Тема: Задачі на визначення вартості покупки, ціни товару.
Мета :Формування компетентностей:
Предметна компетентність: формувати вміння досліджувати та розв`язувати задачі, які є математичними моделями реальних об’єктів; використовувати математичні методи у життєвих ситуаціях.
Ключові компетентності:
Тип уроку: комбінований урок
Обладнання: планшетні комп’ютери, мультимедійний проектор, екран, презентація «Задачі на визначення вартості покупки, ціни товару», друкований матеріал .
Хід уроку
І. Організація класу.
II. Перевірка домашнього завдання , якщо в учнів будуть питання .
ІІІ. Мотивація навчально пізнавальної діяльності
Людина, що не знає математики, не здатна ні до яких інших наук. Роджер Бекон
IV. Проблемна ситуація
Нам запропоновали прийняти участь в організації дня міста Одеса.
З чого почати?
Місто Одеса дуже цікаве для туристів.
Розповідь учня про місто.
https://omr.gov.ua/ru/odessa/video/
V. Актуалізація опорних знань.
Ми відразу взялися до справи і почули слова: вартість, ціна, кількість
Відомі поняття?
Давайте згадаємо:
1. Скласти рівняння
2. Визначити невідоме і позначити його за х
( якщо невідомих декілька, то найменше з них позначити за х );
3. Уважно прочитати умову задачі;
4. Розв'язати рівняння;
5. Записати відповідь;
6. Знаходимо інші невідомі величини, якщо цього вимагає умова задачі.
VІ. Закріплення, формування вмінь і навичок
1.Практична робота
За 7 зошитів і 4 альбоми заплатили 7 грн 95 коп. Скільки коштує 1 зошит і скільки – 1 альбом, якщо альбом дорожчий за зошит на 75 коп.?
|
Ціна, грн |
Кількість, шт |
Вартість, грн |
зошити |
|
|
|
альбоми |
|
|
|
Хід роботи.
Познач ціну 1 зошита за х;
2 Познач ціну 1 альбому за ( х+0,75 );
3 Виходячи з умови задачі, заповни 2 стовпчик таблиці;
4 Користуючись формулою знаходження вартості, заповни 3
стовпчик таблиці;
5 Склади рівняння;
6 Розв’яжи це рівняння;
7 Знайди ціну альбому;
8 Запиши відповідь.
7х + 4(х + 0,75) =7,95;
7х + 4х +3 =7.95;
7х + 4х = 7,95 – 3;
11х =4,95;
х = 4.5
Отже, ціна 1 зошита 4,5 грн, тоді ціна 1 альбому
4,5 + 0,75 =5,25 (грн)
Відповідь: 4,5 грн і 5,25 грн.
2. Задача
На святкування дня міста було запрошено туристів з м. Черкаси.
Під час екскурсії по городу, на ланч для туристів придбали яблука та печиво. За 12 кг яблук сплатили стільки, скільки за 8 кг печива. Знайти ціну 1 кг яблук і 1 кг печива, якщо кілограм яблук дешевше, ніж кілограм печива на 5грн 20 коп.
Складемо короткий запис до задачі:
|
Ціна, грн |
Кількість, кг |
Вартість, грн |
Печиво |
х + 5,2 |
8 |
8(х+5.2) |
Яблука |
х |
12 |
12х |
8(х + 5,2) = 12х;
8х + 41,6 = 12х;
8х – 12х = -41,6;
-4х = -41,6;
х = -41,6:(-4);
х = 10,4
Отже, ціна 1 кг яблук 10,4 грн
10,4 + 5,2 = 15,6(грн) – ціна 1 кг печива
Відповідь: 10,4 грн і 15,6 грн
3. Робота в парах
Гра « Знайди помилку в розрахунках»
Для вирішення організаційних питань, нам потрібно придбати канцтовари, але в розрахунках було допущено декілька помилок.
Вам потрібно зайти та виправити всі помилки.
(всі пари отримали паперові рахунки)
Канцелярські товари:
Назва товару |
Ціна, грн |
Кількість, шт |
Вартість, грн |
ручка |
7 |
5 |
37,5 |
олівець |
5,2 |
5 |
20,8 |
гумка |
4,5 |
2 |
10 |
блокнот |
10,6 |
4 |
53 |
ножиці |
14,2 |
3 |
45,6 |
клей |
5,7 |
2 |
10.4 |
Чи вистачить у нас коштів, якщо бюджет закладений на покупку канцтоварів, становить 180 грн?
( Так. Загальна вартість 177,3 грн)
Оцінка роботи, обговорення.
VІI. Фізкультхвилинка, руханка.
VІII. Робота в групах.
Для подарунків туристам, купили 54 листівки з пам’ятниками архітектури по 6 грн. і з видами міста по 3,5 грн, заплативши за всю покупку 239 грн. Скільки купили листівок кожного виду?
Складемо короткий запис до задачі:
|
Ціна, грн |
Кількість, шт |
Вартість, грн |
|
Архітектура |
6 |
54 - х |
6(54-х) |
239 |
Види міста |
3,5 |
х |
3,5х |
|
6(54 –х) + 3,5х = 239;
324 – 6х + 3,5х = 239;
-6х + 3,5х = 239-324;
-2,5х = -85;
х=-85:( - 2,5);
х = 34
Отже, купили 34 листівки з пам’ятниками архітектури
54 – 34 = 20(лист) - з видами міста
Відповідь: 34 листівки і 20 листівок.
IХ. Робота з планшетним комп’ютером.
Для прикрашення паркової зони було придбано 5 світлових гірлянд вартістю 325 грн. Обчисли вартість 11 таких гірлянд?
https://learningapps.org/watch?v=pn2ekukxt21
Розв'язання:
Кількість товару та його вартість — прямо пропорційні величини, тому при збільшенні кількості вартість збільшується у стільки ж разів.
1. Позначимо вартість 11 гірлянд за x;
2. Складемо пропорцію;
3. Застосуймо основну властивість пропорції;
4. Знайдемо x;
5. Відповімо на запитання задачі.
Короткий запис задачі:
↑ 5шт — 325грн ↑
11шт— x грн
Складемо пропорцію:
5:11=325:x
Застосуємо основну властивість пропорції та знайдемо x
5⋅x=11⋅325;
x=3575:5
x=715
Отже, за 11 гірлянд заплатили 715 грн.
Відповідь: 715грн.
Google classroom
1. Скласти туристичний маршрут по місту Одеса
( обери найцікавіші об’єкти міста )
Розрахуй вартість проїзду 15 туристів по цьому маршруту, користуючись громадським транспортом.
2. На концерт до дня міста Одеса для туристів придбали 26 квитків по 150 грн. і 170 грн., заплативши всього 4100грн .
Скільки купили квитків за ціною 170 грн?
Скільки квитків можна придбати на цю суму, якщо вартість одного квітка буде 100 грн.?
Використані джерела: