Урок розвитку зв’язного мовлення. Засоби зв’язку речень у тексті. Складання розповіді «Допомога пташкам»

Про матеріал
Тема. Урок розвитку зв’язного мовлення. Засоби зв’язку речень у тексті. Складання розповіді «Допомога пташкам» Мета. Навчальна. Ознайомити учнів з засобами зв’язку речень у тексті; формувати вміння працювати з деформованими реченнями; вчити говорити чітко, вільно, виразно, зосереджено слухати вчителя, висловлювати свою думку; вчити писати твір–розповідь за самостійно складеним планом, виробляти уміння викладати свої думки в логічній послідовності, правильно будувати речення, використовувати засоби художньої виразності. Збагачувати лексичний запас школярів словами різних тематичних груп, вчити будувати словосполучення і речення, доповнювати незавершене речення, добирати заголовок до тексту. Ознайомити з повадками деяких зимуючих птахів, з походженням їхніх назв, розширювати знання учнів про спосіб життя зимуючих птахів. Розвивальна. Розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення учнів, допитливість. Виховна. Виховувати почуття любові до рідної природи і намагання оберігати її. Обладнання. Маски зимуючих птахів, годівничка, стилізована «годівничка на дереві», «куб», кросворд, фотоілюстрації «Птахи», мікрофони, завдання для кожної групи у конвертах, стилізовані насіннячка, крихточки, ягідки, зернятка для оцінювання роботи груп. Методи і прийоми діяльності учнів: інформаційно-рецептивний, наочний, репродуктивний, практичний, елементи інтерактивних та проектних технологій.
Перегляд файлу

Тема. Урок розвитку зв’язного мовлення. Засоби зв’язку речень у тексті.

           Складання розповіді «Допомога пташкам»

Мета.

Навчальна. Ознайомити учнів з засобами зв’язку речень у тексті; формувати вміння працювати з деформованими реченнями; вчити говорити чітко, вільно, виразно, зосереджено слухати вчителя, висловлювати свою думку; вчити писати твір–розповідь за самостійно складеним планом, виробляти уміння викладати свої думки в логічній послідовності, правильно будувати речення, використовувати засоби художньої виразності. Збагачувати лексичний запас школярів словами різних тематичних груп, вчити будувати словосполучення і речення, доповнювати незавершене речення, добирати заголовок до тексту.

Ознайомити з повадками деяких зимуючих птахів, з походженням їхніх назв, розширювати знання учнів про спосіб життя зимуючих птахів.

 

Розвивальна. Розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення учнів, допитливість.

 

Виховна. Виховувати почуття любові до рідної природи і намагання оберігати її.

 

Обладнання. Маски зимуючих птахів, годівничка, стилізована «годівничка на дереві», «куб», кросворд, фотоілюстрації «Птахи», мікрофони,  завдання для кожної групи у конвертах, стилізовані насіннячка, крихточки, ягідки, зернятка для оцінювання роботи груп.

 

Методи і прийоми  діяльності учнів: інформаційно-рецептивний, наочний, репродуктивний, практичний, елементи інтерактивних та проектних технологій.

 

Хід уроку

І. Організація навчальної діяльності.

   Формування позитивної мотивації.

  • Ось і дзвоник пролунав:

      Працювати час настав.

      Тож і ми часу не гаймо

      І урок наш починаймо!

- Я сподіваюсь, що ви будете активні і уважні, гарно працювати, допомагати один одному і мені.

Вчитель.

Холодно зараз в лісах і полях,

Холодно пташкам у наших містах.

Затишно, тепло в класі у нас.
Друзі мої, я вітаю всіх вас!

(організувати учнів для роботи на уроці, створити атмосферу доброзичливості, взаєморозуміння)

Звучить музика П.І. Чайковського «Грудень» («Пори року»).

 

Вчитель

- Тихо приходить зима-чарівниця. Мов у казці за одну ніч будує вона срібні палаци, накриває снігом будинки, заковує в лід річки та озера. Тиша. Дрімають рослини. Не страшні їм люті морози, бо  вкрила їх зима сніговою ковдрою.

      - А як же почуваються взимку птахи?

 

«Хвилинка-цікавинка». Учень.

Багато птахів залишилися зимувати у нас. Найважливіші та найтяжчі зимові місяці для птахів – грудень і січень, саме зараз потрібна допомога, увага людини, і справа тут не тільки в морозі. Птахам важко пережити скорочений світловий день. За якихось 7 годин, їм потрібно не лише знайти їжу, а й засвоїти її, щоб пережити довгу зимову ніч. Тому взимку у птахів залишається одна надія – на людину.

 

ІІ.   Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель

- Змерзлим груддям скрізь і всюди вкрилось поле і шляхи.

- Ось і грудень! – кажуть люди, і вдягають кожухи.

А навколо, - наче вати,  хтось накидав на дахи.

«Нумо, діти, працювати, щоб не гинули птахи!»

Вчитель

      - Як же допомогти їм пережити цей нелегкий для них час?

Саме про це й піде мова на нашому уроці.

 «Мозковий штурм» (актуалізація опорних знань):

  • Яких ви знаєте зимуючих птахів?
  • Чому в мороз пташки настовбурчують пір’я?
  • Як живеться лісовим пташкам узимку?
  • А як потрібно допомагати їм взимку?
  • Чим можна підгодовувати пташок?

Вчитель.

  • Дуже добре, що у нас є така традиція – взимку встановлювати на деревах і кущах різні годівнички і засипати туди насіння, зернятка, крихти хліба, ягоди калини та горобини тощо. Найпростіша годівниця – фанера з бортиками по краях, яку підвішують на дереві. Це годівничка-стіл.

Діти (хлопчик і дівчинка) вішають годівничку.

Хлопчик.

Я ладнаю годівничку для горобчика й синички,

Для малого снігурця крихт насиплю і пшонця.

Прилітайте, друзі милі, не лякайтесь заметілі!

 

Дівчинка.

Що то значить – годівничка? Стіл для пташок невеличкий,

А на ньому різні страви. Горобці, синички, гави,

Прилітайте на обід! У їдальні вільний вхід!

 

 Комунікативна вправа «Уяви себе» (театралізація-діалог птахів)

                                                                                                           (Додаток до уроку)

Вчитель.

    Треба пам’ятати таке правило – корм потрібно класти щодня, інакше птахи перестануть вірити вам і не прилетять до годівнички. А якщо пташок підгодовувати взимку, вони й на літо залишаться в наших садах та парках і відплатіть за свій порятунок. Бо немає в нас більш старанних помічників у боротьбі з шкідниками саду і лісу, ніж маленькі пернаті друзі!

 

Повідомлення теми і мети уроку.

    - Діти, сьогодні ми знов будемо вчитися бути письменниками. Кожен з вас напише маленький твір про допомогу птахам взимку. Найцікавіші роботи я зачитаю на батьківських зборах.

Принципи оцінювання:

  • Під час роботи на уроці за правильну відповідь ви будете мати можливість викладати у годівничку свій корм для пташок. Та група, яка покладе корму більше, отримує високий бал. (Групи сформовані заздалегідь за бажанням учнів, керівника групи обрали учні).
  • Керівники, виберіть свої завдання, дізнайтеся назву своєї групи (завдання для роботи груп в окремому конверті з назвою «Зернятка», «Крихточки», «Насіннячка», «Ягідки»)

   З’ясування очікуваного навчального результату.

  • Діти, чого ви хочете навчитись? Чого очікуєте від уроку?
  •  Виберіть ті завдання, які, на вашу думку, найбільше підходять до нашої роботи.

+ фантазувати;

+ учитися бути письменниками;

- байдикувати;

+ давати повні відповіді на запитання;

+ складати текст із речень;

+ грати в ігри:

- голосно спілкуватись;

+ виконувати різні завдання.

ІІІ. Інтелектуальна розминка.

  1. Кросворд з «секретом».

   Впиши у клітинки назви зимуючих птахів.                         (Фотографії на дошці)

 

1

2

3

4

с

н

і

г

у

р

 

г

о

р

о

б

е

ц

ь

о

м

е

л

ю

х

 

с

о

р

о

к

а

                 5

д

я

т

е

л

                                1. Снігур.

 Ми його не тільки в книжці – бачили в садку. У червоній він сорочці, сірім піджачку.

Зсуне шапочку на очі, у садку гуляє. Жити в клітці він не хоче, діток звеселяє.

                               2. Горобець.

Бідовий хлопчина в сірій сорочині по дворах стрибає, крихти підбирає.

                               3. Омелюх.

Влітку тут я не буваю, лише взимку прилітаю,

Не лінивець і не сплюх – гість північний…(омелюх).

                               4. Сорока.

Весела пташка у нас проживає, грудку біленьку ця пташечка має.

Летіти у вирій вона не хоче, із нами зимує, для нас скрекоче.

                                5. Дятел.

Вірно людям я служу, їм дерева стережу,

Дзьоб міцний і гострий маю, шкідників ним здобуваю.

               У виділеному стовпчику прочитай, що найстрашніше для птахів узимку (голод).

- Люди мають допомогти пташкам пережити голод. Для цього вони виготовляють годівнички.

   А як пов’язане це слово з іншими поняттями? Спробуємо встановити?

 

2. Добір асоціативних ланцюжків  «Кубування» (куб обертає дитина).

            «Годівничка»

  • На що схоже?( на прямокутник, на тарілочку, стіл на мотузочках)
  • З чого це зроблено? (з дерева, з фанери, з пластику)
  • Як би ти його використав? (повісив на дерево, поставив на підвіконня, почепив за вікном)
  • Які ти пригадуєш слова, коли чуєш слово «годівничка»? (годувати, нагодують, синичка, невеличка)
  • з ким і чим дружить це слово? (з пташками, з деревом, зі снігом, з дітьми, із зерном, із насінням)

 

ІV. Робота над мовним матеріалом.

 

    1.  Формування вмінь будувати письмовий твір.

  • Давайте, діти, згадаємо:
  • Які бувають тексти?
  • Згадайте, з яких частин складається текст?
  • Що можна дібрати до тексту?
  • На конверті різні заголовки. Оберіть свій варіант заголовку.

(«Пташина їдальня», «Допомога пташкам», «Добра справа», «Годівничка»)

  • Чому ви обрали цей заголовок?
  • У кого інший заголовок? Чому?

 

                            розповідь             опис             міркування

 

 

заголовок                                               

 

 

 

                          зачин              основна частина          кінцівка

 

2. Фізхвилинка (проводять два учні)

Пташечки під вікнами літають,

В годівничці крихти поїдають.

Пір’ячка чистять, крильця виправляють,

Пісеньку гарну нам влітку заспівають.

А ми тихенько за парти сідаємо,

І до роботи приступаємо.

V. Основна частина. Робота у творчих групах.

Завдання по групах:

1. «Мозаїка»: з поданих слів складіть прислів’я. (Додаток)

- На листочках тут напис був, летів горобчик, крильцем махнув.

   Всі слова порозсипав, але хутко не зібрав.

  Якщо правильно розставите, то прислів’я прочитаєте.

Підгодовуй, вони, пташок, віддячать, влітку, взимку – тобі. (На картках, на дошці).

  • Як саме віддячать пташки влітку? (пояснення значення прислів’я)

2.  «Переплутанка»: поєднати рядочки вірша.

Мета: вдосконалювати вміння обирати влучні слова, розвивати кмітливість, логічне мислення.

