Тема: Розв’язування розрахункових задач: обчислення числа частинок (атомів, молекул, йонів) у певній кількості речовини, масі, об’ємі.
Мета: ― систематизувати знання про кількість речовини, молярну масу, молярний об’єм;
― продовжити формувати вміння виконувати обчислення кількості речовини, молярної маси, маси речовини, об’єму та відносної густини газів;
― підготувати учнів до тематичного оцінювання з теми «Кількість речовини. Розрахунки за хімічними формулами»;
― розвивати хімічну мову;
― виховувати відповідальне ставлення до виконання завдань.
Тип уроку: застосування набутих знань і умінь.
Обладнання: роздавальний матеріал, мультимедійний проектор, комп’ютер, періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва.
Форми роботи: індивідуальна, в парах, фронтальна, самостійна.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань
№ |
Запитання |
Так |
Ні |
Примітка |
1. |
Чи вмію робити скорочений запис? |
|
|
|
2. |
Чи вмію обчислювати молярні маси? |
|
|
|
3. |
Чи швидко згадую потрібну формулу? |
|
|
|
4. |
Чи знаю послідовність виконання дій, необхідних для розв’язування? |
|
|
|
5. |
Чи вмію записувати відповіді? |
|
|
|
n = ; m = n • M; M =
n = ; N = n •; Na =
n = ; V = n • Vm ; Vm =
Dгазу =
Позначення |
Одиниці вимірювання |
|
а) 6,02*1023 |
|
б) моль |
|
в) г, кг |
|
г) г/моль |
|
д) 22,4 л/моль |
|
е) л |
|
ж) частинок |
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Кожен розуміє, що точна наука без задач – як пташка без крил.
На цьому уроці, ми узагальнимо та вдосконалимо набуті знання й уміння по розв’язуванню розрахункових задач з теми кількість речовини.
IV. Застосування набутих знань
Відповідь: m = 2 моль * 17 г/моль = 34 г
|
H2O |
NaCl |
CO2 |
m, г |
36 |
|
|
M, г/моль |
|
|
|
n, моль |
|
|
|
N, частинок |
|
12,04*1023 |
|
V, л |
|
|
11,2 |
Відповіді:
|
H2O |
NaCl |
CO2 |
m, г |
36 |
117 |
22 |
M, г/моль |
18 |
58,5 |
44 |
n, моль |
2 |
2 |
0,5 |
N, частинок |
12,04*1023 |
12,04*1023 |
3,01*1023 |
V, л |
44,8 |
44,8 |
11,2 |
|
Кисень |
Хлор |
Нітроген (ІІ) оксид |
За вуглекислим газом |
0,73 |
1.6 |
0,68 |
За повітрям |
1,1 |
2,45 |
1,03 |
V. Самостійна робота
Кожен учень обирає посильні йому завдання з конверта відповідного кольору.
І-ІІ рівень (до 6 балів) – зелений
Варіант І
Варіант ІІ
ІІІ рівень (до 9 балів) – жовтий
Варіант І
Варіант ІІ
ІV рівень (до 12 балів) – червоний
Варіант І
Варіант ІІ
VІ. Підведення підсумків
Повернемось до картки «Самоаналіз знань з теми» чи змінилась кількість ваших результатів.
VІІ. Домашнє завдання
Повторити формули, диференційовані завдання на картках.