Урок розвитку зв'язного мовлення

Про матеріал

Усний журнал

Тема. Берізка росте на шкільному подвір'ї,

Це гарна прикмета за народним повір'ям.

(складання розповіді з елементами опису на основі ілюстрацій)

Мета: навчити складати розповідь з елементами опису; формувати у дітей вміння добирати найбільш влучні прикметники під час опису предмета; розвивати зв'язне мовлення учнів; вчити бачити красу навколо себе, словами передавати свій настрій, ставлення до побаченого; розширювати уявлення про знайоме дерево

— березу; розвивати спостережливість, пам'ять, уміння порівнювати;

виховувати дбайливе ставлен­ня до живої природи, бажання оберігати і примножувати її.

Обладнання. Гілочки берези з сережками,репродукції

картин художників, програвач, платівка із записом музики П.І. Чайковського «Пори року».

Хід уроку

Вчитель. ( Звучить тиха мелодія «Веснянки», вчитель читає вірш)

Ось іде весна ланами,

Перелогами, лісами.

Де не ступить - з-під землі Лізуть паростки малі.

Як опустить вниз правицю - Зеленіє скрізь травиця.

Як лівицю підведе –

Всюди листя молоде.

На берізку гляне зблизька –

У сережках вся берізка.

До верби підійде - ба!-

В білих котиках верба.

- Такі чудові слова належать видатній українській поетесі Наталі Забілі.

- А ось до вашої уваги загадка:

В білій одежині цілий рік ходила,

Навесні зелений волос розпустила.

Кучері вмивала чистою росою.

Та розвеселяла білою красою.

- Любі діти, сьогодні ми з вами будемо говорити про красуню берізку, яка зображена на малюнках і проведемо наш урок у формі усного журналу.

Сторінка 1. Теоретичні відомості про берізку

1.Нараховується 20 видів берези.

В Україні поширена бородавчаста або плакуча береза.

2. Живе береза близько 50 років. За 25 років вона досягає висоти п'ятиповерхового будинку

— 10—20 метрів.

3. Цвіте береза в кінці квітня. Її квіточки — скромні сережки.

4. З бруньок берези виготовляють ліки. Із

гілочок роблять віники, мітли, з деревини — меблі, лижі.

5. З березової деревини виготовляють скипидар, дьоготь, оцет та різні вироби —- хлібниці, ложки, кошики, тарелі, іграшки, берестяні козубки.

6. Березовий сік смачний і корисний. Він легко втамовує спрагу. Вчитель. - Підсумовуючи ваші повідомлення про берізку, я хочу запропонувати вам завдання для каліграфічної хвилинки.

Ось перед вами розгубилися слова. Об єднайте дані склади у слова і запишіть їх у зошити.

Бе зонь бе ка різ ка рі ре бе за

Сторінка 2. Практичне використання верби.

1.Красунею лісів називають берізку люди. Береза — єдине дерево з білою корою, бо тільки вона містить особливу речовину — бутилін, що робить її привабливою.

2. Наші пращури садили це дерево біля своїх хат, бо вважали, що береза відганяє злих духів, оберігає від хвороб.

3.Цінність берези ще в тому, що, потрапивши в березовий гай, відразу відчуваєш, як легко дихається.

4.Цьому сприяє ефірна олія, яку виділяє березове листя.

5. Березовий сік смачний і чистий . як сльоза.

6.Листям, гілочками - з берези в яжугь віники. Відвар з листя лікує хворі ноги.

7. Відваром з бруньок лікують нирки.

Вчитель. - А зараз пограємо у гру. « Відшукай своє місце!»

Ось перед вами зображені берізки у різні пори року. їх є чотири. У мене на столі лежать чотири конверти. Один із вас підходить, відкриває конверт, зачитує слова, які там написані і прикріплює до тієї ілюстрації до якої вона належить.

Тонкі віти,

У білих

Жовтіють

Зелене платя,

маленькі

шубах, мов

коси,

ізумрудне

бруньки,

срібло на

листочки,

листя, зелені

клейкі

вітах,

мов золоті

густі розкішні

листочки,

Мов снігурки

монетки

коси, стрункий

ніжні

у хороводі.

стовбур

- Молодці, діти, завдання виконали. Переходимо до наступної сторінки.

Сторінка 3. Поетична сторінка.

1.Берізонько, берізонько, ти мавка лісова.

Зелені твої кіски вітрисько розвива.

Стоїш ти при дорозі у травах і кущах,

І білі свої ноги все миєш на дощах.

2.І коли весна надворі —

Оживуть берізки всі,

Стануть гарні, білокорі,

Наче вмиті у росі.

3.Цілісінький день береза співає,

Спочинку не має та втоми не знає.

Ми стовбур біленький погладим рукою,

До віття тонкого торкнемось щокою.

Нам би таємницю березчину взнати,

Про що її пісня, шлись відгадати.

4.У нашої берізки білая кориця,

Вчесані кіски — любо подивиться!

На дорогу з двору вистрибнули кізки,

Стали гризти кору білої берізки.

Ми сказали кізкам: «Не гризіть, не треба.

Хай наша берізка виросте до неба».

5.Білі ніжки у берізки, чобітки юхтові,

І сережки золотисті в кучерях шовкових.

А на грудях вишиванка — мережана, біла.

Усміхнулася берізка, як дівчина, мило.

6.Як прийшла до нас уквітчана весна,

Посадила я берізку край вікна.

Стала, стала я берізку поливать,

Стала пісеньку веселу їй співать.

Ти, рости, моя берізонько, рости,

Буйним листям всім на радість шелести.

Вчитель. - Ви, мабуть, помітили, з якою любов'ю описують у віршах поети берізку. Вони називають її білокорою красунею, її гілочки порівнюють з косами, згадують про золоті сережки, буйне листя, а саму берізку порівнюють з милою дівчиною.

Не лише поети оспівували у своїй творчості берізку.

Ось погляньте на роботи відомих художників:

1. 1.1. Левітан «Золота осінь».

2. О.К. Саврасов «Граки прилетіли».

3. А. І. Куінджі «Березовий гай».

4. М.П. Глущенко «Зимовий день».

- На всіх цих картинах ми бачимо вже знайомі нам берези у різні пори року.

Сторінка 4.Береза у українському фольклорі.

— А прості люди, спостерігаючи за березою, намагались дізнатись, яка буде погода.

— Які народні прикмети ви знаєте?

• Зазеленів березовий гай — пересаджуй дерева.

• 3 берези тече багато соку — літо буде дощове.

• Коли спочатку листям вкриється береза — чекай сухого літа, коли клен — вологого.

•Якщо листя берези восени починає жовтіти верхівки, то наступна весна буде рання, а якщо знизу пізня.

Фізкультхвилинка.(Виконання веснянки чи гаївки)

Сторінка 5. Береза і сучасність.

Вчитель -. Сьогодні на уроці ми будемо працювати над складанням розповіді з елементами опису на тему « Берізка на шкільному подвір ї». У яку саме пору року вона вам найкраща виберіть самі. Напишіть розповідь на основі ілюстрацій та опорних слів.

( Учням, які відчувають труднощі можна запропонувати план.)

Вчитель. Давайте пригадаємо, з яких частин складається твір?

— Як починаємо писати кожну частину?

— Які епітети можна дібрати до слова «берізка»?

(Струнка, ніжна, білокора, кучерява, тендітна)

— Віти?

(Тоненькі, гнучкі, довгі, ніби коси)

— Листочки?

(Зелені, клейкі, золотисті)

— Стовбур?

(Високий, тонкий, білокорий)

Орієнтовний план

1. Де росте берізка?

2. Яка вона?

3. Який у берізки стовбур?

4. Які у берізки гілочки, на що вони схожі?

5. Коли з'являються сережки?

6. Які у берізки листочки?

7. За що люди люблять і шанують берізку?

(Самостійна робота учнів)

(Зачитування 2-3 творів, написаних учнями).

- Сьогодні на уроці ми дуже плідно попрацювали. Я думаю, що ви поглибили свої знання і дізналися багато нового і цікавого. Дякую за співпрацю.

Перегляд файлу

Усний журнал 

Тема. Берізка росте на шкільному подвір’ї,

           Це гарна прикмета за народним повір’ям.