1 гр. Все снігом замела          сала,                  2 гр. У годівничку під               гуртом,

         Кормів доволі вже         зима,                          Птахи летять усі                запашні,

         Синичці я повішу          співала,                      Їм сиплю крихти               не страшні,

         Щоби вона усім              нема.                         І вже морози                      вікном.

3 гр. Чив-чив-чив,          мій хлопчику!          4 гр. Ніколи не зробимо             краю.

         Не пустуй,              горобець                           Ми пташці у ріднім            шкоди

         На послухавсь        навпростець,                    Нехай звеселяють               у гаю.

          Сів на гілку           горобчику                         Співають для нас                природу.

3. «Сенкан» («5 рядків»):

1 тема (іменник)               годівничка

2 опис (прикметники)      гарна, прямокутна, фанерна, зручна

3 дія (дієслова)                 висить, приваблює

4 ставлення (фраза)          бережемо, даруємо, використовуємо

5 сутність (узагальнення, підсумок)    допомога пташкам взимку

4. «Павучок»: (« Асоціативний кущ», «Гронування») (Додаток)

- Впізнати пташку за її словесним  портретом»

С н  і г у р

    1 гр.                                                                       3 гр.                                                                                                

 

 

В о р о н а

     2 гр.                                                                  4 гр.                             

 

 

  • Впізнайте портрет пташки. (Приносять «пташок» до годівниці.)

5.  «Відкрите речення»: допиши речення з відкритим кінцем.

  • Птахи знищують …(шкідників лісу)                 - 1 гр.
  • Синички радують нас …(веселим співом)        - 2 гр.
  • Горобці метушливо … (стрибають по гілках)  - 3 гр.
  • Пташки з цікавістю …(дивляться на дітей)      - 4 гр.

 

6. «Без повторів»: еквівалентна заміна слів з метою усунення невиправданого повтору.

  • Діти – …(вони, школярі, учні, друзі, імена)      - 1гр.  
  • Птахи – …(вони, пернаті друзі, пташечки)       - 2 гр.
  • Годівничка – …(вона, пташина їдальня)           - 3 гр.
  • Зима – …(білосніжна красуня, вона, чарівниця, цариця) – 4 гр.

7. «Редакція»: вправи з редагування тексту. (Додаток до уроку)

      1 гр. Відтворення деформованих текстів. Відновлення послідовності викладу.

      2 гр. Відновлення деформованих речень. Ставимо на місце слова.

      3 гр. Встановлення межі речень у тексті.

      4 гр. Поширення простого речення.

8. «Скажи по-іншому». («Мозковий штурм», «Мікрофон»)

     Передати зміст фрази іншими словами.

     «Добре серце – це найбільший скарб людини»

Варіанти:    - Немає в світі нічого важливішого, ніж добре серце людини.

  • Найцінніша якість людини – доброта.
  • Доброта людини в її серці.
  • Призначення людини – робити добро.

 

Хвилинка релаксації. «Симфонія літа» (Що сниться пташкам взимку? Чудові пісні літнього лісу)

Слухання магнітофонного запису «Пташині голоси» (до 1 хв)

 

VІ. Практична робота.

1. Скласти план майбутнього висловлювання користуючись схемою.

                                                 початок дії

 

Розповідь                                її розвиток

 

                                                 кінець дії                                                                                                          

  • Про що йтиметься у зачині твору?
  • Що напишемо в основній частині?
  • Як закінчимо розповідь?

2. Зразок написання твору.

       Настала холодна сніжна зима. Зимуючим пташкам стало важко жити. Вони не можуть знайти їжу під снігом.

       Діти вирішили допомогти пташкам. Вони зробили пернатим друзям годівничку. Учні повісили її у шкільному подвір’ї. Кожного дня діти насипали у годівничку пшоно, насіння. Швидко прилетіли пташки до смачних гостинців.

       Горобці і синички весело цвірінькали. Так вони дякували школярам за допомогу.

3. Самостійне написання міні-творів.

 

VІІ. Заслуховування творчих робіт учнів. Оцінювання роботи груп (по кількості покладеного у годівничку корму).

 

VІІІ. Підбиття підсумків уроку.

 

Додатки до уроку


Міні-вистава

Вилітають горобчик і синичка

С. – Привіт, горобчику! Давно ми не бачились!

Г. – І тобі доброго дня, синичко! Що ти бачиш навкруги?

С. – Бачу, сніг усюди лежить, зима білу ковдру простелила.

Г. – Дивись, пухнасті сніжинки  падають на землю.

С. – А що ти чуєш?

Г. – Чую, як рипить сніжок під ногами людей, чую веселий дитячий сміх.

С. – З ким дружбу ведеш?     (Вилітає снігур)

Г. – Он мій друг летить, зараз я тебе з  ним познайомлю. 

        Здрастуй, снігурець!

Сн. – І ти бувай здоровий, горобчику! Привіт, Синичко!

С. – Чого ти злякався, кого боїшся?

Сн. – Злякався хлопців-розбишак, що кидають у мене сніжками. І сильно      

         боюсь великої чорної  ворони, що літає над деревами. Я хочу нікого не

         боятись! А ви про що мрієте?

Г. – Я мрію вдосталь наїстися, щоб не  мерзнути вночі під стріхою.

С. – А я мрію, щоб швидше минула зима, мрію весело літати і співати радісні пісні!

        (Летить ворона)

В. – Ану, розлітайтеся від годівнички! Я  тут буду їсти!

Сн. – Не лякай нас, вороно! Краще зачекаємо разом, коли діти принесуть нам їжу.

В. – Я згодна, зачекаємо!

Вірш «Розмова птахів»

Снігур.    – Цір-цір-цір, вийди, Іванку, надвір!

Синичка.   Час-час-час, вийди, Марійко, до нас!

Горобчик.  Цінь-цвірінь, хлопчику, зернятко  кинь!

Синичка.   Ціть-ціть-ціть! Нас рятувати спішіть!

Горобчик.  Дбайте, школярі, про нас!

   Всі.  На сніданочок для пташки киньте зерен, киньте кашки!

           Ми ж все літо працювали, світ навколо  звеселяли!

 

«Павучки»

 

 

 

                                          

 

 

 

 

 

 

                                          

 

 

 

 

 

 «Редакція»: вправа з редагування тексту. (Для 1 гр.)

  • Відновити  послідовність викладу.

Діти насипали туди крихти хліба та пшоно.              Ο*

Пташки із задоволенням ласували гостинцями.        Ο

Важко пташкам пережити зиму.                                  Ο

Андрійко і Тетянка повісили біля хати годівничку.  Ο

 

«Редакція»: вправа з редагування тексту. (Для 2 гр.)

  • Відновити послідовність слів у реченні

Ο               Ο            Ο                 Ο                    Ο             Ο      Ο *           

Взимку, люди,  годівниці, розвішують, підгодовують, і, пташок.

 

«Редакція»: вправа з редагування тексту. (Для 3 гр.)

  • Встановлення межі речень у тексті.

Важко пташкам пережити зиму Андрійко і Тетянка повісили біля хати годівничку діти насипали туди крихти хліба та пшоно пташки із задоволенням ласували гостинцями

 

«Редакція»: вправа з редагування тексту. (Для 4 гр.)

  • Поширити  речення.

(Куди?)…  діти насипали  (що?) …,   …,     .

____________________________________________________________

 

* - в  кружечках О пишемо цифри

 

              sviristeli    сорока             

 

1

2

3

4

 с

 н

 і

 г

 у

 р

 

 г

 о

 р

 о

 б

 е

 ц

ь

 о

 м

 е

 л

 ю

 х

 

 с

 о

 р

 о  

 к  

 а

                    5

 д

 я

 т

 е

л

                                                                                                                                             Дятел


 


 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Пашук Вікторія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
10 лютого 2019
Переглядів
7859
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку