Урок розвитку зв'язного мовлення "Складання казки з деформованих речень", 2 клас
Метою уроку є узагальнення знань учнів про текст, його будову, вчити учнів працювати з деформованими реченнями, складати казку; розвивати увагу, образне мислення, зв'язне мовлення учнів; виховувати бережливе ставлення до іграшок.
Українська мова, 2 клас
Тема уроку. Розвиток зв’язного мовлення. Складання казки з деформованих речень.
Мета уроку. Узагальнити знання учнів про текст, його будову, вчити учнів працювати з деформованими реченнями, складати казку; розвивати увагу, образне мислення, зв’язне мовлення учнів; виховувати бережливе ставлення до іграшок.
Обладнання. Таблиця «Текст. Будова тексту», предметні малюнки іграшок: м’яч, мотрійка, машина, літак, зайчик, ведмедик, вовк, котик, лялька; ребус, картки із деформованими реченнями, іграшки, ілюстрація «Розваги іграшок».
Хід уроку
1.Організаційний момент.
1.1. Привітання.
1.2. Перевірка готовності до уроку.
2.Актуалізація опорних знань учнів.
2.1. Фронтальне опитування.
- Що називається «текстом»?
- З яких частин складається текст?
- Як пишеться кожна частина тексту?
- Що можна дібрати до тексту?
- Яким повинен бути заголовок?
3.Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
3.1. Відгадування загадок.
1) У моїй кімнаті
Предметів є багато…
Граюсь ними залюбки!
Мої гарні … (іграшки).
2) Хоч буваю часто битий,
Але зовсім не сердитий.
Я стрибаю, веселюся…
Чи вгадаєте, як звуся? (М’яч)
3) Дерев’яна, розписна,
Зовсім нібито одна,
Та лукавинка на личку –
В ній-бо сховані сестрички. (Мотрійка)
4) Диво вулицею мчить:
Його можна зупинить
На зупинці чи без неї
Помахом руки своєї. (Машина)
5) Крила має і літає,
Але крильми не махає. (Літак)
6) Куций хвіст і довгі ноги.
Уночі і вдень – тривоги.
Миру й спокою не знаю
І, злякавшись, утікаю. (Заєць)
7) Не боїться він морозів –
Цілу зиму спить в барлозі,
Влітку любить мед, ожину,
Смачну ягідку малину. (Ведмідь)
8) На весь ліс він грізно виє.
Де б їжі дістати,
Здобич спіймати –
Тільки про те й мріє. (Вовк)
9) Коли гарний настрій має,
Ляже, пісню заспіває,
Хтось подумає: ледачий,
Та помилиться одначе.
Бо коли почує мишку,
Не ледачий анітрішки. (Кіт)
10) Замість справжньої дитини
Є у кожної дівчини.
Її пестять, одягають,
Спати ввечорі вкладають. (Лялька)
3.2. Розгадування ребуса.
Коза ҆ + ка
о=а (Казка)
- Усі ви полюбляєте гратися іграшками. У вас їх дуже багато. Справді? Іграшки і казки - це невід'ємна частина дитинства кожного малюка. Я думаю, що вам буде дуже цікаво скласти казку про іграшки. Над цим ми будемо працювати на сьогоднішньому уроці.
4.Робота над мовним матеріалом.
4.1. Робота над віршем.
- Послухайте вірш. Які іграшки згадуються у ньому?
На добраніч, мої лялечки,
Мої зайчики і ведмедики.
На добраніч, мої котики,
І слухняники, і вередики.
Позаплющуйте свої віченьки
Та постулюйте свої вустонька,
Ніженьки простягніть, спіть…
- Що побажала дитина своїм іграшкам? Як ви вважаєте, як дитина до них ставиться?
- Як ви ставитеся до своїх іграшок?
4.2. Робота за малюнком «Розваги іграшок».
- Розгляньте малюнок.
- Яка пора доби зображена на ньому?
- Що роблять зайчики?
- Чим займається лялька?
- Хто підглядає за розвагами іграшок?
- Хто прогнав вовка?
- Як повелися мотрійки? (Сміливо)
Фізкультхвилинка
Раз! Два! Час вставати:
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідаймо,
Швидко втому проганяймо.
П’ять! Шість! Засміялись,
Кілька раз понахилялись.
Зайчик сонячний до нас
Завітав у вільний час.
Будем бігати, стрибати,
Щоб нам зайчика впіймати.
Прудко зайчик утікає
І промінчиками грає.
Сім! Вісім! Час настав
Повернутись нам до справ.
5.Закріплення ЗУН учнів.
5.1. Робота над складанням казки з деформованих речень.
- Прочитайте зачин казки. Зі слів кожного рядка основної частини і кінцівки складіть речення.
Зачин Вдень Оленка бавилась іграшками. А вночі, коли дівчинка засинала, вони робили все, що їм хотілося.
Основна частина біля, чепурилася, Лялька, люстерка. м’яча, Зайці, ганяли. завив, темряві, у, вовк, Раптом. Іграшки, розбіглися, з вереском. дерев’яні, тільки, мотрійки, Не тікали. прогнали, вовка, Вони.
Кінцівка були, Вранці, місці, іграшки, на своєму.
- Доберіть заголовок до казки.
5.2. Робота в зошиті.
- Запишіть заголовок та казку, яку склали.
5.3. Вправа «Мікрофон».
- Назвіть свою улюблену іграшку.
6.Підсумок уроку.
7.Домашнє завдання: усно скласти казку «Пригоди моєї іграшки» (4 – 5 речень).