(складання розповіді з елементами опису на основі ілюстрацій)

Мета: навчити складати розповідь з елементами опису; формувати у дітей вміння добирати найбільш влучні прикметники під час опису предмета; розвивати зв'язне мовлення учнів; вчити бачити красу навколо себе, словами передавати свій настрій, ставлення до побаченого; розширювати уявлення про знайоме дерево

 березу; розвивати спостережливість, пам’ять, уміння порівнювати;

виховувати дбайливе ставлен­ня до живої природи, бажання оберігати і примножувати її.

Обладнання. Гілочки берези з сережками,репродукції

картин художників, програвач, платівка із записом музики П.І. Чайковського «Пори року».

Хід уроку

Вчитель. ( Звучить тиха мелодія «Веснянки», вчитель читає вірш)

Ось іде весна ланами,

Перелогами, лісами.

Де не ступить - з-під землі Лізуть паростки малі.

Як опустить вниз правицю - Зеленіє скрізь травиця.

Як лівицю підведе –

Всюди листя молоде.

На берізку гляне зблизька –

 У сережках вся берізка.

До верби підійде - ба!-

В білих котиках верба.

- Такі чудові слова належать видатній українській поетесі Наталі Забілі.

- А ось до вашої уваги загадка:

В білій одежині цілий рік ходила,

Навесні зелений волос розпустила.

Кучері вмивала чистою росою.

Та розвеселяла білою красою.

- Любі діти, сьогодні ми з вами будемо говорити про красуню берізку, яка зображена на малюнках і проведемо наш урок у формі усного журналу.

Сторінка 1. Теоретичні відомості про берізку

1.Нараховується 20 видів берези.

В Україні поширена бородавчаста або плакуча береза.

2. Живе береза близько 50 років. За 25 років вона досягає висоти п'ятиповерхового будинку

 10—20 метрів.

3. Цвіте береза в кінці квітня. Її квіточки — скромні сережки.

4. З бруньок берези виготовляють ліки. Із

гілочок роблять віники, мітли, з деревини — меблі, лижі.

5. З березової деревини виготовляють скипидар, дьоготь, оцет та різні вироби —- хлібниці, ложки, кошики, тарелі, іграшки, берестяні козубки.

6. Березовий сік смачний і корисний. Він легко втамовує спрагу. Вчитель. - Підсумовуючи ваші повідомлення про берізку, я хочу запропонувати вам завдання для каліграфічної хвилинки.

Ось перед вами розгубилися слова. Об єднайте дані склади у слова і запишіть їх у зошити.

Бе зонь бе ка різ ка рі ре бе за

Сторінка 2. Практичне використання верби.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Красунею лісів називають берізку люди. Береза — єдине дерево з білою корою, бо тільки вона містить особливу речовину — бутилін, що робить її привабливою.

2. Наші пращури садили це дерево біля своїх хат, бо вважали, що береза відганяє злих духів, оберігає від хвороб.

3.Цінність берези ще в тому, що, потрапивши в березовий гай, відразу відчуваєш, як легко дихається.

4.Цьому сприяє ефірна олія, яку виділяє березове листя.

5. Березовий сік смачний і чистий . як сльоза.

6.Листям, гілочками - з берези в яжугь віники. Відвар з листя лікує хворі ноги.

7. Відваром з бруньок лікують нирки.

Вчитель. - А зараз пограємо у гру. « Відшукай своє місце!»

Ось перед вами зображені берізки у різні пори року. їх є чотири. У мене на столі лежать чотири конверти. Один із вас підходить, відкриває конверт, зачитує слова, які там написані і прикріплює до тієї ілюстрації до якої вона належить.

 

Тонкі віти,

 

У білих

 

Жовтіють

 

Зелене платя,

маленькі

 

шубах, мов

 

коси,

 

ізумрудне

бруньки,

 

срібло на

 

листочки,

 

листя, зелені

клейкі

 

вітах,

 

мов золоті

 

густі розкішні

листочки,

 

Мов снігурки

 

монетки

 

коси, стрункий

ніжні

 

у хороводі.

 

 

 

стовбур

 

 

 

 

 

 

 

 

  •  Молодці, діти, завдання виконали. Переходимо до наступної сторінки.

Сторінка 3. Поетична сторінка.

  1. Берізонько, берізонько, ти мавка лісова.

          Зелені твої кіски вітрисько розвива.

          Стоїш ти при дорозі у травах і кущах,

           І білі свої ноги все миєш на дощах.

     2.І  коли весна надворі —

        Оживуть берізки всі,

        Стануть гарні, білокорі,

        Наче вмиті у росі.

      3.Цілісінький день береза співає,

        Спочинку не має та втоми не знає.

        Ми стовбур біленький погладим рукою,

        До віття тонкого торкнемось щокою.

       Нам би таємницю березчину взнати,

       Про що її пісня, шлись відгадати.

     4.У нашої берізки білая кориця,

        Вчесані кіски — любо подивиться!

       На дорогу з двору вистрибнули кізки,

       Стали гризти кору білої берізки.

       Ми сказали кізкам: «Не гризіть, не треба.

        Хай наша берізка виросте до неба».

     5.Білі ніжки у берізки, чобітки юхтові,

         І сережки золотисті в кучерях шовкових.

        А на грудях вишиванка — мережана, біла.

       Усміхнулася берізка, як дівчина, мило.

      6.Як прийшла до нас уквітчана весна,

        Посадила я берізку край вікна.

        Стала, стала я берізку поливать,

        Стала пісеньку веселу їй співать.

       Ти, рости, моя берізонько, рости,

       Буйним листям всім на радість шелести.

Вчитель. - Ви, мабуть, помітили, з якою любов'ю описують у віршах поети берізку. Вони називають її білокорою красунею, її гілочки порівнюють з косами, згадують про золоті сережки, буйне листя, а саму берізку порівнюють з милою дівчиною.

Не лише поети оспівували у своїй творчості берізку.

Ось погляньте на роботи відомих художників:

1. 1.1. Левітан «Золота осінь».

2. О.К. Саврасов «Граки прилетіли».

3. А. І. Куінджі «Березовий гай».

4. М.П. Глущенко «Зимовий день».

-  На всіх цих картинах ми бачимо вже знайомі нам берези у різні пори року.

Сторінка 4.Береза у українському фольклорі.

 А прості люди, спостерігаючи за березою, намагались дізнатись, яка буде погода.

 Які народні прикмети ви знаєте?

 Зазеленів березовий гай — пересаджуй дерева.

 3 берези тече багато соку — літо буде дощове.

 Коли спочатку листям вкриється береза — чекай сухого літа, коли клен — вологого.

•Якщо листя берези восени починає жовтіти верхівки, то наступна весна буде рання, а якщо знизу пізня.

Фізкультхвилинка.(Виконання веснянки чи гаївки)

Сторінка 5. Береза і сучасність.

Вчитель -. Сьогодні на уроці ми будемо працювати над складанням розповіді з елементами опису на тему « Берізка на шкільному подвір ї». У яку саме пору року вона вам найкраща виберіть самі. Напишіть розповідь на основі ілюстрацій та опорних слів.

( Учням, які відчувають труднощі можна запропонувати план.)

Вчитель. Давайте пригадаємо, з яких частин складається твір?

 Як починаємо писати кожну частину?

 Які епітети можна дібрати до слова «берізка»?

(Струнка, ніжна, білокора, кучерява, тендітна)

 Віти?

(Тоненькі, гнучкі, довгі, ніби коси)

 Листочки?

(Зелені, клейкі, золотисті)

 Стовбур?

(Високий, тонкий, білокорий)

Орієнтовний план

1. Де росте берізка?

2. Яка вона?

3. Який у берізки стовбур?

4. Які у берізки гілочки, на що вони схожі?

5. Коли з'являються сережки?

6. Які у берізки листочки?

7. За що люди люблять і шанують берізку?

(Самостійна робота учнів)

(Зачитування 2-3 творів, написаних учнями).

- Сьогодні на уроці ми дуже плідно попрацювали. Я думаю, що ви поглибили свої знання і дізналися багато нового і цікавого. Дякую за співпрацю.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
27 березня 2018
Переглядів
3937
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку