власні назви і попрацюємо з цими назвами.
  • В якому материку знаходиться Україна? (Євразія). Отож, визначили наше місцезнаходження. Рухаємось далі..

  1. Зупинка 6. Вправа «Добери власну назву»

Наступна наша зупинка має назву «Добери власну назву»

Доберіть власні назви до запропонованих загальних і запишіть. З двома дібраними назвами складіть і запишіть речення.

Місто, телешоу, титан, сузір’я , материк, собор, печиво, свято, телевізійна програма, держава, кінофільм, картина.

V. Узагальнення і систематизація знань.

1.  Зупинка 7.

І наостанок, давайте виконаємо інтерактивне завдання на закріплення.

https://learning.ua/mova/piatyi-klas/dobyraiemo-zahalni-nazvy-do-vlasnykh-nazv

VІ. Підсумок уроку. Рефлексія .

  1. Узагальнююча бесіда
  • Яка частина мови називається іменником?
  • Які іменники називають назви істот?, неістот?
  • Які іменники означають загальні назви?, власні?
  • Як пишуться загальні назви?, власні?

Висновок: іменники називають предмет, означають назви істот і неістот, бувають власними і загальними назвами.

3. Рефлексія навчально-пізнавальної діяльності.

- Чи справдились ваші очікування щодо уроку?

- Розкажіть про свої результати:

Я знаю…

Я вмію…

Я можу пояснити…

docx
Додано
16 жовтня 2022
Переглядів
1209
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку