Навчати учнів добирати матеріал та писати замітки до газети;
формувати вміння удосконалювати власні висловлювання, доречно вживати слова чи речення відповідно до теми і мети, простежувати послідовність викладу; збагачувати словниковий запас учнів;
розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння формувати думку;
ознайомити з професіями рекламного агента, журналіста;
виховувати любов і повагу до слова, потребу читати газети і журнали.
«Створюємо шкільну газету»
Тема: Написання інформаційної статті до газети на тему «Шкільне життя».
Мета: навчати учнів добирати матеріал та писати замітки до газети;
формувати вміння удосконалювати власні висловлювання, доречно вживати слова чи речення відповідно до теми і мети, простежувати послідовність викладу; збагачувати словниковий запас учнів;
розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння формувати думку;
ознайомити з професіями рекламного агента, журналіста;
виховувати любов і повагу до слова, потребу читати газети і журнали.
Хід уроку
Пролунав дзвінок –
Починаємо урок.
Працюватимем старанно,
Щоб почуть наприкінці,
Що у нас в четвертім класі
Діти - просто молодці.
II. Мотивація навчальної діяльності.
1. Вступне слово вчителя.
- Шановні друзі!
Ми живемо в XXI столітті, яке осучаснило наше життя різноманітною відеотехнікою, аудіоапаратурою, комп'ютерами. Можливо тому останніми роками невиправдано зменшився інтерес батьків, дітей до газет і журналів для наймолодших.
Але зміна пріоритетів мовної освіти вимагає від дорослих, та часто й від самих вихованців добору сучасних цікавих художньо- та науково-пізнавальних творів, які б відповідали таким критеріям: невеличкий обсяг, динамічність розвитку описаних подій, прозорість, доступність лексики, майстерність художнього оформлення. У пошуках такого матеріалу суттєву допомогу нададуть саме дитячі видання. А їх чимало!
Поштарочка:
Багато цікавих газет і журналів Створили нам люди
Вони працювали на фабриках деревопереробних
І на підприємствах паперообробних,
І у типографіях за станком,
І за письмовим творили столом.
Поштарик:
А щоб у газетній статті чи журналі
Були повідомлення завжди цікаві,
Із різних куточків всієї планети
Шлють повідомлення кореспонденти. Ідуть журналісти на різні прийоми,
Беруть інтерв'ю в науковців відомих,
На прес-конференціях завжди бувають, Робити дослідження допомагають.
Поштарочка:
А потім над зібраним матеріалом
В редакції дружно усі працювали:
Коректор, верстальник і журналіст,
Редактор, художник і поліграфіст.
Зусилля ці люди на те прямували,
Щоб діти свій розум і хист розвивали.
Гра «Складалочка» «Як до нас прийшла книга?»
Агент з реклами займається пошуком і укладенням договорів з розміщення і виготовлення реклами. В процесі переговорів орієнтує клієнта по ціні, консультує, як найефективніше розмістити рекламу. Від діяльності рекламного агента багато в чому залежить благополуччя рекламного агентства, радіо-телестудії, газети, журналу, тому на хорошого рекламного агента завжди високий попит.
1-й учень:
Дитячі журнали й газети на острові цім.
Вони як дарунок приходять в наш дім.
Розкажуть доступно, дотепно, цікаво.
Про світ цей мінливий, барвистий, яскравий.
2-й учень:
Ось регіональна газета «Долоньки»
Цікава для сина, цікава для доньки.
3-й учень:
Приходить до дітей «Пізнайко».
Великий витівник, всезнайко.
Є в нім сценарії до свят,
І комікси є для малят.
Є історичні оповідки,
Є, навіть давньогрецькі міфи,
Є пластилінова країна
Для вправних рук і рук умілих.
4-й учень:
Нова і цікава газета малечі
З чудовою назвою
- «Казковий вечір».
Газета дитячі портрети друкує,
З казками знайомить, поради дарує.
Приходить щотижня вона до господи
Є ігри у ній, є цікаві пригоди.
5-й учень:
«Весела перерва» й « Веселі уроки»
Не завдадуть читачам замороки.
Вас щиро смішитимуть жарти й приколи,
Які з школярами бувають у школі.
