розвивати мовні навички, увагу, спостережливість, логічне мислення , удосконалювати вміння зв'язно і послідовно викладати свої думки, точно підбирати слова; ознайомити учнів із осінніми змінами в природі; формувати в учнів бережливе ставлення до природи; виховувати любов до природи.
Урок розвитку зв’язного мовлення.
Складання речень за малюнком і планом
Мета: вчити учнів складати зв’язні речення за малюнком і планом; розвивати усне й писемне мовлення; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Каліграфічна хвилинка
О О ОО Оо ро оз ой ко ооо ом по од
Осінь ознака
Осінь оранжево-червоним олівцем обзолотила околиці села.
— Зробіть звуко-буквений аналіз слова осінь.
2. Робота над загадкою
Коли це буває,
Що клен запалає?
А прихопив морозець
Та повіяв вітерець,
Весь вогонь на землю впав,
Зовсім клен без листя став.
(Восени)
III. Повідомлення теми, мети уроку
— Сьогодні на уроці ми будемо складати зв’язні речення про осінь за малюнком і планом.
IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Вступне слово вчителя
— Ще зовсім недавно ви купалися в річці, гралися на зеленій травичці. А сьогодні під ногами шурхотить опале листя, птахи співають свої прощальні пісні.
2. Слухання віршів про осінь, які підготували діти.
3. Робота за малюнком «Осінь»
— Розкажіть, які зміни відбулися в природі з настанням осені.
4. Колективне складання плану
5. Складання зв’язних речень
1) Робота над словником.
2) Робота над орфограмами.
3) Запис речень.
Як записуватимуть речення учні, колективно чи самостійно,— вирішує вчитель.
Фізкультхвилинка
Петрик йшов, йшов, йшов (крокують на місці)
І суницю знайшов. (нахиляються вперед)
З’їв і далі пішов. (імітація рухів, які виконує хлопчик)
Петрик йшов, йшов, йшов
І горішок знайшов.
Підняв і далі пішов.
Петрик йшов, йшов, йшов
І грибочок знайшов.
Поклав у кошик
і додому пішов. (сідають за парти)
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань
VІ. Підсумок уроку
— Що вам сподобалось у складених реченнях?
— Які образні вирази ви запам’ятали?