Урок розвитку зв'язного мовлення Порівняльна характеристика Тома Сойєра та Полліанни

Про матеріал
Урок розвитку зв'язного мовлення у 5 класі. Порівняльна характеристика Тома Сойєра та Полліанни
Перегляд файлу

Розвиток зв’язного мовлення. Світ дитинства. Порівняльна характеристика Тома Сойєра та Полліанни

Обирай друга не поспішаючи,

ще менше квапся проміняти його

 Б. Франклін

 

Мета: навчальна: допомогти учням глибше зрозуміти зображений у творах зарубіжної літератури світ дитинства, зрозуміти себе, свої почуття, тривоги та мрії; розвивальна: розвивати зв’язне мовлення, образне мислення, уміння порівнювати героїв, знаходити спільне та відмінне, робити узагальнення та висновки;  виховна: виховувати кращі моральні якості, життєвий оптимізм.

Теорія літератури: порівняльна характеристика героїв, художні образи, художні засоби.

Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення.

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності.

Оголошення теми й мети уроку

 На попередніх уроках ми познайомилися з Томом Сойєром і його друзями, з Полліанною. Здається, вони зовсім різні, де в чому навіть протилежні за характерами. І все ж більше у них — спільного. Це — діти. Вони живуть своїм особливим життям, радіють йому, активно пізнають світ, стикаються із цілком серйозними проблемами й намагаються їх розв’язати. І часто дають уроки доброти, моральності, сміливості, мужності навіть деяким дорослим.

 Характеристика, порівняння героїв прочитаних творів є предметом нашого обговорення сьогодні на уроці.

ІІ . Розвиток зв’язного мовлення

1. Складання анкет-характеристик головних героїв творів

Анкета-характеристика Тома Сойєра

 

Ім’я, прізвище

Том Сойєр

Місце проживання

м. Сент-Пітерсберґ

Батьки, опікуни, родина

Батьків немає, виховувала тітка Поллі, сестра матері

Вік

10–12 років

Освіта

Навчається у школі, відвідує недільну школу при церкві

Пригоди

Відвідування вночі цвинтаря, став свідком страшного злочину; утік на безлюдний острів; шукав скарбів; загубився в печері; знайшов скарб

Вчинки

Сміливо свідчив у суді, порушивши клятву другові заради справедливості й милосердя; підтримував Беккі, коли загубилися в печері, зрештою знайшов вихід, урятував себе і її

Риси характеру

Трохи бешкетливий, нерозважливий, справедливий, чесний, фантазер, благородний, людяний, кмітливий, веселий, розумний, вірний у дружбі, витривалий, романтичний шукач пригод

Ставлення до друзів

Може пожартувати над друзями; відданий друзям, але в серйозних випадках діє справедливо, благородно, відповідно до совісті й здорового глузду; чутливий; подбав про те, щоб хтось порадів поверненню не лише його, а й бездомного друга Гека

Ставлення інших героїв до нього

Тома люблять усі, навіть ті, кому він інколи завдає неприємностей, клопоту (як тітка Поллі); довіряють, покладаються на нього (як Беккі й інші)

 

Анкета-характеристика Полліанни

 

Ім’я

Полліанна. Мама назвала її на честь сестер: Поллі + Анна

Місце

проживання

Захід США, містечко Белдінґсвіль на сході США

Батьки, опікуни

Батько — священик-місіонер. Їх разом із матір’ю рано не стало. Виховувала спочатку Жіноча допомога, потім узяла на виховання сестра матері тітка Поллі Гаррінґтон

Вік

11 років

Освіта

Навчалася в школі

Риси характеру

Добра, співчутлива, милосердна, весела, діяльна, балакуча, кмітлива, спритна, любить природу, все красиве, товариська, спостережлива, чутлива, життєрадісна, мужня

Вплив на життя й долі людей

Ненсі завдяки їй полюбила своє ім’я; тітка Поллі стала не такою суворою, знайшла своє щастя, як і лікар Чилтон, Джон Пендлтон, Джиммі, місіс Сноу та багато інших

Мрії Полліанни

Щоб усі люди були щасливими, раділи з того, що є, боролися за своє щастя й були більш уважними одне до одного

Сенс гри в радість Полліанни

Бачить в усьому радість, намагається навіть у скрутній, тяжкій ситуації знайти, з чого порадіти. Коли їй у подарунок прислали замість ляльки милиці, батько допоміг зрозуміти, чому можна порадіти: тому, що їй це не потрібне

Чому навчила дорослих і дітей

Дорослих і дітей навчила радіти життю, допомагати одне одному, бути відкритішими, чутливішими до чужого горя й чужих проблем

 

2. Порівняльна робота

Порівняльна характеристика Тома Сойєра та Полліанни

Том Сойєр

Полліанна

Спільне

Приблизно одного віку, сироти, виховуються в родичів; навчаються в школі; розумні, веселі, дружелюбні, сміливі; активно впливають на оточуючих

Відмінне

Бешкетливий, вигадник; живе, оточений любов’ю рідних; прагне різних пригод, потрапляє в небезпечні ситуації, здатен на нерозсудливі вчинки, що приносять великі переживання для близьких людей; легко закохується, заради цього може йти на всілякі жертви

Спокійна, вдумлива, спостережлива; дбає про людей, домагається їх прихильності своєю любов’ю, відданістю, життєрадісністю, прагненням усім допомогти, всіх зробити щасливими; її гра в радість підтримує багатьох жителів міста, змінює їх життя на краще; потім, коли з Полліанною трапляється нещастя, вони її підтримують, допомагають здолати відчай і перемогти

 

 

3. Творча робота

1) Складання усного твору «Том Сойєр і Полліанна — звичайні незвичайні діти»

2) Заслуховування творів 2–3 учнів, коментарі вчителя до їх робіт

3) Удосконалення текстів, перевірка, оформлення в чистовому варіанті

ІІ . Домашнє завдання

Підготуватися до контрольної роботи.

ІV. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжте речення:  У процесі роботи над твором я зрозумів (-ла), усвідомив (-ла)

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Стопкевич Олена
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
12 березня 2019
Переглядів
5939
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку