ТЕМА. Урок розвитку зв’язного мовлення.
Усний твір-опис за малюнками на тему «Весна».
МЕТА: формувати вміння зв’язно висловлюватися;
вчити учнів вживати прикметники під час описів явищ
природи, розвивати зв’язне мовлення учнів;
виховувати естетичні почуття, бережливе
ставлення до природи, любов до рідного краю.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Підготовча робота до складання творів-описів.
а) Вступне слово вчителя.
- Як ви побачили, діти, сьогоднішній урок української мови буде творчий. Ви будете письменниками, будете творити, складати свої твори. А про що ж вони мають бути? Відповісти на це запитання вам допоможе загадка.
б) Відгадування загадки.
Наче фея чарівна
Я пробуджую поля,
Небеса і ручаї
Та заквітчую гаї.
І усякий мене зна…
Відгадали? Я …….. (весна)
Отже, сьогодні ми будемо описувати весну.
(З власних спостережень, з книжок, з малюнків, з пісень, з музики.)
Висновок. Весь цей матеріал, діти, ви повинні використати у своїх творчих роботах.
З кожної групи виходить 1 учень і витягує таблички з ребусами. Порадившись у своїй групі, оголошує назву місяця.
Роздаю кожній групі малюнки. Зачитую вислови з плакатів про кожен місяць.
Читання і аналіз слів-висловів на плакатах.
Березень-ранок весни, він відмикає дерева і води.
Квітень- багатий водою, він квіти розкриває.
Травень – місяць весняного цвітіння дерев і квітів, буяння трав.
Висновок. Кожен місяць має назву залежно від тих змін, які відбуваються у природі в цей період.
Діти по групах за поданими малюнками записують слова, які їм будуть потрібні для складання речень.
(Земля, вода, річки, сонце, небо, повітря, птахи;
прикметники: мокра, весняні, яскраве, голубе, перелітні, польові)
ІІІ. Складання творів-описів учнями в групах самостійно.
Діти складають на окремих листочках речення. А потім поєднують їх у текст. Один учень з кожної групи зачитує складений опис.
ІV. Підсумок уроку.
Визначення найкращих творів.