1
Урок з алгебри
у 11 класі
Мета: 1) закріпити попередньо засвоєнні знання, уміння і навички учнів у розв’язуванні задач зі статистики;
2) розвивати в учнів уміння аналізувати і робити висновки; їх творче мислення; креслярські навички; розширювати їх кругозір; стимулювати особисту пізнавальну активність, уміння відстоювати свою позицію і аргументувати;
3) виховувати інтерес до вивчення математики, національну гідність, патріотизм, почуття колективізму, бережливе ставлення до енергоресурсів як запоруки процвітання рідної країни.
Тип уроку: використання знань, навичок і умінь.
Обладнання: мультимедійна презентація; роздатковий матеріал;
міні-проекти; скарбничка заощаджень; картки енергоспоживання; індивідуальні анкети.
Структура уроку:
|
№ |
Етап уроку |
час, хв. |
Методи та прийоми |
|
1 |
Організаційний етап |
2 |
Вступне слово |
|
2 |
Оголошення теми уроку і основних його етапів |
2 |
Рефлексія; показ слайдів |
|
3 |
Мотивація навчальної діяльності |
1 |
Асоціативний кущ |
|
4 |
Актуалізація базових знань |
6 |
Мозковий штурм; скарбничка заощаджень |
|
5 |
Розв’язування завдань |
5 20
5 |
Математичне лото; |
|
6 |
Підсумки уроку Рефлексія Домашнє завдання |
1 2 1 |
Продовжіть речення |
Хід уроку:
І. Організаційний етап.
Сьогодні у нас особливий урок - його тема пов’язана з питанням енергозбереження, яке турбує усіх людей не тільки в Україні, бо стосується економії енергоресурсів і в кожній окремо взятій родині, і у масштабах всієї країни в цілому (Слайд 2). Ви будете працювати у групах, порівнювати результати своїх спостережень енергозатрат за зимові місяці, демонструвати презентації своїх міні-проектів.
Перевірка наявності домашнього завдання (1. Кожний учень складав карту енергоспоживання за зимові місяці своєї сім’ї, знаходив статистичні характеристики отриманого ряду даних, креслив стовпчасту гістограму по електроенергії, кругову – по газу і полігон частот – по воді; 2. Деякі учні розробляли міні-проекти по збереженню енергоресурсів і знімали відео на цю тему).
ІІ. Оголошення теми уроку і основних його етапів (рефлексія, показ слайдів).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (асоціативний кущ, мозковий штурм).
Учитель: до найактуальніших проблем сучасного суспільства належить організація раціонального енергоспоживання з мінімальним негативним впливом на навколишнє середовище нашої країни, обачливим використанням енергетичних ресурсів за розумного та достатнього задоволення технологічних і побутових потреб громадян України у всіх видах і формах енергії.
Звернемося до висловлювання Реймерса М
Асоціативний кущ.
Оскільки наша гімназія бере участь у програмі «Енергозбереження», сьогодні ми будемо розв’язувати завдання з теми «Елементи статистики» і заслуховувати захист міні-проектів, враховуючи саме тематику енергозбереження.
ІV. Актуалізація базових знань (мозковий штурм, скарбничка заощаджень). Гра «Ланцюжок думок»
Діти передають скарбничку заощаджень один-одному: перше запитання ставить класний керівник і передає скарбничку будь-кому з дітей, той відповідає на запитання, вкидає монету у скарбничку і передає її наступному обраному ним учню разом із наступним запитанням і т.д., доки всі діти не розподіляться по 6 командах.
Мозковий штурм.
Запитання:
1) Статистика –
2) Генеральна сукупність –
3) Вибірка –
4) Репрезентативна вибірка –
5) Ранжування –
6) Ранжирований ряд –
7) Варіанти –
8) Частота –
9) Відносна частота –
10) Гістограма –
11) Полігон частот –
12) Мода –
13) Медіана вибірки –
14) Середнє значення –
15) Відхилення –
16) Середнє геометричне –
17) Дисперсія –
18) Середнє квадратичне –
19) Види гістаграм –
20) Ламана –
21) Розмах вибірки –
V. Розв’язання завдань (математичне лото, робота в групах,
захист міні-проектів, анкетування)
1) Гра «Математичне лото»
Перед командами 1 великий лист А4 розділений на 8 прямокутників. У кожному прямокутнику міститься відповідь на запитання у вигляді числа. І пакетик з прямокутничками, один бік кожного з них – частина емблеми, а на другому боці – умова задачі. Розв’язуючи задачу і знаходячи відповідь, діти збирають емблему команди. (Додаток 1)
Завдання:

Коли буде зібрана емблема, діти вигукують назви своїх команд по черзі.
Команди:
1) Капітошка
2) Краплинка
3) Кубометрик
4) Кіловатик
5) Світлячок
6) Тепломерик
Звернемося до висловлювання Славки Куцай
Учитель: розглянемо карти енергоспоживання за зиму ваших родин, які ви створювали вдома.
2) В наступному завданні за допомогою стовпчастих діаграм вам потрібно відобразити картину споживання води в кожній команді.
Діти демонструють результати і обираємо найбільш економну сім’ю по збереженню води у команді, а потім – у всьому класі.
3) Виступ учнів з міні-проектом 1
«Витрати води і ефективні способи її економії у побуті» (Додаток 2)


4) Учитель: у наступному завданні за допомогою полігона частот відобразимо картину споживання газу в кожній команді. Діти демонструють результати і обирають найбільш економну сім’ю по використанню газу.
5) Виступ учнів з міні-проектом 2
«Витрати газу і ефективні способи його економії у побуті


6) Учитель: у наступному завданні, за допомогою кругової діаграми відобразимо картину споживання електроенергії в кожній команді. Діти демонструють результати та обирають найбільш економічну сім’ю по використанню електроенергії .
7) Виступ учнів з міні-проектом 3
«Витрати електроенергії і ефективні способи її економії у побуті» (Додаток 3)


8) Учитель: окрім витрат на водоспоживання, газоспоживання, електроенергію, ми витрачаємо кошти на теплозбереження у будинку.
8) Виступ учнів з міні-проектом 4
«Втрати тепла і ефективні способи його збереження» (Додаток 4)

9) Учитель: незначні зусилля кожного зокрема призводять до позитивного результату для всіх, і головне – для України. Наша мета – щоб кожен з нас почав споживати енергію розумніше, усвідомив власну відповідальність за майбутнє не тільки рідної країни, але й планети в цілому. І найголовніше, починати треба з себе! Давайте оцінимо як ми використовуємо енергію вдома, відповівши на запитання анкети.
Анкетування «Перевір себе» (Додаток 5)
За результатами анкети діти обирають найбільш економічну сім’ю по збереженню енергії у побуті.
Звернемося до висловлювання Джеффа Мак-Нілі.
VI. Підсумки уроку (продовжіть речення).
Учитель: Учні нашого класу, як і всі вчителі і учні України і багатьох інших країн світу беруть активну участь у збереженні енергії у школі, вдома, повсюди, оскільки багато енергії витрачається дарма і потрібно навчитися мистецтву дбайливого, розумного енергоспоживання для процвітання не тільки своєї родини, а й усієї України в цілому.
Продовжіть речення:
Сьогодні я зрозумів, що…
Я навчився(лась)…
Я усвідомив(ла), що…
Я вирішив(ла), що…
Поурочний бал.
Домашнє завдання:
Враховуючи усі вказівки та поради щодо збереження енергії у побуті, скласти карту енергоспоживання за зимові місяці своєї сім’ї, знайти статистичні характеристики отриманого ряду даних, накреслити стовпчасту гістограму по електроенергії, кругову – по газу і полігон частот – по воді. Порівняти отримані результати з попередніми. Зробити висновки щодо ефективності прийнятих засобів.
Закінчити наш урок я хочу тим самим висловлюванням, з якого ми почали (Слайд 29).