Урок розвитку мовлення "Твір-опис Білочка"

Про матеріал
Урок розвитку мовлення у 2 класі на тему "Текст-опис. Білочка" для здобувачів освіти НУШ.
Перегляд файлу

                        2 кл. Урок розвитку мовлення

 

Тема. Твір – опис   «Білочка»

Мета. Закріпити знання здобувачів освіти про типи текстів;

навчати дітей складати твір-опис за поданим планом, формувати вміння добирати найбільш влучні прикметники під час опису предмета, збагачувати активний і пасивний словник учнів;

розвивати спостережливість, пам'ять, співставляти,уміння порівнювати; виховувати любов до тварин.

Обладнання: ілюстрації білочки, презентація

Тип уроку : урок розвитку мовлення

Освітні галузі: мовно – літературна, соціальна

                                             Хід уроку

1. Організація класу

2. Актуалізація опорних знань

   1) Вправа «Мікрофон» Повторення про типи текстів

— З  чого складається текст?

 —Які типи текстів ви знаєте?

— Коли відповідаємо на запитання  що сталося?

— Коли відповідаємо на запитання який?

 —Коли відповідаємо на запитання чому?, що відбулося?

 —На яке питання відповідає текст-розповідь?

— На яке питання відповідає текст-міркування?

— На яке питання відповідає текст-опис?

  2) Робота над загадкою.  

Пухова руденька шуба

Із сосни стриба на дуба.

Хвіст у неї, як мітла,

А сама на зріст мала.

Очі сяють, як намисто,

Мов дві цяточки вогнисті.

В неї хата гарна, тиха,

Взимку повненька горіхів.

В лісі любить вона жити,

Відгадайте, хто це, діти? (Білка )

3. Мотивація навчальної діяльності

 — До нас на урок прийшла білочка і подивиться, як ви працюєте.

1)  Каліграфічна хвилинка.

 Письмо з’єднань бі іл лк ка, слів білка, білочка, вивірка.

2)Робота з тлумачним словником

БІЛКА - [б’ і л к а] - лісовий руденький невеличкий звірок із пухнастим хвостом та китичками на вухах, що живе на деревах.

3) Вправа   «Квест - цікавинка». Робота в парах.

      *   Білка - чудовий повітряний акробат. Завдяки чіпким кігтикам вона легко лазить по деревах.

 *  Довгий пухнастий хвіст допомагає стрибати. Він служить і кермом, і парашутом, підтримує її у повітрі.

 *  Взимку білка накривається хвостом, як ковдрою. Білка скидає перед зимівлею руду шерсть, одягаючи сіру, теплішу, м’якішу, пухнастішу шубку.                                    * Коли завіють сніги, загудуть завірюхи, білка сховається в дуплі, вкриється пухнастим хвостом і чекатиме відлиги.

 *  Житло влаштовує в дуплах, а якщо їх немає, то між гілками дерев. У середині гніздо вистилає мохом, сухою травою, листям і шерстю. У такому гнізді тепло, навіть у люті морози.

4) Робота над визначенням типів текстів

    Чи знайдеться в Україні ліс, у якому б не зустрілася вам білка? Де лісова гілка —там і білка. Восени в білки особливо багато клопотів. Треба на зиму грибів насушити,запастися горішками, жолудями, шишками, дупло вимостити. Коли завіють сніги,загудуть завірюхи, білка сховається в дуплі. А доки не чути заморозків, білка розважається.(Розповідь)

    Білки – всеїдні тварини. Живляться вони насінням хвойних дерев, жолудями,горіхами, грибами, ягодами, яблуками. А також поїдають комах, розорюють гнізда птахів і їдять яйця та пташенят.(Муркування)

  Який тип тексту ми не назвали?

4. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці ми з вами будемо вчитися правильно будувати речення,

виражати свої думки, вчитися описувати білочку.

  1. Будова тексту - опису

Зачин Що? (кого? описуємо

      Основна частина Ознаки предмета

      Кінцівка Своє ставлення до предмета опису

  1.   Фронтальна словникова робота

— З чого почнемо опис? (Лісова тваринка.)

— Які ознаки білочки треба розкрити? (Тіло, хутро, хвіст.)

— Що відрізняє білочку від інших лісових мешканців? (Стрибає з гілки на гілку).

—Як можна назвати білочку, щоб не повторюватись? Білочка — невелика тварина, працьовита, спритна, руда, хитра, обережна,маленька.

—Яка у білочки шубка? Шубка – червоняста, руда, м’яка, пухнаста, взимку сіренька.

—Які у білочки очі? Оченята – мов блискучі намистинки, немов великі ягоди чорної смородини,горіхові, чорні, мов дві цяточки вогнисті

—Які у білочки лапки, пальці, кігтики? Лапки - коротенькі, спритні, міцні. Пальці – довгі. Кігтики – гострі, чіпкі.

—Які у білочки вуха? Вуха – гострі, наче ріжки, на вушках чорні китичк

—Який хвіст? Хвіст - великий , пухнастий, довгий, пишний.

—Яка білочка? Білочка — невелика тварина, працьовита, спритна, руда, хитра, обережна, маленька.

5. Фізкультхвилинка.

6. Складання тексту-опису за планом

                     План

1. Кого ми бачили у лісі?

2. Якого кольору у білочки шубка?

3. Які голівка, очі, вушка?

4. Які в тваринки лапки?

5. Який хвіст?

6. Твоє ставлення до білочки.

— Яким реченням ви закінчили б опис, висловивши основну думку?

(«Справжня лісова красуня», «Мені дуже сподобалася білочка»).

— Чому це закінчення найбільше підходить до опису тваринки?

— Який заголовок можна дібрати, щоб була зрозумілою основна думка?

(«Лісова красуня»).

7. Записування тексту.

8.  Метод « Крісло автора».

Перевірка написанного. (Учні за бажанням сідають у «крісло автора» і зачитують опис, який записали у зошит)

9.  Підсумок уроку.

Рефлексія. Гра «Оплески».

 Приготуйте долоньки. Плесніть у долоні, якщо ви згодні зі мною.

  • На уроці я навчилася  «навчився» описувати білочку.
  • На уроці мені було цікаво.
  •  На уроці я працювала «працював » старанно.

 Ось ви й поаплодували самі собі, своїм однокласникам.

docx
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
10 січня 2023
Переглядів
2224
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку