Урок розвитку зв'язного мовлення. Усний переказ тексту за складеним планом

Про матеріал

Думаю, що цей матеріал стане в пригоді вчителям початкової ланки. Розвивати слухову пам'ять, логічне мислення, усне й пи­семне мовлення; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати найкращі людські якості.

Перегляд файлу

 

Тема: Урок розвитку зв’язного мовлення.

            Усний переказ тексту за складеним планом

Мета: удосконалювати вміння визначати тему, головну  думку  тексту  та  його  стильову  приналежність; поглиблювати  навички  докладно  переказувати  текст зі   збереженням стильових вимог; розвивати слухову  пам’ять,  логічне  мислення,  усне  й пи­семне  мовлення;  збагачувати  словниковий  запас учнів; виховувати найкращі людські якості.

Обладнання:  текст  переказу.

Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення.

 

                     Хід уроку

I. Організаційний момент

Нумо, діти, підведіться.

Всі приємно посміхніться.

Продзвенів уже дзвінок,

Починаємо урок

II. Актуалізація опорних знань

1.Робота над загадками

Спереду шильце,

Ззаду вильце,

Швидко скрізь

Цей птах літає,

Безліч мошок поїдає,

За вікном гніздо будує,

Тільки в нас він не зимує. (Ластівка)

Л л Лелека ластівку питає

Маленький хлопчик у сірій свитинці

По дворах стрибає, крихти збирає. (Горобець)

 

Архив материалов - Персональный сайт

Ось хатина, в ній — співак.

Як цю пташку звати?.. (Шпак).

 

Скворцы остались зимовать в Северной Осетии - 15-Й РЕГИОН: мобильная версия

 

 

 

Стрекотуха білобока

Звуть усі її... (Сорока).

Поиграем в фотозагадки. - Страница 112 - Интересные темы и идеи для обсуждения - Форум Туртранс-Вояж - Страница 112

Маленький, сіренький

По гаях літає,

Уночі співає.

Як сонце заходить,

Він чарівний спів заводить. (Соловейко)

С возрастом соловьи начинают игнорировать песни соперников УФОлента

Сіла пташка на дубку,

Завела своє: ку-ку!

Стрепенувся їжачок,

І зайці, й козулі:

Всіх збудив той голосок —

Пісенька... (Зозулі).

Как выглядит кукушка? Интересный сайт. Фото, инфа и видео!

 

— Як можна назвати слова-відгадки одним словом?

— Чи знаєте ви таку пташку — плиску?

— На якого птаха схожа?

Alexey Levashkin - Фото Горький в людях

 

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися усно переказувати  текст про плиску за складеним вами  планом.

Офтальмологічна пауза

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Бесіда

— Поясніть значення слова усний.

2.Мовний аналіз

Словникова робота

Усний переказ — це усний переказ прочитаного або прослуханого тексту.

— Для чого людині потрібно вміти усно переказувати текст?

3. Слухання тексту

                                  Сонце допомогло

На узліссі живе плиска. Рано-вранці підлітає до води, щоб напитися і розпочати свій сніданок.

Перші нічні заморозки побілили інеєм траву, а воду стягнули тонким льодом. Розвиднілось. Пташка прилетіла і сіла на краю калюжі. Спробувала дзьобом. Не виходить.

Невдовзі із-за лісу виглянуло сонце і повільно почало відігрівати застиглу за ніч землю. Зник льодок. Знову з’явилися комахи.

А тепер можна й поснідати. І плиска зайнялася своєю пташиною роботою.

3. Змістовий аналіз тексту

— Про кого йдеться в тексті? 

— Що хотіла зробити вранці пташка? 

— Чому плиска не змогла зразу поснідати? 

— Чим усе закінчилося? 

4. Повний аналіз тексту 

— Якими словами автор називає плиску? 

— А чи не краще звучав би текст без цієї заміни? 

— Скажіть по-іншому: 

на узліссі (біля лісу); 

розвиднілося (світає); 

невдовзі (незабаром); 

зник льодок (розтав); 

плиска (пташка, вона, ласунка). 

5. Структурний аналіз тексту 

— Назвіть зачин, кінцівку. 

— Про що йдеться в основній частині тексту? 

— Скільки абзаців у тексті? 

6. Орфографічна підготовка 

— Які орфограми зустрілися в оповіданні? 

— Які правила необхідно згадати, щоб грамотно написати переказ? 

Фізкультхвилинка 

Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити:
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки
І зроби чотири кроки.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Розведіть їх в сторони.
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу — все гаразд!

 

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань 

1. Повторне читання тексту вчителем. Усний переказ учнями за планом та опорними словами .

План (кращі пункти плану діти записують  біля дошки )

1) Чим займалася вранці плиска? 

2) Чому пташка не змогла розпочати сніданок? 

3) Що допомогло пташці поснідати? 

Словникова робота: плиска прилетіла, спробувала дзьобом, почала пити, зайнялася сніданком; плиска, вона, пташка, ласунка; заморозки, побілили інеєм, стягнули льодом; сонце виглянуло, засвітило, почало відігрівати; комахи з’явилися, прокинулися; льодок розтав, зник. 

2. Усний  переказ тексту.

Індивідуальна допомога слабшим учням може бути такою: 

-початок абзаців; 

-набір опорних слів до кожного абзацу. 

VІ. Підсумок уроку 

— Що нового ви дізналися на уроці? 

— Чого навчає нас це оповідання? 

 

 

 

 

 

docx
Додано
14 січня 2018
Переглядів
3911
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку