Розвиток мовлення учнів - це вся робота, що проводиться словесником спеціально та у зв'язку із вивченням шкільного курсу для того, щоб учні оволоділи мовними нормами, а також уміли висловлювати свої думки в усній і письмовій формі. Пропоновані матеріали допоможуть учителеві під час проведення уроків РЗМ.
Учитель української мови та літератури
НВК №2 м. Немирова
Маринич Ірина Анатоліївна
Урок розвитку зв'язного мовлення
Твір-роздум на задану тему:
«Ой хто, хто Миколая любить…»
Мета:1.Ознайомлення з особливостями свята Миколая.
2. Розвиток зв’язного мовлення та логічного мислення учнів, тренування пам’яті.
3. Виховання поваги до старших, чуйності, людяності, милосердя.
Хід уроку
Оголошення теми уроку.
Постановка мети і завдань.
Актуалізація опорних знань (підготовча бесіда).
Розповідь учителя про три свята – Варвари, Сави та Миколи, що «гляділи одне на одного», бо йдуть у календарі поряд(17,18,19 грудня) та звуться в народі Миколаївськими святками.
Учитель.
Як бачите, до Святого Миколая люди ставляться з особливою повагою, оскільки він «другий після Бога заступник на землі». Жив він у ІV столітті Зимовий Святий Миколай вважається покровителем усіх бідних та знедолених, а також землеробства, тваринництва, земних вод.
– Що вам відомо про свято Миколая? Коли його відзначають?
Учень.
Народне прислів’я каже, що в кожнім році є два Миколи: на першого не буває холодно ніколи, а на другого не буває тепла ніколи.
Учитель.
Свято весняного Миколи припадає на 22 травня. Зимовий Микола 19 грудня.
19 грудня на Миколи зима остаточно вступає в свої права. Прислів'я каже: "Микола бородою трясе - дорогу стеле !"
Для селянина це - найщедріша пора. Зібрано збіжжя, зроблені на зиму припаси, можна було розрахуватись з боргами. Хто ж не встигав або не міг до цього дня віддати позички, то казали: "Коли ти мені не віддаси до Миколи, то вже не оддаси ніколи".
Учень
Вважалось, що на Миколи по подвір'ю має першим пройти господар. Якщо ж це зробив хтось інший - зле. Кожний господар у цей день вставав раніше, ніж звичайно, і йшов давати худобі їсти. Прийшовши до хліва, вітався словами: "Дай, Боже, добрий день, щоб худобонька здорова була та й я з тобою ще й з своєю жоною !"
З ім'ям святого Чудотворця пов'язано чимало влучних прислів’їв, приказок, вірувань, прикмет.
Наприклад:
Учитель.
Учень
1.Існує "легенда - переказ", яка розповідає, як він допоміг одному
хлопчикові, який щодня молився. Якось перед всесвітнім потопом Миколай зустрів дитинча, що било поклони і молилось. Миколай запитав:
За кілька днів уся земля покрилась водою, лише одна гора лишилась не затопленою. Побачив її хлопчик і пішов поверх океану. Ось так і врятував хлопчика Святий Миколай - угодник. Відтоді його стали називати Чудотворцем, бо він допомагав всім, хто молиться і вірить в Бога.
Учитель:
Подивіться на зображення Святого Миколая. Ласкаве обличчя, добрі очі, розкішна борода... Образ Миколая Чудотворця, котрий творить на землі добрі діла дійсно присутній в багатьох легендах, переказах, оповідках. Але найпопулярніша з них - це оповідь про мандрівку Миколи з Касяном.
Свято Касяна випадає 1 раз на 4 роки - 29 лютого у високосний рік. Вже цей факт свідчить про неповагу до Касяна.
Учениця:
Колись Касян та Микола й ішли в церковних справах, зодягнувши білі ризи. І дорогою вони зустріли бабусю, що загрузла в багнюці. Микола й каже:
Микола сам допоміг немічній жінці вибратись із болота, але при цьому замастив одіж. Йдуть обоє мовчки, а назустріч їм виходить Бог і питає:
Учень.
Святий Миколай Чудотворець на небі не сидить, а на землі людям помагає. А Касян в панича убрався і до Бога пішов жалітись на людей. «Вони, - каже, - Миколая шанують, почитають, на його ім'я церкви будують, а мене і не згадують». Бог вислухав Касяна та й каже до янголів: "Покличте мені Святого Миколу".
За якийсь час Бог знову посилає янголів за Святим Миколаєм.
Втретє Бог посилає за Святим Миколаєм. І знов його нема.
Аж за четвертим разом з'явився Святий Миколай перед Богом: в старій свиті, мотузком підперезаний, чоботи в болоті, брудні руки.
Учитель:
Касян символізував надмірно сердитого й немилосердного чоловіка з довгими до колін бровами, віями та бородою, за якими нікого не бачить протягом трьох літ. Четвертого року брови підіймаються, і зле тому, на кого він подивиться. Свято Касяна вважається нещасливим.
Учитель
В усьому світі відомий знаменитий Санта Клаус, що ощедрює дітвору багатими передноворічними подарунками. У нас цю роль виконує Дід Мороз. Але не всі знають, що в Україні був свій національний покровитель передноворічних дитячих розваг. Його прообразом є Святий Миколай. До цього свята дуже старанно готувалися (особливо на Західній Україні ). Люди накривали на стіл, варили пиво, гуляли, веселились. А на другий день сідали на сани, запряжені кіньми і їхали по селу, бо треба було перевірити, чи слизький сніг. Але особливо цього свята чекали діти. Ввечері хтось найповажніший у родині перевдягався у Святого Миколая, заходив в оселі з подарунками. Біля Миколая завжди крутився хитрий чортик, який переконував святого, що дитина поводиться погано і не заслуговує подарунка. Але Микола казав, що дитина вже виправилася і давав подарунок. Діти вірили в доброго захисника і намагалися його не гнівити, бо " дід Миколай усе і про всіх знає".
Учитель:
- Але не всі ж діти справді були слухняними. Були і вредні. Що ж робив Миколай ? Як вручав гостинці ?
Учениця
Вручаючи дітям гостинці, Святий Миколай згадував усе те добре, що зробив протягом року малюк. Для чесних діток була спеціальна приповідка:
Мамусиній господині,
що порядок любить все,
Даруночки несу нині,
Бо дитина на них жде.
Ой голубко, моя крале,
Слухай маму все свою –
То не тільки книжку й лялю,
А й цукерок принесу!
А нечемній дитині читався інший вірш:
Ти, дитино моя мила,
Маєш тут, що заслужила,
Я до тебе загостив
І дарунок тут лишив.
Що не слухала ти тата,
Ані мами, ані брата
Тому різку, як той гай,
Дає Святий Миколай.
Учитель
Про повагу, з якою в народі ставилися до Миколая, говорить той факт, що практично в кожній оселі були його ікони, оскільки, як уже говорилось, він захищав усіх бідних і знедолених. Його ікони дуже шанували. Якщо прикластися до ікони Миколая у свято, він захистить.(показ ікони)
У соборі Святої Софії в Києві є ікона так званого Миколая Мокрого. Ця ікона прославилась ще в 1092 році. Про це оповідає легенда.
Чоловік і жінка з малим синочком поверталися додому зі свята. Вони пливли човном по Дніпру. Зірвалася буря, хлопчик упав із човна і щез у хвилях. Великий Чудотворець, почувши скорботні молитви батьків, вночі вийняв дитину з води і поклав у храмі Святої Софії перед своїм образом. Хлопчик ожив.
Учитель
На честь Святого Миколая в Київській Русі будували церкви. І не тільки в Київській Русі, а й в Англії, Франції, Німеччині.
У Києві одну церкву на честь Миколая було збудовано в XI столітті. Понад 60 церков Святого Миколая було збудовано запорізькими козаками.
Д. Яворницький писав: "Святитель і великий Чудотворець Миколай незримо супроводжував козаків у їхніх морських походах, бо був покровителем усіх, хто плаває, мандрує, подорожує".
Слава отця Миколая спричинила виняткову популярність його імені серед українців. В перекладі «Миколай» - означає "переможець народу". Святий Миколай – це приклад милосердя й людяності.
Про милосердя і людяність Миколая розповідає така історія:
Жили в Мирах три сестри, які не могли вийти заміж, бо були дуже бідні. Батько наказав їм іти в блуд, щоб заробити грошей. Святий Миколай потайки уночі поклав сестрам на вікно гроші, і цим урятував їх душі від гріха". Звідси і звичай - дарувати на Миколая гостинці, особливо дітям, бажано покласти дарунок вночі під подушечку. Цей звичай відродили, він існує і тепер, ми теж повертаємося до давніх традицій. Вважається, що кожній чемній дитині Святий Миколай покладе під подушечку подарунок, а неслухняним - різку.
Якщо ж у "Миколаївську ніч" ви нічого не знайдете у себе під подушечкою, не хвилюйтесь, не ображайтесь. Можливо, батьки ваші просто цього не знали. Розкажіть їм, як було колись.
Учениця
Я знаю, що святому Миколаєві діти пишуть листм, замовляючи собі подарунки.
(Учитель пропонує розглянути сучасні фото , на яких зображено, як Миколай живе, читає листи дітей, готує їм подарунки).
Фрагмент сценки" Ангипкова досада" (підготували учні під керівництвом класного керівника)
Пісня "Ой хто, хто Миколая любить..."
Учитель. Зачитує "Грамоту" - звернення Святого Миколая до дітей:
Любі діти!
Будьте завжди уважними одне до одного, уникайте поганих слів і думок Нехай кожне слово, мовлене вами, буде високим, щирим і доброзичливим, а добрі справи - піснею величальною на хвалу Божу.
Домашнє завдання:
Написати твір «Я - маленький промічник людського милосердя»