III. Повідомлення теми і мети уроку.
- Тема наша непроста, та для вас цікава,
Будуть в ній слова, буде і забава.
І в скарбничку мовну, поки вивчим тему,
Мовних скарбів пребагато ми з вами зберемо.
Будуть знання й уміння, правила й завдання,
Думки вашої творіння і оповідання,
І пісні й загадки ваші, й власна ваша казка.
Тему нашого уроку послухайте, будь-ласка.
Цей урок навчить мене
Учитель: Перед вами - різноманітні газети і вирізки з них. Уважно перегляньте їх. На кожній сторінці вміщено замітки. Такі самі замітки можна написати і в шкільній газеті. Прочитайте одну з них.
Журналісти беруть інтерв'ю в 2-3 учнів.
2. Хвилинка ерудита. «Мозковий штурм».
- Як ви можете пояснити значення слова «замітка».
Замітка - це невеличке оповідання, присвячене якомусь конкретному факту, позитивному чи негативному. Від звичайного твору вона відрізняється стислістю, влучністю мови, а також тим, що в ній завжди більш гостро ставиться проблема, нерідко міститься заклик, звернення до читача, порад а... Також у газеті може бути вміщена так звана замітка-хроніка, в якій просто повідомляється про якусь подію чи подаються якісь відомості. Замітка має порушувати таке питання, яке може зацікавити всіх і викликати відгуки, обговорення.
Призначення замітки - повідомити якусь подію, яка нещодавно відбулася.
Мета замітки - інформувати про факт, донести його до відома читачів.
Тема замітки може бути різноманітною.
Словник: інформація - повідомлення,
Редактор - це той, хто редагує текст.
3. Сюжетно-рольова гра. Інсценування.
Незнайко:
«Не знаю» - слово є таке,
І серце не лоскоче...
Не чарівне, зате легке!
«Не знаю і не хочу!»
Не знаю - як, не знаю - де,
Нічого я не знаю.
Від чого дощ і сніг іде
- Я й знати не бажаю.
Ну, все одно ж не може знать
Всього одна людина.
То нащо голову ламать
Повинна ще й дитина?
Дівчинка: Бідна дитина. А що це у тебе в руках?
Незнайко: Та ось примусили написати на урок роботу. Я й написав.
Дівчинка: А що ж ти написав? Покажи!
Незнайко: Не знаю. Щось написав. На, дивися.
Дівчинка: Ой, що ж це ти написав, ти хоч знаєш?
Незнайко: Не знаю,
Дівчинка: Ой, горечко ти наше! Давайте допоможемо виправити помилки, бо ж цього учня і кури засміють!
Робота в групах. Редагування тексту
Переставити абзаци
І. Їжачок
Настала зима. Тепло й затишно їжачкові.
Знайшов він собі кімнату у дуплі старої липи. Тепло там і сухо. Ось настала осінь. Падає жовте листя з дерев. Скоро й зима настане. Почав готуватись їжачок до зими. Пішов до лісу, наколов на свої голочки сухого листя. Приніс до своєї кімнатки. Розіслав листя, стало ще тепліше.
У лісі жив їжачок.
ІІ.
Зайчик зупинився на галявинці. Зайчик злякано прислухається до шелестіння дерев. Лячно зайчику самому в лісі.
ІІІ. Мак
В полі розквітли великі червоні квіти. Поле стало схожим на великий чудовий килим. Вони схожі на велике полум'я. Це розквітли польові маки.
ІV. Снігова баба
Взимку діти гралися у дворі. Руки у них мерзли. Але баба снігова вийшла гарна.
V. Опрацювання складових частин замітки, пам'ятки «Як писати замітку до газети».
Складові частини замітки
П а м' я т к а « Як писати замітку до шкільної газети»
1.Добери до замітки тему.
2.Добери цікаві факти, перевір їх.
3.Подумай послідовність викладу матеріалу (план).
4.Пиши грамотно, чисто, дотримуйся абзаців.
5.Уважно прочитай написане, виправ помилки, постав дату і підпиши замітку.
VI. Самостійне складання учнями замітки до газети на запропоновані теми. Робота в групах.
VII. Презентація робіт
Зачитування учнями написаних заміток, їх аналіз, редагування.
VIII. Підсумок уроку.