1
Урок математики в 4 класі
Тема: Розв’язання задач і виразів з іменованими одиницями.
Вид уроку: комбінований.
Тип уроку: закріплення пройденого матеріалу
Мета:
1. Узагальнити знання про величини. Продовжити формувати вміння аналізувати і розв’язувати задачі.
2. Розвивати логічне мислення, увагу, математичне мовлення.
3. Виховувати інтерес до математики, допитливість.
Обладнання: інтерактивна дошка.
Хід уроку
Організаційний момент.
Продовжуємо роботу над розв’язуванням виразів, рівнянь, задач. Що необхідно вміти? (Записувати і читати багатозначні числа).
Характеристика числа 6.378.160.
1. Це число семизначне.
2. Найбільше семицифрове число – 9.999.999. Найменше семицифрове число – 1.000.000.
3. У ньому 3 класи. Воно має 6 одиниць ІІІ класу, 378 одиниць ІІ класу, 160 одиниць І класу.
4. У ньому 0 одиниць, 6 десятків, 1 сотня, 8 тисяч, 7 десятків тисяч, 3 сотні тисяч, 6 мільйонів або 6 одиниць 2 розряду, 1 одиниця 3 розряду, 8 одиниць 4 розряду, 7 одиниць 5 розряду, 3 одиниці 6 розряду, 6 одиниць 7 розряду.
5. У цьому числі 6 різних цифр. Це 6, 3, 7, 8, 1, 0.
6. У ньому всього одиниць – 6.378.160;
всього десятків – 637.816;
всього сотень – 63.781;
всього тисяч – 6.378;
всього десятків тисяч – 637;
всього сотень тисяч – 63;
всього мільйонів – 6.
7. Попереднє число – 6.378.159.
8. Наступне число – 6.378.161.
9. Сума розрядних доданків – 6.000.000 + 300.000 + 70.000 + 8.000 + 100 + 60.
Прочитайте правильно багатоцифрові числа:
Протяжність Гімалаїв – 2.409 км.
Відстань від Землі до Сонця – 150.000.000 км.
Відстань від центру Землі до Північного і Південного полюсів – 6.356.777 м.
Відстань від центру Землі до будь-якої точки на екваторі – 6.378.160 м.
2. З’єднай лінією рівні значення однієї і тієї ж величини.
Поясніть спосіб перетворення (взаємоперевірка). Перевірка ланцюжком. Уміючи перетворювати величини, правильно розв’язуємо вирази і задачі.
3040 м 9 м 6 см
6 кг 80 г 27027 кг
906 см 3 км 40 м
3. Знайди значення виразу.
9 т 3 кг – 858 кг – 4 т 7 кг =
(Самостійно, самоперевірка).
4. Порівняй вирази, не обчислюючи їхні значення.
4500 : 9 … 5400 : 6 360 . 10 … 36 . 100
2520 : 4 … 2520 : 40 460 . 20 … 4600 . 2
(29 + 8) . 7 … 29 + 8 . 7 7521 – 478 … 7520 – 477
Як називаються компоненти при множенні, діленні, додаванні і відніманні? Що потрібно знати та вміти, щоб розв’язувати вирази? (Таблицю множення, способи множення і ділення круглих чисел, додавання чисел з переходом через розряд).
Робота в парах.
5. Розв’яжи рівняння.
Що треба знати, щоб порівняти величини? (Математичні закони, таблицю множення, способи ділення і множення багатоцифрових чисел).
Ще в глибоку давнину рівняння використовували в математичних розрахунках, пов’язаних з торгівлею, будівництвом, господарською діяльністю.
Розв’яжи задачу за допомогою рівняння.
На шкільному ярмарку учні 4 класу продали 28 булочок по декілька гривень за штуку. Крім того, вони продали тістечок на 854 гривні. Всього учні 4 класу продали кондитерських виробів на 910 гривень. Скільки коштує одна булочка?
28 . с + 854 = 910;
28 . с + 854 = 910
28 . c = 910 – 854;
28 . c = 56;
с = 56 : 28;
с = 2 (гривні).
6. Знайди значення виразу.
Знаючи прийоми усних обчислень, попрацюємо над прийомами письмових обчислень.
(34188 : 6 + 20376 : 8) . 5 – 20745 : 9 =
7. Розв’яжи задачу.
Ми перетворювали величини, розв’язували вирази і рівняння, удосконалювали обчислювальні навички.
Пропоную застосувати свої знання і уміння, розв’язуючи задачі.
У шкільну їдальню привезли 3 т 426 кг борошна. На приготування тортів використали 1/3 частину всього борошна, а решту борошна поділили порівну. Із однієї частини приготували круасани, а з іншої – тістечка. Скільки борошна використали на круасани?
1). Прочитайте задачу правильно (читання учнями пошепки).
2). Читає один учень, виділяючи головні слова.
3). Про що мова в задачі?
4). Що відомо? Що невідомо?
5). Головне питання задачі.
6). Побудуйте схему до задачі.
Розв’язок задачі
1). 3426 : 3 = 1142 (кг) – використали борошна на приготування тортів;
2). 3426 – 1142 = 2284 (кг) – решта борошна;
3). 2284 : 2 = 1142 (кг) – використали борошна на приготування круасанів.
Відповідь: на приготування круасанів використали 1142 кг борошна.
8. А якщо їдальню потрібно відремонтувати?
Розглянемо задачу.
Шкільна їдальня має форму прямокутника, периметр якого дорівнює 48 м. Довжина їдальні в 3 рази більша за її ширину. Знайди площу підлоги їдальні. Скільки треба квадратних плиток розміром 6 х 6 дм, щоб викласти ними всю підлогу їдальні?
Що треба знати? Як будемо діяти, щоб розв’язати задачу?
1). Проаналізуємо умову задачі.
2). Визначимо, які величини задані в задачі.
3). Згадаємо потрібну для розв’язку формулу.
4). Визначимо, що знаходимо кожною дією числового виразу.
5). Визначимо головне питання задачі.
Ми знаємо, що периметр – це сума довжин сторін многокутника.
Нам відомо, що довжина в 3 рази більша за ширину. Приймаємо: ширина – 1 частина, довжина – 3 частини.
Що треба знайти? Площу. Чи є у вас дані, щоб знайти довжину і ширину їдальні?
Самостійний розв’язок, аналіз.
Розв’язок задачі
Приймаємо ширину (а) їдальні за 1 частину, довжину (b) – за 3 частини.
Р = (а + b) . 2;
48 м = (1 ч + 3 ч) . 2;
48 м = 8 частин;
1 частина = 48 : 8 = 6 м – ширина їдальні;
3 частини = 6 . 3 = 18 м – довжина їдальні;
S = а . b;
S = 6 . 18 = 108 кв. м
Відповідь: площа підлоги їдальні дорівнює 108 кв. м.
Як можна ускладнити задачу?
Яке питання поставити?
На що звернути увагу? (На одиниці виміру).
Підсумок.
Що ми повторювали, коли розв’язували задачі?
- багатоцифрові числа;
- величини довжини, маси;
- знаходили значення виразів;
- порівнювали величини;
- складали рівняння і розв’язували його;
- розв’язували приклад;
- розв’язували задачі.
Що цікавого було на уроці, що складно?
Для чого вчимося розв’язувати задачі? (Вчимося спостерігати, розвивати математичне мовлення, аналізувати, порівнювати, послідовно та логічно викладати думки).