КРИВОРІЗЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Психолого-педагогічний факультет
Кафедра початкової освіти
КОНСПЕКТ УРОКУ
УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ У 4 КЛАСІ
НА ТЕМУ:
УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ. НАПИСАННЯ ПЕРЕКАЗУ ЗА ПЛАНОМ
Підготувала:
Студентка-практикантка
групи ПНІм-22
Нетеса Світлана Олександрівна
П.І.Б.
Методист:
Кравцова Інна Адамівна
_______________________________
(оцінка, підпис)
Учитель:
Гавриш Тетяна Василівна
_______________________________
(оцінка, підпис)
Кривий Ріг – 2023 рік
Дата: 28.09.2023
Клас: 4
Тема. Розвиток мовлення. Написання переказу за планом. Вимова і правопис слова восени.
Мета:
мовно-літературна: вчити переказувати текст за планом, записувати без помилок, збагачувати активний словник учнів / учениць;
розвивальна: розвивати зв’язного мовлення, критичне мислення;
виховна: виховувати любов до рідного краю, прироби та тварин, зацікавленість до вивчення української мови.
Очікувані результати:
Змістова лінія «Взаємодіємо усно»:
– сприймає уважно усну інформацію [4 МОВ 1.1];
– виконує усні інструкції й настанови вчителя щодо навчальних завдань [4 МОВ 1.1].
Змістова лінія «Взаємодіємо письмово»:
– самостійно контролює виконання загальних правил письма [4 МОВ 3.3];
– нарощує швидкість письма, безвідривно поєднуючи елементи букв та букви між собою, зберігаючи розбірливість [4 МОВ 3.1];
– пише в темпі, який дає змогу записати власну думку та інформацію з різних джерел [4 МОВ 3.1];
– пише розбірливо [4 МОВ 3.1];
– робить охайні виправлення [4 МОВ 3.3];
– розповідного змісту з елементами опису або міркування [4 МОВ 3.1];
– використовує у власних висловленнях виражальні засоби мови [4 МОВ 3.1];
– висловлює своє ставлення до того, про що пише [4 МОВ 3.1];
Змістова лінія «Досліджуємо медіа»:
– сприймає критично доступні медіатексти [4 МОВ 1.1], [4 МОВ 2.1].
Змістова лінія «Досліджуємо мовні явища»:
– дотримується правил вимовляння слів з ненаголошеними голосними [е], [и], дзвінкими приголосними звуками в кінці слова і складу перед глухим, подовженими приголосними звуками [4 МОВ 4.1];
– правильно наголошує загальновживані слова [4 МОВ 4.1].
Словникова робота:
– працюємо над правилами написання спільнокореневих слів;
– додаємо нові слова в активний словниковий запас – восени, стріха.
Освітні галузі: мовно-літературна, природнича.
Обладнання: мультимедійна презентація, підручник для 4 кл. Українська мова та читання Н. Кравцова, 2021 р. (за ТОП під керівництвом Савченко О.Я.).
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Місце проведення: класна кімната.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ ДО УРОКУ. (1хв)
– Уже дзвіночок пролунав! Для роботи час почав!
– Зараз у нас урок української мови.
1. Емоційне налаштування. (Слайд №2)
По землі матусі-України щоб багатство саду і городу
ходить осінь в золотім вбранні. принести в дарунок дітворі.
Запалила кетяги калини — Щоб навчити нас добро творити,
спалахнули ґрона чарівні. рідну землю і людей любити,
Грай-конем заїхала в діброву материнську мову шанувати,
і на мить спинилася в дворі, Батьківщину ділом величати.
Валентина Романова
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. (2-3хв)
1. Виконання вправи 65 (С. 23). (Слайд №3)
2. Каліграфічна хвилинка. Робота над ребусом. (Слайд №4)
– Відкриваємо звичайні зошити і записуємо число, 28 вересня, класна робота.
3. Гра «Яке слово заховалося?» (Слайд №5)
Восени — ви, син, неси, сови, оси, вони.
– Давайте запишимо ці слова у зошит. (Слайд №6)
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. (2-3 хв)
1. Вправа «Сходинки». (Слайд №7)
– Заповнити вільні клітинки так, щоб утворилися спільнокореневі слова.
Відповідь. Осінь, восени, осінній. (Слайд №8)
— Антоніми: восени —навесні.
— Хочете дізнатися більше? Тоді — до роботи!
2. Щоденні 5. Збагачую свій словниковий запас. (Слайд №9)
3. Повідомлення теми та завдань уроку.
ІV. СПРИЙМАННЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. (5-7 хв)
1. Робота з підручником (С. 23). Виконання вправи 66. Складання кластера. (Слайд №10)
РУХЛИВА ВПРАВА (Слайд №11)
2. Вправа «Квест-цікавинка». (Слайд №12)
Міські та сільські ластівки живуть поряд з людьми. Вони прикріплюють свої гніздечка до виступів дерев’яних стін, над вікнами, на горищах, під дахами будинків, де живуть люди. А у селі ці пташки часто оселяються у повітках та хлівах (це будівлі, де тримають свійських тварин).
Яєчка висиджує тільки мама-ластівка, а тато носить їй їсти. Про малих ластів’ят подружжя дбає разом, здобуває їм їжу. Ластівки дуже спритно ловлять комашок просто на льоту. Ці птахи виводять пташенят аж двічі протягом літа. А на початку осені ластівки збираються у великі зграї.
V. НАПИСАННЯ ПЕРЕКАЗУ. (5-7 хв)
Стіна слів: стріха. (Слайд №12)
— Стрі́ха — солом’яна чи очеретяна покрівля. Стріхою також називають нижній край такої покрівлі, що нависає над стіною.
1. Виконання вправи 67.
Сканування QR-коду та слухання оповідання Василя Сухомлинського «Ластівки прощаються з рідним краєм».
(https://cutt.ly/twn9NqHP) (Слайд №14)
2. Структурний аналіз тексту. (Слайд №15)
— Який стиль переказу? (Художній)
— Чому ви так вважаєте?
— На які частини поділяють текст? (Зачин, основна частина, кінцівка)
— Про що розповідається в зачині?
— Про що розповідається в основній частині?
— Про що розповідається в кінцівці?
Повторне слухання оповідання.
ОФТАЛЬМОЛОГІЧНА ХВИЛИНКА (Слайд №16)
3. Виконання вправи 68.
Під стріхою однієї хатини жили ластівки. Весною вони поверталися з вирію. А восени відлітали в теплі краї.
У хатині жили батько, мати й Оленка. Весною дівчинка з нетерпінням чекала появи ластівок. Це було для дівчинки справжнім святом.
Улітку Оленка любила дивитись, як ластівки годують пташенят, вкладаються спати. А восени, коли вони відлітали, дівчинці ставало сумно: мовби розлучалася з дорогими друзями.
За кілька днів до відлітання ластівки сідали на електричних дротах й довго там сиділи. Оленці здавалося, що птахи сумують. Мама казала, що вони прощаються з рідною землею.
Оленка підходила до ластівок, що сиділи на дротах. Їй дуже хотілося, щоб ластівки і з нею попрощалися.
4. Усний докладний переказ за планом та опорними словами.
Опорні слова та словосполучення: під стріхою, весною, восени, відлітали, батько, мати, Оленка, з нетерпінням, справжнє свято, улітку, восени, на електричних дротах, Оленці здавалось, прощаються, на дротах, дуже хотілося. (Слайд №17)
Декілька дітей переказує текст за планом та опорними словами та словосполученнями.
5. Робота по попередженню помилок у переказі. Гра «Назви орфограму». (Слайд №18)
• навесні, восени, з нетерпінням, землею. (Ненаголошені голосні -е, и)
• нетерпінням, відлітання (Подовжені м’які приголосні)
• відлітали, відлітали, підходила розлучалася. (Написання префіксів від-, роз-)
• ластів’ята (Написання слів з апострофом)
— Стіна слів: дівчинка, дівчинці, Оленка, Оленці, улітку, прощаються, вкладаються.
— Над правописом цих слів, ми будемо працювати дещо пізніше. Як ви гадаєте, у яких частинках нам потрібно бути особливо уважними?
6. Написання переказу письмового докладного переказу. (Слайд №19)
Учні виконують роботу самостійно. Учитель за необхідністю надає допомогу. Після того, як учень прочитає написаний переказ, однокласники визначають краще в роботі.
VІ. РЕФЛЕКСІЯ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ (1-2 хв)
1. Гра «Оціни свою роботу на уроці фразеологізмом». (Слайд №20)
— Доберіть фразеологізм, який оцінить вашу роботу на уроці.
Ворон (галок, галки) лічити — нічого не робити, не працювати, ледарювати.
Товктися як у ступі — дуже багато, виснажливо працювати, виконувати якусь метушливу роботу.
Рук не чути — дуже втомитися, перенапружитися від надмірної праці.
Чужими руками — використовуючи працю, зусилля, енергію інших досягти успіху.
Ворушити мізками — добре думати.
До сьомого поту працювали — дуже виснажливо, понад силу; тяжко.
Як голка з ниткою — дружно.
– На цьому наш урок закінчено. Дякую вам за активну роботу на уроці, у вас вийшло виконати усі завдання та нагодувати котика. Гарного всім дня, до зустрічі!
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